Çocuk Odası Dekoru

Şirin ve modern çocuk odası dekorasyonları burada. Çocuk odası nasıl döşenir? Çocuk odası dekorasyonu nasıl yapılır? Nelere dikkat edilmelidir? Doğru çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Çocuk Odası Dekoru – Hayatımızın yapı taşları olan çocuklarımızın odalarının dekorasyonu, onların hayal gücü ve enerjisi bakımından büyük önem taşımakla birlikte, iç dünyasını olumlu etkileyecek ve odasında zaman geçirmekten keyif almasını sağlayacak şekilde dekore edilmelidir. Çocukların büyüme aşamalarındaki her detay çok önemlidir. Bu yüzden çocuk odalarının tasarımı yapılırken pozitif bir şekilde tasarlanmalıdır.

Elbette her çocuk en güzel şartlarda yaşama hakkına sahip olsa da, her aile bunu sağlayabilecek koşullara sahip değildir. Fakat unutulmamalıdır ki; elinizdekileri en güzel şekilde değerlendirerek, onların hayal gücüne katkı sağlayacak ve içinde kendilerini mutlu hissedecekleri bir dekorasyon yapabilirsiniz.

Her çocuğun özel olduğunu ve her yetişkin gibi kendine ait bir yaşam alanına ihtiyaç duyduğunu belirten uzmanlar, hem özgüvenlerinin artması hemde özel hayat kavramlarının yerleşmesi bakımından kendi odalarına sahip olmalarının çok önemli olduğunu belirtiyorlar. Tabiki bu noktada sağlığa zararlı malzemeler kullanılmadan doğru bir şekilde çocuk odalarının dekore edilmesi de bir o kadar önem taşıyor.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tema Belirleme

Hayata geçireceğiniz çocuk odası dekorasyonu, çocuğunuzun renkli dünyasını yansıtmalıdır. Bunun için en doğru adım bir tema belirlemektir. Tema belirlerken çocuğunuzun sevdiği çizgi filmlerden yardım alabilir veya deniz, uzay gibi uygulama bakımından daha geniş temalardan faydalanabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz temayı; çocuk odası perdesi, halısı, nevresim takımı, duvar kâğıtları ve aydınlatma ürünlerinde yansıtabilirsiniz.

Renk uyumu

0-10 yaş arası çocukların herşeyi yeni öğrenip fark ettikleri bir dönemdir. Bu yüzden ruhsal gelişimlerine ve algılama gelişimlerine katkıda bulunmak için oranını iyi ayarlayarak, farklı renklerde bir oda yapılmalıdır. Fazla düz, fazla beyaz ve tek renk odalar yapılmamalıdır.

Giyinme odası

Şayet mümkün ise çocuğun giyinme ve çalışma alanı ayrı olmalıdır. Yatağın hemen yanına çalışma masası koymak hiç doğru değildir. Çocuk uyumak istediğinde dersten kurtulup, sadece uykuya odaklanarak rahatlıkla uyuması gerekir. Bu yüzden uyku alanı daha sade ve sakin olmalıdır.

Herkes kendi odasına

Mahremiyet anlayışının kavranması bakımından, farklı cinsiyetteki çocuklarımızın odası 4-5 yaşından itibaren ayrılmalıdır.

Çalışma alanı düzenleme

Çocuklar günlük hayatta yaşadıkları olumsuzlukların etkisini oyun oynayarak atarlar. Ancak okul çağından itibaren ayrı bir çalışma alanı düzenlenmelidir. Bazı anne-babaların okul dönemiyle birlikte oyun odalarını çalışma alanına döndürmeleri çocuğun psikolojik gelişimi bakımından doğru bir yaklaşım değildir. Okulla beraber çocuğun oyun oynama gereksinimi azalmaz. Bu sebeple çocuğun oyun oynama gereksinimi göz ardı edilmeden, yeni oyun köşeleri oluşturulmaya özen gösterilmelidir.

Mobilya seçimi

Dekorasyon aşamasında, çocuğun mobilyalarının renklerinin, motifler veya dekorasyonda kullanılan diğer ürünler ile uyumlu olması da oldukça önemlidir. Çocuk odası grubu, yatak, çalışma masası, kıyafet dolabı gibi eşyaların seçiminde, odanın rengi veya duvarlarda kullanılan dekoratif ürünlerle uyum sağlamasına dikkat edilmelidir.

Çocuklarınızın fikrini alın

Dekorasyondan ve odanın şekil almasından daha mühim bir konu ise, çocukların fikirlerini almaktır. Uzmanlara göre çocuk biraz büyüyüp ne istediğini belirtir yaşa geldikten sonra, 4-5 yaşından itibaren odalarının dekorasyonu hakkında fikirleri alınmalıdır.
Çocuk odası tasarımı ve dekorasyonu yapılırken, çocuğun da bu süreç içerisinde yer alması oldukça önemlidir. Çocuğun eşyaları seçmesi veya yerleştirmesi, boya yapılırken katkıda bulunması, çerçeveleri kendisinin asması veya asmaya yardım etmesi gibi etkenler çocuğun özgüvenini artıracağı gibi, odasını daha fazla sevmesini de sağlayacaktır.

Çocuk Odası Dekorasyon Önerileri

  • Çocuğunuzun sanatsal yönünün gelişmesi için, ilham alacağı şeyleri dekoratif ürünler dahilinde dekorasyonda kullanabilirsiniz.
  • Müziğe ilgisi varsa, çocuğunuz için uygun olan müzik aletini alabilirsiniz.
  • Sadece eğlenceli vakitler değil aynı zamanda eğitici vakitler geçirmelerini sağlayacak eşyalarla da donatılmalıdır.
  • Mobilyalar mümkün oluğunca doğal ürünlerden yapılmış olmalıdır.
  • Sentetik perdeler yerine doğal pamuklu ürünler, metal yerine ahşap kullanılmalıdır.
  • Çocukların nefes almasını ve rahat uyumasını sağlamak için radyatör ve benzeri ısıtıcılar yataktan uzak olmalıdır.
  • Çocuk odası karanlık olmamalı. İyi aydınlanan, iyi havalanan bir oda olmalıdır.
  • Aydınlatma iki şekilde düşünülmelidir. İlki oyun oynarken ve ödev yaparken, baktığı ürünleri seçebilecek kadar bir aydınlatmaya sahip olmalı, ikincisi de uyku vakti geçtiği zaman daha loş ışık veren bir gece lambası olmalıdır.
  • Çocuğunuz için güzel bir yatak başı satın alabilirsiniz. Bu alana arkadaşlarıyla çekildiği fotoğrafları yapıştırabilir, koleksiyon eşyalarını dizebilir veya kitaplarını yerleştirebilir.

Bu yazılarımıza da göz atmadan geçmeyin..

çocuk odası, çocuk odası dekorasyonu, çocuk odası nasıl dekore edilir, çocuk odası modelleri, çocuk odası dekorasyon fikirleri, çocuk odası dekorasyon ürünleri,

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)