iç mimarideki dekorasyon hataları6

İç Mimarideki Dekorasyon Hataları

Ev dekorasyonunda en çok yapılan yanlışlar nelerdir? Dekorasyon sırasında hangi noktalarda veya konularda yanlışlar yapıyoruz? Hangi oda için hangi rengi tercih etmeliyiz? İç mimaride mutlaka bilinmesi gereken dekorasyon hataları ve çözümleri.

İç Mimarideki Dekorasyon Hataları – Ev dekore etmek son derece önemli, incelik ve bilgi isteyen bir iştir. Bununla ilgili en büyük arzumuz, yaşam alanımızın daha rahat ve konforlu olmasıyla birlikte şık görünmesi ve en önemlisi de bizi yansıtıyor olmasıdır. Elbette hepimiz evlerimizin dışarıdan bakıldığı zaman güzel görünmesini, tamamen kendi zevklerimiz doğrultusunda kendi tarzımızı yansıtmasını, rahat ve ferah olmasını isteriz. Ancak; boyut algısı veya renk bilgisi olmadan dekorasyonu kurgulamak, güzel bir ortama sahip olma çabalarını boşa çıkaracağından dolayı, evimizi dekore ederken olabildiğince ince eleyip sık dokumaya çalışmalıyız. Tüm bu uğraş ve çabaya rağmen, yaşam alanlarımızı kendi zevklerimiz doğrultusunda şekillendiriyor olsak da, dekorasyon sırasında farkında olmadan yaptığımız birkaç küçük hata ve yanılgı sonucu ortaya çıkan şey, çoğu zaman bizi tam anlamı ile memnun etmez ve bir şeylerin eksik olduğunu düşünmemize neden olur.

iç mimarideki dekorasyon hataları1
iç mimarideki dekorasyon hataları1

Bir mekanı baştan dekore etmek ve kendi zevkine göre uyarlamak her ne kadar kulağa eğlenceli ve hoş gelse de, kimi zaman bu yolda atılan yanlış adımlar hayal kırıklığına sebep olabilir. İyice düşünülmeden aceleci bir şekilde verilen kararlarla, farklı fikirleri aynı anda uygulamaya çalışmak maalesef beklenenden daha farklı sonuçlar elde etmemize neden olabilir. Bu nedenle, ilk bakışta kolaymış gibi görülen dekorasyon adımlarının aslında her birinin ne kadar önemli olduğunu kavrayarak, doğru seçimlerle yaşam alanımızı çok daha sıcak ve ferah bir ortam haline getirmek ve kusursuz bir mekan oluşturmak için doğru adımları bilmemiz ve sıklıkla yapılan dekorasyon hatalarından kaçınmamız gerekir. Çünkü nerelerde hata yaptığımızı bilirsek ve bu hataların önüne geçmeyi başarırsak, eminim ki dekorasyon sonrası ortaya çıkacak olan sonuçla yaşam alanımız, gerek kendimiz gerekse dışarıdan bakanlar tarafından beğenileri üzerinde toplayacaktır. O zaman Dekordelisi ailesi olarak sizin için araştırıp derlediğimiz mutlaka bilinmesi gereken dekorasyon hatalarına hep birlikte göz atalım!

iç mimarideki dekorasyon hataları2
iç mimarideki dekorasyon hataları2

Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

Dekorasyona Plansız Başlamak

Dekorasyonda mükemmelliği yakalamanın ilk şartı olan planlı hareket etmek pek çok kişinin atladığı noktalar arasındadır. Eğer mekanınızı eksiksiz bir şekilde yerleştirmek ve dekore etmek istiyorsanız;

 • Öncelikli olarak yapmanız gereken ilk şey kendinize düzgün bir plan hazırlamaktır.
 • Bu planı hazırlerken öncelikle tüm odalarınızın boyutlarını ayrı ayrı not alarak evinizin kabataslak çizimini yaparsanız, büyük resmi görmüş olursunuz.
 • Ayrıca kolonların oluşturduğu girinti ve çıkıntıları hesaplamanız, tüm odaların boyutlarını metrekare olarak bilmeniz, ışığın geliş yönünü görmeniz de doğru mobilya seçimi ve yerleşimi bakımından önemlidir.
 • Evinizi dekore etmeye başlamadan önce kendinize bu şekilde bir plan hazırlarsanız; hem büyük bir zaman kazanmış hem de olası eksikliklerin önüne geçmiş olursunuz.

Kısacası sonuç olarak evinizin kullanım alanlarını en iyi şekilde analiz eder ve hangi eşyaları nasıl ve nerede kullanacağınızı bilirseniz, dekorasyonunuzu düşündüğünüzden de kolay ve kusursuz bir şekilde tamamlarsınız. Böylece hem maliyet hem de estetik açıdan başarısız sonuçlarla karşılaşmazsınız.

iç mimarideki dekorasyon hataları3
iç mimarideki dekorasyon hataları3

Aydınlatmayı Yanlış Kullanmak

Yaşam alanınızın kusursuzluğunu tamamlayan ve dekorasyonun en önemli adımların olan aydınlatma, maalesef üzerinde fazla durulmayarak birçok kişi tarafından göz ardı edilmektedir. Oysa yeterince aydınlatılmayan bir salon ne kadar renkli ve güzel döşenmiş olursa olsun, son derece kasvetli görünecektir. Yine aydınlatmaya en çok ihtiyaç duyulan alanlardan olan çalışma odası ve yatak odası gibi faktörlerin göz ardı edilmesi, kullanışsız bir dekorasyonsa sebep olacaktır. Bu yüzden aydınlatma konusunda;

 • Başta doğal ışık olmak üzere aydınlatmanın yeterli olup olmadığına dikkat edin.
 • Kitap okuma ve çalışma alanlarının loş ışıkla aydınlatılmaması ve evde öne çıkarmayı düşündüğünüz bölümler için küçük spot ışıklardan yardım alma gibi ayrıntılara dikkat edin.
 • Ayrıyeten küçük ve orta büyüklükteki odalar için iki farklı aydınlatma kullanmaya ve bunlardan birinin ampulünü daha düşük seviyede seçmeye özen gösterin.
iç mimarideki dekorasyon hataları4
iç mimarideki dekorasyon hataları4

Yanlış Renk Kullanımı

Ruh halinizi ve tüm eşyalarınızın görünümünü etkileyen renkler, doğru şekilde seçilip kullanılmadığı taktirde kasvetli sonuçlar almanıza neden olabilir. Bu yüzden renk seçimi yaparken; hangi odada hangi amaçla kullanılacağına dikkat etmeniz, birçok sorunu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. Bazı kişiler için renkler korkutucu geldiği için bu durum klasikleşmiş, tekdüze, soğuk ve sıkıcı renklerin bir arada kullanılmasına neden olur. Öte yandan, farklı birçok rengi uyumlu olacağı düşünülerek bir uyum yakalamadan, birbirine çok yakın renkleri tekrar ederek kullanmaya çalışmak da en çok yapılan dekorasyon hataları arasındadır. İç mimaride her yıl farklı renkler trend olarak belirlense de temel bilgi, rengi ışığa göre seçmeniz gerektiğidir. Örneğin;

 • Eviniz doğuya veya kuzeye bakıyorsa muhtemelen az ışık alacaktır. Bu yüzden koltuklarınızda veya duvar kağıtlarınızda soğuk renkleri tercih ederseniz, boğucu ve iç karartıcı bir atmosfere sahip oursunuz.
 • En çok yapılan hatalardan birisi de, duvarlar boyadıktan sonra mobilya almaktır. Oysa ki bunun tam tersi mobilyaları aldıktan sonra onların rengine uygun duvar boyası yapmak daha doğru ve yararlıdır.
 • Her ne kadar eşya ve duvarlara renk katmak doğru olsa da, aşırıya kaçmamak en iyisidir. Çünkü; renkten korkmak kadar abartmak da kötü sonuç verir. Bu nedenle sadece beğendiğiniz için göz yorucu baskın ve parlak renkleri bir arada kullanmayın. Bu konuda renklerin anlamı ve birbirleri ile uyumu üzerine araştırmalar yapın.
 • Renkleri odaların kullanım amaçlarına göre tercih edin. Örneğin; çocuk odalarında daha pastel tonlara yer verirken, salon gibi misafirlerinizi ağırlayacağnız odalarda kırmızı gibi baskın renkleri kullanmaktan kaçının.
iç mimarideki dekorasyon hataları5
iç mimarideki dekorasyon hataları5

Hatalı Tablo Dizilimi

Eğer duvarlarınızda tablo kullanmayı seviyorsanız, nereye yerleştirdiğinize çok dikkat edin. Genel olarak tablolar oturma seviyesinden yükseğe asılır. Oran olarak en ideal konum göz hizasıdır. Daha aşağı veya yukarı astığınızda şaşkınlık oluşturan, bir şey eksik kalmış veya olmamış hissi veren bir görüntüye yol açarak gözü rahatsız edebilir. Bu yüzden koltuk veya kanepenize oturup tablolarınızı görebileceğiniz bir yükseklikte karar kılın. Simetriyi bozmak için farklı ebatlarda tablolar seçebilir vaya hepsini değişik yüksekliklerde asarak sorunu çözebilirsiniz.

Eşyaları Televizyona Göre Uyarlamak

Her ne kadar saatlerce televizyon karşısında vaktimizi geçirsek de, salondaki duvara tv üniteleriyle salonun en önemli öğesi televizyonmuş gibi yerleştirmek, yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Hatta tamamen deliliktir. Bu yüzden;

 • Televizyonun sadece düğmesine bastığımızda hayatımıza giren bir eşya olduğunu hatırlayıp, dekore ederken de o ölçüde pay vermek gerektiğini unutmamalıyız.
iç mimarideki dekorasyon hataları6
iç mimarideki dekorasyon hataları6

Yanlış Halı ve Perde Seçimi

Bir diğer dekorasyon hatası da yanlış halı ve perde seçimidir. Perde ve halılar aslında sıkça değiştirilebilen eşyalar gibi görünse de, durum kesinlikle böyle değildir. Perdelerle ilgili yapılan hata genellikle bu ürünleri yanlış asmak, odanın büyüklüğü veya küçüklüğü göz önünde bulundurulmadan uzun veya kısa perde seçmektir. Halılarda yapılan hata ise, boyutlarına bakılmaksızın satın alındığından itibaren uzun süreli kullanılmalarının beklenmesidir. Peki ya yanlış boyutta alındılarsa? Buna göre bu hatalar göz önünde bulundurularak;

 • Halı seçerken; mutlaka kullanacağınız alanın ebatlarını ölçün.
 • Aynı zamanda yine halı seçimlerinde; eşyaların tarzına uyum sağlayıp sağlamadığını kontrol etmeyi unutmayın.
 • Düzgün asılmayan, yığılan veya yanlış renkte seçilen perdelerin de odayı kasvetli bir ortama dönüştüreceğini unutmayın.

Tüm Mobilyaları Duvara Dayamak

Tüm büyük mobilyaların duvara dayanması ve orta kısmın açılması eskide kalması gerekse de, maalesef hala devam eden dekorasyon hataları arasında yer almaktadır. Eviniz küçükse, daha fazla hareket alanına sahip olmak için koltukları duvara dayamak akıllıcadır. Ancak salonunuz genişse, eskiden kalma anlayış ile mobilyaları duvara yaslamak çok anlamsızdır. Buna göre;

 • Gereksiz yere mekanın ortasını bomboş gösteren bu tip adımlar yerine; mobilyaları odanın değişik yerlerinde denemek, odanın daha şık ve modern görünmesini sağlayacaktır.

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

iç mimaride yapılan hatalar,ev yerleşimi,sık yapılan dekorasyon hataları,en çok yapılan dekorasyon hataları,ev dekorasyonunda en çok yapılan yanlışlar,dekorasyon hataları,mobilya alırken yapılan hatalar,küçük ev dekorasyonu,sade ve şık ev dekorasyonu,dekorasyon aşamasında sık yapılan hatalar,dekorasyon,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *