Basit-şömine-yapılışı-dekordelisi

Basit Şömine Yapılışı Resimli Anlatım

Çok amaçlı basit bir barbekü şömine yapılışını bu sayfamızda detayları ile inceleyebilirsiniz. Nasıl yapılıyor? Hangi malzemeler kullanılıyor? Nelere dikkat ediliyor? Merak ettiğiniz tüm şömine yapımı hakkındaki bilgilere, görseller eşliğinde kolayca sahip olabilirsiniz.

Basit Şömine Yapılışı Resimli Anlatım – Adının basit olması sizi yanıltmasın, basit oluşu tamamen yapılışı. Bir şömineden beklediğiniz her amaca uygun ve şık. Öncelikle şunu bilmeniz ve uygulamanız çok büyük önem arz etmektedir; planlama, ölçülendirme ve doğru malzemeler. Bunları eksiksiz ve bilinçli bir şekilde yaptığınız zaman basit şömineniz bitti demektir. Şimdi bunların nasıl yapılması gerektiğini sizlere, yapmış olduğumuz bu basit barbekü şömineyi örnek göstererek anlatmaya çalışacağız. Basit Şömine Yapılışı Resimli Anlatımımıza haydi başlayalım.

şömine nasıl yapılır15

Basit Şömine Yapılışı Resimli Anlatım

Şimdi sizlere, biten bir teras kapatma projemde çok amaçlı kullanılabilecek basit bir şömineyi nasıl yaptığımı anlatmaya çalışacağım. Bu yazımızda, sizde artık kendi basit şöminenizi yapmak için yeterli bilgiye sahip olacaksınız. Basit Şömine Yapılışı Resimli Anlatımımızı tüm detayları ile birlikte tarif etmeye çalışacağım.

Öncelikle şömine nedir, ne amaçla kullanılır onun cevabına bakalım. Fransızca kökenli bir kelime olup, mekânları ısıtmak, ve bazen yöresel olarak yemek pişirmek gibi amaçlarla içinde ateş yakılan bölmeye sahip olan mimari bir yapı öğesidir. Anlamından da anlaşılacağı gibi, şömine ısınmak veya yemek pişirmek için kullanılır. Günümüzde artık, önemli bir dekorasyon uygulaması olarak ta kullanılmakta ve çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Lüks mekânlara baktığınızda mutlaka bir şömineye rastlayabilirsiniz.

şömine nasıl yapılır42

Peki barbekü ve şömine aynı şey midir? Barbekü Türk kültüründe mangal olarak adlandırılan kızartma aracıyla aynıdır. Şömine ise ısınma maksatlı kullanılır. Biz ikisini de bu çalışmamızda birleştirdik. Burada paylaştığımız şöminemizde hem mangal yakabilir, hemde ısınabilirsiniz. Barbekü mangal amaçlı olduğu için içeri mekânlara yapılamaz. Düşünsenize, salonunuzda mangal yaptığınızı? 😊 Ortalık feryat figan Barbekünün amacı sadece yemek pişirmedir. Şömine ise ısınmak ve dekorasyon amaçlıdır. Ben bu şöminemizi teras kata uyguladım. Dolayısıyla hem yemek pişirmek için, hemde ısınma maksatlı kullanılabilir.

Yüzlerce hatta binlerce farklı modelde şömine bulunmaktadır. Her mekâna, zevke, tarza ve bütçeye göre farklı şömineler görebilirsiniz. Barbekü ve şömine yapımında kullanılan malzemeler, iç hazneleri, ölçüleri, modelleri, kullanım amaçları gibi çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Ben burada çok amaçlı basit bir barbekü şömine yaptım ve nasıl yaptığımı sizlerle Basit Şömine Yapılışı Resimli Anlatım makalemde paylaşıyorum.

Ben bu makalemde basir bir şömine nasıl yapabilirsiniz onu tarif edeceğim. Kazanlı şömineler, özel kaplama şömineler, kuzineli şömineler, elektriklişömineler ve daha sayamadığım onlarca şömine çeşidi mevcut.

Basit Şömine Yapılışı Resimli Anlatımını konusunda uzmanından fikirler ve bilgiler alıyorsunuz. Öncelikle şunu bilmeniz ve kesinlikle uygulamanız çok büyük önem arz etmektedir; doğru planlama, ölçülendirme ve doğru malzemeler. Bunları eksiksiz ve bilinçli bir şekilde yaptığınız zaman şömineniz bitti demektir. Şimdi bunların nasıl yapılması gerektiğini sizlere, yapmış olduğum bu basit barbekü şömineyi örnek göstererek anlatmaya çalışacağım. Haydi şimdi birlikte şömine yapmaya başlayalım.

Bu örnek basit şöminemiz, kazansız olacak. Şömine kazanı kullanmayacağız fakat kazanlı şömineden de hiçbir farkı olmayacak. Çok amaçlı kullanabileceksiniz. Dilerseniz ısınma maksatlı, dilerseniz mangal amaçlı kolaylıkla kullanabileceksiniz. Ben burada her iki amacada en uygun şömineyi yaptım.

Basit şöminemizi yapacağımız yeri doğru seçmek ve bacaya uygun olup olmadığını kontrol etmekle başlıyoruz. Her şey tamam, buraya şömine yapabilirim dediğiniz andan sonra şömine ölçümüzü belirledik. En az 110 cm genişliğinde bir alana sahip olmalıyız. Hele ki altta odunluk, üstte yakma haznesi olacaksa genişlik ölçümüz minimum 140 cm olmalıdır. Derinlik ölçümüz ise minimum 60 cm olmalıdır. Tavan yüksekliğimiz ise 250 cm olmalıdır. Terazi yardımıyla bacamızın geleceği yeri belirliyoruz. Tam merkezde olmalı. Çatı üzeri baca yüksekliğimiz ise ana çatıdan en az 1 metre yukarıda olmalı ki çeksin. Yoksa dumanı geri içeri verir ve bunu kimse istemez. İlk yapmamız gereken bacamızı yerleştirmek. Ben her zaman 25’lik şömine çift katlı galvaniz baca kullanıyorum. Baca şapkasını da yine 25’lik olarak takın. Sakın unutmayın; baca yalıtımı azami önem arz etmektedir. Siz bacanızın içinden şömine ateşinin üstüne yağmur sularının gelmesini ister misiniz? 😊 Elbette ki hayır. Düşünsenize; yağmurlu bir gün, romantik bir ortam, şömineniz yanıyor ve aniden bacanızdan yanan ateşin üzerine yağmur suları geliyor. 😊 Tam bir kaos. Kimse isteme elbette. Bu yüzden baca sabitlemesi ve yalıtımına maksimum önem gösterin.

Ben her zaman şömine duvar malzemesi olarak 10’luk y-tong gaz beton kullanırım. Eskiden 8 buçukluk tuğla kullanırdım. Veya direkt olarak renkli ateş tuğlaları kullanırdım. Çünkü gaz beton yoktu. Gaz betonun hem ölçülendirmesi, hem kesimi, hem de kullanımı çok daha kolaydır. 110 cm’lik bir şömineye yaklaşık olarak 65 adet 10’luk gaz beton gereklidir. 3 torbada yapıştırıcı olması yeterli. Ayrıca fuga raf dediğimiz bölümü yapmak istiyorsanız 2 metre dış cephe söve almalısınız dilediğiniz modelde.

şömine nasıl yapılır7

Ölçülendirme ve planlamamıza göre gaz betonumuzu şömine ana duvarı olarak örmeye başlıyoruz. Her bir tuğla tam terazisinde, ölçüsünde ve bilinçli olarak koyulmalıdır. Çünkü koyduğunuz tuğla ne ise, şömineniz o olacaktır. Basit barbekü şömine ana duvarını yani ytong örme işlemini arka sırt dediğimiz yere de mutlaka yapın. Duvarda yalıtım varsa kesin. Yanıcı ve alev alıcı hiçbir malzemenin çok yakınına şöminenizi yapmayın. Alttan yukarı doğru örerek ilerlediğinizde ateş haznesi içi ve bacanın tüm iç bölümlerine ateş tuğlalarınızı döşeyerek ilerleyin. Çünkü sonradan ateş tuğlasını yapıştıramazsınız. İsterseniz yapacağınız basit barkekü şöminenizde ytong kullanmayıp tamamen ateş tuğlasıyla da yapabilirsiniz. O daha profesyonel bir işçilik gerekmektedir. Onu da ilerleyen zamanlarda bir başka videomuzda sizlerle paylaşacağım.

Basit şöminemizin duvarlarını ördük ve ateş tuğlalarını döşedik. Şimdi sıra dekoratif tuğla kaplamamıza geldi. Birçok farklı dekoratif tuğla modeli bulunmakta. Size en uygun olanını seçin. 110 luk bir şömine için yaklaşık 7 m2 dekoratif tuğla gerekir. Terazi yardımıyla dış kaplama tuğlalarınızı döşeyin. İster derzli isterseniz derzsiz döşeyin. İster yan, isterseniz dik döşeyin. Bu tamamen sizin seçiminize kalmıştır. Özgürsünüz. Önemli olan alt yapı, baca yalıtımı ve ateş tuğlalarının doğru şekilde döşenmesidir. Gerisi tamamen size kalmış.

Hemen maliyet hesabı yapalım. İşçilik hariç olarak kullandığımız malzemeler neler, böyle bir basit barbekü şömine yapımı için cebinizden ne kadar çıkacak hemen bakalım;

– 65 adet 10’luk gazbeton (Şömine ana duvar imalatında kullanılacak)

– 7 m2 dekoratif tuğla (Kaplamada kullanılacak)

– 3 adet yapıştırıcı. (Gaz beton yapıştırıcısı)

– 3 adet fleks yapıştırıcı. (Dekoratif tuğla yapıştırıcısı)

– 3 m2 ateş tuğlası.

– Ortalama 3 metre 25’lik galvaniz şömine bacası ve şapkası.

– El aletleri. (Metre, Testere, terazi, mala, kesme taşı, spatula vb)

Bu malzemeler ve takımlar için toplam maliyetiniz ortalama olarak 4.000 TL olacaktır.

Şöminemizde Son Yapım Aşamalarımız

Tüm alt yapıyı, bacayı ben yaptım. Üst kaplamalar olarak dekoratif kültür tuğlalarımızı ise değerli emektar ustamız Feyhan ustamız döşedi. Ellerine sağlık.

Bu yazımızı dikkatle inceledikten sonra verdiğimiz ipuçlarını da göz önünde bulundurarak sizde kendi zevkinize ve bütçenize en uygun basit bir şömine barbekü yapabilirsiniz.

Bu şöminemize ait videomuzun tüm yapım aşamalarını ve son halini videomuzda izleyebilirsiniz.

Kendi yapmış olduğum basit bir şömineyi, nasıl yaptığımı, maliyetini ve dikkat edilmesi gerekenleri bu videomda sizlerle paylaştım. Şömine yapımı hakkında araştırma yapanlar için faydalı olacağını düşünüyorum.  

Evet, şömine imalatımız bitti. Değerli müşterimize hayırlı olsun diyoruz. 50 m2 bir teras kapatma yaptım. Bu teras katımızın içine ise videomda izlediğiniz şöminemizi yaptım. Teras kapatma projemizin tamamını açıklamalardaki linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bizden Destek Almaktan Çekinmeyin

0850 495 0 552 nolu İletişim numaralarımızı arayarak şömine ihtiyaçlarınız için bizden destek alabilirsiniz.

Ücretsiz keşif talebinde bulunabilir, hızlı ve kolay bir şekilde web sitemiz üzerinden fiyat teklifi alabilirsiniz.

Youtube kanalımıza abone olarak güncel paylaştığımız videolarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Şömine yapımı hakkında farklı çalışmalarımı aşağıdaki videolarımdan izleyebilirsiniz.

İLGİLİ BAŞLIKLAR:

  • Şömine yapılışı.
  • Şömine yapmak.
  • Barbekü yapımı.
  • Şömine barbekü ustası
  • Resimli şömine yapılışı.
  • Ustasından şömine yapımı bilgileri.
  • Şömine nasıl yapılır.
WhatsApp Bilgi Al
Çevrimiçiyiz. Bize yazın.
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.