Fayans Döşeme – Fayans nasıl döşenir? 

Fayans Döşeme – Fayans nasıl montelenir, fayans döşenirken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Fayans döşemesi hakkında genel bilgiler.

Fayans Döşeme – Fayans döşenmesine ilk önce duvar fayanslarından başlanmalı. Sonrasında zemin (yer) fayanslarının döşenmesi gerekmektedir. Zira zemin fayans çizgilerini duvar fayans çizgisine bakarak hizalama yapabilirsiniz. Şayet öncelikle zemin (yer) fayans döşemesini uygularsanız, duvar fayans derz çizgilerini zemine göre ayarlamakta zorlanırsınız ve bundan dolayı görüntü bozukluğu yaşarsınız.

resimli fayans döşeme

resimli fayans döşeme

Fayans için zemin nasıl olmalıdır

1- Duvar ve zemindeki oyuntu (çukur) ve yarıklara (çatlak) fayans döşemeye başlamadan evvel spatula ile macun sürülür.

2- Bu macunu, metal bıçak veya geniş bir fırça yardımıyla oyuntu ve yarıklar yok olana dek sürmelisiniz.

3- Daha sonra 3-4 saat kurumasını beklemelisiniz.

4- Bu bekleme esnasında odanızın alanını ölçün, ortasını bulun ve işaretleyin.

5- Karoları düzgün bir şekilde dik açılarda döşemek istiyorsanız ip geçirmeniz oldukça faydalı olacaktır. Fakat ipin, yan duvarla tam olarak paralel olmasına dikkat edilmelidir. ipi düzgün olacak şekilde geçirdiyseniz, artık fayansları bu ipe göre döşeyebilir siniz.

seramik nasıl döşenir

seramik nasıl döşenir

Fayans kesimi ve yapıştırılması

1- Hazır yapıştırıcı yardımıyla fayansları yapıştırmak daha yararlıdır. Ancak fayansları çimentoyla yapıştıracaksanız, yapıştırıcıyı çimento ve suyla karıştırıp, tam kıvama geldikten sonra yapıştıracağınız alana sürün.

2- Fayansları tezgah üzerine ya da boru üzerine uygulayacaksanız hazırlamış olduğunuz karışımın içine elasti (öz yapıştırıcı) koymayı ihmal etmeyin. Çünkü elasti fayansların yapışmasına daha güçlü tesir etmektedir.

seramik döşemek

seramik döşemek

3- Elasti yapıştırıcı tam kıvamına geldiğinde, mala yardımıyla karışımı alt zemine sürün. Tabi ki her seferinde, bir defaya mahsus kullanabileceğiniz kadar karışım hazırlayın. (1 ile 1,5 m2.) Dişli bir spatula yardımıyla düz bir yüzey elde edinceye dek karın.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Fayans Ustası

4- Daha sonra ilk fayansı duvarın kenarına koyarak uygulamaya başlayın ve diğer fayansları da bu ilk karonun hizasına gelecek şekilde sıralayın.

fayans nasıl kaplanır

fayans nasıl kaplanır

5- Şayet kullanacağınız yapıştırıcıda kabuklanma olursa, bir daha o yapıştırıcıyı kullanmayın yenisini kullanın.

6- Köşeye yerleştirmeniz gereken herhangi bir fayansı kesmek zorundaysanız, öncelikle ölçüsünü almalı ve düzgün bir biçimde fayans kesme aletiyle kesmelisiniz.

7- Şayet yuvarlak şekillere ihtiyacınız varsa, ilk önce keseceğiniz şekli fayansın üzerine çizmelisiniz daha sonra kerpeten yardımıyla milimetrik parçalar halinde fayansı kırıp çıkarmalısınız. Unutmayalım ki fayans kesme aletinin ayarlanması oldukça basittir ve kesme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

fayans nasıl döşenir

fayans nasıl döşenir

Ayrıca bakınız;

fayans döşeme

fayans döşeme

fayans döşeme, fayans nasıl döşenir, fayans döşeme teknikleri nelerdir, duvar fayansları, zemin fayans, fayans döşemesi nasıl yapılır, seramik döşeme işlemi, fayans döşeme modelleri, fayans döşeme fiyatları, zemine fayans nasıl döşenir, fayans nasıl yapıştırılır, fayans nasıl montelenir, karoların kesimi ve yapıştırılması