Hizmetlerimiz

İnşaat

Proje + İnşaat
14
500 1 M2
 • Ekonomik inşaat
 • Popüler inşaat
 • Ultralüks inşaat
Kampanya

Tadilat

Eski Ev Yenileme
5
250 1 M2
 • Ekonomik tadilat
 • Popüler inşaat
 • Ultralüks inşaat
Kampanya
Videoyu oynat
ONLİNE ZİYARETÇİ

İÇİNDEKİLER

İç Mimaride Perdelerin Önemi

Dekorasyona Uygun Perde Nasıl Seçilir? Perde Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir? Perde Seçimindeki Püf Noktalar.

İç Mimaride Perdelerin Önemi – Bilindiği üzere dekorasyonda bir evi ev gibi yapan, dışarıdan farklı kılan en önemli detaylardan birisi de perdelerdir. Kullanıldıkları mekan neresi olursa olsun mekanın şıklığını ve kalitesini yansıtan, yalnızca kullanılması zorunlu bir tekstil ürünü değil, aynı zamanda dekorasyonu tamamlayan ve tarzını destekleyen en önemli aksesuarlardır. Eviniz için perde seçimi yaparken, özellikle salonlarınız için perde seçerken; genel olarak salonların daha büyük olması ve birden fazla pencere bulunması, bununla birlikte evinizde en çok özenerek dekore ettiğiniz alanlar olmasından dolayı oldukça zorlanırsınız. İsterseniz sizde perde seçimindeki püf noktalarla; kendi tarzınızı ve zevkinizi yansıtarak, daha sıcak ve samimi ortamlar oluşturabilirsiniz. Nasıl mı? Tabi ki! doğru perde seçimi yapmak için göz önünde bulundurulması gereken belli başlı kalıplaşmış dekorasyon kurallarına uyarak. Peki! dekorasyona uygun doğru perde modeli nasıl seçilir? Hangi oda için hangi tarz perdeler uygundur ve hangi renk tonlarındaki perdeleri kullanmak daha kolaydır? gibi birçok sorunun cevabını merak ediyorsanız, makalemizi okumaya devam edin. İşte önünüzdeki yüzlerce değişik seçenekler arasından eviniz için en doğru perdeyi seçmeniz için size yol gösterecek noktalar..

Evinizde hem görseli ön planda tutacak hem de evinizi sıcak gösterecek bir perde istiyorsanız, öncelikle evinizin dekorasyon tarzına dikkat etmelisiniz. Dekorasyon stiliniz ister modern olsun ister klasik hiç fark etmez, burada önemli olan perde seçerken dekorasyon stiline uygun renk, desen ve dokulara sahip olan modeller üzerinde yoğunlaşmanızdır. Perde seçiminde pekçok faktör aynı anda düşünülmesi gerektiği için yeni bir eve taşındığınızda veya dekorasyonda yeniliğe gittiğinizde; odanızın atmosferini nasıl oluşturmak istiyorsanız ona göre perde modelleri kullanmanız oldukça önemlidir. Bu yüzden son dönemde oldukça popüler olan perde tasarımcılarından yardım alabilirsiniz. Bu tasarımcılar; öncelikle evinize gelerek ön keşif yaparlar ve odalarınızın ve pencerelerinizin büyüklüğüne göre size hangi tarz perdelerin daha uygun olduğunu söylerler. Daha sonra size alternatifler sunarak, tercihinizi buna göre yapmanızı isterler.

Doğru perde modeli nasıl seçilir sorusuna cevap verecek olursak; öncelikle evinizin fiziki özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız deriz. Çünkü; hangi oda için perde seçimi yaparsanız yapın odanızın ve pencerelerinizin büyüklüğü, günün hangi saatinde ve ne kadar ışık aldığı gibi konular bu bağlamda oldukça önemlidir. Bütün gün ışık alan odaların pencerelerinde koyu renk perdeler kullanmak hiç mantıklı değildir. Ancak bu durum yatak odaları için farklıdır. Gri veya füme rengi gibi kalın perdeler yatak odanızı yazın serin, kışın ise sıcak tutarlar. Koyu renk oldukları için de konforlu bir uyku ortamı sağlarlar. Bu yüzden yatak odalarını biraz karanlık yapmak, güneş doğduğu gibi uyanmamak için renkli perdeler kullanmak oldukça uygundur. Dekor Delisi ailesi olarak bugükü makalemizde; yeni perde almayı düşünenler ancak kararsız kalanlar için dekorasyona uygun perde nasıl seçilir, perde seçiminde nelere dikkat edilmelidir? gibi en çok merak edilen sorulara açıklık getireceğiz..

Dekorasyona Uygun Perde Nasıl Olmalı

Renk ve Desen Seçimi

Odanın görselini büyük ölçüde etkileyen faktörler arasında renk ve desenler oldukça önemli rol oynamaktadır. Odanın rengi; başta duvar rengi olmak üzere yer döşemesi, mobilya ve aksesuarlarla uyumlu olmalıdır. Küçük salonlar için daha çok tek renk sade modeller seçilerek, odanın daha ferah ve rahat görünmesi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra, dekorasyonda kullandığınız aksesuarlar, mobilyalar ve duvar boyasının perdeleriniz ile uyumlu olmasına dikkat edin. Bu noktada perdenizi duvar rengine yakın bir tonda seçin. Bunun dışında perdenizin odada fazla göze çarpmamasına, baskın renklerde olmamasına özen gösterin.

Bunun yanı sıra odanın fazlaca sade olduğunu düşünenler varsa, yine tarza uygun baskılar ve desenlerle ortama enerji kazandırabilirler. Özellikle küçük odalarda fazla desenlerden uzak durulmalıdır.

 • Oda içinde ağırlıklı olarak desenler dikkat çekiyorsa; perdeler mümkün olduğunca tek ve açık renk tercih edilerek denge sağlanmalıdır.
 • Mobilyalarınız veya yatak takımınız desenli ise; perde de uygun olması açısından rustik kullanılmalıdır.
 • Bunun tam tersi odaya düz veya koyu renkler hakimse; perdeler desenli tercih edilmelidir.
 • Hemen göze çarpmayan ancak enerjisi yüksek perdeler tercih etmek için; küçük şal desenleri kullanılmalıdır.
 • Oda ile daha uyumlu, gösterişli ve dikkat çekici kombin oluşturmak için; daha iddealı ve cesur görünen büyük desenli baskılar tercih edilmelidir.

Kumaş Seçimi

Perdelerde kullanılan kumaş odaya girecek ışığı doğrudan etkilediği için; bu bağlamda odanızın ne kadar ışık almasını istiyorsanız, perde kumaşınızın kalınlığını bu yönde tercih etmelisiniz. Bizim size önerimiz kolay kolay solmayan, uzun ömürlü ve kolayca kırışmayan bir kumaş, uzun vadede oldukça doğru ve kullanışlı bir seçim olacağı için organik kumaş kullanılmasından yanadır.

Bunun yanı sıra, günümüzde astarlı perdeler pahalı olduğu için pekçok kişi tarafından tercih edilmezler. Fakat uzun ve astarlı perdeler; perde ağırlığı kullandığınız zaman, çekme ve buruşma yapmadığından dolayı daha şık dururlar ve güneşin zararlı ışınlarının evinize girmesini engellerler. Daha ucuz bir yöntem uygulamak istiyorsanız; en üst seviyede dayanıklılık, ışık geçirgenliği ve yalıtımı azaltmak için astar ve perdenin üst yüzeyi arasına pazen bir kumaş geçirerek, tela oluşturabilirsiniz.

Perde Seçimindeki Püf Noktalar

Odanın Kullanım Amacı

Odanın hangi amaçla kullanılacağı, perde seçimi konusunda yol gösterici en önemli etkendir. Depo görevi görecek bir oda için mi, yoksa sık sık ziyaret edilen bir oda için mi perde arıyorsunuz? Örneğin;

 • Salon ve mutfak gibi ziyaretçi trafiği fazlaca olan odalar için; kolay temizlenebilen, yıkanabilen ve kolay ütülenen perdeler seçilmelidir.
 • Çocuk odası perdesi için; daha çok ahşap tasarım desenli stor perdeler tercih edilmelidir.

Odanın Işık Miktarı

Odaya girecek olan ışıktan ne derece yararlanılacağı, perde seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken diğer önemli bir etkendir. Örnek verecek olursak;

 • Yatak odanıza fazla ışık girmesini istemiyorsanız; daha koyu renkli ve kalın kumaşlı perde modellerine yönelmelisiniz.
 • Çocuk odası gibi güneş ışığı alması gereken odalar içinse; daha ince kumaştan tasarlanmış açık renkli perdeler üzerinde yoğunlaşmalısınız.

Pencerenin Yapısı

Odanın pencerelerinin yapısı, perde seçimi konusunda mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli bir detaydır. Örneğin;

 • Büyük pencereli bir oda için en doğru perde seçimi; yere kadar uzanan perde modelleri olurken
 • Küçük pencereli bir oda içinse; mümkün olduğunca sade modeller üzerinde yoğunlaşılmalıdır.

Bunun yanı sıra bazı durumlarda perde tasarımları ile dar pencereleri olduğundan daha geniş göstermek mümkün olabilir. Örneğin rustik ve korniş gibi taşıyıcıların pencereye göre daha uzun olması, dar pencereyi daha geniş gösterebilir.

Odanın Dekorasyon Stili

Seçilecek perdenin odanızın dekorasyon tarzına uygun olması da çok önemli bir diğer etkendir. Nasıl ki! modern bir mekan için klasik perdeler kullanılamazsa, klasik bir dekorasyonda da modern perdeler kullanılamaz.

 • Modern bir dekorasyon için; zebra, stor veya japon perdeler tercih edilebilir. Bu perde modelleri arasında düz renklerin yanı sıra çizgili veya geometrik desenli olanları da mekana uyum sağlayabilir.
 • Klasik dekorasyon içinse; daha çok ipek ve parlak kumaşlar, mobilya ve duvar rengine uygun renklerde seçilebilir. Daha sade renkler ve hafif desen seçimleri mekandaki klasik havayı dengeler ve tamamlar. Bununla birlikte; yere kadar uzanan organize, jaluzi perdeler yine klasik bir dekorasyon için ideal seçimlerdir.

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

perde seçimi,perde seçimindeki püf noktalar,perde modelleri,dekorasyon stili,doğru perde modeli nasıl seçilir,dekorasyona uygun perde,pencereye göre perde modelleri,salon perde seçimi,oturma odası perde dekorasyonu,en kullanışlı perde hangisi,perde fiyatları,

🤞 Bültenimize Abone Olun!

Güncellemelerden, fiyatlardan ve projelerimizden anında haberdar olun. İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Butonlar aracılığıyla paylaşabilirsiniz;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir