Madenden Gelen Şıklık

İç Mimaride Mermer Etkisi. Mermerin Özellikleri, Dekorasyonda Kullanımı ve Temizliği. Mermer Aksesuarlar.

Madenden Gelen Şıklık – Kireç taşının sıcaklık ve basınca maruz kalması sonucu oluşan metamorfik bir kaya taşıdır. Taş ocaklarından mağaralara mermerin günümüz hayatına taşınması birçok süreçten geçer. Türk Kültür Dünyasının eski çağlarında özellikle hamam ve eski yapıtlarda kullanımı oldukça yaygın olan ve dekorasyon tarihi boyunca yaşam alanlarına güçlü ve maskülen bir karakter kazandıran mermer, şimdilerde kullanım alanlarını daha da zenginleştirerek; ev dekorasyonundan ofis yaşamına, mimari konseptlerden günlük yaşamda kullanılmaya aday yeni bir trend olarak tekrar gün yüzüne çıkıyor. Güçlü aynı zamanda etkileyici bir tarza sahip olan mermer, günümüz ev dekorasyon örneklerinde banyo ve mutfaklara farklı bir tarz kazandırmak adına tercih edilmektedir. Eğer etkileyici ve lüks detayların öne çıktığı bir dekorasyon hayaliniz varsa, Dekor Delisi ailesi olarak mermerin gücünden ve etkilerinden kesinlikle yararlanmanızı tavsiye ederiz. Mermer tek başına kullanıldığında sade bir görünüme sahip olurken; tamamlayıcı aksesuar olarak kullanılan bakır, pirinç, ahşap gibi seçimlerle çok daha şık bir hava oluşturmaktadır. Mermer kullanımını sadece mobilyalarla sınırlamayıp, lüks ve zengin bir atmosfer oluşturmak ve uzun yıllar boyunca bakımlı bir şekilde kullanabilmek için duvarda ve yerde de kullanabilirsiniz.

Ev Dekorasyonunda Mermer

Günümüzde stil sahibi iç mekan tasarımlarında mermerin güçlü ve lüks etkisini rahatça fark edebilirsiniz. Sadece bir mutfak tezgahı ile sınırlı kalmayıp bir sehpa, çalışma masası, bir saksı ya da kesme tahtası olarak karşımıza çıkması dekorasyona ayrı bir zenginlik katıyor. Sehpa, masa gibi hareket eden eşyalarda kullanımı, ağırlığı ve özenli bakım gerektirmesi sebebi ile tercih etmemize neden olabilir. Ancak oturma odasında mermer bir şömine ya da mermer bir masanın yaratacağı sıra dışı ve çarpıcı etki, mekanda cazibe merkezi haline gelecektir. Mermer aynı zamanda ahşap dokuların öne çıktığı mekanlarda daha yumuşak ve sıcak bir hava oluşturur. Tabi bu seçilen mermerin cinsine ve rengine göre farklılık gösterebilen bir durumdur. Daha çok açık renkteki mermerler ile bu yumuşak ve rahat ortam hissi ortaya çıkacaktır. Doğal malzemelerden oluşan kombinler yaşamı modern hale getirirken, iç mekanda zaman geçirmekten keyif almanızı sağlar. Mekanda lüks ve elegan bir tarz yapılmak isteniyor ise; mermeri cam, altın ya da gümüş tonları ile beraber kombin yaparak zengin bir stil oluşturulabilir. İlk bakışta mermerin yarattığı soğuk etki parlak dokularla birleştirilirse, ortaya gösterişli ve etkileyici bir görselin çıkması sürpriz olmayacaktır. Özel baskı teknikleri ile geliştirilmiş kendinden yapışkanlı mermer görünümlü kaplama kağıtları kullanarak istediğiniz mermer görüntüsüne kolaylıkla sahip olabilirsiniz. Ayrıca son yıllarda trend olan book-matching de çok iyi bir seçim. Book-matching’de bire bir aynı iki mermer levha, tıpkı bir kitabın açıldığında göründüğü gibi yan yana diziliyor. Bu stilde genellikle bir levha duvara, diğeri yere uygulanıyor ama iki levha yan yana da tercih edilebiliyor. Görünüşü ise tek kelimeyle kusursuz.

ÖNEMLİ!! Tüm bu uyarılar bilgi ve önlem amaçlıdır, her ne olursa olsun mermer sert ve doğal güzelliğini yıllar, hatta yüzyıllar boyunca koruyacak, mekanlarınıza güzellik ve estetik katacak en ideal yapı malzemesidir.

Mermer Kullanmanın Faydaları

İç mimarinin en göz alıcı ve etkileyici materyallerinden mermer, evinizin görünümünü sıradanın ötesine taşımak için bire bir. Hafif damarlı yapısı, oturaklı ve çarpıcı renkleriyle uygulandığı alana ihtişam katmasının yanı sıra, her eve ve her alana uyum sağlayabilen bir malzemedir. Geçmişte genellikle ıslak alanlarda kullanılan bu dayanıklı malzeme, son yıllarda salondan yatak odasına hemen her yerde kendine özgürce yer buluyor. Peki pek çok seçeneğimiz varken, neden mermer?

 • Pürüzsüz yüzeyi ve ışığı oldukça güzel bir şekilde yansıtmasıyla karakteristik bir duruş için en ideal hammadde olmasından dolayı; eski çağlardan bu yana heykeltıraşlar, en şaşaalı eserlerinde hep beyaz mermer kullandı. Bu özelliği ile, sade ve minimal bir şekilde dekore edilmiş alanlara dahi bambaşka bir hava katıyor.
 • Doğal bir malzeme olmasından ötürü; çok az işlemden geçmiştir ve bu saflıkta gerçekten çok sağlam olabilen nadir malzemelerden birisidir.
 • Göz okşayan dokusu ve sağlamlığıyla öne çıkmakla birlikte; uzun vadeli bakıldığında ekonomik bir malzemedir. İlk uygulama aşamasında alternatiflerine göre daha pahalı olduğu bir gerçek ancak sağlamlığıyla yıllar içinde kendini amorti ediyor.
 • Ayrıca kusursuz bir yalıtkandır. Yani; yer ve duvarlarda tercih ettiğinizde, evinizdeki enerji kaybını minimuma indirirsiniz.
 • Üstelik direkt güneş ışığı aldığında dahi soğuk kalabilen mermer; yaz aylarının da kurtarıcısı oluyor. Diğer yandan bu yoğun malzeme bir kez ısıtıldığında, mevcut ısısını uzun süre koruyor ve yerden ısıtmada çok iyi bir performans sergiliyor.
 • Evin daha lüks algılanmasını sağladığı için; özellikle yatırım odaklı ev satın alanların birinci tercihi oluyor. Yani mülkünüzün hem daha şık görünmesini hem de yatırım değerinin yükselmesini istiyorsanız mermere yönelebilirsiniz.
 • Türü ne olursa olsun üzerinde tüm malzemeler güzel duruyor. Pirinç, bakır, seramik, metal fark etmeksizin her çeşit armatür, mermerle kolayca kombinlenebiliyor. Daha sade bir görünüm için metal ya da seramik, daha avangart bir hava oluşturmak içinse pirinç ya da bakır görünümlü armatürler tercih edilebilir.

Mermer Bakımı İçin İpuçları

Şık görünümü ve dayanıklılığı ile mimarinin ve ev dekorasyonun vazgeçilmez malzemeleri arasında yer alır. Yüzyıllardır ayakta olan birçok tarihi eserde mermer kullanıldığını görebilirsiniz. Gerçekten de doğru bakım yapıldığı takdirde; çok uzun süre kusursuzluğunu korur. Bakımı oldukça kolaydır, tabi ki doğru yöntemleri bildiğiniz sürece. Aşağıda mermer temizleme ve bakımı ile alakalı bazı önerilerde bulunacağız. Umarız sizin için faydalı olur.

 • Mermerleri çizilmelere karşı koruyun. Sivri ve keskin uçlu cisimler, mermer ürünlerine zarar verebilir.
 • Doğal yapısı sıvıları emebildiğinden; kahve, portakal suyu, şarap gibi sıvılar dökülür dökülmez ılık bir bez yardımıyla vakit geçirmeden temizleyin.
 • Bunun dışında güçlü pigmentlere sahip olan kahve, kimyon, köri gibi baharatlar ve yeşil sebzeler mermer ile temas eder etmez, bekletmeden temizlenmedir.
 • Mermeri temizlemek için ılık su ve sabun kullanın. Fırçalar ve yumuşak olmayan temizlik malzemeleri mermerin çizilmesine neden olur.
 • Temizlikten sonra; mermer üzerinde ıslak alanlar bırakmamaya özen gösterin ve yumuşak bir bez ile mutlaka kurulayın.
 • Ağır lekelerde; mermer yüzeyler için hazırlanmış özel leke giderici solüsyonlar ya da seyreltilmiş bulaşık deterjanı kullanılabilir.
 • Sirkeden uzak durun. Birçok yüzey için doğal bir temizlik maddesi olan sirke oluşturduğu korozyon nedeniyle mermerler için uygun değildir.
 • Açık renkli mermerde oksijenli su doğal temizlik için pratik bir alternatiftir.
 • Mermerinizi parlatmak istiyorsanız güderi kullanın. Güderi bezler mermer yüzeyleri parlatmak için en hızlı çözümdür.
 • Zorlu lekeler için; bir kase kabartma tozunu su ile lapa haline getirin ve lekeli alanın üzerine sürüp üzerini streç film ile kaplayın. 24 saat sonra temizleyin.
 • Yağlı lekelerinin oluştuğu fırın arkası ve yanları gibi yüzeylere nişasta sürün. 20 dakika bekledikten sonra nemli bir bez yardımıyla silin.
 • Küçük çizikler için; sabunlu ve ılık bir bez yardımıyla sürtünme oluşturacak şekilde basınç uygulayarak silin. Daha sonra yüzeyi kurulayın.
 • Sert ve yüksek numaralı zımparaları kesinlikle mermer üzerinde kullanmayın. Tırnak parlatmak için kullanılan parlatıcı zımparalar mermer çizikleri için oldukça idealdir.

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

mermerin dekorasyonda kullanımı,mermerin özellikleri,banyoda mermer kullanımı,mermer aksesuarlar,mermer temizliği,mermer kullanım alanları,ucuz mermer,mermer fiyatları,dekoratif ürünler,mermer ev dekorasyonu,mermer dekorasyon,

Lütfen Yorum Yapın (Teşekkürler)