boya malzemeleri seçimi

Boya Malzemeleri Seçimi

Boya Malzemeleri Seçimi – Boya malzemesi seçerken dikkat edilecekler.

Boya Malzemeleri Seçimi – Boya malzemelerinin seçiminde ve kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar ve püf noktaları vardır.

Boya Malzemeleri Seçimi – Boyalar bünyesinde; bağlayıcılar, pigmentler ve dolgu malzemeleri, kimyasal katkılar ve çözücüler olmak üzere dört temel unsur bulundurur. Boya yapılırken kullanılan yardımcı ürünlerden olan rulolar, fırçalar, petek poliköpük, maskeleme bandı ve zımparalar, vazgeçilmez unsurlardandır.

boya malzemeleri
boya malzemeleri

Boya malzemelerinin kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar ve püf noktaları:

1- Örneğin uzun tüylü olan ruloların plastik ve dış cephe boyamasında, kısa tüylü olanların saten boyalarla, mercan ruloların ise grenli boyalarla kullanılması, fırça kullanımında tüylerin dökülmemesi için önceden silkelenip tozunun alınması gibi.

2- Ayrıca, tüm bu malzemelerin temizliği yapılırken kullanılan boyanın özelliklerine göre farklı çözeltilerle temizlenmesi gerekmektedir.

3- Geniş yüzeylerde rulolar tercih edilirken, kesişim noktalarında, kapı ve pencerelerde ise fırçalara ihtiyaç duyulur.

4- Su bazlı boyanın uygulanması kağıt kaplamadan daha kolaydır. Herhangi bir deformasyon oluştuğunda duvarda (çarpma vs) telafisi daha kolaydır. Duvar kağıtlarına nazaran daha kolay silinmektedir.

5- Boya renklerinin alternatifleri çok fazladır. Duvar kağıdının yenilenmesi gerektiğinde tekrar sökülmesi ve boya uygulanıp daha sonra kağıt kaplanması gerekmektedir. Ancak duvarlar boyayla kaplandığında üzerinde değişiklik yapılması ve revizyon yapılması daha kolaydır.

Boya seçerken dikkat edilmesi gereken unsurlar;

1- Hangi yüzeye uygulanacağı, örtücülüğü, boya kıvamının su ile ayarlanması için su kaldırma gücü, kolay uygulanabilir olması, ekonomik olması, sarfiyatı ve kaliteli olmasıdır.

2- Boyanın tek katta kapladığı alan çok önemlidir. Bu alan yüksekse kullanılan boya miktarı da oldukça az olur.

3- Su bazlı boya seçerken ne kadar su kaldırabildiğine dikkat edilmelidir.

4- Solvent bazlı boyalar için ise tinerle inceltme oranına dikkat edilmelidir. İnceltme oranının yüksek olması tercih edilmektedir.

5- Boya yapı dekorasyon malzemeleri, bir yüzeye dekoratif amaçlı renk vermek için veya koruyucu bir tabaka oluşturma amaçlı kullanılan kimyasal bir malzemedir.

İç ve dış cephelerde farklı türde boyalar kullanılır. Dış cephelerde kullanılan boya ürünleri farklı sorunlara uygun çözümler getirme amaçlı kullanılır. Bunlar; çatlama, kabarma, tebeşirlenme, kirlerin toplanması, çiçeklenme, solma, donma, üst üste bindirme, küf, paslanma, boya uyuşmazlığı, soyulma, zayıf alkali dayanım, kimyasalların kusması, yüzey kırışıklığı, ahşabın kararması-yaşlanması gibi sorunlardır. Her bir farklı sorun için farklı özelliklerde boyalar kullanılır. İç cephelerde kullanılan boyalar su bazlı ve solvent bazlı boyalardır. En çok tercih edileni su bazlı boyalar olmakta, bunların da avantajı sağlığa zararlı olmaması, çabuk kuruması, kolay uygulanabilirliği ve temizliğinin kolay yapılması olarak sıralanabilir.


boya malzemeleri seçimi, boya malzemeleri, boya seçerken dikkat edilmesi gerekenler, boya malzemeleri fiyatları, boya malzemelerinin seçimi, boya, boya malzemesi, boya malzemeleri nelerdir

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0