İç Mimaride Asyatik Stil

Asya Stili Dekorasyon Nasıl Yapılır? Özellikleri Nelerdir? Zen Stili, Feng Shui Gibi Uzakdoğu Dekorasyon Stilleri.

İç Mimaride Asyatik Stil – Doğu batı sentezinden esinlenerek, modern çizgilerle desteklenen aynı zamanda evlere egzotik bir hava katan dekorasyon biçimi olan asya tarzı dekorasyon stili, her ne kadar ilk bakışta minimalist bir çalışma gibi görünse de, dikkatlice bakıldığı zaman plastik, metal gibi yapay öğelere yer vermeyen çin tarzı aksesuarlar, ahşap paneller, kusursuz duvar kaplamaları, parlak ışıklar, deri gibi natürel objeler ve bitkiler ekleyen ürünlerle oluşturulmuş egzotik bir dekorasyon biçimidir. Özellikle; bahçe veya kış bahçesi gibi bitki odaklı dekorasyon gerektiren alanınız mevcutsa, bunun yanı sıra meditasyon gibi etkinliklere de ilgi duyuyorsanız, asyatik stil tamda aradığınız stildir diyebiliriz.

Sade ve minimal tarzın yanı sıra; doğunun renkli havasıyla birlikte görsel sanattaki başarısını da rahatça bulabileceğiniz, özellikle eskitme tarzı ve ahşap mobilyann hakim olduğu bu tarz dekorasyonda, sade ve minimal bir tarzda ilerleyen iç dekoratörler mevcut olduğu gibi, doğu kültürünün renkli havasını ve görsel sanatlardaki başarısına dikkat çekmek isteyen dekoratörler de bulunmaktadır. Bundan dolayı sizin ne tür dekorasyondan hoşlandığınız bu bağlamda oldukça önemli bir karardır. Örneğin; sadelikten hoşlanıyor ve seçiminiz bu yöndeyse modern bir dekorasyonu asya tarzıyla zenginleştirebilir, dekorasyonda renklilik istiyorsanız da Asya tarzı dekorasyonu bohem unsurlarla birlikte kullanabilirsiniz. Bununla birlikte sadelik ve minimalist çizgilere oldukça fazla yer verilen bu stilde, genel olarak tercihler her ne kadar kırmızı üzerine yoğunlaşmış olsa da, ev dekorlarına hakim olan renkler; beyaz, dore, gri, kahve, bronz ve kırmızıdır.

Bedenin olduğu kadar ruhunda dinlenmesini hedefleyen bu stili evinize uygularken; tüm mobilyaların bütünlük oluşturmasına özen gösterilmesinin yanı sıra, tercih edilen mobilyaların geometrik şekilli olmasına da dikkat edilmelidir. Bilindiği üzere doğal taş ürünler ve ahşap Uzakdoğu konseptinin vazgeçilmez malzemelerindendir. Her dekorasyon öğesinin doğadaki farklı bir elementi simgelediği bu konsepte, çoğunlukla toprak tonları ve doğal taş renkleri kullanılmaktadır. Açık tonların tercih edildiği mekanlarda derinlik hissi oluşturmak için kullanılan farklı renkler, büyük bir çoğunlukla doğadaki renklerden seçilmektedir. Çin ve japon kültürünün sembolize edildiği duvar resimlerinin; ahşap çerçevelerle birlikte kullanılmasının yanı sıra, Asya kültürünün izlerini taşıyan aksesuarların kullanılması da mekan atmosferinde mistik bir hava oluşturmaktadır.

Zen Stili

Dekorasyon akımlarının küresel bir boyut kazandığı günümüzde; yakın geçmişe kadar ülkemiz için yabancı bir tarz olsa da, Asya kültürünün yansıtıldığı Uzakdoğu dekorasyon stilinde giderek daha fazla insan, Uzakdoğunun mistik öğelerinin hakim olduğu bu dekorasyon stiline yönelmektedir. Doğal malzeme kullanımının tercih edildiği ve aynı zamanda Uzakdoğu felsefelerinin yansıtıldığı bu dekorasyon akımında, olabildiğince sakin ve ferah mekanlar oluşturmak öncelikleri arasında yer almaktadır. Gösterişten uzak, rahat ve ferah görünümlü ortamlardan hoşlanan kişiler için oldukça uygun bir dekorasyon biçimi olan Asya stili içinde yer alan Zen stilinde, olabildiğince doğal ürünler kullanılmaktadır. Meditasyon anlamına da gelen Zen dekorasyonunu uygulamak için; plastik görünümlü objeler ve gereksiz duvar süslerinden uzak durmanız gerekmektedir.

Az sayıda aksesuar kullanımıyla mekanda odak noktası haline gelen alanlar, ev sahibinin karakterini yansıtan bölümler oluşmasını da sağlamaktadır. Uzakdoğu felsefelerinde kişinin hayatının yansıması olarak görülen evlerde kullanılan mobilyaların düzenli olması, kişinin özel hayatının da düzenli olduğu anlamına gelmektedir. Doğu kültürüne ait ne varsa kullanılan Asya stili dekorasyonda; geleneksel inanışları sergileyen tablolar ve objeler, mistik inanışları sembolize eden tasarımlar ve belki de evlerde sakin ve huzurlu bir mekan oluşturmanın en önemli adımı olan feng shui felsefesine uygun mobilya yerleşimi, bu tarz bir dekorasyonun olmazsa olmazlarındandır. Ancak tüm bunların yanı sıra, Asya stil dekorasyon denildiği zaman akla ilk gelen Budist inanışına ait heykeller ve objelerdir. Özellikle Buda heykelleri iç mekanda önemli bir yer tutmaktadır. Buda heykelleri; renkli kumaşlardan panolar, asya tarzı resimlerin olduğu paravanlar, kimono gibi yerel kıyafetler, japon şemsiyeleri ve çin fenerleri gibi objelerle zenginleştirilmelidir.

Asya Stil Özellikleri

  • Asyatik dekorasyon veya asya stili; hatasız ahşap mobilya ve unsurlarla karakterize edilmektedir.
  • Az sayıda eşyanın kullanıldığı ve yalın bir stil olan bu dekorasyon; minimal dekorasyona benzese de zen felsefesinin izlerini taşımaktadır.
  • Deri ve ahşap gibi doğal malzemelere yer verilen bu tarzda; modern ve sade mobilyalar birarada kullanılabilmektedir.
  • Aksesuarlarda ve döşemelerde Uzakdoğu motiflerine yer verilen bu dekorasyon stilinde; aksesuar ve süslemeler sınırlı sayıda kullanılmaktadır.
  • Bitkilerin yoğun olarak kullanılabileceği bu dekorasyonda; mum ve tütsü gibi huzur verici öğelere de yer verilmektedir.
  • Genel olarak minimal tavrın hakim olduğu bu stilde; gösterişli avize modelleri ve çok şatafatlı, parlak renkli aksesuarlara yer verilmemektedir.
  • Huzurlu bir ortamın hedeflendiği bu dekorasyon stilinde; Uzakdoğu motiflerine sahip objeler dengeli bir şekilde kullanılmaktadır.
  • Çin, Tayland, Japonya ve Kore ülkelerinin kültürlerinden beslenen bu stilde; yalınlık ve asaletin yanı sıra, estetiklik ve işlevsellik ön planda bulunmaktadır.

Dekorasyon Önerileri

Egzotik Dokunuşlar

Tütsü ve küçük bonzai ağaçlarıyla işe başlayabilirsiniz. Kendinizi biraz daha Uzakdoğu mistizminin içinde hissetmek istiyorsanız; duvar aplikleri ve küçük abajurlar kullanabilir, japonca yazılar ya da kiraz çiçekleriyle süslü duvar kağıtları ile muhteşem bir ortam oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte; kiraz çiçeğinin tatlı pembesi, tutkulu kırmızılar ve zengin morlarla Hindistan’ın yüksek enerjisini evinize yansıtabilirsiniz. Bu renkleri duvarlar gibi geniş alanlarda kullanacaksanız, mobilyalarınızı ahşap malzemeden seçerek doğanın dengesini evinize taşıyabilirsiniz.

Huzur Esintili Perdeler

Gün boyu eve gitmek için can atacağınız Uzakdoğu esintileriyle dekore edilmiş evinizde; sadece dinginlik yaşamaz, aynı zamanda vücudunuzdaki stresten ve olumsuz enerjiden de hızlıca arınırsınız. Sakin, ferah ve huzurlu öğeler tercih edeceğiniz bu dekorasyon stilinde, ihtiyaç duyacağınız temel ürünlerin başında doğanın renklerine bürülü perdeler, yatak örtüleri ve oturma takımları gelmektedir. Uçuk mavi ve gri tonlarda açık renk perdeler tercih ederek, evinizde sakin ve huzurlu bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Işığın Sıcak Etkisiyle Işıldayan Mekanlar

Uzakdoğu kültürünün ilham verici etkisini evinize taşımak istiyorsanız, ışığın gücünü görmezden gelmemelisiniz. Işığın gücünden yararlanabileceğiniz çeşitli tasarımlara sahip mumlarla, Uzakdoğu’nun o ilham verici atmosferini evinize taşıyabilirsiniz. Ancak mumlardan çok hoşlanmıyorsanız alternatif olarak, küçük kağıt el fenerleri kullanarak da aynı etkiyi oluşturabilirsiniz.

Altın Detaylarla Zengin Dokunuş

Yapacağınız küçük dokunuşlarla bile dekorasyonunuzda büyük etkiler oluşturmak istiyorsanız; hem asil bir duruş hem de ağırlıkla kullanılan nötr tonları biraz daha hareketlendirmek adına, çinlilerin sık sık başvurduğu küçük altın rengi detaylara yer verebilirsiniz. Avizelerde, çerçevelerde, yastıklarda ve aksesuarlarda kullanacağınız altın detaylarla ve bununla birlikte altın rengi heykeller ve yaprak desenli örtülerle Asya geleneğine özgü bir görünüm elde edebilir, evinizde bu geleneği sürdürebilirsiniz.

Feng Shui İle Eşsiz Ferahlık

Asya deyince akla ilk gelen ve huzurlu atmosferiyle en iyi uyumu yakalayan feng shui ile, suyun eşsiz ferahlık hissini odanıza taşıyabilirsiniz. Feng shui’ye göre akan suyun sesi odanızın içinde pozitif atmosfer oluşturuyor. İster odanızda isterseniz hol hatta balkonunuzda bile bulunduracağınız dekoratif küçük su küvetleriyle, günün sonunda evinizde eşsiz bir rahatlama yaşayabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

asyatik dekorasyon,feng shui felsefesi,asya stil dekorasyon,zen stili,zen dekorasyonu,dekorasyon akımı,uzakdoğu dekorasyon stili,egzotik dekorasyon,asyatik stil,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir