yatak odası dekorasyon

Yatak Odası Dekorasyon

Yatak Odası Dekorasyon – Yatak odası bir huzur mekanıdır.

Yatak Odası Dekorasyon – Evinizdeki her oda önemlidir ve her biri kendine özel bir mesaj, bir hava taşımalıdır. Yatak odası rahatlama ve canlanma odasıdır.

Yatak Odası Dekorasyon – Herkes yatak odasında rahat hissetmek ister. Renk, mobilya, desen, zemin ve aksesuar tercihlerinizi tasarımcınızla birlikte belirleyip kendiniz için dingin ve dinlendirici bir sığınak olarak yeni bir yatak odası tasarlayabilirsiniz.

gri beyaz yatak odası
gri beyaz yatak odası

Yatak odası dekorasyonu için ipuçları

1- Yatak odanız için eşyalar satın almaya başlamadan önce, duvar rengine veya duvar kağıdı modeline ve tercih edeceğiniz zemin türüne karar verdiğinizden emin olun. Seçeceğiniz renk veya duvar kağıdı, huzurlu ve dingin bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır.

2- Tasarladığınız ortam üzerine iyice düşünün ve bunun için nasıl bir aydınlatmaya ihtiyacınız olduğuna karar verin. Yatak odanızdaki ışıkların çok parlak olmasını istemezsiniz. Öte yandan fazla zayıf bir aydınlatma da akşam saatlerinde yapmak isteyebileceğiniz dikiş dikmek, kitap okumak veya internette gezinmek gibi faaliyetler için sıkıntı verici olacaktır.

Yatak odam için hangi rengi tercih etmeliyim?

1- Renkler ruh halinizi büyük ölçüde etkileyen bir unsurdur. Bu yüzden yatak odanız için doğru rengi bulmak uyku kalitenize etki edebilecek kadar önemlidir. Yeşil ve mavi tonları yatak odaları için mükemmel tercihlerdir. Yeşil, doğanın rengidir ve şifalı bir niteliktedir. Mavi ise sakinleştirici ve rahatlatıcı özellik taşır.

2- Leylak, huzur veren bir renktir ve stres azaltıcı bir tesiri vardır, bu yüzden de feminen bir tarza sahip yatak odalarına çok yakışabilir. Beyaz da benzer özellikler taşır. Bununla birlikte tümüyle beyaz bir duvar tercih edecekseniz, mekana derinlik ve sıcaklık katacak farklı dokular ve desenler kullanmayı da düşünmenizde yarar var.

Yatak odamda nasıl bir zemin olmalı?

1- Gösterişli ve rahat halılar yatak odalarına kolaylıkla uyum sağlarlar. Yatak odası dekorasyonunda zemin önemli bir unsurdur. Zira sabah uyandığınızda ilk iş olarak sert bir zemine basmak sevimsiz bir deneyim olabilir. Bu yüzden halı konforlu bir tercih olacaktır. Buna karşın halıların toz tuttuğunu ve düzenli temizlik gerektirdiklerini de aklınızdan çıkarmayın. Aynı zamanda olası lekelerin çıkarılması da zor olabilir ve halılar, ahşap zeminler kadar dayanıklı değildir.

2- Eğer ahşap zeminlerin görüntüsünü seviyor ve daha az bakım gerektirdiği için tercih etmeyi düşünüyorsanız, üzerine çeşitli kilimler koymanızda yarar olabilir. Bunlar yatak odasının görüntüsünü bir parça yumuşatacak ve ortama sıcaklık katacaktır.

3- Fayans kaplaması da özellikle sıcak bölgeler için iyi bir seçenek olabilir. Odanızın serin kalmasına yardımcı olacaklardır. Petrol türevi kaplamalar ve laminant da yatak odanız için değerlendirebileceğiniz diğer seçenekler.

modern yatak odası1
modern yatak odası1

Ne tür yatak odası aksesuarları kullanabilirim?

1- Aksesuarlar kişiliğinizi yatak odanıza yansıtmanız için önemli bir işlev üstlenirler ve bu bakımdan yatak odası aksesuarlarının dikkatle seçilmesi çok büyük önem taşır. Hatta bazen yatak odanızı yenilemek veya iki dekorasyon arasında küçük değişikliklerle yatak odanızın havasını değiştirmek için de çok işlevli olabilirler.

2- Yatak odanızı düzenlerken bireysel özelliklerinizi yansıtacak son dokunuşları aksesuarlar vasıtasıyla yaparsınız. Yumuşak döşemeler yatak odaları için mükemmeldir. Konfor, tarz ve renk katarlar.

3- Kaşmir örtüler de sıcak ve lüks bir ortam hissi verir. Çarpıcı resimler de yatak odanız için ilginç bir dekorasyon fikri olabilir, sofistike bir hava yaratırlar.

4- Kokulu mumlar da genellikle iyi bir yatak odası fikridir. Örgü sepetler ise hem eşyalarınızı koyabileceğiniz fazladan yer sağlarken hem de doğal, rüstik ve eklektik tarzlarla güzel bir uyum yakalarlar.

Küçük bir yatak odasını nasıl döşeyebilirim?

1- Küçük yatak odalarını döşemek bazen çok emek isteyebilir. Yatağınızı köşeye yerleştirmek odanıza çekici bir hava ve karakter katar.

2- Kapaklarında geniş aynalar bulunan dolaplar da küçük yatak odaları için iyi tercihlerdir. Hem alandan tasarruf etmenize yarayacak, hem de aynalar yardımıyla daha geniş bir ortam hissi yaratacaklardır.

3- Bazalarında saklama bölümleri olan yataklar da yine küçük yatak odaları için iyi bir fikir olabilir. Özellikle çekmece tipinde saklama alanları olan bazalar, size hem yerden tasarruf sağlarken çok çeşitli eşyalarınızı da depolama imkanı verecektir.

Beyaz yatak odaları

1- Beyaz harika bir fondur, neredeyse artistik fırça darbelerini bekleyen bir tuval gibidir. Beyaz yatak odaları mükemmel tarza örnek niteliğindedirler ve huzurlu bir ambiyans yaratırlar.

2- Doğal desenler ve ahşap eklemek, odanızı bir klinik havasından ve soğukluğundan kurtaracaktır.

3- Döşeme ve perdelerde cesur desenler ve canlı renklerin kullanımı, eklektik bir etkileşim sağlayacaktır.

4- Monokrom vurgular beyaz yatak odalarıyla güzel bir uyum gösterirler. Yatak örtülerinizde monokrom desenler tercih ederseniz, basit ama etkili bir tarz elde edersiniz.

5- Beyaz, bir parça dağınık bir yatak odası tasarımı isteyenler için de ideal bir renktir. Çarşaf katmanlarını dokulu örtüler ve elegan nakışlı yatak örtüleri ve yastık kılıflarıyla kombin ederseniz, temiz ve çağdaş bir görüntü elde edebilirsiniz.

Yatak odamda hangi duvar kağıtlarını veya duvar renklerini tercih etmeliyim?

1- Yatak odası duvar kağıtları ucuz ürünler değiller. Buna karşın bütçeniz kısıtlı bile olsa, yalnızca tek duvarda kullanmayı tercih edebilirsiniz. Vitrininiz olacak bir duvar seçin ve orada iddialı bir ifade kullanın, bu duvar yatak odanıza lüks ve elegant bir hava katacak.

2- Duvar kağıtları ayrıca yatak odanızın boyutlarını olduğundan farklı göstermek için de işe yarayabilir. Örneğin çizgili duvar kağıtları duvarlarınızı daha uzun ve odanızı daha geniş gösterecektir. Bu da özellikle küçük yatak odaları için çok yararlı bir tercih olacaktır.

3- Mavi, yeşil, leylak ve beyaz, yatak odanız için ideal renklerdir ve bunların arasından kişisel zevkinize ve yaratmak istediğiniz tasarımın niteliğine göre seçim yapabilirsiniz.

Modern yatak odaları 

1- Modern yatak odalarını gri, beyaz ve siyah gibi basit, temel renkler karakterize eder. Duvarlar soyut desenler ve geometrik baskılar için bir fon işlevi görür.

2- Mobilyaların üzerindeki örtüler yorucu detaylardan uzaktır. Çelik somyalar ve yatak başları bunlara eşlik eder.

3- Vitrin duvarları düz çizgili duvar kağıdı gibi iddialı tasarımlara sahip olurlar. Odanın çeşitli bölümlerine serpiştirilmiş iddialı renkler, görsel dikkati çekmeye yarar.

4- Modern yatak odası tasarımlarında aksesuarlar minimal düzeydedir. Depolama alanları ise önemlidir ve yatak odasının tasarımıyla uyum içinde olabilecek tarzda uygulanmalı, ayrıca işlevsellikten ödün vermemelidirler.

modern yatak odası2
modern yatak odası2

Country tarzı yatak odaları 

1- Boyalı duvarlardaki nötr tonlar, country tarzı yatak odaları için vazgeçilmezdir. Bir parça leylak, mavi ya da yeşil eklenmiş beyaz ise daha yumuşak bir görüntü yaratmak için yardımcı olur.

2- Vitrin duvarlarında çiçek desenli yatak odası duvar kağıtları da kullanılabilir.

3- Masif çam yahut her türden beyaz mobilya da kırsal yatak odaları için uygun seçimlerdir. Fransız tarzı zarif mobilyalar da bu tipten yatak odalarına güzel katkı sunarlar.

Endüstriyel tarzda yatak odaları 

1- Endüstriyel tarzdaki yatak odalarındaki anahtar unsur, mümkün mertebe fazla işlenmemiş materyaller ve pürüzlü yüzeyler kullanılmasıdır. Sıvasız tuğla duvarlar bu tarz için oldukça popüler bir seçimdir ve gerçekten de şık bir görüntü oluştururlar. Daha parlak bir mekan elde etmek için çıplak tuğlaları doğrudan beyaza boyama yoluna da gidebilirsiniz.

2- Yıllanmış ahşap malzemeler de endüstriyel yatak odalarına yakışacaktır. Sıva üstünde kalacak borular da depo tipi bir görüntü yaratacak ve endüstriyel tarza katkıda bulunacaklardır.

3- Yatak mobilyaları için de demir, çelik, hatta bakır gibi metal tercihleri bu tarz için son derece iyi seçeneklerdir.

Rustik yatak odaları 

1- Rustik yatak odalarında en önemli unsur, kuşkusuz masif ahşaptır. Yatak mobilyalarında, duvarlarda, zeminde ve hatta tavanda dahi kullanılabilir. Kahverengi, bej, gri ve açık yeşil gibi sıcak tonlarla bir arada kullanılarak daha hoş bir görüntü elde edilebilir.

2- Taş duvarlar da yine gerçek bir rüstik tarz yakalama yolunda önemli bir adım olabilir. Rustik yatak odası dekorasyonları minimal tasarımlarla da güzel bir uyum yakalamaktadırlar.

3- Beyaz duvarlar, siyah – beyaz mobilyalar ve yeşil vurgular, geniş duvar askıları ve çeşitli aksesuarlar, ahşap zeminle birlikte mükemmel bir uyum sağlayacaklardır.

4- Bu tarzın daha ziyade orta ve geniş büyüklükte yatak odaları için elverişli olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

klasik yatak odası
klasik yatak odası

İskandinav tarzı yatak odaları 

1- İskandinav tarzı yatak odaları için belirleyici olan basitlik ve işlevselliktir. Eğer zarafet sizin için önemli bir noktaysa, bu tarz yatak odalarını çok seveceksiniz.

2- Topraksı renkler, bej ve gri, beyaz duvarlarla yan yana kullanılır. Ahşap zeminler arzuya göre beyaz renge de boyanabilir.

3- Yatak başlarında geniş puflar ve vintage sandıklar yer alır. Bunlar da tarzın geneliyle uyumlu hem işlevsel hem de çekici parçalardır.

4- Yumuşak bir aydınlatma da İskandinav tarzı yatak odalarında önemli bir faktördür. Basitliği daha da fazla vurgulamak için mümkün olduğunda doğal ışıktan yararlanmaya çalışın.


yatak odası dekorasyon, yatak odası dekoru, yatak odası dekorasyon ürünleri, yatak odası dekorasyonu, yatak odası dekorasyon fikirleri, ev dekorasyon fikirleri, özel yatak odası tasarımları, küçük t-yatak odası dekorasyonu, yatak odası

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0