Bu yıla damgasını vurmuş ilham veren taş ev dekorasyon trendlerini burada inceleyin! Bu makalemizde İlham veren estetik görünümden tutun, modern çizgilere kadar her şey var. İlham veren taş ev dekorasyon trendleri hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz. DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz.

İlham Veren Taş Ev Dekorasyon Trendleri – Bilindiği üzere Taş ev modellerine daha çok kırsal alanda, köylerde ve eski yerleşim yerlerinde rastlarız. Dört tarafı doğayla çevrelenen taş evler kırsal alanda oldukça estetik bir görünüm oluştururlar. Bu evlerin doğayla olan uyumu ve burada yaşayanların sağlıklı bir hayat sürdürebilmeleri, şehir hayatından uzaklaşarak huzurlu ve sakin bir hayat isteyen çoğu kişinin hayali olarak öne çıkmaktadır. Peki! böylesine güzel avantajlara sahip olan bu evleri dekore ederken nelere dikkat etmemiz gerekir diyorsanız;

  • Öncelikle bu evlerin doğal yapılarını bozmamaya dikkat etmelisiniz.
  • Sonrasında huzurlu ve sakin yapılarını bozmamak ve doğa ile iç içe olan atmosferi korumak adına; doğru materyaller ve renkler kullanmalısınız.

Günümüz modern mimarisiyle inşa edilen taş evlerde peyzajın yanı sıra iç dekorasyonu da büyük önem taşıyor. İlham verici taş evlerin iç dekoru yapılırken tarzınız doğrultusunda materyaller ve renkler kullanabilirsiniz. Daha rustik veya vintage bir görünüm oluşturan ahşapla birlikte, modern görünümü yansıtan sezonun trend renklerine de yer verebilirsiniz. Klasik çizgilerden vazgeçemeyenlerdenseniz, taş evleri gold ve koyu tonlarla dekore edebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki! en çok tercih edilen taş ev modelleri yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu kullanışlılığıdır. Sezonun trendleriyle salondan oturma odasına, mutfaktan yatak odasına, kadar yaşam alanlarının dekoru düşündüğünüzden daha büyük bir öneme sahiptir.

Estetik Bir Görünüm

Taş evler her ne kadar dışarıdan ilk bakışta birbirine benzese de, yapacağınız küçük hamlelerle kendi stilinizi yansıtabilirsiniz. Bu bağlamda sizin için önemli noktalardan birisi de, dış dekorasyonda taş evlerin doğal yapısını korumaya çalışmak olmalıdır.

Otantik taş ev örneklerinde kullanılacak olan modern parçalar evlerin bütünüyle uyuşmadığından dolayı, dekorasyonda genellikle ahşap ve cam tercih edilir. Bilhassa bahçeye bakan geniş ve büyük camlar gerek dışarıdan taş evle uyumlu görünür gerekse iç ortamların çok daha aydınlık olması sağlanır. Böylelikle, uyumlu ve aydınlık geniş camlar sayesinde doğayı evinizin içinde hissedebilirsiniz.

Dışarıdan daha modern bir görünüme sahip olmak için evlerin bazı noktalarında taş kullanılabilirsiniz. Taş ev tadilatı veya yenilemesi sırasında yapılabilecek bu değişikliklerle; gerek evlerin doğal yapısını koruyabilir gerekse istediğiniz modern görünümü yansıtabilirsiniz.

Yine dış dekorasyonda beton ve taşları veya ahşap ve taşları birlikte kullanarak; klasik ve modern bir çizgi elde edebilirsiniz. Doğaya uygun daha gizemli bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız, koyu renk ve gri tonlarında taşlar tercih edebilirsiniz. Bahçe yolunda da aynı taşları kullanarak bu mistik görünümü tamamlayarak konsept oluşturabilirsiniz.

Ahşap ve Taşın Mükemmel Uyumu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi taş evlerin dış görünümü kadar iç dekorasyonu da oldukça önemlidir. Bilhassa; hem dinlenmek hem de keyifli ve huzurlu anlar yaşamak amacı ile taş evlerde doğal bir atmosfer oluşturmak adına ahşaptan faydalanabilirsiniz. Ahşap bu evlerin doğallığını korumasına yardımcı olmasının yanı sıra dekorasyon çalışmalarında da en çok tercih edilen ve kullanılan materyallerden birisidir. Taş ev dekorasyonları içinde sıklıkla tercih edilen ahşap ve taş uyumunu evinizin her alanına rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Kırsal bir stil oluşturmak istiyorsanız;  ahşap merdivenleri, kiriş ve sütunları, şömine ve genellikle cila dahi uygulanmayan ahşap mobilyaları tercih edebilirsiniz. Bu dokuyu sadece salon gibi geniş yaşam alanlarında değil aynı zamanda yatak odaları ve banyoda da kullanabilirsiniz. Ancak; banyonuzda rustik bir doku yakalayabilmek için sadece küvet ve zeminde fayans kullanabilir, geri kalan alanlarda ahşaba ve ahşapla uyumlu renklere yer verebilirsiniz. Özellikle taş ev mutfak dekorasyonunda daha doğal bir görünüm elde etmek için son derece kullanışlı olan ahşap ve suntaları kullanabilirsiniz. Detaylarda da ahşap ve taşın ahengini vurgulamak istiyorsanız; dokuma kilim ve halıların yanı sıra hasır objelere ve otantik desenlere yer verebilirsiniz.

Klasik Tutkunları

Taş ev yenileme çalışmaları ile daha klasik bir görünüm elde etmek isteyenler, taşların doğallığını koruyarak dekore edebilirler. Bilindiği üzere dış cephede kiremit çatı kullanmak taş evlerin doğasını ve gelenekselliğini yansıtmaktadır. Bu anlamda, pencere çerçeveleri ve kapılarda bu klasik görünümü devam ettirmek amacıyla kiremit rengi tercih edilebilir.

İç mimaride ise taşların rengine uygun olarak gold, bej, kahverengi, ve parlament mavisi gibi tonlarda dekoratif objeler ve mobilyalar kullanabilirsiniz. Bilhassa klasik bir görünüm oluşturmak adına ahşapla pastel tonları birleştirebilirsiniz. Ayrıca gerek salonda gerekse teras ve veranda da ahşap sandalyeler ve oymalı koltuklar kullanabilirsiniz.

Huzurlu  ve Dinlendirici Taş Evler

Günümüzde en güzel taş evler arasında, minimal tasarımlı olanlara da oldukça sık rastlıyoruz. Genel olarak tamamen doğal taşlar kullanılarak yapılan dış cephenin yanı sıra iç dekorasyonda da minimal unsurlardan faydalanabilirsiniz. Hele ki! şehrin gürültü ve kalabalığından uzaklaşmak amacıyla kullanıldığını düşünecek olursak, minimal ögelerin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Daha huzur dolu ve dinlendirici bir atmosfer oluşturmak adına iç mekanda çok fazla dekoratif objeye yer verilmemelidir. Açık renkler tercih edilmelidir. Pencere önüne koyulacak birkaç küçük saksı, tavandan sarkan minimal bir lamba ve kullanışlı oturma üniteleri de sakin ve huzurlu vakit geçirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca; sadece birkaç ahşap sandalye ve taşlarla döşenmiş bir yol, bahçede dinlendirici bir atmosfer oluşturmanızı sağlayacaktır. Bu da sizin minimal tarzınızı ortaya çıkaracaktır.

Modern Çizgiler

Ahşap ve taşın kullanıldığı taş evlere nazaran daha fazla endüstriyel materyalin kullanıldığı modern mimaride de amaç doğal görünümün korunmasıdır. Doğayla iç içe yaşamayı seven ancak modern çizgilerden vazgeçmek istemeyenler, iç mimaride istedikleri entelektüel görünümü elde edebilirler. Modern unsurlara yer vererek doğramalar ve çatıda koyu renkler kullanarak dahi doğallığı koruyabilirler. Ayrıca kemerli çatılar da taşın doğallığını bozmadan yer verilebilen unsurlardan birisidir. Özellikle pencerelerde kullanılan kepenklerde kiremit rengini kullanarak canlı ve estetik bir görünüm ortaya çıkarabilirler.

Her ne kadar dış cephede doğal pamuk taşlar ve doğal kaynak taşları kullanılsa da, iç dekorasyonda modern çizgileri yakalamak olasıdır. Evin genel havasını daha modern bir hale getirebilmek için gerek mobilyalarda gerekse mutfak dolaplarında seçim yaparken dikkatli olmak gerekmektedir. İşlevsel oturma grupları ve diğer mobilyaların renk tercihinde sezonun trend tonlarını seçebilirsiniz. Böylelikle modern görünümü koruyabilmenin yanı sıra, doğal taşlarla uyum yakalayabilirsiniz. Örneğin; bu yılın rengi olan hasır rengiyle toprağın sıcaklığını yaşam alanlarınıza taşıyabilir, toprak tonlarının arındırıcı etkisi ile zamanın hızlı akışını yavaşlatarak doğaya ve doğallığa yönelebilirsiniz.

Ayrıca taş duvarları öne çıkaracak aydınlatmalar ve yeşil bitkilerle de modern bir görünüm oluşturabilirsiniz. Spot ışıklar kullanarak gerek iç mekanda gerekse dış cephede taşları aydınlatabilir, loş bir ortam yakalayabilirsiniz. İç alanlarda bilhassa büyük ve geniş camların önüne yeşil bitkiler ve çiçekler koyarak, doğayı dahil edebilirsiniz. Yine dış cephenin ve iç cephenin bir kısmında taş bir kısmında ise beton kullanarak da modern bir görünüm elde edilebilirsiniz. Taş ev duvar renkleri için taşların tonuna uygun renkler arasından seçim yapabilirsiniz.

En Trend Taş Ev Dekorasyon Örnekleri

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: taş ev modelleri, iç dekor, otantik taş ev, taş ev dekorasyon, taş ev iç mekan, taş ev yapımı, taş ev projeleri, taş ev fiyatları, eski taş ev modelleri, doğal taş ev modelleri,