köşe koltuk dizayn10

Köşe Koltuk Dizayn

Köşe koltuk takımı dekorasyonu nasıl yapılır? Köşe koltuk takımları ne gibi özelliklere sahiptir? Niçin köşe koltuk takımı kullanılmalı?

Köşe koltuk dizayn – Son yıllarda artan modern tasarımlarla adeta trend haline gelen L koltuk veya diğer adıyla köşe koltuk takımları; yaptığı rahatlık duygusuyla salon dekorasyonunu kolaylaştıran, alandan tasarruf sağlayan, modern görünümleri ile konfor sunan oldukça renkli, rahat ve işlevsel tasarımlarda üretilmektedirler. Bir kere, oturma odanızda veya salonunuzda L koltuk kullanıp kötü sonuç alma ihtimaliniz sıfırdır. Her türlü dekorasyon tarzında üretiliyor olmaları ve derli-toplu şekilleriyle birçok odanın ve salonun kurtarıcısı durumundadırlar.

Modern tasarımların gerisinde kalmadan son derece şık ve minimalist tasarımlarıyla oldukça dikkat çeken köşe koltuk takımı modellerini, her tarz fiziki özelliğe sahip olan salon ve oturma odalarında rahatça kullanabilirsiniz. Salonlarımızın şık tamamlayıcılarından olan bu mobilyaları, ister spor bir dekorasyon tarzında isterseniz son derece şık ve aşırı lüks bir dekorasyon tarzında veya ister dikdörtgen ister kare şeklinde salon ve oturma odalarında kullanabilirsiniz.

Oturma odası ve salonları dizayn ederken her zaman alanın konumunu, ve ışık özelliklerini göz önünde bulundurmalıyız. Kitap okurken, tv izlerken veya dinlenirken odanın bütün özelliklerinden yararlanabileceğimiz bir dizayn oluşturabilmek oldukça önemlidir. Bu yüzden özellikle oturma grubu ve diğer mobilyaların yerleşimine önem vermemizin yanı sıra, en doğru yerleşimi yapmak için odada bir merkez belirlemeli ve oturma gurubunu bu merkez etrafında şekillendirmeliyiz.

L Koltuk Özellikleri

 1. Yapısı ne olursa olsun doğaları gereği köşe takımları, ortama şık bir hava katarlar.
 2. Geniş olmalarına rağmen, alanı parçalamayan bir kütleye sahip oldukları için mekanda ferahlık sağlarlar.
 3. Hem yeteri kadar çok oturma alanı sağlarlar hem de tek tek, parça parça olmadıkları için mekanı boğucu bir hale getirmezler.
 4. Klasik veya modern tarzda ne olursa olsun fark etmez samimi ve sosyal bir görüntü oluştururlar.
 5. Son yıllarda trend haline gelen L koltukları, istenilen dekorasyon stiline ve ölçülere uygun olarak dilediğiniz renk ve desenlerde bulmak mümkündür.
 6. Salonunuz için diğer mobilyalara fazladan yer açılmasının yanı sıra orta sehpalarla da mükemmel uyum sağlar.
 7. Daha fazla yer işgal etmeden fonksiyonel sonuçlara götürür.

Dekorasyon Önerileri

 1. Köşe takımları ile kullanışlı salonlar kurgulayarak verimli mekanlara sahip olabilirsiniz.
 2. Konforunuzu artırmak için L koltuğa birkaç yumuşak yastık yerleştirebilirsiniz.
 3. Düz minderlere sahip köşe takımlarında kullanacağınız yastıkların, desenlerinde ve renklerinde uyumlu ve dikkat çekici seçimler yapabilirsiniz.
 4. Renkli yastıkların yanında kullanacağınız koltuk şalları ve örtülerle, aynı şekilde dikkat çekici görsel düzenlemeler yapabilirsiniz.
 5. Modern köşe koltuklarını, salonun aydınlatma sistemi ve genel dekorasyona göre yerleştirerek işlevsel ve enfes kurgular oluşturabilirsiniz.
 6. Aynı takımın parçası olarak alabileceğiniz uzanma koltukları ve puflar ile beraber rahat ve konforlu bir atmosfer oluşturabilirsiniz.
 7. L koltuğunuz yeterince geniş değilse, puflar veya ince kolçaklı berjerlerle destekleyebilir, modern ve rahat bir salon imajı verebilirsiniz.
 1. Salona üçgen biçimde konumlanmış L koltuk, iki ayrı ucunda yer alan berjer veya puflar ve orta sehpası ile dikkat çekici bir oturma alanı oluşturabilirsiniz.
 2. Siyah, gri veya bej renkli köşe koltuk, modern ve geometrik desenli halı, kilim ve kırlentlerle desteklendiğinde, karakteristik bir ambiyansa ulaşabilirsiniz.
 3. Krem ve bej köşe koltuk, koyu kahverengi mobilyalar ve beyaz zemin, duvarlarla birlikte dingin bir ambiyans kurabilirsiniz.
 4. Pastel mavi duvarlar, pastel pembe bir köşe koltuk, kırık beyaz aksesuar ve bitkilerle birlikte, göz alıcı eşleşmeler yapabilirsiniz.
 5. Pencere karşısında konumlanan beyaz köşe koltuğun ahşap orta sehpası veya ahşap zemin ve duvarla uyumuyla, hayranlık uyandırabilirsiniz.
 6. Alacağınız köşe koltuk takımı desenli bir kumaşa sahipse, düz renkli bir halıyla odanıza aynı bir hava katabilirsiniz.

Köşe Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 1. Geniş hatlı modeller veya yataklı modeller, kullanım amacına göre seçilmelidir.
 2. Alacağınız köşe koltuk takımı, hem zevkinizi yansıtmalı hem de yaşam alanınıza uygun olmalıdır.
 3. Yaşam alanınızda ayrı bir atmosfer oluşturmak ve şıklık için ahşap detaya sahip köşe takımları tercih edilmelidir.
 4. Köşeli koltuk modellerini kullanacağınız dekorasyon tarzına uygun seçmelisiniz.
 5. Dekorasyoa esneklik kazandırmak için köşe koltukların rengini bej, krem, gri gibi nötr renkler arasından seçmelisiniz.
 6. Halı seçiminde renk ve stil seçimlerinizi göz önünde bulundurarak, koltuğunuza uygun boyutlarda ve özelliklerde seçmelisiniz.
 7. Pofuduk köşe takımı alacaksanız, mobilyalar geniş olacağından sade renk seçmelisiniz.
 8. Kumaş türünü her zaman silinebilir ve leke tutmayan kumaşlardan yana tercih etmelisiniz.

Niçin Köşe Koltuk?

Dar alanlarda ferah hava

Salon için kafamızda tasarladığımız ve kağıt üzerinde oluşturduğumuz şeyleri, bazen yer darlığından hayata geçiremiyoruz. Küçük salona sahipseniz;

 1. Tekli ve ikili koltukları ayrı ayrı konumlandırmak yerine köşe koltuk takımı sayesinde, her ikisini tek bir mobilyada birleştirebilirsiniz.
 2. Bu koltuk takımı için açık ve canlı renkleri tercih edebilirsiniz.

Genç ve modern duruş

Salonunuzdaki klişelerden uzak durarak yenilik oluşturmak istiyorsanız, genç ve modern ruha sahip köşe takımları tam size göre. Bu L koltuklar;

 1. Parçalı takımlardaki mesafeyi ortadan kaldırarak son derece samimi bir ortam oluşturur.
 2. İster ayağınızı uzatın ister yastıklar arasında kaybolun.. Koltukta size hareket özgürlüğü sağlar.
 3. Dekorasyona dahil edildiği odanın atmosferini değiştirir.

Çok misafirli evler

Kimi evlerin geleni gideni çok olur misafiri hiç eksik olmaz. Sizin evinizde bu tarz evlerden ise misafirlerinize rahat bir ortam sunmak önceliğiniz olmalıdır. Bu tarz dinamiği olan evler için köşe koltuk takımları oldukça idealdir.

Kalabalık aileler

Ailecek tv başında keyifli akşamlar geçirmeyi seviyorsanız, sohbet edip bir şeyler atıştırmak istiyorsanız, geniş bir salona sahip kalabalık aileler içinde ugun köşe takımları mevcuttur. Seçeceğiniz L koltuk takımı sayesinde bu sorunların önüne geçebilir, salonunuzu daha rahat bir hale getirmek için bol miktarda yastık ekleyebilirsiniz.

Hem rahatlık hem şıklık

Oturma odası veya salonlara şık bir dokunuş için köşe takımı yeterli olur. Ancak herkesinkinden farklı ve aynı zamanda kullanışlı rahat bir ortam oluşturmak istiyorsanız size bazı taviyelerimiz olacak. Bu takımları kullanarak salonun ortasında büyük bir alan boş kalacağı için bu alanı nasıl değerlendireceğiniz oldukça önemli. Bu alanı iyi bir şekilde değerlendirmek için;

 1. işe halı seçiminden başlamalısınız. Köşe takımınıza uygun veya tezat renklerde bir halı kullanarak dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.
 2. Daha sonra koltuk takımı üzerinde her noktadan rahatça ulaşılabilecek şekilde konumlandırdığınız, şık bir orta sehpa ekleyebilirsiniz.
 3. Bunun yanı sıra köşe takımının başına ve sonuna küçük sehpalar ekleyebilirsiniz.
 4. Ayrı yeten koltuk takımının dirsek noktasına masa ekleyebilirsiniz.

l koltuk, köşe koltuk, köşe koltuk takımı modelleri, köşe koltuk takımları, l koltuk takımları, modern köşe koltukları, köşe takımları, köşeli ev dekorasyonu, deri köşe takımı, koltuk dekorasyon fikirleri, köşe koltuk dekorasyonu, köşe koltuk özellikleri,


Güncellemeleri Alın ve Bağlantıda Kalın. Bültenimize Abone Olun.