Doğal Dezenfektan

Evde Dezenfektan Nasıl Yapılır? Dezenfektan yapmak için nelere ihtiyacımız var ve bu ürünler dezenfekte edici özelliğe sahip mi?

Doğal Dezenfektan – Hepimizin bildiği üzere son günlerde küresel bir sorun olan ve ülkemizde de görülen koronavirüs (Covid-19) kabusu nedeniyle, maske ve dezenfektan gibi maddelere talep oldukça artmış durumdadır. Öyle ki! bazı yerlerde raflar tamamen boşalmıştır. Özellikle İran’dan gelen kötü haberler sonrasında vatandaşların endişeleri daha da artmış ve kendilerini koronavirüsten koruma yöntemlerini internette araştırmaya başlamışlardır. Hal böyle olunca en çok aranan soruların başında, koronavirüs için evde el dezenfektanı nasıl yapılır? sorusu gelmektedir. Peki evde el dezenfektanı nasıl yapılır? Kendi dezenfektanımızı yapabilir miyiz? Dezenfektan yapmak için nelere ihtiyacımız var ve bu ürünler gerçekten dezenfekte edici özelliğe sahip mi?

Biz Dekordelisi ailesi olarak, sizler için tüm bu soruların cevaplarını araştırdık ve en kolay ve anlaşılır şekle dönüştürdük. Öncelikle kendi el dezenfaktanınızı yapmanız için, dezenfektan yapımında kullanılan iki ana üründen yararlanmalısınız. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ispirto üretiminde kullanılan izopropil alkol ve adını sıkça duyduğumuz bira, şarap ve diğer alkollü içeceklerin yapımında kullanılan etil alkoldür. Yani burada önemli olan püf nokta, el dezenfektanı yapımında alkolün aktif bir madde olmasıdır. Alkolün etkisini çok fazla azaltmamak için elde ettiğiniz sıvının %60’ın üzerinde alkol oranına sahip olduğundan emin olmalısınız. Çünkü; alkol oranının %60’ın altına düşmesi halinde, dezenfektanın etkisi oldukça azalacaktır.

ÖNEMLİ! Ellerinizi iyice ve sık sık yıkayarak, mikropları cildinizden uzaklaştırabilir ve böylece koronavirüs veya diğer patojenlere karşı en iyi korumayı sağlayabilirsiniz. El dezenfektanlarının çoğu (%60’ın) altında olanlar; mikropları öldürürler ancak, bu ölü miropları cildinizden atmazlar. Bu nedenle dezenfektan kullansanız bile en önemli adım, ellerinizi yıkamaktan geçmektedir.

Evde Doğal Dezenfektan Yapımı

Güvenle kullanabileceğiniz dezenfektan tarifleri;

Ev Yapımı Dezenfektan 1

  • %60’ın altında olmamak şartıyla izopropil veya etil alkol kulanabilirsiniz.
  • Dezenfektanınızın güzel kokmasını istiyorsanız; alkolün içine birkaç damla aloe vera veya esantiyel yağ ekleyebilirsiniz.
  • Alkolün elinizi tahriş etmemesi için elinizdeki alkol kuruduktan sonra nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Dezenfektan 2

  • 730 ml %96’lık (yaklaşık 3.5 su bardağı) ethanol
  • 100 ml %99’luk (yaklaşık yarım su bardağı) izopropil alkol
  • 15 ml gliserin (10-15 damla)

daha kompleks olan bu tarifimizi temiz bir şişenin içerisinde karıştırıp, iyice çalkaladıktan sonra kullanabilirsiniz.

Ev Yapımı Dezenfektan 3

Şayet alkollü bir dezenfektan için gerekli malzemeleri temin edemezseniz;

  • 1 bardak çamaşır suyunu 9 bardak su ile seyreltin
  • Bir fısfıs yardımı ile evde en çok temasta bulunduğunuz kapı kolu, masa, tezgah v.s gibi yerlere uygulayın.

NOT: Yukarıda vermiş olduğumuz üç dezenfektanla temiz bir bezi nemlendirerek, dezenfekte edici bir mendil elde edebilir ve kapı kolu, cep telefonu, klavye gibi sürekli temas halinde olduğunuz yüzeyleri temizleyebilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

korona,dezenfekte,korona virüs,dezenfektan,virüs,el dezenfektanı,ev yapımı dezenfektan,

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)