ALTIN VARAK USTASI – Altın varak işçilik ve malzeme fiyatları

Altın varak ustası – Varak çeşitleri. Altın varak nasıl yapılır? Varak tavan modelleri. Varak çeşitleri ve altın varak işçilik fiyatları.

Altın varak ustası – Geçmişten günümüze kadar eskimeyen ve zenginliğin simgesi olan altın varak işlemeli dekorasyon çalışmaları bizim işimiz. Altın yaldız çalışmaları adeta bir sanattır. Ustalık, tecrübe ve kabiliyet gerektiren varak boyama işleriniz sizlere bir telefon kadar yakınız.

Varak nedir ?

Eski Farsça’ da ‘yaprak’ anlamı taşıyan varak sözcüğü, Osmanlı İmparatorluğu zamanında dilimize yerleştirilmiştir. Bunun yanı sıra, çok çok ince yaprak benzeri malzeme ve imalatlara da genel olarak varak ismi verilmiş ve o şekilde dile yerleştirilmiştir. Teship, iç ve dış mimari, ciltçilik ve süsleme sanatları başta olmak üzere çeşitli işlerde süsleme ve bezeme malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bir başka anlamı ise Türkçe’ de ‘evrak’ tır. Yani ‘belge’ kelimesinin tekili şeklinde kullanılmaktadır.

varak nasıl yapılır
varak nasıl yapılır

Altın varak işçilik ve malzeme fiyatlarımız için bizimle iletişime geçiniz. Çalışma koşulları, işin metraj ve ölçüsü, işin detayları ve işin mesafesi varak çalışma maliyetlerini olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Varak çeşitleri

Metal varak

Pul varak

Folyo varak

varak nedir
varak nedir

Altın varak nasıl yapılır?

Alan dekorasyon ailesi olarak 30 yıldır anahtar teslim dekorasyon işleri yapıyor olmamızdan dolayı sadece varak çalışmalarını değil, varak çalışmasını uygulayacağımız tüm dekorasyon uygulamalarını da bizzat kendimiz yapmaktayız. Bu makalemizde sizlere altın yaldız işlemeli tavan dekorasyonunun nasıl yapıldığını çalışmalarımızdan sadece bir tanesinde adım adım incelemenize yardımcı olmaya çalışacağız. Aşağıda hazırladığımız resim galerimizde ilk adımımız olan, motifli tavan kartonpiyer uygulamamızın ham ve boyasız halini hazırladık. Tüm tavan dekorasyon imalat ve montaj işlerini varak çalışmasına en uygun olacak şekilde aşağıdaki gibi veya benzer bir model olarak yapmalısınız.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Teras Kat ve Çatı İzolasyonu

Yukarıdaki galerimizde de anlaşılacağı üzere varak çalışmasını yapacağımız dekorasyon malzeme veya uygulamaların da görselliği ve mekana katacağı ağırlık ve zenginliği düşünerek, motifli ve deseni bol ögeler seçmeliyiz. Öyle ki, altın varak uygulanacak motifler eski Osmanlı tarzı ağır ve büyük modeller olursa daha etkili ve başarılı sonuçlara ulaşmamıza katkı sağlayacaktır.

Osmanlı modelleri
Osmanlı modelleri

Bir varak ustası olarak, boyası yapılmamış ve ham dekorasyon malzemelerinin daha canlı ve parlak altın yaldız görselliğine sahip olacağını vurgulamak istiyoruz. Çünkü varak çalışmasının profesyonel ve daha kaliteli olabilmesi için astar olarak eskitme boya ile renklendirmek gerekmektedir. Fakat, eskitme yapmadan direkt beyaz boya üzeri varak boya işlemekte tabiki olabilir. Boya üzerine varak yapmak, altta alaca kalmasına sebep olarak, net bir görsellik sağlamayacaktır. İlk uymamız gereken kural, boyasız ve ham yüzeylere sahip dekorasyon uygulamaları veya malzemeleri olmalıdır.

yaldızlı boya yapımı
yaldızlı boya yapımı

Tüm boyama işlerimiz bittikten sonra gelelim fırça varak uygulamamıza. Su bazlı veya sentetik simli altın varak çalışmamız için almış olduğumuz malzememizi hiç inceltmeden, uygun ölçülerde hazırladığımız fırçalarımızla modelimizin dilediğimiz bölgelerine dikkatle sürüyoruz. Bu aşamada dikkat edeceğimiz ilk ve değişmez kural, dağıtmadan, yaymadan ve desen dışına taşmadan fırçayı kullanabilmek ve sabırlı olmaktır. Çok ince bir iş olan varak çalışması, sabırsız insanların yapacağı bir uygulama asla değildir.

Altın Varak ustası
Altın Varak ustası

Yukarıda resimlerde gördüğünüz varak çalışmamız, Sayın Tacettin beyin ofis dairesinden bir bölümdür. Tavan dekorasyonu tamamen bizim tasarım ve çalışmamız olup, kendisine bizi tercih ettiği için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilecek diğer hizmetlerimiz ve yazılarımız için sayfalarımızı ziyaret edin;

Ankara boyacı

Boya badana fiyatları

Ankara boya badana ustası

Dairemi boyatmak istiyorum


altın varak ustası, varak nasıl yapılır, ankara varak ustası, varak nedir, fırça varak, altın yaldız ustası ankara, yaldızlı boya ustası ankara, metal varak, folyo varak, yaprak varak, varak yapımı, varak süsleme, tavan varak işleri, varak dekorasyonları, varak işçilik fiyatları, altın yaldız malzeme fiyatları, varak malzemeleri, altın yaldız satış

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Mobilya ve Perde Uyumu