Biedermeier Akımı

Biedermeier Nedir, Dekorasyon Kökeni ve Özellikleri Nelerdir? Mobilya Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Biedermeier Akımı – Günümüzde elbette ki! bir evin şıklığını belirleyen birçok dekorasyon stili vardır. Bugüne kadar modernden klasiğe, minimalden sofistiğe, gotikten rustiğe veya retrodan vintageye kadar pekçok dekorasyon tarzı duymuşsunuzdur. Fakat bunların yanı sıra bir de, içinden en iyisini aldığı birçok stilin birleşimi olan klasisizm, minimalizm, romantizm, rustik ve imparatorluk tarzını görebileceğiniz Biedermeier tarzı var ki! bunu çok kişi ilk defa duyuyor olabilir. Bu tarz 18. yüzyılda Almanya ve Avusturya’da doğmuş sanat, mimari ve tasarımdaki sanatsal ve duygusal eğilimin yansıması olarak ortaya çıkmış bir stildir. 18. yüzyılın sonlarına ve 19. yüzyılın başlarına kadar etkili olan bu akım; resim, heykel, müzik, mimarlık ve mobilya gibi pek çok alanda, yoğun bir şekilde Fransız imparatorluğu’nun egemenliği altındaydı.

Fransız İmparatorluğu tarzlarının daha basit bir versiyonu olarak karşımıza çıkan bu stil adını, isimsiz orta sınıfın sembolü olan “Papa Biedermeier” olarak bilinen bir gazete karikatürü karakterinden almış, geleneksel görüşleri yansıtmasıyla adeta sıradan vatandaşın özü konumuna gelmiş ve yükselmeye başlayan yeni orta sınıf yaşam kültürüne mükemmel bir şekilde uyum sağlamıştır. Bizde Dekordelisi ailesi olarak bugünkü makalemizde sizler için araştırdığımız bu dekorasyon stili hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. 18ve 19. yüzyıllar arasında son derece etkili olan bu akım nedir, ne değildir gelin hep birlikte yakından inceleyelim ne dersiniz?

Mutluluk veren şık parçaları, sıradan etkilerle birleştiren bu dekorasyon akımı, hayatta küçük şeylerle mutlu olunabileceğini ispatlar gibi, aslında bir anlamda zengin olmayan insanlarında zarif ve şık evlerde oturmaya hakkı var felsefesini desteklemek için oluşturulmuş romantik ve istikrarlı bir dekorasyon stilidir diyebiliriz. Ana fikrin kavramı, iç mekanın her yönünün inşaat ve işleve vurgu yaparak, muhteşem güzellikteki nesneleri bir araya getirmek, böylelikle seçkin, rahat, samimi bir ev ortamı ve zarafet oluşturmaktır. Evde otururken kendinizi rahat hissetttiren Biedermeier sanatı, gerçekçi bir yaklaşıma sahip olduğundan dolayı Avrupa orta sınıfı, bu stili kendi dekorasyon stili olarak benimseyerek oluşturmuştur. Öyle ki! Goethe’nin edebiyatında, Beethoven ve Schubert’in müziğinde bu akım, geleneksel el sanatları ve doğal milliyetçi kıyafetleriyle kendi biçimsel özelliklerini göstermektedir.

Son derece rahat ve konforlu Biedermeier mobilya ve dekor aksesuarları, Alman ve Avusturyalı orta sınıf evlere huzurlu bir dekorasyon getirdi. O zamanlar bu ülkelerdeki istikrarsız siyasi durum ve ekonomik durgunluk, mutsuz bir gerçekliği ortaya koyarak hüzün oluşturdu. Bu yüzden insanlar ev dekorasyonlarnda mutluluğu görmeye ihtiyaç duyuyorlardı. Ne kadar güzel mekan, o kadar çok sanat ve entellektüellik felsefesi’nin doğacağına inanan insanlar, o dönemlerde evlerini hep bu tarzda döşemek istiyorlardı. Çünkü; Biedermeier dekorasyon, hayattaki küçük şeylerde güzelliği, istikrarı, umudu ve romantizmi bumanın bir yolunu sunuyordu.

Lüks Görünümlü Sade ve Davetkar Ev Stili

Pratiklik kokan uygun fiyatlardaki beğenilen, konforlu ve sadelik kokan mobilya stilleri, klasik çizgilerin hakimiyeti, cevizden maundan ziyade basit ve zarif süslemelere sahip aşırı şatafatlı olmayan agaç-ahşap kullanımı gibi şık ve zarif ev eşyaları,

 • Huş
 • Elma agacı
 • Kayın

Hafif ahşaplarla açık renk stildeki tahta mobilyalar,

 • Popüler motiflerden çiçek ve çelenk desenleri
 • Siyah-altın varak karışımları
 • Pirinç-metal kullanımı
 • Kavisli koltuklar, büfeler veya konsollar
 • Kıvrımlı kanepeler ve kıvrımlı masa-sandalye ayakları
 • Çiçekli soft döşemeler

Huzur veren rahatlatıcı oturma alanları ve yemek yeme üniteleri bu dekorasyon stiline dahil olan benimsenmiş eşyalardandır. Günümüzde halen birçok marka ve küçük çapta dekorasyon tasarım firması, bu stilde mobilya çalışmaları yapmaya devam etmektedir.

Mobilya Ürünleri

Genellikle klasik çizgilerden oluşan, çoğunlukla elma veya meyve ağacı gibi açık renkli, daha az pahalı tahtalardan yapılan mobilyaların tasarıma hakim olduğu, temiz, basit çizgiler ve fonksiyonel mobilyaların karakterize ettiği beidermeier mobilya ürünleri, sade, basit ve zarif şekillere sahiptir. Parçalar genellikle zarif ve küçük bir ölçekte tasarlanmıştır. Gereksiz süslemelerden yoksun, dikkatinizi yüzey alanlarını oluşturan güzel ahşap kaplamalarla çeken bir dekorasyon tarzıdır.

Güçlü ve dayanıklı, konforlu ve fonksiyonel, kaliteli mobilya parçaları, daha fazla konfor için hafifçe kavislendirilmiştir. Kumaşlar, kıvrımlı kanepeler ve masa ayakları, yumuşak çiçek mobilya döşemelik kumaşlar, huzurlu ve rahat bir atmosfer oluşturmaktadır. Bu tarz ilk ortaya çıktığında, parçalar geleneksel olarak karanlık maun ağacından, imparatorluk stiline doğru bir eğilimle hazırlanmıştı. Sonraki yıllarda genellikle huş ağacı, taneli kül, armut ve kiraz gibi daha hafif ahşaplardan üretilerek daha farklı bir stil sergiledi. Siyah veya altın boyayla süslemeler yapıldı.

Biedermeier tarzında bir iç mekan dekore edilirken, en sık kullanılan kaplama malzemesi olarak; klasik duvar kağıtları, boya ve dekoratif sıva kullanılmaktadır. Mobilya formlarının sadeliği, hoş oda renkleriyle ve doğadan ilham alan mobilya döşemelik kumaş desenleriyle birleşince; kişisel ve sanatsal, sakinleştirici ve davetkar aynı zamanda zarif ve çekici bir karışım oluşturmaktadır.

Mobilya Seçiminde Dikkat Edilecekler

 • Mobilya seçerken dikkat etmeniz gereken ilk kriter dayanıklılık ve rahatlıktır.
 • Mobilyanın kendisi mutlaka meşe gibi doğal ve dayanıklı ahşap türlerinden yapılmış olmalıdır.
 • Bank ve sandalye gibi döşemeli mobilyalarda döşeme için; düz malzemelerin kullanılması şart değildir, şerit döşeme veya küçük bir desene bakmak uygun olacaktır.
 • İlaveten; döşemenin kendisi büyük dekoratif şapkalara sahip özel tırnaklarla sabitlenmelidir.

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

biedermeier dekorasyon,ev dekorasyonu ve biedermeier tarzı,biedermeier nedir,biedermeier kökeni,biedermeier stili,biedermeier dönemi,biedermeier tarzı,biedermeier mobilya,

Güncellemeleri Alın ve Bağlantıda Kalın. Bültenimize Abone Olun.