Bir Ağacın Anlata Anlata Bitiremediğimiz Cazibesi. Masif Ahşap Dekorasyon Önerileri.

Göz Alıcı Mobilyalarla Sıcak ve Samimi Dekorasyon Tarzları – Uzun zamandır çeşitli döşemeler ve mobilya kullanımı ile birlikte ahşap hepimizin evine girmektedir. Özellikle bugünlerde, hemen hemen tüm mobilyalar ahşabın yan ürünleriyle üretilip kullanıcıya sunularak, son yıllarda dekorasyon ve duvar tasarımlarında da oldukça ilgi çekmeyi başarmıştır. Hayatımızda; konuttan mobilyaya, kağıttan şehrin her türlü ihtiyacına kadar birçok kullanım alanı bulunan ahşap malzeme, vazgeçilmez ürünlerimizden biri haline gelmiştir. Masif ahşap, ağaç kesildikten sonra ham tomruktan biçilerek elde edilen ahşaba denir. Kısaca ahşabın kaplama veya doldurma olmayan som ve saf halidir. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere tamamen doğaldır. İyi bir ısı yalıtkanı olan ahşap, dokunulduğu zaman bir ısı hissi vermediği için her mevsim kullanışlıdır. Çoğunlukla doğa ile iç içe olan evlerde ahşap kullanımının yoğun olduğu görülmektedir. Doğal ahşabın verdiği güzelliği diğer hiçbir ürün verememektedir. Aslında ahşap kullanımının bu kadar yoğun olması, eski ürünlerin ne kadar sağlam ve kıymetli olduğunun bir göstergesidir.

İç Mimaride Masif Ahşap Kullanımı;

Ahşap, farklı şekillerde dekorasyonda ve tarzda olan ürünlerin üretilmesinde kullanılmaktadır. Seçimi yapılırken, süssüz ve doğal haliyle tercih edilmelidir. Genellikle az işlenmiş parçalar ile yapılan dekorasyonlar daha başarılı olmaktadır. Büyük evlerde duvar dekorasyonunda kaplama malzemesi olarak kullanılırken, küçük evlerde kasvetli hava oluşmaması için küçük alanlarda kullanılmakla birlikte, renk tonuna da dikkat etmek önemli bir unsurdur. Genellikle İspanyol tarzı dekorasyonlarda daha fazla ön plana çıkan ahşap, doğru kullanıldığı zaman oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Modasının geçme ihtimali oldukça düşüktür, bu yüzden insanlara daha çok yaşanmışlık hissi vermektedir. Bu tarz yapılar içinde yaşayan insanların kendisini daha mutlu ve sağlıklı hissettiği de bir gerçek. Kendinizi hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan iyi hissetmek isterseniz doğal ahşabın kullanıldığı kaliteli mobilyaları tercih etmelisiniz. Ev dekorasyonunda masif ahşap, yemek masalarında da kendini göstermektedir.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Devam Eden İnşaatımız

Birbirinden asil ve gösterişli masalar, ahşabın verdiği o sıcacık görüntü ile harmanlanıyor. Yemek yerken iştahınızı açacağı kesin. Bunun dışında çalışma masaları, konsollar, sandalyeler, koltuklar, yatak odaları, mutfak tezgahı, mutfakta kullanılan araç gereçlerde kullanıldığı gibi; ahşap saksılar, ahşaptan yapılmış çeşitli aksesuarlar, aynalar, saatler, dekoratif mumluklar ve tablolar gibi birçok ürün olarak da karşımıza çıkmaktadır. Ahşap ile metali bir arada kullanarak loft tarzı dekorasyon oluşturabilirsiniz. Doğallığın bozulmaması için tuğlalar ile örülmüş duvarlarda genellikle boya kullanılmazken, büyük ve gösterişli unsurlar tercih edilerek alanın odak noktası oraya yöneltilmektedir. Bu tarzda tercih edilen mobilyaların kumaşları genellikle deridir, deri ile alana vurgu yapılarak kontrast yakalanmaya çalışılır. Ağaç dokusunu ve doğallığı ön plana çıkarmanın farklı bir yolu ise aydınlatmalardan geçmektedir. Ahşabın kullanıldığı bir dekorasyonda aydınlatmalar gündüz yoğun ışık verecek, akşam ise loş ışık ile dinlendiriciliği sağlayacak şekilde yapılmalıdır.

Masif Mobilyanın Tercih Edilme Sebepleri

 • Doğal ağaçtan üretilen mobilya olarak kullanılmaktadır. Bu mobilyalarda ağır metal ve tutkallar kullanılmaz. Üzerinde genellikle su bazlı boya ve cilalar tercih edildiğinden çocuklar için sağlıklı bir ürün olarak tavsiye edilmektedir.
 • Uzun ömürlüdür, ancak fiziksel ağırlığı oldukça yüksek olduğundan taşıma zorluğuna sahiptir.
 • Masif mobilyaların yıpranma veya eskimesi gibi durumlarda bakımını yaparak, eski haline döndürebilirsiniz.
 • Evinizin her köşesine renk katmasının yanında kullanım alanınıza pozitif bir hava katarak daha sağlıklı ve huzurlu günler geçirmenizi sağlamaktadır.
 • Evlerde bulunan nemi muhafaza eder.
 • Bakteri, böcek ve mantar gibi zararlıların üremesine engel olan bir ortam sağlar.
 • Bulunduğu mekanda hava sirkülasyonu sağlar. Astım gibi solunum problemlerini minimum düzeye çekecek bir hava oluşmasına yardımcı olur.
 • Bu mobilyaların ömrü uzundur, geri dönüştürülebilir. Bu nedenle çevreye zararı minimum düzeydedir.
 • Ahşaptan yapılan bir evin ısınmasının diğer evlere göre daha kolay olduğu da unutulmamalıdır.
Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Dikmen Boyacı

Geriye Dönüş, Nostalji

Malzeme bilimi ne kadar gelişirse gelişsin, ahşap her zaman evlerimizin baş köşelerinde kendine yer bulmaya devam edecek. Pek çok alanda olduğu gibi bugünlerde ev dekorasyonunda da eskiye dönüş diyebileceğimiz bir akım baş gösterdi. Yeni türden eşya ve malzemelerin ortaya çıkışıyla terk edilen eski ürünlerin aslında ne kadar sağlam ve kıymetli olduklarının fark edilmesine dayanan bu akım, aslında basit bir nostaljiden ibaret değil. Çünkü eski deyip geçtiğimiz birtakım şeyler gerçekten de kıymet verilmeyi hak ediyor. Dekorasyon içinde yer alan mobilyalar; dekorasyonu şekillendiren, renk veren, doğal ve pratik birer yaşam alanı haline getiren temel unsurlardır. Dekorasyon içinde doğallığı pekiştirmek, renk ve doku sayısını artırmak, çok renkli ve şık dekorasyonlar yapmak için doğal ahşap mobilyalar veya renklendirilmiş mobilyalar tercih edilebilir.

Ahşap Kullanımında Dikkat Edilecekler

Evimize ahşap ürün almaya karar verdiğimizde akla ilk olarak yemek masası, çalışma masası veya sehpalar gelmektedir. Mobilyalar her ne kadar dayanıklı tüketim malzemesi grubuna girse de, düzenli bakımı yapılmaz ve doğru temizlenmezse uzun soluklu kullanabileceğiniz ürünler olmaktan çıkarlar.

 • Doğal ahşap masalarda her ne kadar koruyucu bitkisel yağlar kullanılsa da, masa yüzeyinde uzun zaman bekleyen sıvı leke yapabilir. Bir saat içerisinde kurulamanız gerekir.
 • Ürünlerinizi kullanırken, yüzeye zarar verecek kesici veya delici cisimlerden korumanız gerekmektedir.
 • Mobilyalarınızın toz alma ve temizleme işlemlerinde, herhangi bir kimyasal ahşap temizleme ürünü kullanmayınız. Sadece nemli bez yeterli olacaktır.
 • Kitaplık ve konsol gibi uzunluğu fazla olan ürünlerde, ağırlığı raflara orantılı bir şekil de yerleştiriniz.
 • Özellikle yiyecek ile temas olan ürünleri, makine veya deterjan ile yıkamayınız.
 • Bitkiler yetiştirdiğiniz kütük saksılara gereğinden fazla su dökmeniz zarar verecektir.
 • Avize bağlantılarında ahşap malzeme ağır olacağından, tavan bağlantısının dikkatli yapılması gerekir.
 • Ahşap masalarınızı kullanırken, yemek esnasında mutlaka altlık kullanmanız gerekmektedir.
 • Bu tarz mobilyaların üzeri kolaylıkla çizilebildiği için masa ve sehpa gibi ürünlerde cilalama tercih edilen bir yöntemdir.
Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Köşe Koltuk Takımı Rahatlığı

Masif Ahşap Kurutma Yöntemleri

Basit anlamda kurutma, ağaç malzemenin çürüme ve aşınmasına neden olan suyun dışarı atılması işlemidir. Kurutmanın amacı; organik olan ağaç malzemenin içinde var olan nemi yok ederek mantar oluşumu ve böcek istilası gibi etkenleri yok etmektir. İki tip kurutma yöntemi bulunmaktadır. Bunlar;
1-) Doğal (açık havada) Kurutma
Bu kurutma yöntemi hem uzun sürer, hem de dışarıdan kaynaklanan zararlara açıktır. Bunun yanı sıra; açık havada kuruyan malzemenin kendi içinde katmanları arasında ısı farklılıkları olacağından, eşit kurumaz ve yüzeylerde çatlaklar oluşur. Ağaç malzemenin nemi istenilen düzeye çekilemez.
2-) Teknik Kurutma
Üretim aşamasında tam otomatik fırınlama sistemi ile ağaç malzemenin nemi istenilen düzeye çekilir. Böylece ağacın kısa sürede ve eşit olarak kuruması sağlanır. Teknik yöntemle kurutulan ve belirlenen nem derecesine çekilmiş ağaç malzemeler çok daha dayanıklı hale gelmektedir.


Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

masif ahşap nedir,ahşap mobilya dekorasyon fikirleri,ahşap ev dekorasyon örnekleri,masif ahşap ürünler,ahşap mobilyalı ev dekorasyonu,ahşap ev dekorasyon ürünleri,en ucuz masif ahşap,ahşap ev iç dekorasyonu,masif ahşap dekorasyonu,ahşap kullanılırken dikkat edilecekler,masif dekorasyon,masif salon dekorasyonu,dekoratif ahşap modelleri,