Antre Dizaynı

Antreler nasıl dekore edilir? Dekorasyonunda nelere dikkat edilmelidir? Mobilya seçimleri ve antreler için temel çözüm önerileri nelerdir? Bu makalemizde antre dizaynı ve temel çözüm önerileri hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Antre Dizaynı – Eve adım atar atmaz bizi karşılayan, evi gösteren, misafirlerimiz de evin kimliğine dair ilk intibaları oluşturan, evin bütün trafiğini idare eden kısacası diğer bir deyişle evlerimizin vitrini olan antreler; ev dekorasyonunda çok büyük role sahip, evin genel karakterini oluşturmada yardımcı alanlardır. Günlük hayat koşuşturması sırasında çoğu zaman düzenini sağlamakta epeyce zorlandığımız bu alanlar, bizim için elimizdekini bırakıverdiğimiz, her gün ceketimizi iliştirdiğimiz son derece işlevsel ve pratik kullanım alanları da oluştururlar. Ancak hem alan oldukça kısıtlı olduğu hem de her evin mimari yapısına göre şekilleri değişiklik gösterdiği için antreleri dekore etmek, dolayısıyla bizi diğer odaların dekorasyonlarına göre biraz daha zorlar. Hal böyle olunca da antreler için hem işlevsel, hem de iç açıcı bir dizayn oluşturmak hiçte kolay olmaz.

Bu yüzden Dekordelisi olarak bugünkü makalemizde, antre dekorasyonu yapacaklar için farklı mimari şekillerden, fonksiyonel ve kullanışlı mobilyalara, dar ve küçük antreleri daha geniş gösteren tekniklerden, daha fazla depolama alanı ekleyebilme ipuçlarına kadar antreleri şekillendirmeye ve düzenlemeye yardımcı olan, ilham verici antre çözümlerini anlatacağız.

Aslında temel olarak antre dekorasyonu için ilk önemli nokta, hem estetik hem de işlevsel detayların bir araya getirilmesidir. Sizde pek çok farklı orjinal düşünce ve uygulama sayesinde, tabi mobilya seçenekleri yine ferah, sade ve faydalı seçimler olmak kaydıyla evin giriş bölümü olan antreleri bambaşka bir şekle kavuşturabilir ve modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Dememiz o ki! antrelerde kullanılacak olan oturma mobilyaları, depolama alanı, dekoratif ürünler ve küçük detaylarla evinizin veya ofisinizin tarzına uygun işlevsel seçimler yapabilirsiniz. Bu yaklaşım göz önünde bulundurularak, çok küçük antrelerde bile son derece etkileyici dekorlar yapabilir, farklı genişliklere sahip alanlar için de farklı fikirli dekorasyon uygulamalarına imza atabilirsiniz.

Antreler İçin Temel Çözüm Önerileri

İşlevsel ve Şık Antreler

Genel olarak dar alanlarda son derece işlevsel ve şık bir görünüm oluşturdukları için dresuar ve puf gibi mobilyaların kullanıldığı antreler; her ne kadar evin diğer alanları kadar fonksiyonel değilmiş gibi görünseler de, aslında evlerimiz için hem işlevsel hem de estetik bakımdan çok büyük role sahiptirler. Bu bağlamda kusursuz bir dekorasyon adına; içinde şık tasarım unsurlarını da barındıran, mobilya kalabalığıyla boğucu bir dekorasyon oluşturulmamış, iç açıcı aynı zamanda ayakkabılık, vestiyer gibi temel ihtiyaçları da içinde barındıran bir dizayna sahip olmalıdır.

Portmantolu Antreler

Antre denince akıllara ilk gelen ve tercih edilen mobilya seçimlerinden birini portmanto oluşturmaktadır. Vestiyer olarak da adlandırılan bu mobilya bir yandan evin dekoratif duruşuna estetiklik kazandırdıkları, diğer taraftan işlevsel alanlar oluşmasını sağladıkları için antre dekorasyonu için son derece özel ve önemli tasarımlardır. Karşılama bölümü olarak kullanılan bu alanda paltolardan atkılara, şapkalardan şemsiyelere kadar farklı ürünleri hepimizin bir sonraki kullanımına dek muhafaza eden bu ürün, ev ortamında bir nevi eşyaların korunması ve depolanması için de özel bir dolap kullanımı oluşturur. Bazı tasarımlar üstlerinde yer alan aynalarla özellikle dar antreler’in ferah görünmesine katkıda bulunurken, bazıları ise ayakkabılık olarak kullanılabilen bölmeleri ile işlevsel çözümler sunuyor.

Dresuarlı Antreler

Hemen hemen evlerin her alanında rahatlıkla kullanılabilir olsalar da, antrelerin vazgeçilmezleri arasında adeta boy gösteren dresuarlar; estetik katkıları, zarif duruşları ve birbirinden şık tasarımları ile antreleri karakteristik mekanlara dönüştürüyor. Farklı ürünlerle de oldukça uyumlu olan bu ürünler, üzerinde veya yanlarında pek çok aksesuara da yer açıyor. Sizde isterseniz antrelerinizi alanınızın genişlik durumuna göre değerlendirerek, depolama görevi sunan bir dresuarla hareketlendirebilir veya duvara monte askılıklar tercih edebilirsiniz.

Berjerli, Benchli, Puflu Antreler

Sıcak bir karşılama veya eve yorgun argın girdiğiniz anda oturup dinlenmek için berjerler son derece işlevsel ürünlerdir. Antrenizin ölçülerini göz önünde bulundurdunuz ve eğer alanınızın genişliği, buraya bir berjer sığdırmanız için imkan sağlıyorsa, mutlaka bir berjer edinin! Fakat antreniz berjer koyacak kadar geniş bir alana sahip değilse, üzülmeyin! Çünkü bu esnada antre dekorasyonunu tamamlayabilmek adına, benchlerin yardımınıza koşabileceğini unutmayın. Berjerlere nazaran daha küçük üretimleri ve dekoratif yapıları sebebiyle benchlerle de antreleri rahatlıkla dekore edebilirsiniz. Bununla beraber aynı fonksiyonel katkıları ve yüksek dekoratif değerleri, puf kullanarak da elde edebilirsiniz. Hepsi sizin için son derece kıymetli alternatifler. Seçim sizin! Tercih tamamen size kalmış!

Aynalı ve Bitkili Antreler

Varaklar, çerçeveli veya çerçevesiz aynalar, oymalar ve işlemelerle birlikte canlı, davetkar ve estetik değerlerin öne çıktığı etkili bir görünüme sahip atmosfer oluşturmak istiyorsanız, aynalar dünyasına yönelebilirsiniz. Bu dekorasyonda aynalar ferah ve aydınlık bir giriş bölümü oluşturmalarının yanı sıra dekoratif ürünlerle ve bitkilerle tamamlandığında, evinize girildiği andan itibaren dekorasyon kalitenizi hissettirmenize de yardımcı olurlar.

Dizaynında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Renk Seçimi

Genel ev dekorasyonunda boya seçiminde farklı renkler veya tonlar kullanılacaksa, mutlaka hoş bir geçiş tercih edilmelidir. Antrelerde çoğu zaman geçiş alanı oldukları için bu yüzden dekorasyonunda atılması gereken en zor adımlardan birisi de renk seçimidir. Antrelerde doğru renk seçimi yaptığınız zaman hem odaların arasındaki geçişi doğru bir şekilde uygulamış olur, hemde daha ferah bir alana sahip olabilirsiniz. Buna göre;

  • Dekore edeceğiniz antre veya holün’üz ışık alıyorsa; odalarda kullanmış olduğunuz renklerin, daha koyu tonlarında uyumlu bir renk tercihi yapabilirsiniz.
  • Ancak dekore edeceğiniz alan kesinlikle ışık almıyorsa; açık renkleri ve nötr tonları tercih ederek alanın ışık hissini arttırabilirsiniz.
  • Ayrıca odalarda çok farklı tarzlar kullanıldıysa örneğin; salonunuz rustik ve vintage bir atmosfere, mutfağınız ve yemek odanız oldukça modern çizgilere sahipse, antre gibi alanlarda duvar kağıdı ile birlikte boya kullanmak son derece akılcı bir çözüm olacaktır.
  • Bunun dışında antrenin salona bağlanan duvarında; dekorasyona uygun desenlere sahip bir duvar kağıdı kullanıp, diğer duvarlarda ise hem kağıt hem de oda renkleri ile uyumlu bir renk tercih edebilirsiniz.

Aydınlatma

Antre girişlerinin evin diğer alanlarına göre çok daha yüksek olması nedeniyle, aydınlatma konusunda birçok ev zayıf kalabiliyor. Mükemmel bir antre dizaynında doğru aydınlatmayı uygulayabilmek için;

  • Alanınız darsa; duvar lambası aplik veya tavana sıfır aydınlatmaları tercih edebilirsiniz.
  • Geniş bir antreye sahipseniz; tarzınıza uygun bir avize ile aydınlatma için etkileyici bir çözüme sahip olabilirsiniz.

Maceraperest Alan

Antreniz de kısa süreliğine de olsa misafirlerinizin keyif aldığı, aynı zamanda her seferinde sizi gülümseten bir ortam oluşturabilirsiniz. Nasıl mı?

  • Antreniz geniş ise ve sanata meraklıysanız; sevdiğiniz sanat eserlerinin fotoğraflarını burada sergileyebilirsiniz.
  • Telefon, anahtar, adres defteri, gibi eşyaları koyduğunuz konsolunuzun üstünü; aile fotoğrafları kolajı ile hareketlendirebilirsiniz.
  • Ayakkabı ve ceket gibi eşyaları uzun veya kısa süreli saklayacağınız geniş bir gömme dolap ile; antre içinde bir alana sahip olmanın yanı sıra, alanın mobilyadan uzaklaştırılmış görünümünü bozmamış olursunuz.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz bir önceki yazımız olan ”Küçük Ev Koltuk Modelleri” başlıklı yazımıza da göz atarak önerilerden ilham alabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

İLGİLİ BAŞLIKLAR: antre,antre dekorasyonu,antreler için temel çözüm,koridor ve antre dekorasyonu,antre modelleri,hol dekoru,antre çözümleri,antreler nasıl dekore edilir,antre dizayn,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *