Bej Tasarımlı Yatak Odası

Bej renk yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır? Dekorasyonda nerelerde, nasıl kullanılır? Klasik yatak odalarında bej kullanımı. Bu makalemizde insanı sakinleştiren ve bulunduğu ortama zarif ve şık bir güzellik katan, görenlerde adeta hayranlık uyandıran bej rengi yatak odası dekorasyonları hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Bej Tasarımlı Yatak Odası – Günümüzde yeme içmeden tutunda giyime, hatta dekorasyondan hayat tarzına kadar her şeye etki eden doğallık ve doğal konsept tasarımları, en gözde trendlerden birisidir. Hem doğallığı hem de ferahlatıcı açık bir renk olmasından dolayı ev dekorasyonlarında, doğal kumun rengi olan bej ve krem renkleri en çok tercih edilen renk tonları arasındadır. Kendimizi mutlu etmek ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak; kötü alışkanlıklardan uzak durmamız, sağlıklı beslenmemiz, spor yapmamız ve düzenli uyumamız gerektiğini kısacası mutlu ve sağlıklı bir yaşamın sırrının düzenli uyku ve doğru dekore edilmiş bir yatak odasından geçtiğini belirten uzmanlar, maalesef stres içindeki hayatımızın ev ve ofis arasındaki koşuşturmadan ibaret olduğu günümüzde, yatak odasının değerini daha da çok anlamamıza yardımcı oluyorlar.

Uyumadan önce kitap okumak, sohbet etmek gibi eylemleri gerçekleştirdiğimiz yatak odalarının dekorasyonu da; renkleri ve tarzı dinlendirici, sakinlik ve huzur verici aynı zamanda insanda olumlu hisler oluşturan bir dekorasyon olmalıdır. Bu yüzden sizin için en uygun yatağı, sizin için en uygun dolabı ve tamamen sizin için doğru olan bir dekorasyonu tercih etmelisiniz. Bu noktada tamda yukarıda saymış olduğumuz özellikleri içinde barındıran, en dinlendirici renklerden biri olan bej rengi ile dizayn edilmiş yatak odaları, modern tarzlardan rustik yaklaşımlara, klasikle dekore edilmiş tasarımlardan en salaş modellere kadar akla gelebilecek tüm tarzlarda rahatlıkla kullanılabilen ve dekorasyonda tercih edilmesi gereken mükemmel bir renktir. Ayrıca yatak odaları için hangi rengi tercih ederseniz edin, bej renginde mobilyalar veya dekoratif ürünler kullanarak da yatak odanızı muhteşem bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Bej Renk Dekorasyon Önerileri ve Örnekleri

Bej renkli yatak odası dekorasyonu denildiği zaman öncelikle ilk olarak akla, bu tonlarda yataklar ve yatak başlıkları, dolaplar, karyolalar veya şifonyerler ve komodinler geliyor. Ancak amacınız tam bir dekorasyon ise, bunların içine duvarları ve tavan renklerini de eklemelisiniz. Genel olarak sade beyaz rengin tercih edildiği tavanlar, günümüzde artık yerini asma tavan modelleriyle renkli tavanlara bırakıyor. Eğer bunlardan birini tercih etmek istiyorsanız;

 • Mobilyalarla tavan rengi uyumu önemli olduğu için; bize göre kesinlikle krem veya bej rengi tonlarından birini seçmelisiniz. Aksi halde bütün oda kapkaranlık olabilir.
 • Duvar renklerine gelecek olursak odada güzel bir ahenk oluşturmak için; krem veya bej rengin açık tonlarını kullanmanızı öneririz. Bunun yanı sıra, odaya biraz dinamizm eklemek isterseniz; farklı tonlarda aksesuarlar kullanarak, bunu yakalayabilirsiniz.

Artık günümüzde Uzak doğu felsefesinden etkilenen modern dekorasyonda, minimum eşya kullanımı özendiriliyor. Bununla birlikte duvarlarında mobilyalarını tamamlayan dekorasyon ögeleri bulunan kalabalık oda tasarımları da, hızla hayatımızdan çıkıyor. Daha az yer kaplaması adına perdelerde bile stor modellerin tercih edildiği yatak odası tasarımlarında; bej ve krem rengi gibi basit ama temel olan renkler, yine kendisi gibi temel renkler ile kombinlenerek, yatak odalarını şık bir görselliğe kavuşturuluyor. Yani sonuçta sadeliği ile insanı sakinleştiren ve bulunduğu odaya zarif ve şık bir güzellik katan, görenlerde adeta hayranlık uyandıran bej rengi; yatak odanızın perdelerinde, halılarında, duvar dekorlarında veya mobilyalarından birinde ya da bir kaçında mutlaka kullanmalısınız.

Ferah ve temiz bir yatak odası için en güzel dekorasyon örneklerinin başında gelen bu renk; aklınıza gelebilecek her mobilya tarzı ile uyum göstererek, açık ve doğal renklerin ışığını iliklerinize kadar hissetmenizi sağlar. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi perdeden dolaba, şifonyerden nevresime kadar bej rengi ve tonlarını, rahatlıkla her yerde kullanabilirsiniz. Çünkü bu renk nerede kullanılırsa kullanılsın, kullanıldığı alanda beyaz renk gibi rahatsız edici his vermez. Aksine farklı tonları bile birbiri ile inanılmaz uyum sağlar. Açıklı koyulu, sarılı yeşilli pek çok rengin harmanlanması olarak bilinen bej rengin, en çok tercih edilen kombin renkleri;

 • Pudra pembesi
 • Zeytin yeşili
 • Bal köpüğü
 • Sarı ve
 • Kahverengidir.

Bej rengi her renkle muntazam bir görünüme sahip olsa da, bu renklerle kombin yapıldığı zaman birbirlerini tamamlayarak, mekanın uyum içinde görünmesini sağlar. Ayrıca en uyumlu olduğu renklerden bir diğeri olan ahşap rengi ve kahverengi de, çeşitli tonları ile yatak odalarında gönül rahatlığıyla tercih edilebilecek bir diğer renk tonudur. Kısacası dinlenme ve uyuma alanımız olan bu en özel odanın dekorasyonunda renk seçimlerini yaparken, doğal renkler ve tonları olmasına dikkat etmeli ve tercihlerimizi ona göre yapmalıyız.

Klasik Yatak Odalarında Bej Kullanımı

Kullanıcılara stil ve tasarım bakımından esneklik ve kolaylık sağlayan bej, kullanımına ait püf noktalar bilinerek doğru kombin yapıldığı zaman yatak odalarında dikkat çeken bir bütünlük oluşturur. Böylelikle sizde bu sayede modern tarzınızı kolaylıkla klasik zevkinize uyarlamış olursunuz. Ayrıca tasarım esnekliğine sahip olan bu renk, yatak odanızda modern ve havalı bir dekorasyon yapmanıza da imkan tanır. Özellikle klasik dekorasyon için kullanılan bej tonları, aydınlık ve güven veren alanlar oluşturmanıza da yardımcı olur. Örneğin;

 • Zemin renginde değişiklik yapmadan; modern tonlarla bütünlük sağlayabileceğiniz bej rengini, gerek yatak odası mobilyasında gerekse aksesuarlarda tercih edebilirsiniz.
 • Doğal aydınlatmadan yararlanmak istediğiniz gündüz saatlerinde; ferahlık oluşturan bej kombinler ve başucu lambaları ile, klasik avizelerde uyumu yakalayabilirsiniz.
 • Işık geçirmeyen yatak odaları için; doğru bir tercih olan bej mobilyalar ve açık renkli duvar kağıtları ile, odanızın daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.
 • Özellikle altın varaklar ve zengin işlemelerin daha ön plana çıkmasını sağlayan bej tonu ile; odanızın daha ihtişamlı görünmesini sağlayarak, çekiciliğini arttırabilirsiniz.
 • Modern yapıyı klasik dokunuşlarla zenginleştirmek aynı zamanda ışık ve metalik vurguları daha iyi göstermek istiyorsanız; ilham veren stillere sahip klasik dekorasyon için kullanabileceğiniz bej rengi, kırmızı ve siyah gibi baskın tonlarla kullanarak farklılık oluşturabilirsiniz.
 • Bej tonuna sahip mobilyaları sadece yatak odanızda değil evin diğer bölümlerinde de kullanarak; aydınlık mekanlar oluşturabilir, aksesuar seçimlerinizde kendinizi özgür bırakabilirsiniz.

Hangi Renklerle Nasıl Kullanılır?

Kahverengi ve Bej

Aslında bej ve kahverenginin kombini tek renk olarak da adlandırılabilir. Çünkü; bunlar farklı renk tonları ile tamamlanan aynı rengin geçişleri oldukları için birbirlerini mükemmel şekilde tamamlarlar. Karamel, krema ve çikolata tonları ile doğaya hitap ederler. Ayrıca son yıllardaki eğilimler temel renk olarak kahverengiyi almayı, vurgu rengi olarak da bej kullanmayı önermektedirler.

Mavi ve Bej

Bütün renk tonları ile mükemmel bir uyum gösteren bej; gerek mavi gerekse turkuaz ile yatak odalarına, hem sıcaklığın ve rahatlığın hem de hassasiyet ve hafifliğin sorumlu olduğu klasik bir kombin ile tazelik ve orjinallik getirecektir. Bu renk düzeni, doğal ışık bulunmayan yatak odaları için bile uygundur.

Turkuaz mavinin daha parlak ve daha neşeli tonudur. Ayrıca bej renkle birlikte hoş bir görünüm oluşturur. Turkuaz en iyi gri bej tonları ile birleştirilir. Ancak bu renk düzeni ile dekore edilen iç mekanlar, bol miktarda aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar. Aksi yönde tüm çekiciliklerini kaybederler.

Altın Rengi ve Bej

Klasik barok ve rokoko stillerini ifade eden bej ve altın renk kombini, gerçekten de çok dikkatli ele alınması gereken bir kraliyet kombinasyonu gibidir. İç mekandaki altın rengi biraz pahalıya mal olur ve lüks yerine geçer. Bunun yanı sıra bej ise, aşırı parlaklığı dengeleyen bir renktir. Küçük odalarda aşırı parlaklık çok uygun görünmeyeceği için altın rengi ve bej yatak odası dekorasyonunda, yatak odanızın boyutlarının büyük olması son derece önemlidir.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz bir önceki yazımız olan ”Ferah ve Enerjik Yatak Odası Dizaynı” başlıklı yazımıza da göz atarak önerilerden ilham alabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

İLGİLİ BAŞLIKLAR: bej renk yatak odası,bej yatak odası dekorasyonu,bej yatak odası takımı,krem rengi yatak odası,bej renk ev dekorasyonu,klasik yatak odası,bej yatak odası tasarımı,bej rengi kullanımı,bej renk yatak odası modelleri,bej dekorasyon önerileri,klasik dekorasyon,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir