iskandinav tarzı mutfak

iskandinav tarzı mutfak

iskandinav tarzı mutfak – Modern iskandinav stili mutfak tasarımları.

iskandinav tarzı mutfak – iskandinav tarz nedir, özellikleri nelerdir? iskandinav tarz mutfak dekorasyonu nasıl yapılır? iskandinav mutfak modelleri.

iskandinav tarzı mutfak – Bilindiği üzere her dekoratif tarzın kendi içinde felsefesi bulunmaktadır. Günümüzde yeni nesil mutfak dekorasyonlarında özellikle Danimarka, Finlandiya, isveç gibi kuzey ülkelerinden esen çeşitli rüzgarlar hakimiyetini sürdürmektedir. Bugünkü yazımızda iskandinav tarzı olarak adlandırılan dekorasyon stilini inceleyeceğiz. İskandinav tarzı tasarımlar artık hemen hemen tüm odalarımızda kendisini göstermeye başladı. Bu tasarımın güzelliği, her ne kadar soğuk kışların getirmiş olduğu basit ve eğlenceli zarafetten geliyor olsa da, merkezinde biraz renkli, temiz ve ahşabın sıcaklığını hissettiren minimalist bir dokunuşa sahiptir.

iskandinav tarzı mutfak
iskandinav tarzı mutfak

Akdeniz mutfağı kadar sıcak olmayı başaran iskandinav mutfaklar; ahşap ayrıntılar, beyaz duvarlar, metal ögeler, heykelimsi detaylar, basit çizgiler ve renkli aksesuarlarla stilini belirlemiş aynı zamanda, modern tarzı ve ferahlığıyla dikkatleri üzerine çekmiştir. iskandinav mutfak tasarımları modern, estetik ve ferah görünümlerinin yanı sıra hiç şüphesiz karşı konulmaz bir çekiciliğe sahiptir. Abartıdan uzak, modern yalınlığı yansıtan ve oldukça işlevsel bir iç mekan stili olan iskandinav tarzı mutfaklar, minimalist ve modern tarzları içinde mükemmel şekilde dengeliyor ve özellikle mutfaklarda muhteşem duruyor. Sizde mutfağınızda sıcak ve zarif, abartısız, dinlendirici, estetik ve işlevsel bir dekorasyonun hayalini kuruyorsanız, bu tarzı mutlaka uygulamalısınız.

iskandinav mutfak dekorasyon önerileri;

iskandinav mutfaklar tekdüze bir görünüme sahip değildir. Modern ve işlevselliği yönünden minimalist dekorasyon stiline benzerlik gösterir. Bu stilde döşenen mutfaklar ilginç tasarımlı bir duvar saati, güzel bir tablo veya farklı bir abajur gibi çarpıcı detaylarla renklendirilir. iskandinav tarzı mutfak dekorasyonu ağırlıklı olarak beyazdır fakat bu sadece beyaz kullanacağınız anlamına gelmez. Şimdi sizlere dekorasyonunuzu canlandıracak öneriler vereceğiz.

 • Bembeyaz görünümlü duvar ve mutfak dolaplarını; ahşap masalar, metal ayaklı tabureler ve renkli aksesuarlarla canlandırabilirsiniz.
 • Zemini mavi veya yeşil renkli malzemelerle döşeyerek; beyazı arka planda hareketlendirebilirsiniz.
 • Duvarların renkli olmasını istiyorsanız; uçuk mavi gibi pastel renkler uygulayarak, zemine el dokuması bir kilim serebilir veya zemin ve duvarları açık renk tutup renkli mutfak dolapları yaptırabilirsiniz.
 • Beyaz ağırlıklı ve doğal bir mekanda mimari özellikleri belirginleştirmek ve görsel kontrast oluşturmak için; orta masa veya dolaplarda siyah, gri veya koyu mavi renk kullanarak odak noktası oluşturabilirsiniz.
 • Beyaz rengin mekanda oluşturmuş olduğu saf, zarif ve estetik duruşu; ahşap gibi doğal dokularla destekleyerek mutfağınızda daha samimi ve sıcak bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Yumuşak ahşap tonlarıyla; daha modern ve estetik görünüme kavuşabilirsiniz.
 • Beyazın hakim olduğu mutfak dekorasyonunda; alternatif olarak yumuşak pastel renkler kullanarak, mutfağınıza şıklık katabilirsiniz.
 • Yine iskandinav mutfaklarda; yalın ve ferah atmosferi bozmayacak desenler ve motiflerle, mutfaklarda doğal bir hareketlilik oluşturabilirsiniz.
iskandinav mutfak dekorasyonu
iskandinav mutfak dekorasyonu

iskandinav tarz özellikleri;

 • Mümkün olduğunca doğal ışıklardan faydalanılır.
 • Mobilyalarda doğal materyaller tercih edilir.
 • Tasarımlarda çok fazla eşyaya yer verilmez.
 • Sadelik ve şıklığın bir arada yer alması sağlanır.
 • Hem küçük odalarda hemde geniş alanlarda uygulanır.
 • Mutfak dekorasyonunda kullanılan masaların açılır kapanır olmasına özen gösterilir.
 • Doğal görünüm için genellikle ahşaptan imal edilen ve metal ayaklı yemek masaları kullanılır.
 • Tepeden sarkan lambalar iskandinav tarzı mutfaklarda sıklıkla kullanılan tasarım detayları arasında yer alır.

iskandinav tarzı dekorasyonda dikkat edilmesi gerekenler;

 • iskandinav mutfaklarda ahşap dokular kesinlikle yerinde kullanılmalıdır.
 • Zemin, mobilya ve aksesuar tercihlerinde görselliğin tamamlanması için beyaz renk, ahşap ve metal unsurlar dengeli şekilde yer almalıdır.
 • Tarzın estetik görünümünde oldukça büyük rol oynayan minimalist anlayış asla kaybolmamalıdır.
 • işlevsellik ön planda olduğundan ötürü mutfakta birçok aksesuar kullanmak yerine, günlük mutfak eşyaları aksesuar işlevi görecek güzel tasarımlardan seçilmelidir.
modern iskandinav stili
modern iskandinav stili

BİRBİRİNDEN ŞIK VE MODERN İSKANDİNAV MUTFAK MODELLERİ

ilginizi çekebilecek diğer konularımız;


iskandinav tarzı mutfak, modern iskandinav stili mutfak tasarımları, iskandinav tarz nedir, iskandinav tarz özellikleri, iskandinav mutfak dekorasyon önerileri, iskandinav mutfaklar, iskandinav mutfak tasarımları, iskandinav tarzı tasarımlar, iskandinav mutfak modelleri, iskandinav tarzı mutfak, iskandinav stil mutfak tasarımı, iskandinav stili mutfak

Related Posts

Mutfağımı Ne Kadara Yenilerim

Burada, eski mutfağını yenilemek isteyenler için güncel, 2023 yılına ait tüm malzeme ve işçilik maliyetleriniDevamını oku

dar-mutfak-fikirleri4

Dar Mutfak Fikirleri

Dar mutfağı daha geniş gösterme önerilerini burada inceleyin! Bu makalemizde Uzun ve dar mutfaklar içinDevamını oku

Mutfak-tasarım-örneği5

Mutfak Tasarlamak

Mutfak tasarlama ipuçlarını burada inceleyin! Bu makalemizde Mutfak tasarımının temel unsurlarından tutun, mutfak adası planlamasınaDevamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0