Neden Silikonlu Boya Kullanmalıyız?

Neden herkes silikonlu boya kullanmaya başladı? Silikonlu boya ile normal plastik boya arasındaki fark nedir? Silikonlu boyanın özellikleri nelerdir? Silikonlu boya pahalı mı? Silikonlu boyamı su plastik boyamı daha iyi? Silikonlu boya nedir? Silikonlu boya nasıl hazırlanır ve uygulanır? Silikonlu boya fiyatları.

Neden Silikonlu Boya Kullanmalıyız? Bilim ve teknolojinin hızla ilerlemesine paralel olarak, dekorasyon ürünleri ve uygulamaları da gelişmekte. Günümüzde normal plastik boyanın yerini artık silikonlu iç cephe ve dış cephe boyaları almıştır. Bunun bir çok sebebi bulunmaktadır. Bu makalemizde bu konu hakkında detaylı bilgier sunup, neden silikonlu boya kullanmalyız sorusuna çarpıcı cevaplar vereceğiz. Bu konuya hem bir boya badana ustası olarak, hem bilimsel araştırmalara dayalı terimlerle, hemde kimyacı gözüyle verilen cevapları derleyerek bu sayfamızda açıklamaya çalışacağız.

Silikonlu Boyanın Özellikleri Nelerdir?

Yaşam alanlarımızın temizliği ve düzeni karakterimizi yansıtır. Bu sebeple sürekli olarak temizlik ve hijyen sağlamanın en temel uygulaması yaşam alanlarımızın boyanmasıdır. Fakat hangi renk olduğundan daha önemli konu, hangi boya ile boyayacağımızdır. Bu sebeple şimdi sizlere silikonlu boyanın özelliklerinden bahsedeceğiz.

  • Su ile silikonu bir birinden ayırmayı başaran kimyagerler, mukavemeti yüksek ve kaliteli bir bileşen elde etmişlerdir. Bu sayede yüzeylerde sağlam ve uzun ömürlü bir katman oluşturmayı başarmışlardır.
  • İçerisinde var olan silikon sebebiyle pürüzsüz bir görüntüye sahiptir.
  • Yine içerisinde var olan silikon sebebiyle kaygan, uzun ömürlü ve defalarca silinmeye müsaittir.
  • Silikonlu yapısı ile nefes alma özelliğine sahiptir.
  • Silikonlu mat, silikonlu yarı mat ve silikonlu parlak boya seçenekleri vardır.

Silikonun tarihi konulu makalelere şöyle bir göz atarken, Dünya’daki üretim aşamaları dışında başka bir tarihe denk gelemedim. 🙂 Silikonu üretmiyoruz ki biz, sadece işliyoruz. Gerçekte silikon nedir ve nasıl oluşur buradan başlayarak makalemize devam edelim.

Silikon Nedir ve Nasıl Oluşur?

Süper kütleli yıldızlarda üst üste nükleer reaksiyonlar yaşanır. Bunlarda kendi içlerinde ayrı ayrı iç nükleer reaksiyonlarına maruz kalırlar. Bu fizik kurallarını alt üst eden ve insan algılarını zorlayan olaylar bütünüdür. Bu iç içe reaksiyonlar esnasında, helyum atomlarının füzyonu ile daha ağır olan karbon, karbon atomlarının füzyonu ile oksijen, oksijen atomlarının füzyonu ile neon, neon atomlarının füzyonu ile magnezyum, magnezyum atomlarının füzyonu ile silikon, silikon atomlarının füzyonu ile demir oluşur ve süreç demir ile son bulur. Demir ise yıldızın enerjisini bitirerek patlamasına sebep olur. Bu patlamaya süpernova denir. Bütün elementler uzaya savrulur. Uzaya savrulmuş elementler, uzayda durmaksızın seyahat ederler. Ta ki, bir başka madde ile buluşana kadar. Silikon ve diğer elementlerde, yıldız çekirdeğinde oluşmuş olan elementlerdir ve dünyamızda üretilmemiştir. Ham olarak zaten dünyamızda var olan bir elementi, bizler işleyerek amacımız doğrultusunda kullanılır hale getiriyoruz. Silikonun gerçek tarihini öğrendikten sonra şimdi asıl konumuz olan silikonlu boyaya geçebiliriz. Yoksa konu uzaya gidiyor. 🙂

Silikonlu boya ile normal plastik boya arasındaki fark nedir?

  • Plastik boyalar daha mat ve parlak özellikleri yoktur. Oysa silikonlu boya çeşitleri mat, yarı mat ve parlak olarak kullanılabilir.
  • Plastik boyalar çok daha kolay leke tutar. Dolayısı ile uzun ömürlü değillerdir. Üstelik silikonlu boyalar gibi silinemezler yine lekelenirler. Oysa silikonlu boyalar kolay kolay leke tutmazlar. Tutsalar bile defalarca silinebilir özellikleri vardır.
  • Plastik boyalar yüzeylerde kurudukça renk açmaları olduğu için fazla bir renk seçenekleri mevcut değildir. İstediğiniz her rengi duvarlarda yakalayamazsınız. Oysa silikonlu boyalarda, yüzlerce renk seçeneğini bire bir olarak yüzeylerde yakalayabilirsiniz.

Silikonlu Boya Nasıl Nazırlanır ve Uygulanır?

İşi uzmanına bırakın. Size düşen sadece rengi beğenmek olsun. Sonra yaslanın arkanıza ve boya nasıl yapılır ve hazırlanır uzmanı yapsın, siz rahat edin. Mesleki yeterlilik belgesi olan ustalarımız ile yaşam alanlarınızı biz renklendirelim. Hemde çok uygun fiyatlarımızla.

Sonuç; Daha şık, daha modern, daha kaliteli mekânlar…

Şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: silikonlu boya,silikonlu boya fiyatları,silikonlu boya nedir,silikon nedir,silikonlu boyanın özellikleri,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0