Ferah ve Enerjik Yatak Odası Dizaynı

Yatak odası dekorasyonu nasıl oluşturulur? Ferah bir yaşam alanı için neler yapılmalıdır? Yatak odası renk seçimi ve dekorasyon önerileri. Bu makalemizde ferah yatak odası dekorasyonu hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Ferah ve Enerjik Yatak Odası Dizaynı – Yatak odalarımız bizim için bize özel alanlardır. Bu yüzden bu odaların diğer tüm odalardan daha şık ve daha konforlu olması için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız. Geliştikçe minimalleşen dünyamızda, her geçen gün küçülen mimarileri daha ferah ve enerjik bir hale getirmek için aydınlık renkler kullanılan açık renk yatak odaları, günümüze damgasını vuran aynı zamanda trendini koruyan tercihlerden birisidir. Günün tüm yorgunluğunun atıldığı ve kişinin kendini en özgür hissettiği alan olan yatak odaları, son günlerde evin en gözde bölümü olarak ön plana çıkmakta ve insanlar kendi tarzlarına uygun ferah ve enerjik bir yatak odası oluşturmanın yollarını aramaktadır. Bu yüzden artık özellikle yatak odalarını daha ferah tarzda dizayn etmek için açık renk mobilya ürünleri tercih edilmektedir. Unutmayın! rahat ve huzurlu bir uyku için sağlık ne kadar önemliyse yatak odasının iç açıcı renkleri de bir o kadar önemlidir.

Sağlıklı yaşamın anahtarının dengeli beslenme, düzenli egzersiz ve iyi bir uykudan geçtiğini vurgulayan uzmanlar; stresin en önemli kaynağının yetersiz uyku olduğunu, vücutta biriken negatif enerjinin uyku sayesinde dışarı atıldığını ve özellikle tansiyonun uykuda düzene girdiğini belirterek, kaliteli bir uykunun yaşamımız açısından ne kadar önemli olduğunu aynı zamanda rahat ve derin bir uykunun bize katmış olduğu huzuru asla yabana atmamamız gerektiğini bizlere hatırlatıyor. Kısacası uykunun sizi dinlendirmesi, aynı zamanda güne sağlıklı ve enerjik başlamanız açısından, uyuyacağınız ortam ve konforu oldukça önemlidir. Sonuç itibari ile yatak odaları, uyuma ve dinlenme eylemlerinin gerçekleştirildiği alan oldukları için yatak odalarının konumundan tutunda yeterli güneş alıp almadığına, hatta havalandırmasından yatak seçimine kadar olan her şey rahat bir uyku için olmazsa olmaz şartlardandır.

Kişisel alanların başında gelen yatak odalarının dekorasyonu tamamen size aittir. Bu odayı nasıl isterseniz o şekilde düzenleyebilirsiniz. İster rahatlatıcı ve sakinleştirici özellikleri bakımından açık renkleri tercih edebilir, isterseniz canlılık ve renk getirmesi için yatak örtüsü ve çarşaf gibi tekstil ürünlerini daha koyu veya renkli kullanabilirsiniz. Bu tamamen sizin tarzınıza, zevkinize ve seçiminize bağlı. Dekordelisi olarak bugünkü makalemizde, daha ferah ve enerji dolu bir yatak odası dizaynı için yatak odası takımları ile oluşturabileceğiniz örneklerden, bu örneklerin kullanımının hangi tarz evler için daha uygun olduğundan ve odaların büyüklüğüne göre nasıl yatakların kullanılması gerektiğinden kısacası yatak odası dekorasyonu hakkında merak edilen tüm konulardan bahsedeceğiz.

Ferah Bir Yaşam Alanı İçin

 • Daha çok country mobilya modellerinde sıkça karşımıza çıkan beyaz, krem ve pudra tonları gibi renklerle; takım halinde veya modüler olarak sipariş vererek, hem alanınızın genişliği ve ihtiyacı kadar ürüne sahip olabilir hem de modern yaşam alanlarına ferahlık katabilirsiniz.
 • Barok dönemin izlerini modern dünya ve teknoloji ile buluşturan avangarde modellerle; dresuar veya boy aynası gibi yatak odası aksesuar grubu yan ürünlerinden yardım alarak, şık bir dizayn oluşturabilirsiniz.
 • Genel olarak beyaz, krem ve sedef renklerle üretilen ve açık renkli dizayn olarak desteklenen lake ürünlerle; yatak odanızda ferahlığı sağlayarak, şıklığınıza şıklık katabilirsiniz.
 • Yatak odalarının en önemli detaylarından birisi olan aynalarda, tablolarda veya fotoğraf çerçevelerinde; hem dikkat çekmek hem de odanızın atmosferini değiştirmek adına parlak detaylı objeler kullanarak, ferah bir ortam oluşturabilirsiniz.
 • Son zamanların trendi olan ve hemen hemen herkesin tercih ettiği minimal bir dekorasyonu; güne güzel başlamak için ideal bir renk olan aynı zamanda yatak odalarında sade ve ferah bir görünüm sunan beyaz ve beyaza uygun renklerle bir arada kullanarak, göz alıcı şık bir görüntü yakalayabilirsiniz.
 • Yatak odanızın içinde neşe ve canlılık hissi oluşturmak adına; mobilya ve kumaşların dokusunu öne çıkaran kontrast ışıklar kullanabilir, ayrıca uygun perde ve aydınlatıcı ışık kullanarak da odanızın görünümünü ferahlık ve şıklık katabilirsiniz.
 • Yatak odanızda kalabalıktan uzak, sade ve tasarım açısından modern bir yaşam alanı inşa etmek için; mobilya seçiminizi sade ve şık tasarımlardan yana yapabilirsiniz.
 • Bedeniniz için vücudunuzun dinlenmesinin en önemli faktörlerinden olan yatak seçiminizde; omurga sağlığı açısından en uygun ve ideal, omurga ve diskler üzerine en az yükün bindiği yatakları keşfederek, uykunuzun daha sağlıklı geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yatak Odası Renk Seçimi

Bilindiği üzere renklerin dili incelendiğinde, çevremizdeki renklerin gerek ruh halimiz gerekse davranışlarımız üzerinde farklı etkileri olduğu uzmanlarca kanıtlanmıştır. Özellikle yatak odalarında duvar renginden mobilyaya ve hatta aksesuar seçimine kadar her eşyanın özenle seçilmesi, odanın daha samimi ve dinlendirici olmasının yanı sıra ferahlıkta katacaktır.

Ayrıca seçilen rengin hem dinlendirici hem de sakinleştirici olması psikolojik olarak sizi rahatlatarak, güne daha enerjik ve zinde başlamanıza yardımcı olacağı için; daha kaliteli ve verimli bir uyku adına yatak odası gibi alanlarda renk seçimine çok dikkat edilmelidir. Buna göre yatak odalarında renk seçimi yaparken;

 • Öncelikle duvar renklerini belirlemelisiniz.
 • Daha doğru sonuçlar elde etmek için renk ve mobilya seçiminde; odanızın büyüklüğünü ve yapısını göz önünde bulundurmalısınız.
 • Küçük alanların daha ferah ve aydınlık görünmesi aynı zamanda düzenli bir uyku için ideal ortamı oluşturmak adına özellikle; mavi, sarı, pembe, ve turuncu gibi açık renkleri tercih etmelisiniz.
 • Bunların yanı sıra beyaz ve krem gibi renk tonlarını da; odanın genel bütünlüğünü dengelemek için farklı renklerle birleştirerek kullanmalısınız.

Öte yandan özellikle mor, kırmızı renkler başta olmak üzere gri ve kahverengi gibi uykuyu olumsuz etkileyen renkler; nabzı hızlandırdığı, odada kasvetli bir hava oluşturduğu ve uykuya dalış süresini uzattığı için yatak odalarında kullanılmasını pek tavsiye etmiyoruz. Ancak büyük alanları daha samimi ve sıcak bir alan haline dönüştürmek için yukarıda belirttiğimiz renkleri göz önünde bulundurarak, bazı koyu renklerden yardım alabilirsiniz.

Dekorasyon Önerileri

Yatak odası dekorasyonunda farklı bir atmosfer oluşturmak, aynı zamanda duvarlara boyut kazandırmak adına; kullanım açısından kolay temizlenebilen, boyanabilen veya yıkanabilen baskılı ve renkli duvar kağıtlarını tercih ederek, odaya boyut kazandırabilirsiniz.

 • Yine yatak odalarında aydınlatma seçimi yaparken; dinlendirici olması için daha yumuşak ışık veren tercihlere öncelik verebilir, az ışık alan yatak odalarında ise masa lambası veya abajur gibi aydınlatma araçlarını tercih ederek gerekli ışıklandırmayı sağlayabilirsiniz.

Yatak odanız küçükse; ayna gibi alanı daha derin ve büyük gösteren tamamlayıcı eşyalara öncelik verebilir komodin, ayırıcı dolap veya şifonyer gibi eşyalarda ise beyaz tonlar tercih edebilirsiniz.

 • Tekstil ürünlerinde dekoru renklendirmek adına; kabarık yastıklar ve tarzına uygun desenli battaniyeler seçerek, odanızı daha sıcak hale dönüştürebilirsiniz.

Güneş ışığını doğru kullanarak; odanıza aydınlık katacak açık tonlarda perde tercih edebilir, böylece ferah bir yatak odası için ilk adımı atabilirsiniz.

 • Yatak odanızın tamamında sadeliği korumak adına; dekorasyonun tamamını oluşturan yatak odası seçimlerinizi, doğal ahşap ve beyaz tonlarının kombin yapıldığı modellerden yana kullanabilirsiniz.

Dinginlik veren pastel tonlarını; tekstil ürünleri başta olmak üzere, perdelerden mobilyalara birçok alanda aynı anda kullanarak, kolayca şık bir yatak odasına sahip olabilirsiniz.

 • Minimal çizgilerin yer aldığı tasarımlarda; özellikle yatak odası tekstilinde beyaz rengin ağırlıklı olduğu ve minik desenlerin yer aldığı ürünlerle bulunduğunuz ortama dinginlik katarak, daha rahat ve ferah uyku ortamı oluşturabilirsiniz.

İdeal bir uyku için yüzde yüz pamuklu ve nefes alabilen kumaşlı tasarımları tercih ederek; nemi kısa sürede emen ve teri hapseden pamuklu ürünlerle, kullanıcıya sağlıklı ve konforlu uyku deneyimini yaşatabilirsiniz.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz bir önceki yazımız olan ”Salon Takımı Seçerken” başlıklı yazımıza da göz atarak önerilerden ilham alabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

İLGİLİ BAŞLIKLAR: yatak odası dizaynı,yatak odası renk seçimi,modern yatak odaları,açık renk mobilyalar,açık renk yatak odası,ferah yatak odası,yatak odası tasarımı,yatak odası takımı,yatak odası renkleri,Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

WhatsApp Bilgi Al
7/24 Müşteri Hizmetleri
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz. 7/24 Müşteri Hizmetleri.