Salon Takımı Seçerken

Doğru oturma takımı nasıl seçilmelidir? Koltuk takımı alırken dikkat edilecekler. Koltuk takımı seçmenin püf noktaları. Koltuk takımı dekorasyon önerileri. Bu makalemizde salon takımı seçmenin incelikleri ve püf noktaları hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Salon Takımı Seçerken – Yaşam alanlarımızın konforunu sağlayan aynı zamanda tarzını kazandıran eşyalar olan koltuk takımları ve kanepeler, hayatımızda önemli bir yere sahiptirler. Salonlarımızın yanı sıra bütçelerimizde de büyük yer kaplayan koltuklarımız, ev içinde en çok vakit geçirdiğimiz ve bununla beraber en büyük harcamayı yaptığımız mobilya türlerinden birisidir. İşten yorgun argın eve geldiğiniz zaman en rahat ettiğiniz ve en sevdiğiniz koltuğunuzda bacaklarınızı uzatarak, günün yorgunluğunu ve stresini atmanızı sağlamak ve evinizde daha huzurlu vakit geçirmek istiyorsanız, koltuk takımı seçiminize özen göstermeli ve çok dikkat etmelisiniz. Unutmayın! kendi stilinizi yansıtan iyi bir koltuk takımı ile dekore edilmiş eviniz, sizin en büyük konfor alanınız olacaktır. Peki bu huzur verici ve dinlendirici konforu yakalamak için doğru koltuk takımını nasıl seçmeliyiz? Dekordelisi olarak bugünkü makalemizde, sizin için yararlı olacağına inandığımız bir başka konuya yani salon takımı seçimlerine yer vermek istedik. İşte detaylar!

Koltuk takımı seçimi yapmadan önce, sırtınızın ve belinizin rahatlığından emin olmak için almayı düşündüğünüz takımın mutlaka üzerine oturarak deneyin. Sert ahşap iskeletli koltukların daha uzun ömürlü olduğunu aklınızdan çıkarmayarak, seçiminizi ona göre yapın. Yani çok sert veya çok yumuşak koltukları tercih etmeyin. Bir diğer önemli noktada koltuğun yüksekliğidir. Buna göre oturduğunuz zaman ayaklarınız havada asılı kalmamalı veya ayaklarınızı fazla kıvırmak zorunda kalmamalısınız.

Ayrıca ebatlarının koyacağınız odanın ebatlarına uygun olması görünümü bakımından önem arz etmektedir. Buna göre örnek verecek olursak; küçük odalara koltuk seçerken, açık renkli ve düz ya da hafif desenli koltukları tercih etmeniz çok yerinde bir seçim olacaktır. Bunların yanı sıra bir diğer sorgulamanız gereken önemli husus ise, alacağınız takımın temizliğinin kolay olup olmadığı ve leke tutup tutmadığı yönünde olmalıdır.

Doğru Oturma Takımı Nasıl Seçilmelidir?

Öncelikle alacağınız salon veya oturma takımını tv karşısında vakit geçirmek için mi, önemli misafirlerinizi ağırlamak için mi, yoksa uzanıp kitap okumak için mi? ne için kullanılması gerektiği konusunu bilerek, nasıl kullanacağınızı mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; amacınız ayaklarınızı uzatıp tv seyretmekse, sert ve biçimsel bir koltuk almanıza gerek olmadığı gibi önemli misafirlerinizi ağırlamak içinde, içine gömülecekleri koltuklar seçmeniz hiçte uygun olmayacaktır. Unutmayın! koltuklarınız en iyi kalitede ve dayanıklı olmalıdır. Sadece görünümü ile değerlendirerek doğru bir seçim yapamazsınız.

Zamanla koltuğunuzun üstünde oluşacak çökmeler, güzelliğinden çok şey götürecektir. Bu nedenle görünümünün yanı sıra, hem model hem de iç yapısının kalitesi ile orantılı ortak bir değerlendirme yapmanız daha doğru olacaktır. Bunun için genişlikten tutunda derinliğine, yüksekliğinden tutunda kol yüksekliklerine kadar bütün ölçüleri tek tek not edin. Ayrıca merdivenlerden çıkarılabileceğinden tutunda kapılardan geçirilebileceğine ve hatta yerleştirilecek alanın ölçülerine kadar her şeyden emin olun.

Alanınızın büyüklüğü ve dekorasyonunuz ile uyumlu bir modele karar vermeniz, hem sizi hem de gelen misafirlerinizi rahat ettirecek bir tercih olacaktır. Bu bakımdan satın almadan evvel beğenmiş olduğunuz koltuk takımını en ince ayrıntısına kadar test edin inceleyin. Bu iş için zaman harcamaktan çekinmeyin. Mağazada üzerine oturun, gerekirse ayaklarınızı uzatarak rahatlığını kontrol edin. Alacağınız koltuğun modeline hakim olun. Örneğin; tam bir takım mı, L şeklinde mi, yoksa sadece iki rahat kanepe mi satın alacaksınız? Bilinçli kararlar verin ve alış verişinizi ona göre yapın.

Koltuk Takımı Dekorasyon Önerileri

 • Rahat yaşamanıza yardımcı olabilmesi için; öncelikle salon veya oturma odanızın büyüklüğüne ve ihtiyacınıza göre, sonrasında evinizin genişliği ve ailenizdeki kişilerin sayısını dikkate alarak ona göre seçimler yapmalısınız.
 • İhtiyacınızın durumuna göre; isterseniz takımınıza berjer veya kanepe ekleyebilir, ya da tam tersi çıkartabilirsiniz.
 • Yeriniz dar fakat oturma alanı ihtiyacınız fazla ise; takımınıza uygun puf veya benchler ekleyerek, daha modern bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.
 • Seçeceğiniz takımın kısa sürede deforme olmaması için; ideal malzeme olan ceviz ve gürgen gibi sağlam ağaçları tercih edebilirsiniz.
 • Takımınızın hem konforunu hem de kullanım süresini arttırmak için; koltukta yay kullanılmayan kaliteli sünger kullanımına dikkat etmelisiniz.
 • Ekstra bir konfor alanı oluşturmak için; kullanılan kumaşın kaliteli ve kolay temizlenebilir olmasına özen göstermelisiniz.
 • Evinizin dekorasyon tarzına yön veren en önemli mobilyalar koltuk takımları olduğu için; seçim yapmadan önce evinizde oluşturmak istediğiniz stile karar vermeli ve modellerini ona göre seçmelisiniz.
 • Evinize bir yaşanmışlık havası katmak istiyor ve aynı zamanda kalite ve gösterişi de seviyorsanız; zamansız olan klasik koltuk modelleri ile istediğiniz atmosferi sağlayabilirsiniz.
 • Gösterişten hoşlanmıyor ve dinamik çizgilerle kendi stilinizi oluşturmak istiyorsanız; farklı renk ve kumaşları tercih ederek, modern koltuk takımları ile size özel takımınızı oluşturabilir, canlı renk seçenekleri ile evinizin enerjisini yükseltebilirsiniz.
 • Salonlarda kumaş tercihinizi; şönil, kadife, tüvit, goblen ve teflonlu kumaşlardan yana oturma odalarında ise; sentetik viscon, koton veya keten kumaşlardan yana yapabilirsiniz.
 • Salonunuz küçükse ve ferah olmasını istiyorsanız; köşe koltukları büyük salonlar için ise, büyük köşe koltukları tercih edebilirsiniz.
 • Genel olarak oturma odalarında; desenli koltuklar salonlarda ise koyu koltuklar seçilmeli ancak leke tutmayan, kolay silinebilen, terletmeyen ve yumuşak dokulu kumaşlar tercih edilmelidir.
 • Tüm bunların yanı sıra, koltukta kullanılan kumaş kalitesinin; kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olmasına aynı zamanda birleştirme yerlerinin  sağlam  olmasına, oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmasına, desenlerin ortalı, çizgilerin ve dikişlerin uyumlu olmasına  dikkat edilmelidir.

Koltuk Takımı Alırken Dikkat Edilecekler

Mobilya Yapımında Kullanılan Ahşap

Sağlam bir ahşap iskelet demek, kaliteli bir koltuk takımını uzun yıllar kullanabilmek demektir. Gürgen sert bir ağaç türüdür ve oturma grubu için son derece ideal bir seçim olduğundan dolayı genellikle ilk tercih gürgen olmalıdır. Ihlamur ağacıda koltuklar için alternatiflerden biridir ancak, fırınlanmış olan gürgen ağacı dayanıklılığı ve uzun yıllar kullanım sağlaması bakımından ilk sıradadır.

Sünger

Dikkat edilecek bir diğer önemli detay olan süngerlerin, kesinlikle kaliteli olmasına özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra, temizlik sırasında sıkıntı çekmemek için süngerlerin üstündeki kılıfların fermuarlı olmasına ve kolayca süngerden çıkarılabileceğinden emin olmalısınız.

Kumaş Seçimi

Dikkat edilecek en temel ögelerden bir diğeri de kullanılan kumaşın kalitesi ve seçimidir. Seçeceğiniz ürünleri mümkün olduğunca yıpranmalara karşı dayanıklı, leke ve kir tutmayan, kolay temizlenebilen ürünlerden tercih etmelisiniz. Bu bağlamda kadife, koton, keten ve teflonlu kumaşlar doğru tercihler arasında yer alarak öne çıkmaktadır.

Birleştirme Yerleri

Koltuk takımlarındaki iskeletin birleştirme yerlerine ve köşe noktalarına da ayrıca dikkat edilmelidir. iskelette birleştirme yerleri yapıştırılmayan modellerden uzak durulmalıdır. Bunun yerine her zaman daha uzun ömürlü olan birbirine geçmeli ürünler tercih edilmelidir.

Renk Seçimi

Lekeyi belli etmediği için hanımların oturma grubundaki renk seçeneği genelde koyu renklerden yana oluyor. Ancak koyu renklerin dezavantajı, evinizi normalden çok daha basık ve karanlık göstermesidir. Bu nedenle daha ferah bir görünüm elde edebilmek adına naçizane fikrimiz, açık renkleri tercih etmenizden yanadır.

Boyutu

Alınacak olan mobilyaların büyüklüğü de, yine oturma grubu seçimindeki en temel etkenlerden birisidir. Buna göre en mantıklı seçenek, mobilyaları koyacağınız odaya göre tercihte bulunmak olacaktır. Çünkü; gereğinden büyük ve çok koltuk kullanımı odanın ferahlığını kapatır ve hatta bazen hareket edecek yer bile kalmayabilir. Bu yüzden koltuk takımı odanın büyüklüğüne göre seçilmelidir. Şayet salonunuz küçükse; daha ferah ve havadar bir görünüm elde etmek için köşeli bir oturma grubu tercih etmek daha doğru olacaktır. Salonunuz geniş ise; burası için yapılacak olan tercihler kişisel zevklere göre değişiklik gösterecektir.

Rahatlığı

Vaktimizin çoğunu onların üzerinde geçirdiğimiz için sırtımızı rahat ettirecek yastıklara ve yapıya sahip olan, aynı zamanda oturduğumuzda kendimizi huzurlu ve konforlu hissetmemizi sağlayan koltuk modellerini tercih etmeliyiz.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz bir önceki yazımız olan ”Zamansız Olanların Seçimi” başlıklı yazımıza da göz atarak önerilerden ilham alabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

İLGİLİ BAŞLIKLAR: koltuk modelleri,oturma takımı,koltuk takımı,oturma takımı seçimi,koltuk takımı alırken dikkat edilecekler,koltuk takımı sünger özellikleri,doğru oturma takımı seçimi,salon takımı,salon takımı seçmenin püf noktaları,koltuk takımı seçimi,kanepe,iyi koltuk nasıl olmalı,koltuk takımı kumaşı,

WhatsApp Bilgi Al
Çevrimiçiyiz. Bize yazın.
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.