Duvar Seramiklerini Yenileme

Duvar Seramiklerini Yenileme – Banyo Seramik işimiz

Duvar Seramiklerini yenilemek konusunda sizlere faydalı bilgiler vermeye çalışacağız. Yapmış olduğumuz duvar seramiklerini yenileme işimizi bu makalemizde örnek olarak vereceğiz.

Duvar Seramiklerini Yenileme – Kullanacağınız fayanslarınızın modeli, ölçüsü veya kalitesi ne olursa olsun, seramik yenileme işi öncesi yapılması gereken önemli hazırlıklar ve çalışmalar vardır. Bu çalışmaları aşağıda ana başlıklar halinde açıklayacağız.

Banyo Seramikleri Nasıl Yenilenir

a-) Malzeme ve İşçilik Maliyet Hesaplaması

İlk yapılması gereken tüm tasarımı yapmak ve buna göre maliyet hesabını çıkarmaktır. Banyo seramiklerini yenileme fiyatlarını çıkarırken, hangi malzemelerin kullanılacağını, markalarını, ölçülerini, birim fiyatlarını, hamaliyelerini ve nakliyelerini temin edilecek mağazadan detaylı bir şekilde öğrenmekle olur. Daha sonrasında uygulayıcı olarak seçtiğiniz usta veya ekiplerden işçilik metre kare birim fiyatlarını veya götürü usulü maliyetlerini öğrenmektir. En az 3 firma veya kişiden teklif almanızı öneriyoruz hem malzeme hemde işçilik olarak. Bu şekilde yanılmamış olursunuz.

b-) Seramik Yenileme Uygulaması Nasıl Yapılır

Tüm seramik yenileme malzeme ve işçilik maliyet hesaplamalarını yaptıktan sonra, nasıl uygulanacağı hakkında bilgiler vermeye başlayabiliriz.

Öncelikle yüzeylerde yapılı bulunan tüm eski vitrifiye, tesisat malzemeleri vs gibi mekanik aksamları zarar vermeden sökmeliyiz (duşakabin, banyo dolabı, çeşme, musluk, lavabo, batarya vb gibi). Sonrasında seramikleri el ve el aletleri, matkap veya hilti ile özenle kırmalıyız. Seramik kaplı alt yüzeylere fazla zarar vermemeye çalışmalıyız. Daha sonra çıkan hafriyatları toplayıp belediyece belirlenen atım alanlarına atmalıyız.

Tüm elektrik, pis su ve temiz su işlerini tasarım yaptığınız şekilde döşemeliyiz veya yenilemeliyiz. Bu işleri yaparken mutlaka işinin ehli uzman kişilerle çalışmalıyız. Sonradan oluşacak olan küçük bir arıza bile olsa yapılan tüm imalatları yeniden sökmemize sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli hareket etmeliyiz. Duvar seramiklerini yenileme işini yaparken her türlü çalışmayı büyük bir dikkatle ve bilinçli yapmamız gerekmektedir.

c-) Tesisat ve Kara Sıva

Elektrik, pis su, temiz su ve hafriyat işleri bittikten sonra tüm seramik kaplanacak yüzeylere kara sıva dediğimiz kum sıvayı mastarlı ve terazili bir şekilde yapmalıyız. Sıvada yapacağımız küçük bir eğrilik, bozukluk veya kusurlu imalat, direkt olarak seramik işçiliğimize yansıyacağı için yapacağımız çalışmayı eğri ve bozuk gösterecektir. Duvar seramiklerini yenileme işimizde bu sebepten dolayı gayet düzgün bir sıva yaptırmalıyız. Tüm köşe merkezleri çizilmeli, silinmeli ve harçlı bırakılmamalıdır. Zeminde biriken harçlar güzelce temizlenmelidir. Duvar sıva sonrası raspa yapılarak her türlü çapak ve kalıntılardan arındırılmalıdır.

d-) Seramik uygulaması

Tüm alt yapı ve sıva işlerimiz bittikten sonra sıra seramiklerin döşenmesine sıra geldi. Tarzımıza, zevkimize ve bütçemize uygun olan seramikleri, tasarıma uygun bir şekilde belli bir yerden terazili bir şekilde başlayarak özenle yapıştırmalıyız. Seramik kaplama işimiz bittiği zaman derzlerini yine dikkatle verip sünger yardımıyla temizlemeliyiz. Tüm vitrifiye, aksesuar, batarya veya dolapları montaj yaptıktan sonra ince temizlik yaparak duvar seramik yenileme işimizi sonlandırmalıyız.

Aynı çalışmalar bütünü diğer tüm seramik kaplama işleri içinde geçerlidir. Hemen hemen aynı işler yapılmaktadır. Uygulamalar ve malzemeler aynı, sadece uygulama yapılacak mekanlar farlıdır. Mutfak tezgah fayansları, zemin kaplama seramikleri vs hep aynı şekilde yapılmaktadır.

Çok daha detaylı ve farklı bilgiler edinmek için şu sayfalarımızı da mutlaka ziyaret edin;

Fayans nasıl seçilir

Fayans Fiyatları

Fayans Üstüne Boya

Fayans Üstü Fayans


seramik kaplama, seramik yenileme işleri, nasıl seramik yenilenir, seramik döşeme nasıl, seramik yenileme fiyatları, fayans ve seramik yenileme ankara, duvar seramiklerini değiştirmek, duvar fayans yenileme bilgileri ve fiyatları

Related Posts

2022-yılında-hangi-fayanslar-moda1

2022 Yılında Hangi Fayanslar Moda

2022 Yılının moda fayanslarını burada inceleyin! Bu makalemizde 2022 fayans koleksiyonlarından tutun, Rölyef desenli fayanslaraDevamını oku

fayans-yaptırmak-istiyorum1

Fayans Yaptırmak İstiyorum

Fayans yaptırmak isteyenler Fayans hakkında bilgileri burada inceleyin! Bu makalemizde Fayans seçerken dikkat edilmesi gerekenlerdenDevamını oku

Alçıpandan Tv Ünitesi Çalışmamız

Komple ev tadilat projemiz içinde olan alçıpan televizyon ünitesi çalışmamızı da bitirdik. Her zevke veDevamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *