Taşev tasarım

Taş Ev Tasarımları

Bu yıla damgasını vurmuş taş ev tasarımlarını burada inceleyin! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz tasarıma sahip evi oluşturabilirsiniz. Bu makalemizde modern taş ev modellerinden tutun, taş evlerin yapımına kadar herşey var. Taş ev tasarımları hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Giriş

Taş Ev Tasarımları – Maliyeti açısından betonarme evlere göre daha pahalı, kullanımı bakımından betonarme evlere göre çok daha uzun hatta ömürlük olan taş evler, natürel kaynaklardan elde edilen bilgilere göre gerek doğallığıyla gerekse görselliğiyle insan ömrünü uzatan yaşam alanları olarak görülüyor. Asla negatif bir yanları bulunmayan taş evlerin en bilinen karakteristik özellikleri, mimarilerinde yer alan sıcak ve otantik görünümleridir. Daha çok yazlık ev tasarımlarında tercih edilen bu evler, günümüzde adeta şehir trafiğinden ve kalabalığından bunalan insanların sığınağı haline dönüşüyor. Sizde betonarme binalardan ve şehrin karmaşasından bunaldıysanız, doğallığıyla insanı cezbeden ve kendine çeken mimari tasarımlarından taş ev tasarımlarına yönelebilirsiniz.

taş-ev-tasarım1

Tarihin ilk zamanlarından beri her zaman ilgi odağı olan taş ev modelleri, daha maliyetli olduğu için her ne kadar diğer alternatiflere nazaran pek tercih edilmese de, bu özel mimari yapıların sayıları her geçen gün artmaktadır. Pek çok kişinin hayalini süsleyen bu evler, özellikle içerikli ve gelişmiş görünümlerinden dolayı son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Hiç şüphesiz ki! taş evlerin kendine özgü ve oldukça işlevsel özelliklerinin de payı bunda büyüktür. Taşın insana güven veren sağlamlığı ve doğal yalıtım özelliği sayesinde, bu evlerin kalın duvarları sıcağı dışarıda bırakırken, içeride ise her türlü konforu barındırmaktadır.

Modern Taş Ev Modelleri

Binlerce yıldır özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde yaşamaya devam eden taş evler, bu eski geleneği artık modern zamanlara taşıyorlar. Günümüz mimarları bugün çok büyük bir ustalıkla birbirinden güzel ve farklılık oluşturan modern taş ev modelleri tasarlayabiliyorlar. Taş ev denilince insanın aklına birçok farklı model ve inşaat tekniği gelebiliyor. Elbette ki! farklı inşaat teknikleri farklı dış cephe görünümleri oluşturuyor. Ancak günümüzde doğanın içinde yer alması, tamamen taş malzemeden tasarlanması ve işlevsel olarak da faydalı olması sebebiyle taş ev modelleri çok büyük ilgi görüyor. Yapısı itibari ile yazın serin tutan kışın ise betona göre çok daha ılık olan taş evler;

taş-ev-tasarım2
  • Diğer yapı malzemelerine göre deprem gibi doğal afetlerde çok daha dayanıklıdır.
  • Dayanlıklı olmasının yanı sıra uzun ömürlü ve sağlıklıdır.

Kullanılan taşa ve tasarımına göre taş ev modelleri farklılıklar gösterebilir. Günümüzde teknolojik gelişmelerin kullanımı ve yalıtımın da hesaba katılması ile çok daha dayanıklı ve modern taş evler inşa edilmektedir. Öyle ki! uygun arazisi olanlar taş ev tasarımlarını gerçekleştirerek, hem modern hem de klasik çizgileri içinde barındıran modern taş ev modelleri ile hep hayalini kurdukları taş ev yaşamını hayata geçirmektedirler. Tabii inşaat teknikleri ve kullanılan taşın özellikleri taş evlerin dış görünümlerini belirleyen tek şey değildir. Daha ekonomik ve yörenin mimarisine uyumlu bir ev için bölgenin taş ev geleneğine uygun bir teknik tercih edilmelidir. Geleneksel olarak taş evler bölgedeki taşların özelliklerine göre şekillenmektedir. Örnek verecek olursak;

  • Ege ve Akdeniz bölgelerin de daha çok kırma taş evler
  • Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise kesme taş evler yaygındır.

NOT: Taş ev tasarımları; her zaman en çok dikkat çeken, bir o kadar estetik ve doğal aynı zamanda gösterişli yapılardır. Bu dayanıklı ve gösterişli görünümleri sebebi ile de hala kullanım alanını yitirmemişlerdir. Ancak, işçiliğinin zor olması ve inşa süresinin de uzun olması nedeniyle fiyatları diğer ev modellerinden daha yüksektir.

taş-ev-tasarım3

Taş Villalar

Özel bir dekorasyon gerektiren ve kendi içinde çok farklı tarzlarda inşa edilebilen bir dönemin en gösterişli, en çekici, en estetik ve doğal taş villaları geri döndü! Günümüzde villa tutkunlarının en yeni gözdesi haline gelen bu villalar istenilen büyüklükte yapılabiliyor. En önemli özellikleri ise dayanıklı ve albenili bir görünüm sergilemeleridir. Özellikle sıcak şehirlerde yaşayanların öncelikli tercihi olan ve betonarme evlerden çok daha farklı bir mimari ile inşa edilen bu villalar, doğal olarak daha lüks konutlar sınıfında yer almaktadır.

Taş villaların inşasında doğal taşlar kullanıldığından dolayı, diğer konutlara göre daha serin olmaktadır. Gün geçtikçe meraklıları da artan taş villalar gerek rengi, gerek tarzı, gerekse duruşu ve imajı ile görenlerin hayranlığını kazanmaktadır. Ayrıca bir kaleyi andıran görünümleri ile de sağlamlık noktasında endişeleri ortadan kaldıran bu villalar, yalnızca dış görünümleri ile değil aynı zamanda iç mimarisi ile de özel bir atmosfer oluşturmaktadır. İnşa edilirken iç bölümlerinde mutlaka sütunlar gibi antik dönemlerden kalma dekorasyon yöntemleri uygulanmaktadır.

taş-ev-tasarım4

Taş Evlerde Taş Seçimi

Ailenizle birlikte yaşamınızı sürdüreceğiniz taş ev yapımında en fazla dikkat etmeniz gereken nokta, taş seçimi olmalıdır. Bu konuda yaşadığınız yerin iklim koşulları ve yapı koşulları da büyük rol oynamaktadır. Şayet soğuk ve çetin hava şartlarına sahip bir yerde taş ev yapmayı düşünüyorsanız; en mantıklı hareket bu koşullara uygun, dayanıklı taşlar seçmeniz olacaktır. Diğer taraftan ılıman iklime sahip bir şehirde taş ev yapacaksanız, bu durumda özellikle yaz sıcaklarında ısı yalıtımı sağlayabilecek taşlar seçmeniz olacaktır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi taş evleri yapmaya başlamadan önce en önemli konu tabi ki taş seçimidir. Ülkemizde oldukça zengin doğal taş kaynakları bulunmakta olup her bölgede farklı özellikler göstermektedir. Örneğin;

taş-ev-tasarım5
  • Bodrum, Muğla, Antalya, Kütahya, Denizli ve Burdur yörelerinden çıkan taşlar daha sert, kalınlıkları ince ve yüzeyleri de daha düzgün olduğu için bina cephe yol/döşeme kaplamasında dekoratif olarak kullanılmaya uygundur.
  • Trakya, Ayvalık, Bergama ve Aksaray taşları granit, Denizli taşı traverten, Nevşehir ve Kayseri taşı ise tüf volkanik niteliktedir.

NOT: Sert ve işlemesi zor olan bir taşın yapıda kullanılması zor olduğu gibi rutubete ve neme dayanıklı olmayan, hafif ve ısı yalıtımı sağlamayan bir taşta her bölgede kullanılmaz. Ayrıca sağlam nitelikte bir tüf taşı ile dış duvarları yapılabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için kullanılacak olan tüf taşının kimyasal ve fiziksel testlerinin yapılmış olması gereklidir. Bunun yanı sıra;

  • Akdeniz Bölgesi’nden çıkarılan taşlar genellikle sert yapıda olduklarından dolayı bina cephesinde kullanılmakta olup
  • Trakya ve Ege Bölgesi’nden çıkarılan taşların da volkanik yapıda olduğu ve dolayısıyla kolaylıkla şekillendirileceği öngörülür.
  • Duvar taşı olarak da Foça, Bodrum, Çeşme Alaçatı ve Urla Taşı ev yapımına uygun ve işlemesi kolay taşlardır.
taş-ev-tasarım6

Kısacası ülkemizdeki son derece dekoratif olan bu doğal taşlar ile hem estetik, hem doğal, hem de işlevsel bir taş ev yapabilirsiniz. Vermiş olduğumuz bu bilgilerden yola çıkarak, taş ev yapımına başlamadan önce seçeceğiniz taşın işlemesi kolay, rutubete dayanıklı, ısı yalıtımı sağlayabilecek özellikte olması gerektiğini unutmamalısınız.

Taş Evlerin Yapımı

Taş ev yapımı gerçekten çok zor ve uzmanlık isteyen bir iştir. Kesinlikle duvar taşı alalım, taş duvar ustası bulalım ve yapalım tarzı bir iş değildir. Bu nedenle taş evler çok iyi tasarlanmalı ve projelendirilmelidir. Ayrıca tasarımı uzman kişiler tarafından yapılmalı ve tesisat yerleri iyi ayarlanmalıdır.

Taş ev tasarım ve mimarisi ile ilgili olan kişiler; kullanılan taş örgü modelinden tutun, derz dolgu biçimine, kullanılan taşın doğruluğuna, binanın enerji sistemi özelliğine, çatısına, bacasına, döşemesine kadar her yere farklı bir gözle bakarlar. Bu yüzden taş evler bu işte uzmanlaşmış profesyonel kişilerce yapılmalıdır.

taş-ev-tasarım7

En trend taş ev tasarım modelleri

Gezinti

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: taş ev modelleri, taş ev projeleri, taş evlerin yapımı, modern taş evler, en güzel taş evler, modern taş ev fiyatları, taş ev planları, yazlık taş ev modelleri, küçük taş ev modelleri, taş ev villa,

Related Posts

Kaş-Kalkan-180-M2-Lüks-Dubleks-Villa-inşaatımız

Kaş Kalkan 180 M2 Lüks Dubleks Villa

Kaş Kalkan’da yeni lüks villa projemiz hayırlı olsun. Anahtar teslim villa inşaat projelerimize bir yenisiniDevamını oku

İç Mimari Tasarım ve Uygulama Hizmetimiz

İç Mimari Tasarım ve Uygulama Hizmetimiz

Antalya’da bulunan villasının iç mimari tasarım ve uygulama işleri için bizden fiyat teklifi değerli müşterimizDevamını oku

Hobbit-fiyatlari-ve-modelleri

Hobbit Evler Hakkında Önemli Bilgiler

Bu makalemizde çok ilginç, ilginç olduğu kadar da şirin ve fantastik bir yaşam alanını sizlereDevamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0