Mantolamada Dikkat Edilecek Hususlar

Mantolamada Dikkat Edilecek Hususlar – Uygulama talimatları nasıl olmalı?

Mantolamada Dikkat Edilecek Hususlar – İşlemin başarılı olabilmesi için mutlaka bu alanda uzmanlaşmış kadro olmasına dikkat edilmelidir.

Mantolamada Dikkat Edilecek Hususlar – Dış cephe mantolama uygulamalarında, uygulamanın kısa sürede ve doğru olarak yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu nedenle, planlama aşamasında özenli ve detaylı bir çalışma yapmak gereklidir.

DETAYLI BİNA KEŞİF UYGULAMASI

1- Uygulama öncesi yapının mevcut şartlarının iyi tespit edilmesi, yalıtım levhalarının yapışma mukavemetinin sağlığı için bina dış yüzeyinin doğru tahlil edilmesi gerekir.

2- Uygulama için gerekli detayların  (çatı detayları, mermerler, doğramalar vb.) doğru çözülmesi gerekir.

3- Cephede bulunan anten, klima ünitesi, yağmur iniş boruları vb. aparatların sökümü ve ısı yalıtım uygulamasının bitiminde nerede konumlandırılacağı konularında karar verilmelidir.

DETAYLI FİYAT TEKLİFİ

1- Dış cephe yalıtım kararı almış konut yönetimlerinin teklif toplamaya başlamadan önce mümkünse teknik şartname hazırlamalıdır. Şartname hazırlık aşamasında üretici firmalardan ve İZODER’den konu ile ilgili yardım alınabilmektedir. 2- Şartnamede yapılacak işler, kullanılacak malzemeler ve özellikleri belirtilmelidir.

Mantolama şirketlerinden teklif istenirken dikkat edilmesi gereken konular ise kısaca şöyledir;

1- Teklif dosyasında, uygulamada kullanılacak malzemelerin teknik özellikleri, sarf miktarları, ortalama uygulama süresi.

2- Her uygulama için detaylı fiyat ve metraj bilgileri, firmanın kalite belgeleri, mesleki yeterlilik belgeleri, mali yapısı, garanti şartları ve referansları vb. bilgiler bulunmalıdır.

UYGULAMA İÇİN TEKNİK YETERLİLİK

1- Mantolama şirketi seçiminde üretici firmalardan yardım istenilmesi ve üretici firmaların bayilerinin tercih edilmesi uygulamanın kalitesine doğrudan etki etmektedir.

2- Firmanın kadrosundaki yalıtım ustalarının üretici firmaların ya da İZODER’in düzenlemiş olduğu eğitimlere katılmış olması ve sertifikalı olmasına dikkat edilmelidir.

3- Firmanın teknik personelinin uygulama yapılan binaları sürekli denetlemesi ve işçilik kalitesinin sürekli gözlemlendiği firmaların tercih edilmesi sistemden maksimum verimin alınması için gerekli şartlardan biridir.

YALITIM MALZEMELERİNİN TEKNİK YETERLİLİĞİ

Uygulama yapacak firmaların kullanacağı malzemelerin TSE-TSEK varsa CE belgeleri, paket sistem kullanılacak ise ETAG 004, ETICS gibi test raporları da istenmelidir. Yeterlilik belgesi olmayan mantolama malzemelerinin kullanılması ileride problemlerin yaşanmasına sebebiyet verebilir.

FİRMANIN REFERANSLARI

Uygulama yapacak olan firmadan mutlaka referansları istenmeli ve mümkünse devam eden ya da tamamlanmış en yakın binaya gidilerek uygulama ve firma hakkında bilgi toplanmalıdır.

GARANTİ ŞARTLARI 

Uygulamayı yapacak olan firmadan işçilik için garanti istenmeli ve sözleşmede açıkça belirtilmelidir. Mantolama paket sistem üreticilerinin de garanti süresi göz önünde bulundurulmalıdır, mümkünse paket sistemler tercih edilmelidir.

İŞ GÜVENLİĞİ 

Uygulamacı firmanın iş güvenliği önlemleri ve uygulama yapacak olan yalıtım personelinin SGK dökümleri istenmeli ve sözleşmede bu hususlar belirtilmelidir.

ESTETİK TASARIM 

Bina cephesinde dekoratif ürünler (fuga, söve, kat silmesi vb.)  farklılık ve değer katacak uygulamalar yapabilen, uygulama öncesi binanızdaki değişimi görebileceğiniz, 3 boyutlu renklendirme hizmeti sunabilen firmaları tercih edilmelidir.


mantolamada dikkat edilecek hususlar, mantolama yaparken nelere dikkat edilmeli, mantolama yaptırırken dikkat edilecek hususlar, mantolama yapılırken dikkat edilecek hususlar