Salon Dekorasyonunda Kullanılabilecek Modern Çizgiler Hagileridir? Modern Tarzdaki Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır? Bu Yılın Modası Salon Tadilat Fikirleri. Salon Tadilatında Modern Tarzda Kullanılabilecek Renkler Hangileri? Bu Makalemizde Salon Tadilatı Yaparken Kullanabileceğiniz Modern Tarzlarla İlgili Geniş ve Kapsamlı Bilgilere Ulaşabilirsiniz.

Salon Tadilatında Modern Tarzlar – Dekorasyona olan ilginin günden güne artması ile beraber birbirinden farklı dekoratif ürünler de alıcıların beğenisine sunulmaktadır. Ev dekorasyonundan iş yeri dekorasyonuna kadar hemen hemen her alanda önemli bir hale gelen dekorasyon ilgisi genellikle modern tarzda yapılmak ile beraber farklı tarzları da dekorasyonlarda görmek mümkündür. Yeni evli çiftlerde görmeye alışık olduğumuz romantik tarzdan, sade ve göz yormayan bir dekorasyon isteyenler için İskandinav tarzı dekorasyona, abartı ve ihtişamı sevenler için zengin görünümü ile klasik dekorasyondan, kırsal hayatı evlere taşımak isteyenler için rustik tarzdaki dekorasyona kadar pek çok tarzı dekorasyonlarda görmek mümkündür. Öyle ki, bir alanı dekore ederken tek bir tarz çizgisinde dekor isteyenlerden farklı tarzları harmanlayarak kendi tarzını yansıtmak isteyenlere kadar dekorasyon kendini ifade etmek biçimi olarak da algılanmaya başlanmıştır. Bunun yanında en çok ilgi gören ev dekorasyonlarında farklı tarzları bir arada görebilmek mümkündür.

Ev dekorasyonu yaparken mutfak, oturma odası, salon, yemek odası, çalışma odası, çocuk odası, bebek odası, lavabo, tuvalet, banyo, koridor gibi evin her alanı için dekorasyon ayrı ayrı düşünülmeli ancak evin bir bütün olduğu unutulmamalıdır. Kısacası ev dekorasyonu yaparken farklı tarzlardan yardım alınabileceği gibi bir bütün olarak bakıldığında her alanın dekorasyonu bir araya gelip kendi içinde uyumlu olmalıdır.

Evin en çok vakit geçirilen, aile bireylerinin en çok keyifli sohbet ettiği yer olan salon dekorasyonu da oldukça önemlidir. Salon dekorasyonu yaparken salonun rahat ve konforlu olmasına dikkat edilmelidir. 

Modern Salonlarda Kullanılan Renkler

Salon dekorasyonu sade tonlarda göz yormayan bir şıklık ile yapılabileceği gibi hareketli ve canlı renkler ile yapılabilmektedir. Özellikle evin en çok zaman geçirilen yeri olarak düşünüldüğünde salon dekorasyonunun aile bireylerine keyif veren ve kaliteli zaman geçirmesini sağlayan bir dekorasyon ile yapılması oldukça önemlidir. Bu bakımdan da düşünüldüğünde salon dekorasyonunda sıklıkla modern tarzın etkileri görülmektedir. Modern tarzın farklı renkleri bir araya getirebilen renk kombinasyonları ile hem şık hem de konforlu mobilyaları salonlar için oldukça idealdir. Salon dekorasyonlarında bir veya birkaç rengi bir araya getirerek dekorasyon yapmak hem dekorasyonu keyifli hale getirirken hem de geçirilen zamanı daha da keyiflendirecektir. Özellikle sade ve geçiş rengi olarak kullanılabilecek renkler ile canlı ve heyecan verici renkleri bir araya getirmek mümkündür. Örneğin gri renkteki bir koltuk takımı için turkuaz, turuncu gibi kırlentler alınabilir. Ve bu dekorasyon için turuncu fon perde tercihi yapılarak aksesuarlar ile de dekorasyon canlı hale getirilerek renkli bir salon yaratılabilmektedir. 

Sade Salon Dekorasyonu

Salon dekorasyonu yaparken canlı ve heyecan verici renkler kullanılabileceği gibi sade renkler ile de muhteşem bir şıklık yaratılabilmektedir. Özellikle İskandinav tarzı dekorasyonlarda görülen sade renkler ile dekore edilen alanlar modern tarz çizgisinde de yapılabilmektedir. İstediğiniz tarz çizgisinde ilerleyerek renklerin sadeliğini kullanarak hem zarif hem de şık bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Özellikle krem, bej, toprak renkleri, açık gri, açık mavi ya da beyaz ile yapabileceğiniz dekorasyonlarda sadeliği yakalamanız mümkündür. Az eşya ile de yakalayabileceğiniz sadelik için büyük mobilyalar ve dikkat çekici ancak minimal çizgideki aksesuarları kullanmanız daha doğru olacaktır. Beyaz ve konforlu bir koltuk takımı için açık mavi ve beyaz kırlentler kullanabilirsiniz. Açık tonlarda tercih edeceğiniz fon perde ile yine desensiz ve sade bir halı ile sadeliği amaç edindiğiniz dekorasyonunuzu destekleyebilirsiniz. 

Salon dekorasyonu yaparken duvar dekorasyonuna da oldukça önem verilmelidir. Sade bir dekorasyon için duvar dekorasyonunda her duvar cephesine duvar kağıdı uygulamak yerine dekoratif bir duvar cephesi yapılmaktadır. Yine az desenin kullanıldığı ancak etkileyici duvar kağıtları ile duvarın önüne yerleştirebileceğiniz aksesuarlar ile hem şık hem de sade bir duvar dekorasyonu yapmak mümkündür. Sade dekorasyon için az eşya ve açık renkler kullanılmaktadır. Her kullanılan aksesuar oldukça şık olduğu gibi gösterişten uzak ve minimal çizgide tasarlanmıştır. Bu sayede salonda dikkat dağıtmayan, göz yormayan ve insanların birbirlerine odaklandığı hem şık hem de zarif bir dekorasyon yapılmış olmaktadır.  

Küçük Salon Dekorasyonu

Salon dekorasyonu yaparken dekore edilecek alanın büyüklüğü ya da küçüklüğü oldukça önemlidir. Bu sayede dekorasyonun hangi çiğide olacağı ve mobilyaların ölçüleri belirlenmiş olacaktır. Küçük bir salon dekorasyonunda büyük ve geniş eşyalardan uzak durulması gerekmektedir. Bu sayede hem fazladan alan kalabilecek hem de salon olduğundan daha küçük görünmeyecektir. Bunun için alınacak mobilyaların ölçülerine önceden karar verilmeli ve bu şekilden satın alınmalıdır. Mobilya mağazaları çok fazla geniş ve büyük olduğu için mobilyalara mağazada bakıldığında göze küçük gelebilmektedir. Bu yanlışı ortadan kaldırmak için ise alınacak mobilya ölçülerine önceden karar verilmesi gerekmektedir. Ayrıca küçük salon dekorasyonlarında çok fazla aksesuara da yer verilmemelidir. Çok fazla aksesuarın olduğu küçük salonlar hem kalabalık hem de küçük bir görüntüye neden olacaktır.

Salon dekorasyonun yapılacağı alan küçük ve dar ise renk seçiminin de buna göre yapılması gerekmektedir. Açık tonların tercih edileceği küçük salonlarda daha geniş ve ferah bir görüntü sağlayacaktır. Özellikle perde renginin açık tonlarda yapılması içeriye giren gün ışığını engellememesi oldukça önemlidir. İç dekorasyonda da açık renkleri kullanmanız gün ışığını güzel şekilde yansıtacağı için küçük salon gözünüze daha geniş görünecektir. Pencere önü dekorasyonunu da oldukça sade yapmanız ve giren gün ışığını engellememeniz oldukça önemlidir. Ayrıca duvar dekorasyonunu da sade renkler ile yapmanız daha doğru olacaktır. Örneğin küçük salonlarda 3D dekoratif duvar kağıdı kullanmanız odaya içsellik katacağı gibi odayı olduğundan dan geniş gösterecektir. 

Salon Dekorasyon Modelleri

En güzel salon dekorasyonu oturanın keyifle vakit geçirdiği ve odadan ayrılmak istemeyeceği dekorasyon tarzıdır. Bunun için salon dekorasyonu yaparken aile bireylerinin tarzları ve ne istedikleri oldukça önemlidir. Aile bireylerinin en çok vakit geçirdiği ve keyifli sohbetlerinin olduğu alan olan salon dekorasyonu ile de aile bireylerini kendine çağırmalıdır. Aile bireylerinin hepsinin kendini bulduğu ve geçirdikleri zamanın kalitesini arttıran dekorasyonlar en şık salon dekorasyonudur.

Salon dekorasyonu daha fonksiyonel ve işlevsel özellikteki mobilyaların tercih edilmesi gereken yerdir. Örneğin salonlarda geçirilen zamanın fazlalığı dikkate alınarak temizlik ihtiyacının da çok olması bakımızdan mobilyaların ve duvar dekorasyonunda kullanılan duvar kağıtlarının da daha işlevsel özellikte olması gerekmektedir. Leke tutmayan, kolay silinebilir özellikteki mobilyalar, aksesuarlar ve duvar kağıdı gündelik hayatı daha konforlu hale getirecektir. Ayrıca alınacak mobilyaların da gündelik ev kazaları düşünüldüğünde daha kullanılabilir olması ve mobilyaların daha konforlu olması gerekmektedir. Salon dekorasyonunu mükemmel hale getirmek için modern dekorasyon çizgisinde ilerleyerek kolay modası geçmeyen ve şık ürünler tercih etmek daha doğru olacaktır. Ancak en güzel salon dekorasyonu yine de aile bireylerinin en keyifli zaman geçirebilecekleri dekorasyonlardır. 

Aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret ederek salon tadilatı hakkında farklı ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: salon tadilatı, salon dekorasyonu, modern tarzda salon tadilatı, modern salon dekorasyonu,