Şık ve Modern Antreler

Antreler neden önemlidir? Şık ve modern antre dekorasyonu nasıl yapılır? Farklı tarz antre dekorasyon örnekleri. Antre halısı seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar. Bu makalemizde şık ve modern antre dekorasyonunun yapımı hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Şık ve Modern Antreler – Sözcük anlamı olarak giriş anlamına gelen antre, dekorasyonda oluşturmaya çalıştığımız stilin, bütünlüğün ve şıklığın ilk noktasıdır. Eve gelen misafirleri ilk karşılayan, evin ilk izlenimi ve genel havası bakımından çok önemli olan antre veya koridorlar, maalesef ev dekorasyonunda dekoratif anlamda pek özen gösterilen yerlerden değildir. Ancak unutulmamalıdır ki! samimi ve şık bir atmosfere sahip antreler, girer girmez konuklarınızı pozitif enerji ile karşılayacak ve evinizin genel ambiyansına yön verecektir. Bununla beraber yine bu alanlarda yapılacak olan her dokunuş da, evinizin genel havası ile ilgili dikkat çekici fikirler sunacaktır. Eğer sizde ilham veren, şık ve modern bir antre dekorasyonu yaparak konuklarınızın evinize adım atmasıyla birlikte gözlerini kamaştırmak istiyorsanız; modern zamanların ev dekorasyonlarında farklı tarzların farklı tasarımlarla birleştiği fikirlerden ilham alabilirsiniz.

Bilindiği üzere genel olarak en fazla değer verilerek özene bezene dekore edilen yerler salonlar ve oturma odalarıdır. Fakat insanlar bir eve girdikleri zaman, evin hiçbir odasını görmeden ilk intibanın sağlandığı antreler sayesinde, evin geneli hakkında fikir sahibi olabilirler. Bizde Dekordelisi olarak bugünkü makalemizde, ev dekorasyonuna özen gösteren herkesin atladığı bir konuya dikkat çekmek ve en modern antre dekorasyon örneklerini ve fikirlerini sizlerle paylaşmak istedik.

Böylelikle sevdiğiniz ve bildiğiniz tüm renkleri en özgür halleri ile kullanarak, hem ihtiyaçlarınıza cevap veren hem de dekorasyonunuzun ana tarzıyla uyumlu olan şık ve modern bir antre dekore edebilir, misafirlerinize en şık ve güzel karşılamaları yapabilir, evinize adım atar atmaz enerjinizi yükseltmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Antrelerin Önemi

Eve gelen konuklarımızı ilk karşılayarak gideceği odaya kadar eşlik eden alanlar olan antreler; dekorasyon bakımından her ne kadar gözden kaçmış olursa olsun, aslında en az evin diğer alanlarının dekorasyonu kadar önemli ve özeldir. İlk izlenimler kalıcıdır. Bu nedenle şık, modern ve düzenli bir antre dekore etmek hem sizin hem de misafirleriniz için büyük önem taşır. Aynı zamanda misafirlerinize evinizin dekorasyonuna dair ilk ipuçlarını verir. Hemen hemen hepimiz yaşam alanlarımızın özel antre dekorasyonları ile gelen misafirlerimize görsel bir şov yapmak isteriz öyle değil mi? Eğer öyle yapmak istiyorsak, bu bağlamda evlerimizin antresi hem dekorasyon tarzımızı yansıtmalı hem de evin diğer odaları ile bütünlük oluşturmalıdır. İşte size hem şık ve modern hem de bütünlük oluşturacak ilham veren dekorasyon önerileri..

Antre Dekorasyon Önerileri

Kişisel Girişler

Eve ilk girdiğinizde sizi duvarda bir karşılama mesajı, aile fotoğraflarınız, mis kokulu çiçekler veya rahat bir oturma köşesi karşılasın istemez misiniz? Öyleyse kalıpların dışına çıkın ve evinizin girişini sizi yansıtan detaylarla dekore edin. Tamam, fonksiyonel olması elbette önemli ama kendiniz ve misafirleriniz için sıcak bir karşılama da hiç fena olmayacaktır. Örneğin; seyahat etmeyi seviyorsanız hatta tutkunuysanız, bu köşeyi seyahat anılarınızı sergilemek için kullanabilirsiniz. Böylelikle konuklarınız kapıdan içeri girdikleri zaman sizin hakkınızda fikir sahibi olurlar.

Oturma Alanı

Her antre veya koridor oturma alanı ayırmak için yeterince büyük değildir. Fakat imkanınız varsa hem şık ve davetkar bir girişe sahip olmak hemde ayakkabılarını giyerken misafirlerinizin rahatlığı bakımından mutlaka bir oturma elemanı eklemelisiniz. Antre tasarımlarında genellikle az yer kapladığından dolayı banklar kullanılır. Alanınız varsa şık bir vintage koltuk da kullanabilirsiniz. Ancak yeriniz yoksa minik bir puf veya tabure de yeterli olacaktır.

Doğru Antre Aynası

Dışarı çıkmadan önce saçlarınıza, kıyafetlerinize ve makyajınıza son bir göz atmanızı sağlayan giriş aynası, doğru tercih yapıldığı zaman hem dekoratif hem de son derece kullanışlıdır. Küçük girişler için yuvarlak, kare veya dikdörtgen bir ayna idealdir. Daha büyük boy aynaları ise büyük girişler için uygundur. Eğer yeteri kadar alanınız varsa endüstriyel stil aynalardan ilham alabilirsiniz.

Ayarlanabilir Raflar

Kapaklı çekmeceler ve kutulara daha az kullandığınız ayakkabı ve aksesuarları koyarsanız dağınıklığı da engellemiş olursunuz. Ancak açık depolama yöntemlerini kullanırken dağınık bir görünümü engellemek adına, her gün kullandığınız eşyaları görünür alanlara yerleştirmeniz daha mantıklı olacaktır.

Bu yüzden girişte biri eşinizin, diğeri sizin olmak üzere iki depolama alanı kullanmak işleri bir hayli kolaylaştıracaktır. Tamda bu noktada tüm ayakkabılarla uyum sağladığı için daha pratik kullanım sunan ayarlanabilir raflar imdadınıza yetişmektedir. Sizde gizlemek istediğiniz eşyaları kapalı dolaplarda, diğerlerini ise kolayca erişebileceğiniz açık dolaplarda sergileyebilirsiniz.

Duvar ve Zemin

Antre diğer odalarla bağlantılı olduğu için evin diğer odaları ile uyumu oldukça önemlidir. Bu yüzden alanın dekorasyon bakımından zengin gözükmesini sağlayabilmek adına duvar boyası, duvar kağıdı, panel ve çıtalama gibi elemanlar kullanabilirsiniz.

Yine dışarıdan geldiğimiz zaman ilk giriş yaptığımız alan antre olduğu için toz ve pisliğin içeri girmesi daha kolay olmaktadır. Bu yüzden zeminde temizlenmesi kolay mermer, fayans ve ahşap görünümlü malzemeler kullanabilirsiniz. Küçük bir antreniz varsa, hem zemin hem de duvar boyası ve çıtalama uygulamalarında açık renkler tercih edebilirsiniz.

Etrafta uydurmanız gereken mobilyalar bulunmadığı için evinizin girişi farklı bir şey denemek için mükemmel bir alandır. Bu yüzden antre duvarı dekorasyonu için koyu renkler kullanmaktan ve iddialı bir tasarım yapmaktan çekinmeyin. İsterseniz tüm duvarı koyu ve iddialı bir renge hatta kırmızıya bile boyayabilirsiniz. Burada çok fazla zaman geçirmeyeceğiniz için bunaltıcı da olmayacaktır. Bize göre özgürce çalışabileceğiniz bu alanda içinizdeki sanatçıya şans tanıyın ve serbest bırakın!

Farklı Aydınlatmalar

Aslına bakılırsa ne tür bir aydınlatma kullanılacağı dekorasyon stiline ve tasarıma bağlı olsa da, antreler için özel bir aydınlatmaya ihtiyaç vardır. Bunun için şık bir avize veya sarkıt kullanabilirsiniz. Eğer mevcut bir tavan aydınlatması yoksa; lambader, masa lambası veya aplikler de işinize yarayacaktır. Örneğin; bir konsolunuz varsaz dekoratif bir abajur kullanabilirsiniz. Duvar aynanız varsa iki yanına aplik ekleyebilirsiniz. Dahası farklı aydınlatma elemanlarını bir arada kullanabilirsiniz. Lütfen küçücük alanda bu kadar aydınlatmaya ne gerek var demeyin! Çünkü tasarımı büyük ölçüde etkilediği için aydınlatma elemanları dekorasyonun önemli bir parçasıdır.

Değişik Tarz Dekorasyon Örnekleri

Rustik Tarz

Rustik dekorasyon tarzından hoşlanıyorsanız, eskitme ahşap parçalar tam size göre demektir. Ahşap bir bank satın alarak rustik antre dekorasyonuna başlayabilirsiniz. Devamında;

  • Ahşap bankı hasır sepetlerle süsleyebilir, demir kancalarla duvarda hem kullanışlı bir alan oluşturabilir hem de hoş bir tarz yakalayabilirsiniz.
  • Bunun yanı sıra, göz alıcı bir giriş masanız varsa; bunu antreniz’in yıldızı yaparak, diğer parçaları sade tutabilirsiniz.
  • Yine sıcak bir karşılama yapmak için; giriş duvarında canlı renklerde duvar kağıdı kullanabilirsiniz.
  • Küçük alanlarda etkileyici bir izlenim bırakmak istiyorsanız, siyah beyaz duvar kağıdı tercih edebilirsiniz.
  • Antreniz de yepyeni bir atmosfer oluşturmak için; minimalist metal bir çerçeveyle kaplanmış yastıklı pufa eşlik eden, turkuaz, sarı veya beyaz kontrast renkler kullanabilirsiniz.

Şık ve Modern

Antrenizi daha şık ve modern biçimde düzenleyerek farklı bir dekorasyona sahip olmak istiyorsanız, yaratıcılığınızı biraz daha zorlamalısınız. Örneğin;

  • Küçük alanlar için duvara monte edilen mobilyalar idealdir. Modern bir görünüm için; duvara monte edilen bir dresuar seçebilirsiniz. Böylece, hem zemini kolayca temizleyebilir hem de ayakkabılarınızı veya depolama için kullanacağınız sepetleri dizebilirsiniz.
  • Yine orjinal bir giriş istiyorsanız; dekoratif palto askılarını kullanabilirsiniz.

Retro Dokunuş

Antre dekorasyonunuz da retro bir dokunuşa yer vermek isterseniz;

  • Geleneksel ve misafirperver bir karşılama hazırlamak için; ahşap antika bir dresuarı, birkaç yastık ve eskitme bir halı ile kombin yapabilirsiniz.
  • Lüks bir dekorasyon için; siyah deri minderli bir pufla muhteşem bir görünüm oluşturabilirsiniz.
  • Her yer uyum sağlayan bej, ahşap ve beyaz tonlarda çağdaş mobilyalar veya klasik unsurlarla birleştirilebilen parçalarla; sofistike şık bir dekoru tamamlayabilirsiniz.

Antre Halısı Seçerken

Antre dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken temel kriterlerden biri de giriş halılarının pratik kullanımlı olmasıdır. Çünkü giriş halısı, oturma odası veya yatak odası halısından çok daha fazla aşınmaya maruz kalır ve çok daha hızlı kirlenir.

Uzun vadede çok işinize yarayacağı için giriş halısını dayanıklı olmalıdır. Dolayısı ile halı, kilim veya paspas seçimi yaparken hassas malzemeden yapılmış olanları eleyerek, maksimum dayanıklılık için doğal elyaf halıları tercih edilebilirsiniz.

halı seçimi yaparken bir diğer önemli nokta olan kapıları da hesaba katmayı unutmayın! Böylelikle kapı tipini ve açılma yönünü ölçerek halının boyut ve kalınlığına karar verebilirsiniz. Duvardan duvara tüm zemini kaplayan bir halı hem estetik görünmeyeceği hem de temizlik yönünden zorluk çıkartabileceği için genel kural olarak, halının çok büyük olmaması da ayrıca önerilir.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz bir önceki yazımız olan ”Antre Dizaynı” başlıklı yazımıza da göz atarak önerilerden ilham alabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

İLGİLİ BAŞLIKLAR: antre dekorasyon fikirleri,antre halı seçimi,antre dekorasyonu,modern antre dekorasyonu,antre dekorasyonu için şık fikirler,koridor ve antre örnekleri,geniş antre,dar antre,lüks antre,antre düzenleme,hol ve antre,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat ve

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks bir

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.