Geçmişten Günümüze Şark Odaları

Şark Köşesi Nedir, Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Şark Köşesi Yaparken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Geçmişten Günümüze Şark Odaları – Şark odaları eskiden saraylarda kullanılan bir oturma setidir. Şark köşeleri altında misafirperverlik yatan Anadolu’nun bir dekorasyon kültürüdür. Şark kelimesi aslında Arapça kökenli olup bizim dilimizde ise doğu anlamına gelmektedir. Şark köşeleri türk kahvesi eşliğinde konukların ağırlandığı, hoş sohbetlerin yapıldığı, kültür ve ananelerimizi yaşatan U veya L şeklinde olan oturma köşeleridir. Şark odası takımları günümüzde turistlerin en çok merak ettiği ve sevdiği mobilya takımlarıdır.

Şark Odası Dekorasyonu

Her toplumun kendine özel eskimeyen ve özelliğini yitirmeyen bazı eşyaları vardır. Çok eski tarihlere dayanan Anadolu’nun kültürünü yansıtan şark köşeleride günümüzde evler ve iş yerlerinde şark odası dekorasyonu ile yaşamaktadır. Hem kültürümüzü yansıtmak hemde sıcak bir sohbet ortamı oluşturmak isteyenler için tercih edilen farklı bir tasarım şeklidir. Şark odası yapılırken genellikle sedirler, yer minderleri bakır tepsiler, yerde ve duvarlarda halı kilimler kullanılmaktadır. Bu dekorasyon şeklini tasarlarken atalarımızın kültürünü yansıtan tarihi motiflerde kullanılabilir. Fakat herkesin bir dekorasyon tarzı olduğunu gözönüne alınarak değişik şekillerde tasarlanabilir. Şark odası yaparken eğer tercihiniz tarih ve kültürümüzü yansıtarak otantik bir ortam oluştumak ise gereken malzemeler

  • Sedir ve minderler
  • Zemin ve duvarlar için halı, kilimler
  • Ahşap raflar ve üzerine bakır aksesuarlar
  • Orta kısım için sehpa, masa, bakır sini ahşap ayaklar
  • Rahle, gazlambaları, bakır aksesuarlar bağlama ve heybelerde kullanarak daha doğal bir görünüm sağlayabilirsiniz.

Odanın bir köşesine hazırlanmış eşyalar ile sıcak bir atmosfer oluşturup günün stresi ve yorgunluğunu atabilir, haftasonu dostlarınızla çay ve türk kahvesi eşliğinde hoş sohbetler yapabilirsiniz.

Şark Köşesi Modelleri

Şark köşeleri klasik modellerde olabildiği gibi modern şark köşeleride vardır. Klasik modeller ahşap sedirlerden oluşur. Sedirler yerden yüksek, ahşap isteğe göre yere ve duvara monte edilebilen veya taşınabilen oturma gruplarıdır. Üzerine halı veya kilim serilerek yapılan bu modellerin minderleri ot, saman veya kamıştan yapılır. Modern şark köşelerinde ise minderlerdeki malzemelerin yerini artık süngerler almakta, ahşap kısımlarına ise altın ve gümüş varaklar kulanılmaktadır. Yeni sezon minderler döşemelik kumaştan ve süngerden yapıldığı için dilerseniz sadece minderlerlede size uygun bir şark köşeside yapabilirsiniz.

Dış Mekanlarda Şark Köşesi

Şark köşesi balkon dekorasyonu yaparak evinizde dış mekan olarak kullandığınız balkonlarınızı daha konforlu bir oturma alanı haline getirebilirsiniz. Bu dekorasyonu uygularken balkonunuzun rahatlığını bozmamak için ahşap sedir yerine yere ve duvara koyacağınız minderlerle hem daha fazla oturma alanı oluşturur hem de mobilyalara göre daha fazla rahatlık sağlarsınız. Kendiniz ve misafirleriniz için daha sıcak bir ortam oluşturmak için bu temel bilgilerden yola çıkabilir, şark köşenizi zevkinize göre düzenleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer konularımıza göz atmadan geçmeyin;

Tadilat Fiyatları

Boyanabilir Duvar Kağıdı

evde şark köşesi nasıl yapılır,şark köşesi modelleri,geleneksel şark köşesi,şark köşesi dekorasyonu,modern ve klasik şark köşeleri,en güzel şark köşesi modelleri,şark köşesi örnekleri,şark odası,dış mekanlarda şark köşesi,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir