Zemin Parke Seçimi ve Püf Noktaları. Parke Rengi Seçiminde Dikkat Edilecek Hususlar.

İç Mekanların Vazgeçilmezi Parkeler – Mobilyaları seçmek, tül ve perdelerdeki trendleri yakalamak, duvarlarınızı sevdiğiniz renklere boyamanın ardından parke seçimi gelmektedir. İç mimaride çok önemli bir etkiye sahip, evin içinde tamamlanmışlık hissi ve sıcak bir ortam oluşturan, iç mekanlarda parke yapılacak dekorasyona göre farklılık gösteren, evlerin bütünlüğünü sağlayan aynı zamanda tamamlayıcı ve dekoratif bir parçası olan parkeler, dekorasyonun temel iskeletini oluştururlar. Son dönemlerde oldukça moda olan ve adeta iç mekanların vazgeçilmezi haline gelen parke modellerini, çok farklı rek ve modellerde birbirinden güzel seçenek ve kalitede bulabilmeniz mümkündür. Buna göre; klasik çizgilerle dizayn edilecek mekanlarda çoğunlukla koyu renkler, modern çizgilerle dizayn edilecek mekanlarda ise açık renkler tercih edilmesi daha uygun olacaktır. Evin genel görünümünde etkisi büyük olan parkelerin, uzun süre kullanılması bakımından seçilen malzeme, renk ve çeşit gibi detaylar son derece önem arzetmektedir. Bu nedenle; döşeme esnasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlar göz ardı edilmemelidir.

Evinizde kullanacağınız parkeler, hem dekoratif durmalı hem de şık ve kullanışlı olmalıdır. Bu yüzden ev dekorasonunun önemli parçalarından biri olan parkelerin seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli detaylar bulunmaktadır. Örneğin; evinizin na kadar ışık aldığı, büyük veya küçük olması parke seçiminde önemli bir noktadır. Buna göre; dekorasyonu baştan aşağı bambaşka bir görünüme kavuşturan parkeler, bazı özelliklerine dikkat edilerek seçilmelidir. Parke çeşitleri renk ve model olarak birbirinden farklı birçok seçeneğe sahiptir. Bu aşamada önemli olan tüm dekorasyonu göz önünde bulundurarak, buna göre karar vermenizdir. Dekordelisi ailesi olarak bugünkü makalemizde herkesin merak ettiği parke seçimi nasıl yapılmalıdır ve parke seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? sorularına açıklık getireceğiz.

Parke Seçimi Püf Noktaları

Kendi Zevkinize ve İhtiyaçlarınıza Uygun Parke Seçimi Yapmadan Önce;

  • Seçilecek parkenin hangi zeminler için uygun olduğunu mutlaka araştırmalısınız. Örneğin; mutfağınız için parke seçerken, neme ve ısıya karşı dayanıklı eksta bir parke seçmelisiniz.
  • Parke rengi seçimi için göstermiş olduğunuz aynı hassasiyeti, firma seçiminde de göstermelisiniz.
  • Satın aldığınız parkeleri; ek bir bakım ve onarım ihtiyacı olmaksızın uzun yıllar boyunca kullanabilmek için, ürünleri satın alacağınız firmanın güvenilir bir firma olmasına özen göstermelisiniz.
  • Temizlik konusunda daha rahat edebilmek ve nemden kaynaklanabilecek sorunlara karşı çözüm üretebilmek için; salonlar ve diğer bölgeler için neme dayanıklı parkeleri tercih etmelisiniz.

Parkeler evinizin kalıcı ve uzun ömürlü kullanım malzemeleridir. Kullanışlı, temizliği kolay ve ekonomik bir parke seçimi yapmak istiyorsanız, son dönemlerde en çok tercih edilen laminant parkeleri seçebilirsiniz. Ancak, gerek renk gerekse model tercihinizde son derece titiz davranmalısınız. Buna göre;

Koyu Renk Parke

Tozu ve kiri çok çabuk belli etme özelliğine sahip bu parkelerin seçiminde, sürekli temizliğe ihtiyaç duyucağınızı unutmamalısınız.

Zıt Kontrastlar

Eşyalarınızla aynı renkte seçeceğiniz parkeler, evinizde boğuk görünüme sebep olacağı için mümkün mertebe kullanacağınız eşyalarla, zıt kontrastlar sağlayacak parkeler seçmelisiniz.

Parke Rengi Seçiminde Dikkat Edilecekler

Mobilyalar, oldukça hoş bir duvar dekorasyonu, evinizde yer verdiğiniz küçük dekoratif objeler ve hatta tercih ettiğiniz renk paletleri.. Bütün bunlar hayal ettiğiniz eve kavuşabilmeniz konusunda size yardımcı oluyor. Peki! bu doğrultuda unuttuğunuz bir konu yok mu? Elbette ki var. Evinizin şıklığını doğrudan etkileyen parkeler. İsterseniz şimdi parke rengi seçerken dekorasyon bakımından, sağlıklı karar vermenizi sağlayacak detaylara geçelim.

Alanın Büyüklüğü

Elbette alanın büyüklüğü doğrultusunda birçok parke renk seçeneği mevcut. Fakat; alanın daha geniş olduğu algısını oluşturmak için açık renk parkeleri, alanın daha küçük olduğu algısını oluşturmak için ise koyu renk parkeleri tercih etmelisiniz. Bu söylenenlerin aksi yönünde karar da alabilirsiniz. Ancak; bu durumda almış olduğunuz parkelerin alanı sıkıcı hale getireceği gerçeğini de göz ardı etmemelisiniz.

Oluşturulmak İstenen Etki

Krem, bej, kahverengi, gri.. Parke renk çeşitleri, alanın büyüklük algısını etkilediği, parke renkleri ve isimleri markalara göre farklılık gösterdiği gibi psikolojik bakımdan da, daha farklı etkiler oluşturabilir. Bu yüzden evinizde nasıl bir etki oluşturmak istiyorsanız dekorasyonunuzu ona göre yapmalısınız. Buna göre;

Kahverengi tonlarındaki ahşap parkeler; Evinize rustik bir görünüm kazandırarak, doğal bir etki oluşturmanıza yardımcı olur.

Bej tonlarındaki parkeler; Daha ferah, sıcak ve samimi bir alan oluşturmanıza yardımcı olur.

Krem rengi parkeler; İçlerinde sarının etkisi olduğundan ötürü, alanda mutluluk verici bir etki oluşturmanıza yardımcı olur.

Gri renk parkeler; Alanın daha havalı ve ilgi çekici bir görünüm kazanmasına katkı sağlamanıza yardımcı olur.

NOT: Klasik dekorasyon stili uygulayacaksanız; bu doğrultuda alanda ciddi bir etki oluşturmak için, koyu renk parkeleri tercih edebilirsiniz.

Odanın Renk Paleti

Parke renginin, mobilya ve duvar rengiyle uyum içinde olması da kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli noktadır. Peki, bu aşamada hangi rengin evinizle çok daha uyumlu olacağını nerden bileceksiniz? Size önerimiz; beğenmiş olduğunuz parke renklerinden örnekler alarak, evdeki mobilyalarla ve duvar renginizle uyumunu karşılaştırmanız olacaktır.

Kullanışlı Renk

Seçtiğiniz rengin kullanışlı olmasına özen göstererek; hangi renklerin tercih edildiğinden daha çok, hangi renklerin ihtiyacınıza daha yönelik olduğuna ve kullanım kolaylığı sağladığına karar vermeniz daha sağlıklı olacaktır. Hangi rengin sizin için daha kullanışlı olduğuna nasıl karar vereceğinize gelecek olursak;

Sık kullandığınız alanlarda koyu renk, daha az vakit geçirdiğiniz alanlarda ise, açık renk parkeleri tercih edebilirsiniz.

Parke Ölçüsü

Yanlış alınmış ölçü; evin ve parkenin genel görüntüsünü bozabileceği için, parke yapılacak zeminin ölçüsünün doğru alınması oldukça önemli bir detaydır.

Parkenin Kalitesi

Evinizin içindeki hiçbir eşya, zemin kadar kullanıma maruz kalmadığından dolayı, döşeme süreci pek de kolay olmayan parkelerin, uzun süre dayanıklı olması maddi açıdan size avantaj sağladığından, evinizin zeminindeki parkenin kaliteli olması çok önemli bir unsurdur.

Metrekareye Göre Parke Seçimi

Sadece rengi ve dokusu hoşunuza gittiği için alacağınız parkeler; ev dekorasyonu bakımından hiç de tatmin edici olmayan sonuçlar verebileceği için parkeler, evinizin küçük veya büyük olmasına göre farklı şekillerde yapılmalıdır. Eviniz küçükse açık renk, büyükse koyu renk parkeler tercih edilmelidir.

Zemin Hazırlığı ve Döşeme Yönü

  • Herhangi bir sızıntı durumunda parkelerin zarar görmemesi için; parke döşemesi yapılmadan önce, binanın tüm su tesisatı kontrol edilmelidir.
  • Parkenin hava alması sağlanarak, evin ısı ve nem dengesine kolayca adapte olabilmesi için; parke döşemesi ambalajından çıkarılıp, evde en az 48 saat bekletilmelidir.
  • Parkenin düz bir görünüme sahip olması için; döşenecek zemin seviyesi her noktada aynı olmalı, çukur ve engebeler düzeltilmelidir.
  • Evinize kendi tarzınızı yansıtarak, klişelerden kurtulmak için; parkenin döşeme yönünü, dekoratif zevkinize göre belirlemelisiniz.
  • Kare, üçgen, enine ya da boyuna çizgili modelleri tercih edebileceğiniz döşeme yönüne karar verirken; evin ışık yönünü de göz ardı etmemelisiniz.
  • Parkenin zemine tam olarak yapışmasını sağlamak için; döşeme işlemi bittikten sonra üstüne ince olacak şekilde kuru bir talaş serilerek, tutkalın nemi alınmalıdır.

NOT: Kuruması için en az iki haftalık bekleme süresinde parke yüzeyini korumak için naylon örtü kullanılmamalıdır.

Aşağıdaki sayfamızıda mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

zemin parke seçimi,parke modelleri,parke rengi seçimi,parke renkleri ve isimleri,parke döşeme fiyatları,parke seçerken dikkat edilmesi gerekenler,parke modelleri ve fiyatları,parke döşeme,parke seçimi püf noktaları,