Parke Dünyası

Parke Çeşitleri ve Özellikleri. Ahşap Zeminli, Koyu ve Açık Renkli Parke Türlerine Göre Dekorasyon Önerileri.

Parke Dünyası – Kolay kullanım özelliği ile tüm odalarda rahat kullanım imkanı sağlayan, geniş renk seçenekleri ile farklı zevklere hitap eden ve mekanın bütünlüğünü direkt etkileyen parkelerin seçimi oldukça önemlidir. Kalıcı, doğal ve son derece dayanıklı bir ürün olan parke, bilinçli bir bakımla yıllar boyu kullanılabilen bir yüzey malzemesi olarak öne çıkmaktadır. Bu yüzden renk ve model seçimi yaparken, ürünün özellikleri ve hangi zeminlerle uyumlu olduğu konusunda bilgi edinmek gerekir. Ayrıca estetik açıdan da bütünlük sağlamak istiyorsanız tercih yaparken; tavan rengi, duvar rengi ve ortamda kullanılacak olan bütün mobilyaların rengi ile uyum içerisinde olmasına dikkat edilmelidir. Kısacası parke seçimi yaparken, öncelikle dekorasyonu yapılacak alandaki mobilyalar ile olan uyumu göz ardı edilmemelidir.

Akçaağaç, kayın ağacı gibi açık tonlar sunan seçeneklerin yanında, kiraz ve maun ağacı gibi kırmızı tonlar sunan seçenekleri de bulunan parke çeşitleri oldukça geniş bir alan kaplamaktadır. Ürünler, kullanılan ağacın dayanıklılık ölçüsüne ve yapısal özelliklerine göre çeşitlilik göstermektedir. Sizde; ister geleneksel isterse modern tarza ait alternatif ürünlerle, sizin için en uygun dekorasyon tarzını oluşturabilirsiniz. Tasarımcıların lüks ve gösterişli salonların yer kaplamaları için oluşturdukları ürünler, laminant parke kolleksiyonları ile oldukça hoş seçenekler sunmanın yanı sıra, özel dekor kağıtlarının dijital baskı ile üretilmiş butik ürünleri olarak salonlara ayrıcalık katmaktadır. Mutfaklarda kullanılan malzeme ile salonlarda kullanılan malzeme farklı niteliklere sahip olduğundan dolayı,ürün seçimlerinizi daha sağlıklı yapabilmek için üretici firmanın yetkililerinden bilgiler alabilirsiniz. Geniş salonların dekorasyonu içinse; tercih edilen duvar renginden şömine tarzına, mobilyalardan aksesuarlara ve yer döşeme malzemesine kadar her konuda uyumlu ve mükemmel bir sonuç elde etmek için büyük özen gösterilmelidir.

Renklerin ruh haline olan etkisi düşünüldüğü zaman, renk seçiminin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Örneğin; ahşap mobilyaların kullanıldığı bir mekanda estetik açıdan bir bütünlük sağlanmayıp, ortama boğucu bir görünüm kazandıralacağı için ahşap parke seçimi yapmak yanlış bir tercih olacaktır. Yine bunun yanı sıra koyu renklerle, koyu renk bir parke seçtiğimiz zaman ortamda karamsarlık veren bir hava oluşacağından ötürü, renk ve desen olarak ahengi yakalayabilmek için koyu renk mobilyaların kullanılacağı mekanda, açık renk parke seçimi yapmak daha doğru bir tercih olacaktır. Bunun tam tersi parke koyu renk tercih edilecekse; daha aydınlık ve iç açıcı bir ortam oluşturmak için ise, tavan ve duvar rengi açık renklerden oluşmalıdır. Daha çok ağır ve karakteristik dekorasyonların hayata geçirilmesinde tercih edilen koyu renk parke türleri ile, evinizde aykırı ve tarzınızı yansıtan dekorasyonlar yapabilir, açık renk parke türleriyle de; daha ferah, daha havadar ve daha huzurlu dekorasyona sahip olabilirsiniz. Şimdi isterseniz Dekordelisi ailesi olarak hazırlamış olduğumuz bugünkü makalemizde, dekorasyon tarzına göre parke çeşitleri ve fikirlerini biraz daha yakından inceleyip bilgilenelim ne dersiniz?

Parke Çeşitleri

Masif Parke

% 100 doğal, uzun ömürlü ve tamamen ağaçtan yapılan bir yer döşemesi olarak ahşabın tam dokusunu ve rengini taşıyan masif parkeler; üzerinde yaşayan insan olmayınca genleşen ürünler olduğu için parke seçimi yapılırken, bu özelliği göz ardı edilmemeli ve bu genleşme farkı için duvarlarda pay bırakılmalıdır. Özellikle klasik stilde döşenmiş salonlarda dekoratif bir görünüm sunan bu parke türü, masif ahşap ağırlıklı mobilyalar ve taş şöminelerle büyük bir uyum sağlamaktadır. Eğer klasik bir salon düşüyorsanız; meşe, gürgen, gül ağacı, diş budak gibi sert ağaçlardan elde edilen bu yer döşemesini tercih edebilirsiniz.

Laminant Parke

Günümüzde en sık tercih edilen ve şık dekorasyon imkanı sunan, fabrikalarda parke üstüne çeşitli renk ve desenler tasarlanarak üretilen ve genleşme yapmayan laminant parkeler; fabrikalarda preslenerek ahşap görüntüsü vermesinin yanı sıra, yaşam alanlarında şıklık ve estetiği bir arada yakalayabilme imkanı sunmaktadır. Doğal ahşap renklerine sahip olan laminat parkeler ile evinizde hem doğallığı hissedebilirsiniz hem de ahşap mobilyalar ile uyumlu ve görsel açıdan birbirini bütünleyen bir dekorasyona imza atabilirsiniz.

Lamine Parke

Masif çeşitin bir altenatifi olarak üretilen, günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan ve teknolojik bir ürün olma özelliği taşıyan lamine parkeler; birbirine yapıştırılmış birkaç ahşap tabakanın üstüne, kaliteli ağaçtan bir kaplama yapılmakta ve oldukça şık bir ürü elde edilmektedir. Ancak; çok dayanıklı olan bu ürünü seçerken, üst kısım kaplama kalınlığının 2 mm olmasına dikkat edilmelidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda yenilenmeye ve çeşitlenmeye başlayan ahşap lamine parkeler ev dizaynında popülerliğini korumaya devam ediyor. Sizde sıcak, doğal ve sade bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız, bu parkeleri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra;

  • Evin her alanında kullanıma uygun su geçirmeyen modellerini, artık banyo ve mutfaklarınızda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
  • oldukça şık tasarımı ve dekoratif doğal görünümü sayesinde her yeri kaplayan büyük halılar kullanmak yerine, dekoratif ahşap laminelerin görünmesini sağlayan küçük kilimler kullanabilirsiniz.
  • Bununla birlikte ahşap parke rengine göre gereksiz eşyalar kullanmak yerine; minimalist bir dekorasyonu tercih ederek, modern ve sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Baskılı Parke

Klasik ve açık renklerin dışında farklı renklere ve modellere sahip parkeler istiyorsanız; stilinizin dışında baskılı ve yazılı görsellere sahip koyu renkli parkeleri tercih edebilirsiniz. Genelde koyu renk olarak siyah renkler tercih edildiğinden ötürü siyah renk üzerine beyaz renkli baskılar, motifler veya yazılar tercih ederek; koyu açık renk harmanı oluşturabilir, evinizde karakteristik ve zarafeti ile göz dolduran dekorasyonlara imza atabilirsiniz.

3D Tasarım Parke

Farklı bir stil sahibiyseniz; evinizin zemininde hareketli ve üç boyutlu parkeler tercih ederek, şıklığı ile göz kamaştıran aynı zamanda zamanının çok ötesinde muhteşem bir dekorasyonuna imza atabilirsiniz. İstediğiniz renklerde ve tonlarda üretilen 3d tasarımlı parkelerle evinizin dekorasyonuna uygun tercihler yapabilirsiniz.

Parke Rengine Göre Dekorasyon Önerileri

  • Hafif griye dönük, açık bej tonunda ladin bir parkeniz varsa; evinizdeki diğer unsurları da bu renge yakın tonlarda dekore ederek, yumuşak geçişli pastel görünümlü bir stil oluşturabilir, cam ağırlıklı yüzeyler, uçuk pembe duvar rengi, açık renkli mobilyalar ve aynalarla mükemmel bir bütünlük sağlayabilirsiniz.
  • Son dönemin en popüler parke renklerinden olan ve mekanı olduğundan daha geniş gösteren beyaz parkelerle, koyu renk mobilyaları kombinleyerek; duvarları ve parkeleri beyaz seçip koltuk takımınızda siyah, gri veya lacivert gibi renkleri tercih ederek kontrast bir stil oluşturabilirsiniz.
  • Evlere en çok yakışan, doğadan ilham alan çam rengi parkelerinizle iç açıcı bir stil elde etmek için; beyaz duvarlar, taş rengi keten kumaşlar ve açık renk masif ahşap mobilyaları bütünleştirebilirsiniz.
  • Allegro gibi açık kahve tonlarında parkeniz varsa; turkuaz ve yeşilin açık tonlarıyla sıcacık bir atmosfer oluşturabilir, açık kahve mobilyalar üstüne atacağınız turkuaz yastıklarla, yumuşacık ve uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Parkenizin içinde ceviz tonlarında kızıllıklar bulunuyorsa; bunu gri ve gümüş tonlarla kombinleyerek son derece zarif bir şıklık oluşturabilirsiniz. Özellikle de; kum beji, kemik rengi gibi tonlar, aynalar veya gümüş şamdanlarla mekanda sofistike bir görünüm elde edebilirsiniz.
  • Venge gibi kahvenin siyaha dönük tonlarında parkelere sahipseniz; mekanı biraz daha küçük gösterdiği için dekorasyon konusunda biraz daha sınırlı olduğunuzu düşünebilirsiniz. Bu etkiyi kırmak için; duvarlarda açık renklere yer verebilir, sütlü kahve, vizon, kum beji gibi mobilyalarla mekanı genişletebilir ve yeşil yapraklı bitkilere yer vererek daha canlı bir atmosfer oluşturabilirsiniz.
  • Klasik dekorasyon yaparak evinizde klasik izler oluşturmak ve bahar esintisini evinizde yaşatmak istiyorsanız; kül grisi renklere sahip ahşap desenlerle bezeli bir parke tercih edebilirsiniz. Açık tonlarla destekleyeceğiniz bu parkelerle, beyaz renkli mobilyaları kombinleyerek oturma odanızda mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

parke rengine uygun ev dekorasyonu,parke fiyatları,parke döşeme,ahşap parke,parke renkleri,son çıkan parke modelleri,parke çeşitleri,ahşap parke modelleri,laminant parke,lamine parke,baskılı parke,üç boyutlu parke,

Güncellemeleri Alın ve Bağlantıda Kalın. Bültenimize Abone Olun.