Loft Stili Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir? Dikkat Edilmesi Gereken Noktaları ve Loft Dekorasyon Hakkında Merak Ettiğiniz Detayları Makalemizin Devamında Bulabilirsiniz.

Nedir Bu Loft Dekorasyon? – Yüksek tavanlı, huzurlu, geniş ve kullanışlı olan loft stili, son yıllarda giderek trend haline gelen modern mimarinin en iyi dekorasyon uygulamalarından birisidir. Eski fabrikalar gibi endüstriyel binaların yaşam alanına çevrilmesi anlamına gelen ve genel olarak iki katlı, yüksek tavanlı bir mimari tarzı olan loftlar, endüstriyel dekorasyon modasına da uyum sağlarlar. Modern dekorasyon akımına uygun, klasik tarzda dekore edilmiş evlere aykırı bir anlayışla oluşan loft dekorasyon; daha rahat, kullanışlı, ferah, aydınlık ve daha kuralsız bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Adeta Kapısız, perdesiz ve odasız bir yaşam tarzı vadeden bu stilin mobilyaları son derece konforlu ve kullanışlıdır.

1970’li yıllarda Amerika’da konut sorununu çözüm arayışı ile yayılmaya başlayan loft ev tasarımları; aslında ilk olarak kentsel dönüşümün gereği olarak terkedilmiş eski depo, fabrika ve atölye gibi alanların yeniden kullanıma açılması için yapılan dekorasyon sonucunda oluşan, olabildiğince özgün tasarım fikirlerinin kendilerini özgürce yansıtabildikleri bir tarzdır. Bu dekorasyon stilindeki temel amaç geniş hacimli mekanların; ahşap, cam, çelik gibi malzemelerle birlikte kullanılarak düzenlenmesi ile oldukça rahat ve ferah yaşam alanı elde edilmesini sağlamaktır. Son yıllarda özellikle modern mimarinin bir simgesi olarak hızla yayılan ve sınırsızca özgün tasarıma izin verilmesi nedeniyle de çok sayıda insan tarafından tercih sebebi olmaktadır. Eğer yaşadığınız alandan sıkıldıysanız; yüksek tavanlı ve geniş hacimli mekanlarda ferahlık ve rahatlığı bir arada bulabileceğiniz bu dekorasyon stili tam size göre! 🙂

Özellikleri

Metre karesi genel olarak yüz metrekareden az olmaz, pencereler her zaman geniş ve yüksek olur.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Modern aydınlatmalar

En ayırt edici özelliği; yüksek tavanlar ve odalar arasında az sayıda duvar bulunmasıdır.

Sadece yatak odası ve banyo gibi mahrem odalar ana alanda duvarlarla izole edilir. Yani banyo her zaman gizlidir ve doğrudan yatak odasına bağlıdır.

Merdiven tasarımı için en popüler malzemeler ahşap ve metaldir. Bunun yanı sıra iç duvarların ve bölmelerin en az kullanımı stilin ana sloganıdır.

Eskiye ait ham tuğla duvarlar, metal merdivenler, açıkta bırakılan havalandırma sistemleri, gelişmiş aydınlatma sistemleri ve krom detaylar modern mobilyalarla birlikte kullanılır.

Çeşitli mimari çözümlerin uyumlu karışımı, bu tarzın temel konseptidir. Özetle bu stilin amacı; modern tasarım mobilyalarını eski zamanlardan kalma endüstriyel detaylarıyla birleştirmektir. Renk olarak çoğunlukla nötr tonlar seçilirken parlak metalik aksesuarlar da kullanılır. ​

Dekorasyon Önerileri

 • Modern çizgilerin hakim olduğu bu dekorasyonda; mobilyalarınızı ahşap, aksesuarlarınızı metal tercih edebilirsiniz.
 • Çelik mutfak aksesuarları, büyük aydınlatmalar ve tuğla duvarlarla evinize loft tarzını yansıtabilirsiniz.
 • Soğuk renklerin hakim olduğu mekanlarda; canlı renklerde aksesuarlar, kilimler, yastıklar, sanat eserleri ve bitkiler kullanarak, sıcak atmosferler oluşturabilirsiniz.
 • Duvar ve kapı sayısı az olacağı için; yüksek ada tezgah ve taburelerle mutfakla salonu ayırabilirsiniz.
 • Biraz boşluğa veya ayırıma ihtiyaç duyulan alanları doldurmak için; büyük saksı bitkileri yerleştirebilirsiniz.
 • Koridor girişini belirlemek için; dikdörtgen bir halı yerleştirilebilir veya bir odadan diğerine geçmek için çaprazlama olarak bir halı kullanabilirsiniz.
 • Alanı azamileştirmek ve odalar arası sınırı belirlemeye yardımcı olması için; tek parça uzun L koltuk kullanabilirsiniz.
 • Geniş loft alanın merkezine büyük, etkileyici ve sıradışı bir mobilya koyarak; tüm mekanın odak noktası haline getirebilir ve aynı zamanda mekanı bir bütün olarak dengelemeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Genel olarak sade, modern ve minimalistik bir atmosfer oluşturulmasına yardımcı olmak için; çok süslü ve abartılı objelerden kaçınmalısınız.
Bu yazımızda ilginizi çekebilir  İç Mimaride Endüstriyel Stil

Aydınlatma Seçimi

Bu tarz dekorasyonların en önemli konularından birisi de aydınlatmadır. Aydınlatma konusunda; endüstriyel tarzda aydınlatmalar, ray spotlar, metal kafesli ışıklar, sarkıt lambalar ve büyük fenerler dekorasyona oldukça yakışan seçimlerdir. Mekanın en gözde aksesuarları olan aydınlatmaların özgün nitelikli olmalarına dikkat edilerek; ışık verimi için bolca aydınlatma elemanı kullanılmalıdır. Aydınlatma seçimlerinde endüstriyel nitelikli olanlar tercih edilmelidir. Bu stil için; metal malzemeli, masif ahşap detaylı, halat, kablo ve edison ampul birleşimi aydınlatma elemanları çok uygundur.

ÖNEMLİ!! Loft stili bir deko­rasyonda önemli adımlardan birisi; klasik mimaride olduğu gibi odalara ayrılmış bir iç mekanın aksine, duvarların olmadığı bir yaşam alanı oluşturulmasıdır. Ayrıyeten diğer önemli adımlardan birisi de büyük ve hacimli mobilyaların kullanılmasının yanı sıra mobilya seçimi yaparken, oluşturmak istediğiniz tarza uygun bir mobilya seçimi yapılmasıdır. Bu tarz dekorasyonda taş duvarlar veya yapının doğal haline sadık kalınarak, yapılacak olan uygulamalar oldukça farklı ve çarpıcı bir etki oluşturacaktır.

Ahşap Doku ve Metal Uyumu

Loft tarzı dekorasyonu ortaya çıkaran en güzel görüntü; tasarımda özgürlüğün öne çıktığı, ahşap ve metal mobilyaların bir arada sergiledikleri muhteşem uyumdur. Modern çizgileri ile dikkat çeken bu evlerde, ahşap kullanarak mekanın soğukluğunu kırmak ve ahşapla metal uyumunu öne çıkarmak son derece önemlidir. Bu nedenle dekorasyonunuzda metal dokuyu hissettiren fazlaca ayrıntı varsa; mobilya seçiminizde daha çok ağırlıklı olarak ahşaba yer vermelisiniz.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Duvarların olmamasından ötürü geniş alanlara sahip olunduğu için; büyük eşya seçiminde özgür davranılmalıdır.
 • Doğal taşlardan olan tuğla duvarların korunması esas alınırken; düz duvarlı alanlarda loft dekorasyon esintilerini hissetmek için tuğla görünümlü duvar kağıtları uygulanmalıdır.
 • Mobilya seçiminde modern bir tarzın benimsenmesi için; birçok yerde deri kumaş detaylarına yer verilmelidir.
 • Loft sadeliğinin yanı sıra gösterişli yanını da gösterebilmek için; mobilyaların hakimiyetinde daha çok deri kumaş kullanılmalıdır.
Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Elvankent'te İşyeri Tadilat Projemize Başlıyoruz

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

loft dekorasyon nedir,loft dekorasyon stili,loft dekorasyon önerileri,modern dekorasyon akımı,endüstriyel dekorasyon,loft tarzı dekorasyon,loft dekorasyon trendi,loft yaşam,tarz dekorasyon,dekorasyonda yeni trendler,loft dekorasyon modelleri,loft tasarım evler,loft dekorasyon nasıl yapılır,loft özellikleri,