Eskitme Mobilyalar

Eskitme Mobilya Nedir? Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Eskitme Mobilya Yapılışı. Klasik mobilyadan Farklılıkları.

Eskitme Mobilyalar – Özellikle kadınların değişim ve yeniliklere açık yapısı ile her alanda olduğu gibi ev dekorasyonunda da mobilyalar bu değişimden kaçınılmaz olarak payını almaktadır. Zamanın hızla akıp gidiyor olmasına rağmen geçmişe duyulan özlemden dolayı insanlar yaşam tarzlarında değişikliğe gitmeye başlamıştır. Bugünler de teknolojinin ilerlemesi, modern ve minimalist tasarımların ön plana çıkması size antika görünümlü veya eskitme mobilyaların modasının geçtiğini düşündürmesin. Geçmişe özlem duyanların tercih ettikleri mobilya dekorasyonlarının başında, eskitme tarz mobilya tasarımları gelmektedir. Bu tarz mobilyalar Vintage ve Country stili olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmişten günümüze kadar modası geçmeden gelen bu mobilyalar, klasikten moderne ahşabın kolay şekil alabilme ve işlevsel özellikleri sayesinde dekorasyonda birçok alanda kullanılmaya devam etmektedir. Antika görünümlü bu mobilyalar sandığınız gibi köşk, yalı ve müzelerde kalmış eşyalar değildir. Eskitme mobilyaların modern tasarımlarla birleştiği dekorasyon örnekleri gözlerinize zarafet ve estetiğin mükemmel dansını sunacaktır. Orantılı ve dengeli bir şekilde kullanılan, renk ve ışık geçişleriyle süslenen bir dekorasyon sizi evinizin keyfini sürmeye davet edecektir. Ev dekorasyonu veya ofis dekorasyonu içinde geçmişin anılarını taşıyan dekoratif eskitme mobilya modelleri, çoğumuzun dekorasyon anlayışı içinde yer alıyor.

Eskitme Mobilya Dekorasyonu

Ev dekorasyonu veya ofis dekorasyonu içinde geçmişin anılarını taşıyan dekoratif eskitme mobilya modelleri, çoğumuzun dekorasyon anlayışı içinde yer alıyor. Eğer sizde bu tarzı seviyor ve evinizin herhangi bir odasında kullanmak istiyorsanız ikinci el eşyalar bu tasarımları yaparken size fayda sağlayacaktır. Misafirleriniz için kullanabileceğiniz bu odayı isterseniz güzel bir yemek odası, isterseniz de dikkat çekici bir oturma odasına çevirebilirsiniz. Salonda yapmak istediğiniz dekorasyon için ahşap bir vitrin, çekmeceli eskitme bir orta sehpa kullanabilirsiniz. Mesela modern tasarım bir eviniz var eskitme boyama uygulanmış bir ayna harika bir görünüm sunacaktır. Koridor için eskitme bir sedir, ona uygun yastık, kırlentler koyup, çekmeceli bir komidin üzerine koyacağınız antika bir tepsi veya ıbrık ile misafirlerinizi karşılayacak şık bir antre yapabilirsiniz. Oturma odası yaparken oturma grubunuzun arasına sereceğiniz eski bir halı, yatak odanıza koyacağınız bir sandık, 2. el dükkanlardan alacağınız raflı çekmeceli komidinin üzerine küçük rutuşlar yaparak oluşturacağınız şık ve dekoratif bir konsol yapılabilir.

Eskitme mobilyaların en çok tercih edildiği yer mutfaktır. Eskitme ahşap raflar duvar dekorlarına işlevsellik katıyor. Bardak, tabak veya baharatlıkları kolayca alabileceğiniz bir depolama alanı oluşturuyor. Mutfağınızın havasını küçük dokunuşlarla değiştirmek istiyorsanız eğer, tasarımıyla fark yaratan bir eskitme mobilya kullanarak mutfağınızın atmosferini değiştirebilirsiniz. Mutfak dekorasyonunda kullanacağınız bazı öneriler;

  • Modern ve klasik bir stil oluşturmak isterseniz, ahşap bir mutfak tezgahı, duvarlarda kullanılacak ahşap mataryeller, açık ahşap raflar, eskitme beyaz sandalyeler ve asimetrik şekilli sarkıt lambalar kullanabilirsiniz.
  • Ahşabın natürel dokularının bazı alanlarda görüldüğü mutfaklar tasarlayabilir, mobilyalarınızda bir renk ahengi ile ferah bir atmosfer oluşturup, renkleri ön plana çıkararak country stilin de bir mutfak yapmış olursunuz.
  • Ahşabın boyandığı yada eskitme görünüm kazandırdığı malzemelere sıkça rastlanır. Kırmızı tuğla duvar dekoru ile uyum sağlayan açık renk tonlarda bir mutfak dolabı kullanarak retro tarzı bir mutfak dekorasyonu yapabilirsiniz.

Eskitme Mobilya Nasıl Yapılır?

Kullandığınız mobilyalardan sıkıldınız ama mobilyalarınız sapasağlam duruyor. Atmaya kıyamadığınız bu eşyalarınızı küçük dokunuşlarla şık ve muhteşem mobilyalar haline getirebilir, bir müddet daha kullanabilirsiniz. Aynı zamanda nostaljik bir görünüm de verecek olan bazı tekniklerle evinizde şık mobilyalar yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden den aşağıda biraz bahsedelim;

  • Mum ile eskitme yöntemi yapmadan önceyi eskitme yapacağınız mobilyayı boyayarak hazırlıklara başlayabilirsiniz. Boyama yaptığınız mobilyayı normal mum yada parafin ile tamamen kaplayın. Mumlama yaparken kenar ve köşelere özen gösterin, çünkü eşyaların öncelikle kenarları eskir. Mumladığınız mobilyayı silerek üzerindeki fazlalıkları alın ve boyama işlemini yapın. Son olarak eskitme görüntüsü sağlamak istediğiniz yerleri zımparalayın.
  • Antik eskitme sıvısını 5-6 damla suyla karıştırın. Sentetik fırça yardımıyla varsa önce motifli yerlerden başlayarak kısım kısım boyayınız. Kısım kısım boyamamızın sebebi ise boyandıkca bir pamuk yardımıyla hemen silinmesidir. Bu boya su bazlı olduğundan doğal bir görünüm sağlayacaktır.
  • Seçtiğiniz renkte yağlı boyadan kağıt üzerine biraz sıkın, sıkmaktan korkmayın çünkü boyanın yoğun bir kıvamı var. Fırçanızı boyaya sürmeden önce yağa sürün. Mobilyanın yağ sayesinde daha kolay boyanır. Fırçanızı önce yağa sonra kağıt üzerindeki boyaya sürdükten sonra mobilyanızı boyamaya başlayın. Mobilyanızı boyarken işlemleri parça parça yapın ve temiz bir bezle silin.
  • Saf alkol, akrilik boya, astar boyası ve ahşap zımparası kullanacağınız malzemeler. Bir bez yardımıyla sildiğimiz mobilyayı zımparaladıktan sonra astarlıyoruz. Üzerinden ahşap boyayla boyadığımız mobilyayı kurumaya bırakıyoruz. Kuruyan mobilyaya yine bir bez yardımıyla alkolü sürüp tekrar kurutarak kullanıma hazır hale getiriyoruz.
  • Eskitme pudrasını bir kaba dökün ve birkaç damla da glazing medium ekleyerek karıştırın. Bir fırça yardımıyla objenizin istediğiniz kısımlarına ince dokunuşlar yapın. Ne kadar eski görmek ve nereleri daha koyu görmek istiyorsanız ona göre çalışabilirsiniz.

Eskitme Mobilya ve Klasik Mobilya Arasındaki Farklar;

Antika bir mobilyaya sahip olmak günümüz şartlarında ekonomik olarak biraz külfetlidir. Bu sebeple eskitme mobilyalarla yapılan dekorasyonlarla dönemsel esintiler kullanmak kolaylaşıyor. Eskitme mobilyalar, isminden de anlaşılacağı üzere yeni bir üretim olmakla birlikte, eskitme havası katacak müdahaleler ile eski bir mobilya havası katmasıdır. Bu yapılan müdahaleler genellikle mobilyanın boyasında ve tasarımında gerçekleşmektedir. Boyanın üzerine belirli yerlere kontrast da oluşturan, boya silinme izlerini andıracak koyu renkli boya sürmek, mobilyanın üzerine koyu renkli boya ile çizikler atmak, yıpranmış bir görünüm vererek, eski ve yaşanmışlıkların olduğu bir mobilya izlenimi vermektedir. Klasik tarz mobilya ile eskitme mobilya genelde birbirleriyle karıştırılır. Klasik mobilyaların tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Krallar için özel yapılan ve zengin insanlarca kullanılan ihtişamlı eşyalardır, her mobilyanın kendine göre farklı özellikleri ve stili vardır. Klasik mobilyalarda el işçiliği oldukça fazla olduğundan değeri biraz yüksek olup, el emeği göz nuru olarak sayılmakta ve daha çok tercih edilmektedir. Genel de ahşap malzeme kullanılan bu mobilyaların çoğu oymalı olup, ince detaylar düşünülerek olağanüstü bir tasarım ile şıklık kazanmaktadır.

eskitme mobilya dekorasyonu,eskitme mobilya fiyatları,eskitme mobilya nedir,eskitme mobilya nasıl yapılır,eskitme mobilya modelleri,eskitme mobilya yatak odası,eskitme mobilya salon takımı,eskitme mobilya boyaları,eskitme mobilya mutfak,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0