Doğru Usta Nasıl Seçilir

İnşaat, tadilat ve dekorasyon çalışmalarında doğru usta seçimi çok önemlidir. Kaliteli malzemeleri almış olabilirsiniz. Modern bir tasarımda yapmış olabilirsiniz. Fakat bunları doğru usta seçimiyle birleştirmez iseniz hepsini çöpe attınız demektir.

Doğru usta nasıl seçilir isimli bu makalemizde, zamanınızı, emeklerinizi, paranızı ve hayallerinizi çöpe atmamanız için önemli bilgiler sunacağız. Doğru usta seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken önemli kriterler vardır. Bu temel konulara dikkat edersek büyük ölçüde doğru usta seçimi konusunda yanılmamış oluruz. Neden doğru usta seçimi yapmak zorunda olduğumuzu yukarıda bir cümle ile kısaca anlattım. Şimdi temel kriterlerden bahsederek konuyu biraz daha açacağım.

Doğru usta nasıl seçilir

İnşaat piyasasında önüne gelen herkes ustayım diyerek her yerde boy gösterebiliyor. Çünkü belirli bir okulu yok, sabıka sicil kaydı istemez, öz geçmiş istemez, disiplin ve karakter araştırılmaz vb. Kısacası herkes ben ustayım diye piyasaya rahatlıkla çıkıp farklı branşlarda çalışabilir. Ustamıdır değilmidir çalışmaya başlamadan, malzemeleri kullanmadan, zaman ve emeklerimizi harcamaya başlamadan bilemeyiz. Gerçekten usta olmadığını anladığımız zaman ise herşey için çok geç kalmış olabiliriz. Doğru ustayı çalışmaya başlamadan önce seçmeliyiz. Bu çok önemli bir konudur.

Doğru Usta Seçiminde 6 Temel Kriter

Hepimiz insanız ve şaşırıp hata yapabiliriz. Bu hatalarımızı en aza indirmek için ise, edinilmiş tecrübelerden faydalanırız çoğunlukla. Bende sizinle 30 yıllık tecrübemden yola çıkarak doğru usta nasıl seçilir anlatmaya çaışacağım maddeler halinde.

1-) Genel duruşu: Bir kişi bir işi biliyorsa ve kendinden emin ise bu konuşmalarına ve genel duruşuna yansır. İşe bakışında bu belli eder. Acemi duruşunun ve usta duruşunun arasında büyük fark vardır. Bunu hissetmesi ise zor değildir. İlk dikkat etmemiz gereken konu budur doğru usta seçiminde.

2-) Sorular ve cevapları: Gelen kişinin ustamı usta değilmi anlayabilmenin yollarından biri ise; kendisine iş hakkında zor sorular sormaktır. Önceden yapılacak iş hakkında bazı teknik sorular hazırlamalısınız aklınızda. Ustaya o soruları mutlaka sorun. Kendinden emin bir şekilde tatmin edici cevaplar verebiliyorsa büyük ölçüde ustadır diyebiliriz.

3-) Referanslar: Daha önce yapmış olduğu işler hakkında mutlaka bilgi toplayın. Hatta gidip bizzat bakmanız ve incelemeniz daha iyi olur. Yaptığı işin sahibi olan kişiyle konuşmanız ve usta hakkında bilgi almanız çok daha iyi olur. Referans, ustanın aynasıdır.

4-) Fiyat teklifi: Vermiş olunan fiyat teklifinin ne çok aşağı, nede çok yukarıda olmamasına dikkat edin. Eğer fiyat teklifi çok yukarıda ise ya bir art niyet vardır, yada işi bilmiyordur. Çok aşağıda bir teklif sunmuş ise, kesinlikle sorunludur ve sizi üzecektir demektir. Doğru ustalar daima standart ve ortalama fiyat teklifleri sunarlar. Bunuda kesinlikle unutmamalıyız.

5-) İşveren ile münasebet: Bir usta işvereni veya işveren adayı ile çok düzgün ve kibar konuşmak zorundadır. Bu hayatın genel kurallarındandır. Edep ve ahak kurallarındandır. Eğer bu tür bir konuşma ve yaklaşım tarzı sergilemiyorsa o kişiyi eleyin. Doğru usta nasıl seçilir maddeleri arasına, kibarlık ve nezaketide değişmez kriterleri de koymalıyız.

6-) Disiplin: Randevu saatine riayet edip etmediği çok önemlidir. Dakik olup olmadığına dikkat edin. İşi görüşmek için belirlediğiniz randevu saatine tam olarak uyup uymadığı da ustanın iş disiplinine sahip olup olmadığının göstergesidir. Disiplin sahibi olmayan bir kişi, doğru usta seçimi kesinlikle olmayacaktır.

Doğru usta ile çalışmak başarılı dekorasyonların anahtarıdır. Malzemeleriniz ikinci kalite olabilir. Bütçenize göre bir tasarım yapmışsınızdır fakat pek o kadarda birinci sınıf olmayabilir. Fakat şundan emin olun, eğer doğru ustayı seçmişseniz işin kalitesine bu mutlaka yansıyacaktır. Emeklerinizi, paranızı ve zamanınızı korumuş olacaksınız.

Doğru usta nasıl seçilir kısa başlıklar halinde anlatmaya çalıştım. Umarım faydası olmuştur. Temel kriterlere mutlaka uymaya çalıştığınız sürece başarılı sonuçlara o kadar yaklaştınız demektir. Makalemizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yorum bırakarısanız sevinirim. SAYGILAR.

Şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: Usta seçimi, doğru usta bulmak, doğru usta ile çalışmak, doğru inşaat usta seçimi,doğru ustaları nasıl seçerim,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0