Bütçesini zorlamak istemeyenleri yeni mutfak dolapları yaptırmaktan kurtarıyoruz. Sizde mutfak dolaplarınızı boyayarak harika mutfaklar yaratabilirsiniz. En doğru şekilde mutfak dolabınızı nasıl boya yapacağınızı sizlere anlatacağız. Mutfak dolabınıza zarar vermeden ve fazla masrafa girmeden mutfak dolabı boyama tekniklerini öğreteceğiz. Adımları dikkatle uygularsanız bunu kolaylıkla başarabilirsiniz.

Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır – Mutfak dolabınızdan memnun olup ta sadece renginden sıkılmış olabilirsiniz. Veya yeni mutfak dolabı yaptırmak için bütçeniz de uygun olmayabilir. Bir günde, hızlı ve pratik bir şekilde eski mutfak dolaplarınızı sizlerde boyayabilirsiniz. Yapılacak boyalar kabarır, sağlam olmaz, sağlıklı değildir, boya çok pahalıdır diye dert etmeyin. Bu korktuklarınızın hiç birisi başınıza gelmeyecek.

Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır

Aşağıda sizlere adım adım mutfak dolabı nasıl boyanır anlatacağız. Bu adımları sırası ile özenle uygulamalısınız. Eğer adımlarda özensiz ve dikkatsiz davranırsanız hatalı sonuçlar elde edebilir ve mutfak dolabınıza zarar verebilirsiniz. Haydi şimdi mutfak dolabımızı boyamaya başlayalım.

1-) İlk yapacağımız iş tüm mutfak dolabımızı boşaltmak. Tamamen boş hale getirmeliyiz. Mutfak dolabımızı boyarken fırçanın veya rulonun mutfak eşyalarımıza değmesini istemeyiz değil mi? Tüm kulpları ve varsa aksesuarları çıkarmalısınız. Mutfak dolabınızı boyarken bu materyaller sizlere engel olacak. Hemde bu aksesuar veya kulpları korumaya çalışırken zaman kaybedecek veya onları kirleteceksiniz. Menteşeleri çıkarmayın. Eğer menteşeleri çıkarırsanız mutfak dolabı kapaklarını tekrar yerleştirirken, menteşe ayarları ustalık gerektirir.

2-) Mutfak dolap kapaklarımızı çok özenli bir şekilde kirlerden, tozlardan ve varsa yağ lekelerinden arındırmalıyız. Bunun için sabunlu su ve temiz bir bez yeterli olacaktır. İyice ıslak bir bez yardımıyla mutfak dolaplarımızı temizledikten sonra kuru ve temiz bir bez ile de kurulamasını yapmalıyız. Islak yüzeyler boya tutmaz. Boya öncesi temizlik ve hazırlık aşamalarını dikkatli bir şekilde yapmazsanız, istediğiniz başarılı sonuçlara ulaşamazsınız. Dönüşü olmayan hatalar ve kusurlarla karşılaşabilirsiniz.

3-) Mutfak dolaplarımız üzerinde, hasarlı, kusurlu veya çatlak yüzeyler olabilir. O bölgelere fazla kaba veya eksik olmayacak miktarda çelik macun çekmeliyiz. Çelik macun veya ahşap macunu çekme işi biraz ustalık gerektirir. Bunu siz yapacaksanız spatula kullanmalısınız. Veya kartonpiyercilerin kullandığı çelik raspa dediğimiz esnek çelik malzeme en uygun alettir. Macun tam kuruduktan sonra ince veya dişi kırılmış bir zımpara ile dolabı zedelemeden zımpara yapmalıyız. Dişi kırılmış zımpara iz bırakmaz ve çizmez. İki adet 180 lik zımparayı birbirine sürterek kaba dişlerini kırmış olursunuz. Elde ettiğiniz zımparalarla bu işlemi yapın. Zımparalama işimiz bittiğinde tozlanan yerlerin tozlarını almalıyız.

4-) Koruma bandı mutlaka kullanmalısınız. Dolaplarda bulunan cam kapak pervazlarını, menteşeleri veya duvar birleşim yerlerini koruma bandıyla özenle bantlayarak koruma altına almalısınız. Kısacası boyanın değmesini istemediğiniz tüm yüzeyleri bant yardımıyla kapatmalısınız. Rulonun veya fırçanın değmesini istemediğimiz kesitleri bant yardımıyla belirlemeliyiz. Örneğin iki renk kullanmak isteyebilirsiniz mutfak dolabınızda. İki rengin birleşim yerinde mutlaka bant kullanın ve çizginizi oluşturun.

5-) Mutfak dolaplarınızın yüzey kaplamasına uygun olarak alacağınız ahşap veya melamin astar boyayı uygulayın. Bu tür astar boyaları kullanım klavuzlarına uygun olarak dikkatle hazırlamalısınız. Astar boyayı sürerken bol bol taramalısınız. Akıntı olmamalı. Damlama olmamalı. Her yere eşit şekilde sürmelisiniz. Astar önemlidir. Boşluksuz ve iz bırakmadan astarı sürmelisiniz. Mutfak dolabı nasıl boyanır sorunuza cevap bulmak için şu an sayfamızı inceliyorsunuz. Sizlere en doğru ve başarılı sonucu nasıl elde edeceğinizi anlatıyoruz. Bu sebeple her adımı dikkatli yapınız. Hatalı bir iş yapar ve mutfak dolabınıza zarar verirseniz, farkında olmazsak bile biz üzülürüz.

6-) Astar kuruma süresi ortalama 6 saattir. Kuruma süresini mutlaka bekleyin Bu esnada mutfak dolabınıza asla başka bir işlem yapmayın. Astar tamamen kuruduktan sonra yine aynı zımparamızla dolabın tüm yüzeylerine hafifçe tekrar zımpara sürün. Bu işlem boyanızın daha kaliteli ve pürüzsüz çıkmasını sağlayacaktır. Şimdi asıl mutfak dolabını boyama işimize başlayabiliriz. Su bazlı parlak boya veya panel kapı boyamızı kullanım klavuzunda yazdığı şekilde özenle inceltin. Boyayı iyice karıştırın ve tamamen su ile karıştığından emin olun. Az karıştırırsanız boyanın özelliğini kaybetmiş olursunuz. Daha sonra parmak rulo ve yeterli büyüklükte fırça yardımıyla mutfak dolabını boyamaya başlayın. Rulo ile tarama işlemini sıklıkla yapın. Tarama dediğimiz sistem rulonun aşağı ve yukarı olacak şekilde gidip gelmesidir. Boyanın eşit şekilde dağıtılmasının anahtarı taramadır. Bu şekilde akıntının olmamasını da sağlayacaksınız. Kestirme dediğimiz ince kesit yerlerini ise fırça ile yapın. Fırça ile mutfak dolabınızı boyarken rulo ile yaptığınız tarama işini de yapın. Boyayı bol bol, taramayı da sık sık yapmalısınız. İlk kat boyama işiniz bittiğinde kurumaya bırakın. Ortalama kuruma süresi 6 saattir. Bu süre beklenildikten sonra ikinci kat boyanızı da aynı şekilde özenle sürün. İlk kat ile ikinci katta uyguladığınız boyaların yoğunluğu ve tonları aynı olmalı. Aynı boyayı kullanmalısınız. İkinci kat boyamızda bitti.

7-) Mutfak dolabı boyama işimiz tamamen bitti. Son kat boyanında kurumasını mutlaka beklemeliyiz. Tamamen kuruduktan sonra artık koruma bantlarını yavaşça ve dikkatle sökmeye başlayabiliriz. Daha sonra kulp ve aksesuarları tekrar yerlerine monte edebiliriz. Mutfak araç, gereç ve eşyalarımızı da yerleştirdikten sonra, yeni ve temiz bir mutfak dolabımızı kullanmaya başlayabiliriz. HAYIRLI OLSUN. 🙂

Mutfak dolapları konusunda farklı bilgiler ve detaylara ulşmak isterseniz bizlere 7/24 iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz. Mutfak dolapları konusunda profesyonel olarak hizmetler sunmaya devam ediyoruz. Dilerseniz mutfak dolaplarınızı bizlerde boyayabiliriz. Tadilat ve dekorasyon konularında Dekordelisi Mimarlık olarak ekonomik fiyatlarımızla hizmet sunuyoruz. Fakat mutfak dolaplarınızı kendinizde boyayabilirsiniz. Ekstra bir masrafa girmeden ve başarılı bir şekilde.

Mutfak dolabı nasıl boyanır sorunuza en doğru ve pratik bilgileri sunmaya çalıştık. Umarız faydalı olabilmişizdir. Çıkışta yorum bırakırsanız çok mutlu oluruz. TEŞEKKÜR EDERİZ.

Şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: mutfak dolabı boyama, mutfak dolapları nasıl boyanıyor, mutfak boyama işlemi, mutfak dolabı kapakları nasıl boyanır, mutfak dolabı rengi nasıl değişir, mutfak dolabı boyası, mutfak dolabımı neyle boyarım,