İnşaata Başlamadan Önceki Hazırlıklar

Arsanız var ve üzerine betonarme ev mi yapmak istiyorsunuz? Veya betonarme müstakil yaptırmak hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz? Tek katlı veya çok katlı bir inşaat mı yaptırmak istiyorsunuz? Aradığınız tüm cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz.

İnşaata Başlamadan Önceki Hazırlıklar – Beton temel üzerine yapılacak bir ev için inşaat yapım ve imalat işlerinin öncesinde bir çok resmi izinlerin ve onayların alınması gerekmektedir. Bu makalemizde önce resmi izinler sonra da Betonarme İnşaat Nasıl Yapılır konularında bilgiler sunacağız.

İnşaata Başlamadan Önceki Hazırlıklar

Resmi Mevzuat

Bir arsanız var üzerine betonarme ev yaptırmak istiyorsunuz diyelim. Öncelikle yapmanız gereken belediyeye başvurarak arsanız üzerine ev yapılıp yapılamayacağı konusunda gerekli toprak izni için etüt çalışması isteyerek işimize başlamalıyız. Heyelan bölgeleri, sit alanları veya resmi olarak yasaklanmış bölgelerde inşaat kesinlikle yapılamaz ve bu konuda çok ağır cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Bu konunun önemi büyüktür ve en az ruhsat kadar önemlidir. Aksi halde kaçak yapı durumuna düşerek ağır para cezalarına maruz kalabilir veya hapis cezalarına çarptırılabilirsiz. Ocak 2019 yeni kanunlarında artık yapı denetimi devlet kendisi atamaktadır. Bu ve bunun gibi daha bir çok konuda yeni kanunlar bulunmaktadır. Aşağıdaki resmi işlermleri tamamlamalısınız;

  • İmar durum belgesi
  • Proje onayı
  • İnşaat yapı ruhsatı
  • Temel üstü ruhsatı
  • Yapı Kullanım izni (İskan)
  • Kat mülkiyeti tesisi

Tercihlerini bizimle şekillendirmeniz konusunda sizlerle işbirliği yapmayı amaçlıyoruz. Sahip olduğunuz alan için yaptırmak istediğiniz betonarme yapıyı hayallerinize göre birlikte tasarlayalım doğada yuva yapalım,size de bu manzaranın tadını çıkarıp keyif sürmek kalsın.

İnşaat yapım aşamaları

ilk yapmamız gereken konumusunda uzman bir mimar ile nasıl bir ev istediğimizi tarif etmektir. çalışacağımız mimar bizim tarzımızı zevkimizi ve bütçemizi öğrendikten sonra size en uygun projeleri hazırlayııp sunacaktır. Tüm projeleri çizdikten sonra ve bizim onaylamamızdan itibaren resmi izinleri ve sunumları ilgili belediyeye yapabiliriz. Tüm bu hazırlıklar bittikten sonra artık inşaatımıza başlayabiliriz. Şantiye dibine bir adet elektrik panosu kurarak, geçici elektrik hattı çekmeliyiz. İmalatlar ve yapım aşamasında elektrikle çalışan aletler için. Birde su hattı çekmeliyiz ki inşaatta kullanılacak olan su ihtiyacını karşılayabilelim. Tüm bu hazırlıklarımız bittikten sonra çalışmalarımıza başlayabiliriz.

İnşaat Maliyet Hesaplaması

Çizilen mimari projelere uygun olarak tüm malzeme hesaplamalarını ve maliyetlerini bilinçli ve net bir şekilde yapmalıyız. Bir inşaat işinde maliyet hesaplaması en önemli işlerden biridir. İnşaat maliyetleri konusunda bizler gibi konusunda uzman kişiler veya firmalardan mutlaka bilgiler almalısınız. İnşaat maliyet hesaplamamızı bilir kişilerden edineceğimiz net bir şekilde yaptıktan sonra bütçemize en uygun proje üzerinde detayları planlayabiliriz.

Doğru Ekip ve Ekipman Seçimi

İnşaat piyasası, serbest sektörler arasındaki en karışık olan bir camiayı oluşturmaktadır. Bu yüzden seçimimiz çok mantıklı ve doğru olmalıdır. Çünkü piyasada inşaat işleri yapan veya yaptığını söyleyen bir çok firma veya kişiler mevcuttur. Sabıka kaydı istemez, sicil istemez, diploma istemez, öz geçmiş istemez. İpini koparak herkes kolaylıkla inşaatlarda çalışmaktadır ve inşaatçıyız diyebilmektedir. Bu sebepten dolayı ve sonunda üzülmemeniz için bizim gibi işinin uzmanı ve doğru ekipmanlarla işini profesyonel olarak firmalarla çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Bu uymanız gereken ilk ve değişmez kuralınız olmalıdır.

Bu makalemizde inşaata başlamadan önceki hazırlıklar konusunda bir kaç ipucu vermeye çalıştık. Takip eden diğer yazılarımızda bir inşaatı temelden çatıya kadar yapmaya devam edeceğiz. Tüm yazılarımızı sırası ile okuduktan sonra artık sizde bir mimar gibi olabilirsiniz. 🙂

Aşağıdaki sayfalarımızıda ziyaret ederek farklı inşaat bilgileri edinebilirsiniz.

İnşaata başlamadan önce, inşaat yapmadan önce, bir inşaata başlamadan önce yapılacaklar,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir