ev-boyarken-dikkat-edilmesi-gerekenler7

Ev Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu yıla damgasını vurmuş Ev boyarken dikkat edilmesi gereken fikirleri burada inceleyin! Bu makalemizde Hazırlık aşamasından tutun, dış cephe boyamaya kadar her şey var. Ev boyamada dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz!

Ev Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Sıkıcı beyaz duvarlarla yaşıyor ve resim yapma düşüncesinden nefret mi ediyorsunuz? Boyama genellikle ev sahiplerinin korktuğu bir iştir. Ancak, çok fazla çaba harcamadan evinizin görünümünü iyileştirmenin en uygun yollarından biridir. Boyanın rengi, evinin havasını ve iç tasarımını önemli ölçüde değiştirebilmekte. Boya, koyu renk sıçramalarıyla kendini ifade edebilmekte ya da sessiz bir iç mekan için yumuşak fon olabilmekte.

2022 güncel boya badana (malzeme + işçilik) maliyetleri için bakınız; Boya Badana Fiyatları

ev-boyarken-dikkat-edilmesi-gerekenler1

Her iki durumda da boyama, iç tasarım dünyasındaki en kolay ve en ucuz araçlardan biridir. Nasıl düzgün yapılacağını bilince resim yapmak gerçekten eğlenceli olabiliyor. Boyama projenizin mükemmel şekilde sonuçlanması için düzgünce nasıl boyanacağını öğrenmek, uygulamanın güzel şekilde sonuçlanmasını sağlayabilmektedir. Hazırlık adımlarını izleyin. Detayarı atlamayın! Burada boyamadan önce işini kolaylaştıran ve korkunu hızla başarıya dönüştüren bilmen gereken birkaç şey var. Gelin birlikte keşfedelim!

Hazırlık Aşaması

Boyaya başlamadan önce alanı hazırlamak çok önemlidir. Buna tüm mobilyaların filme alınması, kaplanması ve tırnak deliklerinin doldurulması dahildir. Boya yapılacak odayı mümkün olduğu kadar boşaltmalısın. Oturma odanı boyuyorsan, büyük mobilya parçalarını merkeze taşımalı ve eski çarşaf ya da bezlerle örtmelisin.

Duvarları silmenin gereksiz bir adım gibi görülmesi son derece yanlış. Görülsün ya da görülmesin duvarlarda ellerinizden kaynaklanan kir, toz ve yağ birikintileri oluşur. Bu kalıntıları boya öncesi yok etmek, boyanın duvarlara yapışmasını sağlaması bakımından önemli.

ev-boyarken-dikkat-edilmesi-gerekenler2

Başkaca tüm çivi deliklerini ya da çatlakları dolgu ile doldurmalısın. Bitişik duvarları, pencere kenarlarını, ışık anahtarını ve priz kapaklarını bantlamalısın. Zemini örtmelisin.

Başarılı boya projesinin anahtarı, yüzeyi hazır hale getirmektir. Hatasız ve çatlaksız olarak kusurları doldurmak için macun ve kalafat kullanın. Parlak ya da parlak alanları hafifçe zımparalayıp matlaştırın. Boya kazıyıcı ya da elektrikli yıkayıcı bir aletle; yağ, küf ve pas gibi kirlenmeleri giderin. Yani işe temiz sayfayla başlayın.

Renk Paletinizi Belirleyin

Paletinizi tanımlayın. Evinizdeki çatı kaplama, tuğla, taş ya da sıva gibi malzemeleri dikkate alın. Toprak tonları; taş malzemeleri tamamlarken, daha soğuk tonlar ahşap yüzeylerle uyum sağlar. Mimari detaylarla oynayın. Dikey ve yatay dış cephe kaplamasına sahip bir evi iki tonda boyayabilirsin. Ya da nötr renge sahip evde; kapıları, döşemeleri ve pencere çıtalarını cesur renklerle kaplayabilirsin. Tüm bunları yaparken çevreni düşünmeyi unutma! “Ormanlık bir alanda mısın yoksa açıkta mısın? Komşuların ne yaptı?

ev-boyarken-dikkat-edilmesi-gerekenler3

Boya Rengini Test Edin

Belirli bir rengin duvarlarında nasıl görüneceğini, aydınlatmanla belirlemen oldukça zor. Boya rengine karar vermeden önce, bir numune satın almalı ve renk örneklerini test ettiğinden emin olmalısın. Duvarlarında rengin nasıl görüneceğine dair gerçek fikir edinebilmen için gündüz ve gece rengini gözlemleyip boyanın kurumasını beklemelisin. Renkten emin değilsen, birkaç numune satın alıp aynısını tekrarlamalısın. Aslında hangi renkleri sevdiğine şaşırabilirsin. Renk örneğinde en sevdiğin rengin evinde nasıl korkunç göründüğünü görünce daha da şaşırabilirsin.

Odanı Boyayarak Hayatına Renk Kat

Bazılarına göre renk ezici olabilir. Renk korkusu sizi beyaz, kırık beyaz ya da bej seçmenize neden olmasın. Değişik birkaç renk denemek, odada belirli bir his oluşturulmasını sağlayacaktır. Misal; odanın yüksek tavanlı ve büyük olması durumunda, koyu renkler mekana doku ve derinlik katar. Öte yandan, misafir banyosu gibi doğal ışık almayan küçük bir odaya sahipsen, daha parlak ve açık renkler gerçekten alanı açabilir ve daha büyük hissettirebilir. Esasen, renkten korkmayın, deney yapın. Neyin işe yaradığını görmek için şaşırın! Kalın bir tonda sadece tek vurgu duvarı boyasanız bile, evinize biraz renk katmaktan korkmayın.

ev-boyarken-dikkat-edilmesi-gerekenler4

Doğru Boya Seçimi

Doğru boyayı seçin. Önce bir test yaması yapın. Yapışma ya da uyumluluk sorunları olup olmadığını görmek için göze çarpmayan küçük bir noktayı astarlayın ve boyayın. Astar önemlidir. Boyaya iyi yapışır ve soyulmasını önler. En az sayıda katla boyaya en gerçek rengini verir. Birinci sınıf boya ve boya araçlarına yatırım yapın. Astar ve boya birlikte, işin daha ayrınılı sürmesine yardımcı olur.

Doğru Boya Miktarını Belirlemek

Boya badana projesi sırasında, uygulamanın yarısında boyanın bitmesi kadar sinir bozucu bir şey yoktur. Aynı şekilde çok fazla boyaya sahip olunmak istenmez. İşte size yardımcı olabilecek kullanışlı bir boya hesaplayıcı. Ne kadar boyaya ihtiyacınız olduğunu belirlemenize yardımcı olacak birkaç şey var. Tabii ki, öncelikle odanızın metrekaresini bilmeniz gerekir.

ev-boyarken-dikkat-edilmesi-gerekenler5

Doğru Boya Parlaklığına Dikkat Edin

Şaşırtıcı şekilde yalnızca renk değil, bitiş ve parlaklık da önemlidir. Parlak boyalar çok dayanıklıdır ve temizlenmesi kolaydır. Düz boya kadar kolay hasar görmez. Fakat, genellikle duvarlarınızdaki kusurları vurgulaması dezavantajıdır. Öte yandan, düz boya az parlaklık sağlayacak ama kusurları gizleyecektir.

Bununla birlikte, düz boya hasara karşı daha hassastır. Çoğu durumda, yumurta kabuğu cilası en iyi seçenektir. Banyolar ve koridorlar daha temizlenebilir, daha parlak bir parlaklığa ihtiyaç duyar. Bu demektir ki, doğru boya parlaklığını seçmeye dikkat etmelisin.

Değiştirilebilen Boya

Neyse ki boya, bir odayı yenilemek için ucuz bir yöntemdir ve kolayca değiştirilebilir. Belki boya rengi umduğun gibi çıkmamıştır. Rengi sevmediğini fark edersen, kolayca boyayabilirsin.

Ek olarak, renk dört duvarının tümü için çok baskın görünüyorsa, duvarın birini vurgulamak adına o renge boyamış olarak bırakmayı düşünebilirsin.

ev-boyarken-dikkat-edilmesi-gerekenler6

Dış Cephe Boyama

Evin dışını boyamak zahmetli ve önemli bir iştir. Boyama, evinizin kaldırım çekiciliğini arttırmanın ve dışını korumanın en elverişli en değerli yoludur. Başarılı şekilde dış cephe boya işine giden yolu belirleyebilmek için yapılması ve yapılmaması gerekenleri anlamak gerekli. Bu yüzden doğru olanı yapmak için harcanılan zamana değer. Buradaki en yaygın ikilem, doğru renklerin nasıl seçileceği konusudur. Yalnız dikkate alınması gereken başka önemli sorular ve doğru hazırlık hakkında bilinmesi gerekenler vardır.

Hava Tahmini

Boyanın yüzeye ne kadar iyi yapıştığını etkilediği için hava tahminini kontrol edin. Sıcaklık 30 derecenin altındaysa ya da dışarısı sisliyse evinizi boyamayın. Başkaca, yağmur yağdıysa ya da yağmur bekleniyorsa yeniden plan yapın. Yıllık bakım yapmayı ihmal etmeyin! Yeniden boyamalar arasındaki ömrü uzatmak için uzmanlar, evi dikkatlice yıkamanın ya da (elektrikli yıkamanın) ve yılda en az bir kez toz ve örümcek ağlarını temizlemenin görünümü aydınlatacağı konusunda hemfikir.

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

İLGİLİ BAŞLIKLAR: boya badana projesi,dış cephe boyama,ev boyama,boya seçimi,duvar boyarken nelere dikkat edilmeli,boya nasıl yapılır,ev boyarken renk seçimi,

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

WhatsApp Bilgi Al
7/24 Müşteri Hizmetleri
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz. 7/24 Müşteri Hizmetleri.