Alçı Nedir? – Alçı taşından doğal olarak oluşan Kalsiyum Sülfat mineralidir.

Alçı Nedir? – Alçı ne demektir? Alçının özellikleri, alçı çeşitleri, alçının formülü, kullanım alanları nelerdir, hakkında bilgiler.

Alçı Nedir? – Alçı taşı (jips) doğal olarak oluşan ve bileşiminde iki molekül su bulunduran bir Kalsiyum Sülfat mineralidir.

Alçı taşının bünyesinde yarım molekül su kalacak şekilde, ısıtılması ve öğütülmesi ile alçı elde edilir. Alçı suyla karıştırılınca tekrar katılaşarak bağlayıcılık özelliği taşıyan bir yapı malzemesine dönüşür.

Alçı, binlerce yıldır pek çok alanda , çok sayıdaki faydaları ile insanlığın hizmetinde olmuş ve çağdaş yapı malzemeleri arasında yerini almıştır. Birçok kalkınmış ülkenin tüketimlerini incelediğimizde alçının inşaat sektöründeki önemi gün geçtikçe daha çok artmaktadır.

Günümüzde alçı taşı kullanımının % 15′ i endüstriyel amaçlı, %5 i zirai amaçlıdır. Geri kalan miktarın tamamı ise yapı sektöründe kullanılmaktadır.

Yapı malzemesi olarak alçının olarak sağladığı faydaları son yıllarda fark eden ülkemiz günümüz koşullarında yaklaşık 2 milyon ton alçıyı yapılarda kullanır hale gelmiştir.

Kullanılan Başlıca Alçı Çeşitleri :

Yapı Sektöründe Kullanılan Alçılar Ve Türevleri

1- Yapı alçısı

2- Kartonpiyer alçısı

3- Perdah saten alçısı

4- Perlitli sıva alçısı

5- Makine sıva alçısı

6- Derz dolgu alçısı

7- Yapıştırma alçısı ( Alçı plaka, duval blok )

8- Alçı duvar levhası

perlitli alçı

perlitli alçı

saten alçı

saten alçı

Kalıp Alçıları

1- Teksir kalıbı alçısı

2- Porselen kalıp alçısı

3- Seramik kalıbı alçısı

4- Kiremit kalıbı alçısı

Tıpta Kullanılan Alçılar

1- Diş alçısı

2- Ortopedik Alçı

medikal alçı

medikal alçı

Alçı yapı sektörü dışında pek çok alanda kullanılmaktadır:

1- Tarım ve hayvancılık sektöründe gübre ve hayvan yemi olarak
2- Tıpta, cerrahide, dişçilikte ve ortopedide
3- Endüstride cam sanayinde, sondajcılık, tutkal, plastik üretiminde
4- Ham jips, beyaz boya, kağıt dolgu malzemesi olarak kağıt ve pamuklu tekstilde
5- Kömür işletmelerinde kömür tozlarında kül oranını artırmak için
6- Ham jips, çimento sanayinde
7- Mayalandırma için bira sanayinde
8- Seramik sanayinde döküm ve kalıp işlerinde
9- Anhidrit (susuz alçı) kükürt veya kükürt oksitle sülfat asidi elde etmek için
10- iskoçyada anhidrit ve alçıdan faydalanılarak sülfirik asit üretiminde ve yan ürün olarak portland çimentosu imalatında

Alçının Faydaları

1- Alçı dökümünden ve prizini yapıp kuruduktan sonra boyutlarında bir değişiklik göstermez. Böylelikle beton gibi rötre çatlakları ve ahşap gibi bünyesine rutubet alıp verdiği halde boyut ve şekil değişikliği yapmaz.

2- Alçı elemanının ve alçının elde edilişi, uygulanması, bakımı kolay ve ucuzdur.

3- Alçı, tam bitmiş olarak yapıya girer, ek emek ve masraf gerektirmez.

4- Alçı, hazır yapı elemanı üretimine elverişli bir malzemedir. Duvar ve tavan kaplamalarının önceden hazırlanmasına olanak sağlar. 

5- Alçıdan üretilen yapı elemanları, aranan fiziksel ve ekonomik özelliklere sahip, çağın inşaat usullerine uygun yapı malzemeleri arasında önemli bir yer tutar.

6- Alçı malzemesi en az enerji kullanımı ile elde edilebilir, Tasarımda öngörülen konfor ve estetik koşullarını sağlar, Çevre kirliliği yaratmaz.

7- Alçı doğal hammadde kaynaklarından elde edilmekte, bu malzemeler ülke ölçeğinde yeterli olduğu gibi, ülke dışına da ihraç edilerek ülke ekonomisine katkıda bulunulabilir.

8- Malzeme üretimi büyük yatırım ve karmaşık teknoloji ile değildir.

9- Teknolojik gelişmelere uyum sağlar ve hazır yapı elemanları üretimine elverişlidir.

10- Standartlara uygun malzeme kolaylıkla üretilebilir.

11- Alçı malzemesi kolaylıkla işlenebilir. Bu özellik, tasarımda ve yapımda esneklik sağlar.Dolayısıyla zaman içinde ortaya çıkabilecek kullanıcının değiştirme istek ve gereksinmeleri kolaylıkla karşılanabilir.

12- Alçı malzemeleri üretim yerinden şantiyeye kolaylıkla taşınabilir ve kolay uygulanabilir.İşçilik masrafı ve maliyeti azdır,

13- Taşıma ve kullanma sırasında tahrip olmuş malzeme veya yapı elemanları kolay onarılabilir

14- Alçı yangına dayanıklıdır, enerji tasarrufu sağlar, çevreyi korur, hafiftir, sağlıklıdır, ekonomiktir.

15– Alçı nem düzenleyici özelliğe sahiptir.

16- Yaratıcı ve estetik uygulamalara olanak sağlar.

17- Alçı yalıtım sağlar.

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki yapılardaki ısı kaybının başlıca sebebi: ısı yalıtım malzemesi ile sıvanmamış duvar ve yüzeylerdir. Çünkü ısının yüzde 35 i yalıtım gücü olmayan duvar ve yüzeylerden kaybedilmektedir.

Yalıtımın olmayışı, kapalı mekanları ısıtmak için yapılan harcamalara gereksiz bir yük, ülke ekonomisine büyük bir zarardır.

Alçının Özellikleri

1- Alçı ürünleri gözenekli yapısından dolayı ortam ısıtıldığında duvarların hızla ısınmasını ve kışın daha sıcak geçirilmesini, yaz ayları boyunca da ortamın daha serin olmasını sağlar.

2- Alçının ısı iletkenlik değeri doğal malzemeler arasında ahşaba çok yakındır. Dolayısıyla diğer doğal malzemelere göre daha az ısı iletir.

3- Alçı sıva, akustik özelliğinden dolayı, teknik danışmanlar tarafından ülkemizdeki birçok otel, restoran veya toplantı salonu gibi kalabalık mekanlarda sıva ve tavan kaplaması olarak şart koşulmaktadır.


alçı nedir özellikleri nelerdir, alçı çeşitleri, alçı sıva çeşitleri nelerdir, alçı nasıl hazırlanır, alçı kimyasal formülü, alçı nasıl yapılır, alçının hammaddesi nedir, alçı, alçı neden yapılır