iç cephe mantolama

iç Cephe Mantolama

iç Cephe Mantolama – iç cephe mantolama uygulaması, iç cephe yalıtımı.

iç Cephe Mantolama – iç Mantolama, yoğun ısı farklarına maruz kalan bina dış yüzeyinin yalnızca daire içine yansımaması için kullanılır.

iç cephe Mantolama – Binaların yalıtımında tercih edilen yöntemlerden biri de dış cephe mantolama uygulamasının yapılamadığı durumlarda tercih edilen iç cephe mantolama uygulamasıdır. Konut yönetimleri ortak ısı yalıtımı kararı alamamışsa daire sakinleri iç cephe mantolama uygulaması yaptırarak çok az da olsa ısı tasarrufu yapmış olur. İç Mantolama, yoğun ısı farklarına maruz kalan bina dış yüzeyinin yalnızca daire içine yansımaması için kullanılır. Isı köprülerine, dikkatli ve uzman ekiplerin, doğru  yaklaşımıyla iç mantolama maksimum güçlü bir hale gelir.

İç cephe mantolamanın uygulama şekli dış cephe mantolama uygulaması gibidir. Duvarlar ısı yalıtım levhaları ile kaplanır ve boyanır, isteğe bağlı olarak alçıpan uygulamaları ile estetik bir görünüm elde edilebilmektedir.

iç mantolama uygulaması
iç mantolama uygulaması

İÇ CEPHE MANTOLAMANIN SAKINCALARI

1- Duvarlarda ısı köprüleri oluşturur ve tam ısı yalıtımı sağlayamaz.

2- Binanın dış duvarlar korunmadığı için, dış cephede oluşabilecek çatlaklar yapı elemanlarının ıslanmasına sebep olur. Su sızıntısının zamanla iç yüzeye kadar ulaşması durumunda küf, mantar, boya dökülmesi ve benzeri hasarlara neden olur.

3- Oluşan rutubet,küf,mantar vb. olumsuzluklar sebebi ile insan sağlığı açısından tehlike oluşturmaktadır.

4- Isıtma sistemi (kombi,klima vb.) kapatıldığında oda sıcaklığı hızla düşmeye başlar.

5- İç duvarlara uygulandığı için bina dış yüzeyinin ısınmasına engel olamaz ve yaz aylarında enerji tasarrufu sağlayamaz.

6- Yapı malzemelerinin ısı depolama kabiliyetinden faydalanılamaz.

İÇ CEPHE MANTOLAMA ile DIŞ CEPHE MANTOLAMANIN KARŞILAŞTIRMASI

1- Dış cephe mantolama, binayı dışarıdan bir kabuk gibi sararak tam ve etkin bir ısı yalıtımı sağlar.

İçten Mantolama, sadece iç duvarlara uygulanabildiği için döşeme kasetlerinde ısı köprüleri oluşturur ve etkin ısı yalıtımı sağlamaz.

2- Dış cephe mantolama binadaki tüm rutubeti engeller.

İç cephe mantolama dış yüzeyde su sızıntısı yoksa sadece duvarlardaki rutubeti engelleyebilir, fakat tavan ve döşemelerde rutubeti artırmış olur.

3- Dış cephe mantolama binayı tüm dış etkilerden korur.

İç cephe mantolama, rutubet ve nem hala içeri girdiği için, içten yapılan kaplama malzemelerinin ve iç cephe boyasının zarar görerek dökülmesine sebep olur.

4- Dış cephe mantolama da, ısı iletim katsayısı düşük daha kalın ısı yalıtım levhaları kullanılabilir, bu da ısı yalıtımından tam performans alınmasını sağlar.

İç mantolama da 2 ya da 3 cm lik ısı yalıtım levhası kullanılabilir, bu da etkin bir ısı yalıtımı sağlayamaz.

İçten yalıtım uygulaması sonucu ortaya çıkan ısı köprüleri; küf, mantar, terleme, yoğuşma ve bunlara bağlı olarak boya ve sıva dökülmelerine, beton ve donatı da korozyona sebep olacaktır. Tüm bunlar ise; insan ve yapı sağlığını etkileyecek çok önemli sorunlara yol açacaktır.

Yukarıda yazdığımız sebepler göz önüne alınırsa, iç cephe mantolama uygulamasının zamanla yarardan çok zarar getireceği açıktır. Bunun için binayı bir bütün olarak ele alan, hem ısı hem de su yalıtımı sağlayan dış cephe mantolama uygulamasını önemle tavsiye etmekteyiz.


iç cephe mantolama, iç cephe yalıtımı, iç cephe mantolama uygulaması, iç mantolama, daire içi mantolama nasıl yapılır, iç cephe mantolama sıvası, iç cephe mantolama malzemeleri, en uygun iç cephe mantolama, iç mantolama zararları, iç mantolama nasıl yapılır

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir