renklerin-terapisi14

Renklerin Büyülü Dünyası

Bu yıla damgasını vurmuş Renklerin büyülü dünyasını burada inceleyin! Bu makalemizde Evlerde renk terapisi kullanımından tutun, renklerin iyileştirici gücüne kadar her şey var. Farklı alanlarda farklı renkler ve çağrışımlar hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

Renklerin Büyülü Dünyası – Dünyayı renksiz hayal edecek olsak, herhalde geçmişini sevdiğimiz siyah-beyaz filmlerin estetiğinden uzak, yaşamın içinden çekildiği bir yer haline gelirdi. Bu yüzden ışığa ve ışık sayesinde seçebildiğimiz renklere ne kadar teşekkür etsek az kalır öyle değil mi? Renklerin terapisi ve yaşamla bütünleştiren hünerli ellerin sayesinde siz de evinizde yaşam enerjinizi yükseltebilirsiniz. Ev dekorasyonu için seçtiğiniz mobilyalar, aksesuarlar ne kadar önemliyse onların ahenginin en belirgin işareti olan renkler de o derece önemli.

renklerin-terapisi1

Yalnızca sevdiğiniz renkleri bir araya getirmek değil, onları doğru mekanda doğru oranda bir araya getirmek de ustalık ister. Ev dekorasyonu için mevsimin kendisinden ilham alabilirsiniz. Örneğin; oturma odanıza yeşilin dinginliğini yayabilir, yatak odanıza mavinin huzurunu taşıyabilirsiniz. Turuncunun yaratıcılığınıza ve enerjinize katkısını azımsamayarak aksesuarlarınız ile yeşilin içine turuncuları serpiştirebilirsiniz. Sofralarınızda geniş bir hava essin, her şey sempatik ve hijyenik görünsün diye beyaz ile sofranızı donatırken minimal tasarımlara sahip olan parçaları seçebilirsiniz.

Mutfak örtünüz için iştah açıcı özelliği olan kırmızının ağırlık kazandığı bir tasarımı seçebilirsiniz. Ev dekorasyonu için yardımcı olacak renkleri seçerken ruhunuza olan etkisini de göz önünde bulundurun. Size enerji verecek olan sarıyı, sinirlerinizi yatıştıracak olan moru, mutluluk hissinizi tetikleyecek olan pembeyi, tüm renkler ile bir bütün oluşturabilecek olan krem ve bej tonlarını da unutmayın.

renklerin-terapisi2

Evlerde Renk Terapisi Kullanımı

Renk her zaman ruh haline bağlanmıştır. Öyle ki! ruh halinizi etkileyerek ev dekorunuzun daha iyimser, neşeli ve rahat hissettirilmesini sağlar. Bilindiği üzere renk terapisi, alternatif bir terapidir. Bu terapi stili, belirli renklere sahip ortamlarda hastalıkları tedavi etmeye veya sağlığı iyileştirmeye yardımcı olduğunu savunur. Bunun yanı sıra renk dengesini bulmaya, hangi alanlarda hangi tonları hangi oranda kullanacağınızı değerlendirmeye odaklanır.

Uygulayıcılar bu terapiyi stres, endişe veya depresyonu tedavi etmek için kullanırlar. Bu nedenle, bizde bugün renklerin büyülü dünyasını evinizde nasıl kullanmanız gerektiğine dair ipuçları vereceğiz. Her şeye rağmen, renklerin duyguları tetiklediği açıktır. Farklı renklerdeki çağrışımlar, büyük ölçüde kültürel ve sosyal durumlara dayanır. İç tasarım söz konusu olduğunda bunları nasıl doğru kullanacağınızı bilmeniz son derece önemlidir. Renk terapisi, renklerin neden olduğu hislerle ilgilidir ve bunu ev dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

renklerin-terapisi3

Farklı Alanlarda Farklı Renkler ve Çağrışımlar

Antik çağlardan bu yana uygulanan renk terapisi depresyonu tedavi etmekte oldukça faydalı. Hatta öyle ki! fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde de sık sık başvuruluyor. Evinizde var olan renklere bir göz atın. Modası geçmiş hatta solmuş mu? Duvarlarınızı örten renkler size iyi hissettiriyor mu? İsterseniz kendi favori renklerinizi kullanarak ruh halinizi iyileştirmede yol alabilirsiniz. Mükemmel ve pahalı olmayan bir yöntem olan yaratıcı renkleri evinizde kullanarak; zihninizi tazeleyebilirsiniz.

Hayatın boyunca en çok vakit geçirdiğin evinde dekorasyon ve renklendirme işlemlerinin önemi büyük. Hangi alanda hangi renkleri kullanman gerektiği konusunda, öncelikle renklerin ışıklarla olan ilişkisini ve renk terapisinin özenle düşünülmüş ilkelerini bilmen gerekiyor. Belki de sorun, yaşadığınız yerdedir. Ruh haliniz kötü mü? Ruh halinize iyi gelen renkler hangileri? Evinizde yapacağınız küçük bir dekorasyon ile doğru renkleri kullanarak ruh halinizi düzeltebilirsiniz. Nasıl mı? Gelin renklerin dünyasında var olan bu sözsüz iletişime daha yakından bakalım.

renklerin-terapisi4

Renklerin İyileştirici Gücü

Beyaz

Saflığın rengidir beyaz. Zariftir. Doğaldır güven verir insana. Ruhun yüceliği, özgürlüğüdür. Bazen soğukluğu, duyarsızlığı temsil eder. Bir o kadar da durudur. Kötülük yoktur içinde her şey berraktır. Işığı yansıtan tavanlar için en ideal renkler, derinliği sağlayarak sıkışmışlık duygusunu bastıran beyaz ve yakın tonlarıdır. Bej ve açık gri ile birlikte, yatak odası gibi rahat ortamlar için mükemmel bir renktir. Bu tonlar uykuya dalmanıza ve stresle mücadele etmenize yardımcı olur.

Yeşil

Yaşamı ve büyümeyi simgeleyen yeşil, toprak ananın kucakladığı en derin renktir. Dekorasyon için de temel bir renktir. Bu renk içgüdüsel olarak doğayla ilgilidir ve iyimserlik, neşe ve saflık hissi verir. Bu yüzden genellikle hastanelerde ve okullarda kullanılır. Ayrıca konsantrasyona da yardımcı olur. Yeşillerin, yumuşak morların ve derin mavilerin alanınızı genişlettiği ve kasvetinizi azalttığı kanıtlanmıştır. Evde bir çalışma odanız varsa, bu onu dekore etmek için mükemmel bir seçimdir. Yine duvarlarınızı boyamak için açık mavi ve yeşillerden oluşan rahatlatıcı yumuşak renkler tercih edebilirsiniz.

Gözlerimizi dinlendirirken, eş zamanlı olarak bizlere düzen ve dengeyi anımsatan yeşil, yaşam alanımızda kendimizle kalmayı seçtiğimiz köşelerde kullanılmak için de oldukça uygun bir renk. Pek çok kültürde parayı da sembolize eden yeşil, varlık içinde bir yaşam için bilinçaltı mesajlar sunar. İyi yaşamın her durumunda vazgeçilmezimiz olmaya adaydır. Özellikle bahçe ve teras gibi dış mekanlarda dingin ve şefkatli bir atmosfer oluşturmak için birbiriyle eşleşen yeşil tabakalara yer açılmalıdır.

renklerin-terapisi5

Sarı

Sarı doğal gün ışığına en yakın renk olması sebebiyle motive kalmana yardımcı olur. Yaratıcılık, canlılık ve neşeyi çağrıştıran bu renk adeta genç enerjinin güçlü bir sembolü gibidir. Fakat aşırı sarı kullanımı hiperaktiviteye yol açar. Dolayısıyla kullanıldığı mekanlarda dengeyi bularak, titizlikle uygulanması gereken bir renktir. Özellikle ajanslar, sanat atölyeleri veya buna benzer yaratıcı çalışma alanlarında tercih edilen sarı, kimi zaman masa üstündeki bir çiçekte, kimi zaman mini bir pufta alanın enerjisini yükseltecek güce sahiptir.

İsterseniz bu sıcak rengi, evin girişinde, tek duvarda, yastıklarda, kanepede veya kenar vurgularında değerlendirebilirsiniz. Kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak tonları mutfakta kullanarak iştahınızı açabilir veya sindirime yardımcı olabilirsiniz. Yine çalışma alanınızda düşünmeyi, okumayı, yazmayı ve fikir üretmeyi kolaylaştıran sarıyı ve ona yakın tonları kullanabilirsiniz.

Mavi

Tartışmasız tüm kültürlerde en favori renklerden biri olan mavi, gökyüzü, okyanuslar ve denizler vasıtasıyla bıraktığı etki ile dinginlik ve güveni temsil etmektedir. Renk terapisinde sakinlik, uyum ve huzur ile ilişkilendirildiği için duyguları düzenlemek için en yaygın kullanılan renklerden biridir.

Sofistike duruşu ile bulunduğu alanlara uyum sağlayan soğuk mavi tonları şehir yaşamının vazgeçilmezlerindendir. Mavi, doğru dozda sıcak renklerle kombin yapıldığında, yaşam alanlarınızda taze ve çağdaş bir etki bırakır. Özellikle daha sıcak tonlarla birleştirerek soğukluğu dengelediği için çocuk ve oturma odaları için mükemmel bir renktir.

renklerin-terapisi6

Kırmızı

Güç ve cesaretin sembolü haline gelen kırmızı renk, aynı zamanda yüksek enerji ve tutkulu aşkın da ifade şeklidir. Kırmızı yer aldığı alanlarda sıcak bir etki oluştururken, yoğun kullanımı fazla uyarıcı olabilir. Bu nedenle iç tasarımınızda çok fazla kırmızı kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Fazla kullanıldığında boğucu olabildiği için bu rengi tekstillerle birleştirmek daha iyidir. Evlerde, yemek odasında kullanıldığında iştah açıcı bir etki oluşturur. Bu nedenle günümüzün iç mimarları kırmızı rengi oldukça ufak dozlarda, bazen bir yüksek iskemlede bazen de güçlü bir objede kullanarak üzerinde çalıştıkları mekanda canlılık hissi oluşturmayı tercih ediyorlar.

Turuncu

Ev dekorasyonunda ilk akla gelen renklerden biri olmamakla birlikte, insanda evdeymiş hissi uyandıran renklerden biridir. Toprak anayı çağrıştıran tonlarıyla hasat sezonunun olmazsa olmazlarındandır. Doğru miktarda kullanıldığı alanlarda samimi bir duygu oluşturduğunu hiçbirimiz inkar edemeyiz.

Örneğin; sonbahar mevsiminde, oturma odasında yer vereceğimiz balkabağı rengi bir koltuk şalı soğuk tonlarda bir kanepenin üzerinde yer aldığında daha sıcak bir atmosfer oluşur. Salona ilk girdiğinizde yemek masasının etrafına yerleştirilmiş iskemlelerinin sırtında kullanılan bir turuncu tonu, adeta sizi kendine çeker.

Yeni Sezon En Trend Dekorasyon Örnekleri

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: renkler,evlerde renk kullanımı,oda enkleri,renk terapisi,ev içi renkler,dekorasyonda renklerin kullanımı,trend renkler,favori renkler,yaratıcı renkler, doğru renk kullanımı,renklerin dünyası,renklerin anlamları,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0