Gazbeton – Gazbeton nedir? Nerelerde kullanılır? Avantajları nelerdir?

Gazbeton – Modern dünyada inşaatların tercihi haline gelen hafif bir duvar örgü malzemesidir. Binalara ısı yalıtımında önemli bir katkı sağlar.

Gazbeton – Yüksek performans gösteren modern dünyadaki büyük şehirlerin bir çoğunluğunda inşaatlarda tercih edilmektedir. Kullanımı giderek yaygınlaşan Gazbeton sayesinde bina duvar yükünden kurtularak hafifler ve deprem direnci artar. Ayrıca önemli bir yalıtım ögesi olmakla birlikte binalara ısı yalıtımında önemli bir katkı sağlar. Bunun sebebi ise Gazbeton’un ısı iletkenliği en düşük ağır duvar malzemesi olmasıdır.

ÜRETİMİ

Hafif beton grubuna giren bir yapı malzemesi olan Gazbeton silis kumu, bağlayıcı olarak kullanılan çimento ve kireç ile birlikte suyla karıştırılarak üretilir. Bu karışıma gaz oluşmasına sebep olan alüminyum pastası ilave edildikten sonra ortaya çıkan hamur. Bu hamur çelik kalıplara dökülür ve milimetrik hassasiyetle istenilen boyutlarda kesilir ve sertleştirmek için buhar kürüne tabi tutulur.

KULLANIM ALANLARI

1- Hafif, gözenekli ve aynı zamanda yüksek basınca dayanıklı ve kolay bir şekilde işlenebildiği için istenilen tüm geometrik şekillere girebilmektedir.

2- Isı yalıtım plakası ve asmolen blokları olarak tüm özel ve devlete ait binalarda güvenle kullanılmaktadır.

İŞLEMESİ KOLAYDIR

1- Kesici araçlarla istenilen ölçüde kesilebilir ve düzgün duvar örülmesin de büyük kolaylıklar sağlar.

2- Ayrıca işçilik zamanı ve maliyetinden tasarruf edilmesini sağlar.

SAĞLAM VE UZUN ÖMÜRLÜDÜR

1- Gözenekleri kapalı bir yapıya sahip olduğu için daha az su ve rutubet emer.

2- Basınca dayanıklıdır. İnorganik ve masif yapısı sayesinde daha uzun ömürlü ve sağlamdır.

3- İklim ve çevre koşullarına karşı daha dirençlidir.

DAHA ÇABUK İNŞA EDİLİR

Gazbeton sayesinde inşaat işçiliği önemli bir miktarda azalır ve temiz bir duvar yapma şansını ortaya çıkarır.

ISI YALITIMI

1- Betondan 10 ve delikli tuğladan 3 kat daha fazla ısı yalıtımı sağlar ve ısıtma maliyetlerinde önemli bir tasarruf sağlar.

2- Gözenekli yapısı sayesinde dışarıdaki soğuğun içeriye, içerideki sıcaklığın dışarıya sızdırmasına engel olur.

3- Aynı zamanda ısı yalıtımını sağlarken yapımında kullanılan maddelerden ötürü çevreye zarar vermez.

ATEŞE DAYANIKLIDIR

İnorganik yapısı sayesinde 1000-2000 dereceye kadar ateşe dayanıklıdır ve bu özelliği yangına dayanıklı, yanmaz yapıların oluşmasını sağlar.

YÜKSEK DAYANMA GÜCÜNE SAHİPTİR

Gazbeton’un yapımında Çimento ve Kireç kullanıldığı için dayanıklılığı fazladır.

SES YALITIMI MÜKEMMELDİR

Isı yalıtımının yanında ses yalıtımında da oldukça etkilidir. Yapısından dolayı daha az ses geçirerek dışarıdaki sesleri dışarıda tutabilmektedir.

HAFİFTİR VE DEPREME DAYANIKLIDIR

Hafif olduğu için depreme daha dayanıklıdır. Ayrıca binanın taşıma sistemlerine daha az yük bindirmesi sayesinde deprem anında binanın korunmasını sağlar.

ÖZELLİKLERİ

1- Gözenekli hafif bir yapı malzemesidir.

2- Hacim olarak %70-80 gözeneklerden oluşur.

3- Yoğunluğu düşük, masif bir malzemedir.

4- Isı iletkenliği en düşük kagir duvar malzemesidir.

NEDEN GAZBETON?

Yüksek performansı sayesinde tüm dünyada yaygın olarak kullanılan gazbeton, Amerika’dan Japonya’ya kadar birçok ülkede üretilir. Dünyanın en prestijli şehirlerinin gözde yapılarında kullanılan gazbeton, yüksek ısı yalıtımı özellikleri ile yapının yangın ve deprem güvenliğini arttırması nedeniyle pazarın önemli bir ihtiyacını karşılar.

PROJELERE DEĞER KATAN YAPI MALZEMESİ

Üstün özellikleri ile gazbeton, her tip konutta, sosyal ve turistik tesislerde, ticaret ve sanayi yapılarında sağladığı ekonomi, kalite, konfor ve hız nedeniyle güvenle kullanılır.

YALITIM GAZBETONLA SAĞLANIR

1- Binalarda meydana gelen ısı kayıplarının büyük kısmı dış duvarlarda oluşur. Bina dış duvarlarında ısı yalıtımı sağlamanın pratik ve ekonomik çözümü olarak kullanmaktır.

2- Tuğla, taş, briket gibi malzemelerle yapılmış duvarlar, ilave maddeler ve ek masraflarla gazbetonun tek başına sağladığı üstün yalıtım gücüne ancak ulaşabilirler.

GAZBETON HİÇ YANMAZ 

Binaların yangından korunması hakkındaki yönetmeliğe göre, 1200°C’ye kadar ısıya dayanıklı “A1 sınıfı hiç yanmaz” malzeme sınıfındaki gazbeton, yangına 240 dakikadan fazla karşı koyabilmesiyle, yangına karşı emniyetli binalar inşa edilmesinde, “yangın duvarı” ve “yangın güvenlik holü” çözümlerinde vazgeçilmez bir seçenektir.


gazbeton, gazbeton nedir, gazbeton duvar nedir, gazbeton hammaddesi, gazbetonun faydaları, gazbeton özellikleri