Evdekal çağrılarına rağmen dışarıda dolaşanların hepsini çevirip tek tek sorsanız, kesinlikle yarısından fazlası inşaat işçisi çıkar. Tüm iş piyasalarını olumsuz yönde etkileyen korona virüs, inşaat piyasasını da allak bullak etti. Batan inşaat şirketleri, kapanan kepenkler, işsiz kalan ustalar, işçiler, yevmiyeciler, götürücüler. Koronanın inşaat işçilerini nasıl açlıkla karşı karşıya bıraktığını farklı bir bakış açısıyla anlatmaya çalışacağım.

Korona, inşaat piyasasını durdurdu. İnşaat işçilerini açlıkla sınıyor. Evdekal mı Açkal mı arasında seçim yapmaya zorluyor. Tüm inşaat piyasası emekçileri, korona sebebi ile çok zor günler geçiriyor. Ustasından çırağına, patronundan işçisine kadar tüm inşaatçılar kan ağlıyor.

Korona’nın inşaat işçilerine etkileri, diğer tüm iş kollarına olan etkisinden daha fazla. İnşaatlarda çalışan ve evlerine inşaattan ekmek götürenlerin durumları şu aralar gerçekten çok vahim. Zaten işsizler sınıfının büyük çoğunluğunu oluşturan inşaat işçileri, yevmiyeciler, götürücüler ve haftalıkçılar açlıkla mücadele ediyorlar. Bunu abartmadan ve eksiksiz olarak ifade edebiliyoruz. Korona bir insanlık dramı, insanlık felaketi maalesef. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

İşsizler İşsiz Kaldı

Dışarıda dolaşanların ve banka kuyruklarında bekleyenlerin yarısından fazlası inşaat işçisi. Yardım alabilmek için banka önlerinde, kaymakamlıklarda, belediyelerde bekleyenler onlar. Dışarıda iş bulmak için, çalışmaya gitmek için, evine ekmek götürebilmek umuduyla arayış içinde olanlar onlar. İnşaat işçilerine yardımların yapılması, korona ile mücadelenin en temel önlemlerinden birisi olacaktır. Çünkü, büyük çoğunluk olan inşaatçılar böylelikle evlerine kapanmış olacaklar, Çoğu sigortasız. Belirli ve sabit gelirleri olmayanlar. Yüz binlercesi. Ve bu yüz binlerin aileleri. Kiraları, yiyecek içecekleri, giyimleri, temizlik giderleri, elektrikleri, suları, doğal gazları. Bu zor hayat şartlarının sorumlusu elbette devlet değil. Kişi önce kendisi alacak önlemlerini ve tedbirlerini. Herşeyi devletten beklemek ve devleti suçlamak, zaten acizliğin en belirgin göstergesidir. Koronadan dolayı inşaat piyasası durmuş vaziyette. İşsizler sınıfı olan inşaatçılar çalışmıyorlar. İnşaatlar durunca, diğer sektörlere de büyük etkileri olur. İnşaat işlerinde kullanılan kereste fabrikaları durur. Hafriyat şirketleri durur. Büyük inşaat malzemeleri üreticileri ve fabrikaları durur. İnşaat malzemeleri satış mağazaları, hırdavatçılar, nalburlar durur. İşsizler sınıfının durması, işleri olan büyük sınıfında durmasına sebep olur. Korona virüs (codiv-19) sebebiyle tadilat ve dekorasyon işleri zaten durdu. İnsanlar evlerinden bile çıkmazlarken, evlerinin tadilatını, inşaat işlerini ve dekorasyon eksiklerini nasıl yaptırabilirler ki? Elbette mantıksız ve sağlıksız olur. Bu sebeple yüz binlerce işsiz boşta kaldılar ve evlerine ekmek götürmenin çıkar yollarını aramaya başladılar. Bir kısmı devletten aldıkları az bir yardım parasını kullanarak geçindiler. Oda bitti. Şimdi ne yapacaklar? Devletin de gücü nereye kadar? Onuda anlayışla karşılamak lazım. Bu bir insanlık sorunu.

Ne ile savaşacak inşaat işçisi? Korona mı? Açlık mı?

Açlıkla mı mücadele edecekler, koronayla mı? Bu seçimi elbette açlık savaşı kazanacak. İnşaatçılar çalışmak zorundalar. Evlerine bir şekilde ekmek götürmek zorundalar. Evdekal çağrıları onlar için adeta açkal çağrısı. Evlerinde kalmayarak çalışmak umuduyla sokaklara dökülen inşaatçıların çevrelerine verdikleri sağlık tehditleri ise bir başka gündem konusu. Koronayı yaymak ve yakalanmak korkusu bile açlık korkusunun gerisidne kalıyor. Keşke yardımlar sadece işsizler odaklı olsa. O zaman daha kitlesel bir önlem alınmış olur. Korona sonrası inşaat sektöründe köklü bir değişiklik olmalı. Tüm inşaat emekçileri, ustalar, ameleler, götürücüler, kalfalar kayıt altına alınıp belgelendirilmeli. Sigortaları takip edilmeli. İnşaatlar sık sık denetim yapılmalı. Tadilat ve dekorasyon yapılan evler, inşaatlar denetlenmeli. Çalışanlar bir bir tespit edilmeli. Elini kolunu sallayarak inşaat sektöründe çalışanların hepsi kayıt altına alınarak, takipleri sağlanmalı. Büyük bir boşluk bu şekilde doldurulur. Kim kimdir, ne iş yapar, ne ile geçinir, nasıl yaşar bu sorular daha net cevaplar bulur.

İnşaat İşçilerini Kayıt Altına Almak

İnşaat işçilerinin kayıt altına alınmasını, inşaatçıların kendisi zaten istemektedir. Bu konuda yapılması gerekenleri eksiksiz olarak zaten kendileri ne ise yapmaya hazırlar. Çünkü işsizler sınıfından çıkıp, korunan ve gözetilen bir insan sınıfına girmeyi elbette hepsi isteyecektir. Köylerinde çiftçilik yapıyor diye bilinenlerin çoğu inşaatta işçilik yapıyor. Köyünde çiftçilik yapmadığı bilinmeli. Çiftçi ise çiftçilik yapacaksın arkadaş denilmeli. Devlet memuru hafta sonları inşaat işleri yapmamalı. Biz devlet memurluğu yapıyor muyuz arkadaş? Korona virüs, kayıtsızlık, takipsizlik, işsizlik derken inşaat sektöründe çalışmaya çalışan işsizleri vuran vurana. Büyük inşaat sektörleri, küçük inşaat emekçileri sayesinde ayakta dururlar. Büyükler paralarını, küçükler bedenlerini çalıştırır. Bedeni çalışan önemsiz, parası çalışan önemli olursa koronalar asıl orada başlar. Evdekal çağrılarına bedeni çalışan inşaat emekçilerinin uymalarına imkan sağlamak, yüzbinlerce kişinin sağlığıyla alakalıdır. İnşaat işçilerini evlerine kapatmak önemli. Bunun yolu ise onların kimler olduğunu bilmek ve takip etmektir. Şimdilerde yardıma en çok ihtiyacı olanlar onlar. Onlara yardım etmekle, koronanın yayılmasını daha etkili önlenebilinir. Dışarıda dolaşanların çoğu inşaat işçileri. İnşaat sektörü büyük bir boşlukta bu anlamda. Korona inşaat sektörüne hem sağlık yönünden, hemde açlık yönünden en büyük zararı veriyor.

Devlet yeterince büyük bir mücadelenin içinde. Bu sor zamanlarda Rabbim onların da yardımcısı olsun. Büyük kitleler üzerinde, büyük kararlar vermek zorunda kaliyorlar. Kişi ailesini bile yönetemezken, kendisini bile yönetemezken, 80 milyonu yönetenleri insafsızca yargılamak biraz haddi aşmak olur doğrusu. Korona sonrası inşaat piyasasını düzene koymak gerekli. Tüm inşaat emekçilerini kayıt altına almak gerekli. Onlar farkedilmeli. Bilinmeli. Ne iş yapacağının altı çizilmeli. Korona sonrası önemle üzerinde durulması gereken konulardan biri budur. Başka koronalara hazırlık olarak !

Şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin

İLGİLİ BAŞLIKLAR: corona virüs inşaatı nasıl etkiledi, inşaat işçileri ve korona, inşaatçılar ile korona virüsü, codiv-19 virüsü ve inşaat sektörü,