Konsol nedir? Nerelerde Kullanılır? Dekorasyon Önerileri, Konsol Üzerinde Yapılacak Tasarımlar.

Evimizin Gizli Kahramanı Konsol – Yemek odası, salon ya da oturma odası hatta antre dekorasyonunda kullanabileceğiniz konsol modelleri ile yaşam alanlarınızda farklı bir görünüm elde edebilir, hem de işlevsel çözümlere sahip olabilirsiniz. Evler ve yaşam alanları göreceli olarak küçülürken pek çok insan birden fazla işlevi olan mobilyalara yönelmeyi tercih ediyor. İşlevsellik aynı zamanda mobilyanın geliştirilebilir ya da değiştirilebilir olması anlamına gelir. Parçaları ayrılabilen ya da farklı dizilimler ile kullanılabilen tasarımlar eviniz ya da kullanım alanınız değişse de ihtiyaçlarınızı karşılamaya devam eder. TV ünitesi ile konsolu birleştirmek çift yönlü işlevselliğe verilebilecek örneklerden birisi. Antrede kullanılan bir konsol modelini birkaç ufak aksesuar eklemesi ile vestiyer olarak kullanmakta yapabileceğiniz tercihler arasında yer alıyor. Doğru tasarımı seçtiğiniz zaman uzun yıllar boyunca severek kullanabileceğiniz bir mobilyaya sahip olabilirsiniz.

Konsol Dekorasyon Önerileri

Konsol modelleri dekorasyonda öncelikle etkili bir depolama alanı sağlamak için tercih edilen mobilyalardır. Bu nedenle depolama ihtiyaçlarınızı belirledikten sonra seçim yaparak çok daha nokta atışı bir mobilyaya sahip olabilirsiniz. Uzun yıllar severek kullanacağınız bir mobilyaya sahip olmak için elbette ihtiyaçlarınız, dekorasyon tarzınız çok önemli olsa da, seçtiğiniz parçanın kalitesi tüm bunlardan daha etkilidir. Konsol tasarımında kullanılan malzemeler önemlidir. Kullanılan ahşap kaplama ve iskelet parçaları tasarımı uzun yıllar boyunca işlevsel ve şık gösterecek materyallerdir. Bunların yanı sıra kulplar ve bağlantı parçalarının kalitesi de oldukça önemlidir. Mümkün olduğunca kaliteli malzemelerden üretilmiş tasarımları tercih ederek satın aldığınız mobilyadan daha yüksek verim elde edebilirsiniz.

 • Konsol tasarımlarının duvara dayalı olduğu kısımda çoğu zaman tablo ya da ayna gibi duvar süsleri kullanılır. Ayna genellikle küçük odaları daha büyük göstermek için tercih edilirken, tablo gibi aksesuarlar yaşam alanında odak noktası oluşturmayı sağlar.
 • Oturma odası ve salon gibi alanlarda konsol kullanımı genellikle odayı iki farklı yaşam alanına bölmek için tercih edilir. Konsolun baktığı alanda yemek masası kullanımı oldukça yaygındır.
 • Konsol tasarımlarını kullanabileceğiniz bir diğer alan ise antreler ya da merdiven boşluklarıdır. Merdiven altına, merdivenin bitiş noktasına ya da antrenizde uygun bir alana konsol yerleştirdiğiniz zaman, hem bu alanın daha verimli kullanılmasını sağlarsınız hem de şık bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Konsolunuzun üzerine ayna koyacaksanız, aynanın tarzının evin genel stiliyle uyumlu olmasına dikkat edin. Farklı boyutlarda ve geometrik formlardaki aynaları, konsolun dayandığı duvarın üzerine daha serbest bir kompozisyon olacak şekilde yerleştirebilirsiniz.
 • Vintage tarzda bir ev dekorasyonu için konsolun üzerine gramofon, antika objeler, heykeller, ahizeli telefon, eski tip fotoğraf makinesi gibi eşyalar koyabilirsiniz.
Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Boya Renk Seçimi Püf Noktaları
 • Sadelikten hoşlanıyorsanız ve evinizde eşyalar az boşluklar fazlaysa, konsolun üzerine de sadece tek bir obje koyup bütünlüğü yakalayabilirsiniz.
 • Daha klasik bir tarzınız varsa kıvrımlı ve oymalı konsollar tam size göre. Bu tarzda seçeceğiniz konsolun üzerine yerleştireceğiniz şık bir runner, şamdanlar ve irili ufaklı mumlar evinizde daha romantik ve ağır bir hava oluşturacaktır.
 • Konsollar bir nevi dekoratif sehpa olarak kullanılır, fakat sadece konsolun üzerini dekore etmek zorunda değilsiniz. Konsolun ayaklarının arasına, yani altına büyük vazolar yerleştirebilir ya da kitaplarla ve dergilerle dolduracağınız hasır sepetler koyabilirsiniz.
 • Evinde kedi ya da köpek besleyenler de konsolun altına bir kedi/köpek minderi yerleştirerek, konsol altını bir anlamda evin sevimli üyesi için yuvaya dönüştürebilirler
 • Antrede yeteri kadar yer varsa konsolun yanına koyacağınız şık bir puf, ayakkabılarınızı giyip çıkarırken oturacağınız bir alan oluşturur.
 • Evinizdeki konsolu dekorasyona tezat bir renge boyayarak konsepti çeşitlendirebilirsiniz. Bu, dekorasyonunuzu da hareketlendirecektir.
 • Evinizdeki konsepti değiştirmek için yeni mobilya almak yerine, vitrin ve konsolun rengini ağartarak, eskitme görünümüne sahip olabilirsiniz.
 • Modern tarzda duvar kağıtları ile koyu renk bir antika ahşap konsolun oluşturacağı tezattan faydalanabilirsiniz.
 • Konsolun üzerini, duvarlarınızı içi ailenizin fotoğrafları ile dolu olan çerçeveler ile süsleyin. Sevdiklerinizi görmek sizi mutlu edeceği gibi, ev dekorunuza da katkı sağlayacaktır.

Konsol Seçerken Dikkat Edilecekler;

Vitrinler modalarını çoktan kaybetmiş olsalar da, konsollar yemek odalarının hala vazgeçilmezleri. Hem misafirlerimiz için tabaklarımızı, kaşık – bıçak takımlarını depoladığımız gibi resim ve biblolarımızı sergilemek için de çok güzel alanlardır. Konsol; sahip olduğu mobilya formu, gösterişi ve dekoratif olarak tamamlayıcılığıyla özenle seçilmesi gereken detayların ilki olarak düşünülebilir.

 • Konsol satın alacağınız zaman bu parçanın yaşam alanınızı boğmasına izin vermemeniz gerekir. Bu nedenle alacağınız konsolu ne tür bir amaçla kullanacağınızı önceden belirleyin.
 • Konsolda saklayacağınız parçaların bir listesini yaparsanız; bu sayede satın alacağınız parçanın ne tür işlevleri olması gerektiğini, çekmece derinliği, raf aralığı veya sayısı gibi boyutu doğrudan belirleyen unsurları bilerek ihtiyacınız olan tasarımı alabilirsiniz.
 • Satın aldığınız konsolu nereye koyacağınıza karar verin ve uygun boyutları belirlemek için maskeleme bandı kullanın. Bu sayede, alanınızı daraltmayacak ama ihtiyaçlarınıza da cevap verecek bir tasarıma sahip olursunuz.
 • Geniş bir depolama alanına ihtiyacınız var ama yeriniz müsait değilse, kullanım alanından yüksek verim almak için sürgülü kapağa sahip tasarımları tercih edebilirsiniz
Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Çocuk Odası Dekoru
 • İhtiyacınız olan boyutu ve işlevleri belirledikten sonra dekorasyon tarzınıza net bir şekilde karar vermeniz gerekiyor. Bunun için kullandığınız diğer mobilyalara bakabilir ya da daha büyük bir değişiklik yapacaksanız, istediğiniz tarz ile ilgili araştırmalarınızı konsol seçimini de dahil ederek ilerleyebilirsiniz

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

ahşap konsol modelleri,aynalı konsol modelleri,bar konsol modelleri,çekmeceli konsol modelleri,ceviz konsol modelleri,en ucuz konsol takımları,eskitme konsol,gümüşlük ve konsol modelleri,klasik konsol modelleri,konsol fiyatları,konsol modelleri,konsol nedir,konsol özellikleri,masif konsol fiyatı,raflı konsol fiyatları,yemek odası konsol modelleri,