Yeni Trend Masif Mobilyalar

Masif ahşap nedir? Neden tercih edilir? Özellikleri nelerdir? Masif mobilya kullanımı nasıl olur? Masif mobilya bakımı ve temizliği nasıl yapılır? Bu makalemizde doğallığı ile sağlıklı yaşam alanı oluşturan ekolojik bir mobilya olan masif ahşap mobilyalar hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Yeni Trend Masif Mobilyalar – Günümüzün teknolojisi ile tasarımda en özel ve ince detaylar düşünülerek ortaya çıkarılan, doğal desene sahip olan ve kontrast renklerle kombin yapılabilen ahşap mobilyalar, her zaman ihtiyaç duyulan ve aranılan mobilyalardır. Genel olarak az işlenmiş ahşaplar ile yapılan dekorasyonlar daha başarılı olduğu için ahşap seçimi yapılırken, sade ve doğal haliyle tercih edilmelidir. Ağacın ince çizgi detaylarının göz önünde bulundurulması ile birlikte parlaklık kazandırılarak çekici bir yön kazanmasını sağlayan masif ahşap malzemeleri kullanarak, hem dekorasyon konusunda ağacın hayatınıza kattığı pozitif enerjiyi hem de  yaşam alanınızda modern bir görünümle birlikte sadeliğini de ön plana çıkartabilirsiniz. Peki nedir bu masif ahşap? Dekordelisi olarak bugünkü makalemizde, üretiminde sadece ağaç malzeme kullanılan kaplama veya doldurma olmayan, kokusu ve dokusuyla hayatınızı sizinle paylaşan sizinle beraber yaşayan, evinizin içindeki iklim dengesini sağlayarak bulunduğu ortamın nemini de alarak sağlıklı yaşam alanı oluşturan, kısacası ekolojik bir mobilya olan doğal masif ahşap mobilyalar konusunda detaylı bilgiler vereceğiz.

Tomruktan biçildikten sonra kurutularak veya kurutulmadan kullanılan ahşap malzemeye masif ahşap denir. Sunta, kontraplak veya fiber levha gibi kimyasal işlemlerden geçmiş ahşap ürünlerinin tersine, ağacın doğal şekilde işlenmesi ile elde edilir. Ahşabın en doğal hali olduğunda dolayı doğal ahşap mobilya olarak da bilinen masif ahşapta, ağaç kaplama veya doldurma bulunmaz.

Ağacın yapısı mekanik veya kimyasal işlemlerle bozulmadan doğal olarak muhafaza edilir, herhangi bir kaplama işlemi yapılmaz. Genel olarak üzerinde su bazlı boya ve cilalar tercih edildiğinden çocuklar için sağlıklı bir ürün olan, özellikle bebek ve çocuk odaları için oldukça fazla tercih edilen masif mobilyalarda, ağır metal ve tutkal kullanılmaz.

Doğal masif ağaçtan yapılmış olan mobilyalar sunta, mdf gibi karma veya işlenmiş malzemelerden yapılanlarla karşılaştırılamayacak kadar farklıdır. Çeşitli birleştirme yöntemleri ile farklı ebatlarda mobilya uygulamaları yapmanın mümkün olduğu masif ahşap, her türlü mobilya imalatına uygundur.

Masif mobilya sunta, mdf, kontraplak gibi benzeri malzemeden imal edilmiş mobilyaların tersine çizilmelere, lekelere ve su hasarlarına karşı yüksek dirence sahip olmakla birlikte çok daha uzun ömürlüdür. Aynı zamanda üretimi ekolojik olarak da doğaya daha saygılıdır ve üretim aşaması tamamen doğaldır. Olağanüstü kullanım hissi ve farklılığının yanı sıra sağlamlık, uzun ömür ve doğallık gibi ayrıcalıkları masif ahşap mobilyaları çok daha çekici kılmaktadır.

Özellikleri

  • Masif ahşap yapısı gereği evlerde bulunan nemi %50’ye varan oranda koruyarak; mantar, böcek ve bakterilerin üremesini engeller ve astım gibi solunum problemlerini minimize edecek koşulların oluşmasını sağlar.
  • Solunum problemlerini minimize eden hava sirkülasyonu sağlaması ile; sadece mobilya yüzeyindeki temizliği değil, havadaki temizliği de kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.
  • İyi bir şekilde ses ve ısı izolasyonu sağlamasından ötürü; yüksek sıcaklıklarda kolay deforme olmaz.
  • Diğer malzemelere nazaran aside karşı dayanıklılığı yüksektir ve temizliği kolaydır.
  • Masif ahşaptan üretilen mobilyalar; yukarıda bahsedilen işlenmiş malzemelerden imal edilen mobilyalara göre çok daha farklı bir kullanım tecrübesi yaşatırlar.
  • Bakımı yapıldığı sürece uzun süre doğal görünümü korur.
  • Doğru ısı ve nem ortamında kullanılırsa yüzlerce yıl ömrü vardır.
  • Diğer ahşap ürünlerinin aksine tamir edilebilir.
  • Hazırlık aşamasındaki kurutma işlemi sayesinde ağacın içindeki su kurutulduğu için; zamanla çürüme, aşınma, içerisinde oluşacak mantar çürüklüğü ve böcek oluşumu gibi bütün zararlı olabilecek durumların önüne geçer.
  • Özellikle metal mobilya detayları ürünün yapısına zarafet katar.

Masif Mobilya Kullanımı

Doğal ahşap masif malzemeden yapılan mobilyalar, evinize renk katmasının yanı sıra yaşam alanınıza pozitiflik katarak, daha sağlıklı ve huzurlu günler geçirmenize yardımcı olmaktadır. Yüzde yüz doğal ağaç malzemeden el işçiliği ile üretilmekte ve üretilen her ürün size özel dokusu ile sunulmaktadır. Ancak bu doğal ağaç doku her ne kadar kendi kendini yenilerse yenilesin, masif mobilya kullanırken son derece özenli olmanız gerekmektedir.

Masa ve Sehpalar

Her ne kadar doğal ahşap masalarda koruyucu bitkisel yağlar kullanılsa da, masa yüzeyinde uzun süre kalan sıvı beklemelerinde leke yapabilir. Eğer böyle bir duruma maruz kalırsanız, bir saat içerisinde kuru bez ile müdahale etmeniz gerekir. Ancak böyle bir durumun yaşanmasını istemiyorsanız ahşap masa kullanırken, yemek sırasında mutlaka altlık kullanmanız gerekir.

Kitaplık ve Konsollar

Evinizin çalışma alanlarında, seyir köşelerinde, mutfağınızda veya antrenizde doğal ahşap ürünlerinizi kullanırken, ahşap yüzeye zarar verecek kesici veya delici cisimlerden korumanız gerekir. Masif ahşap ürünlerinizin toz alma ve temizleme işlemlerinde, kimyasal ürünler kullanmayınız. Sadece memli bir bezle temizlemeniz yeterlidir.

ÖNEMLİ! Doğal ahşap masif kullanırken dikkat etmeniz gerekenlerin en önemlisi, ürünleri ısı kaynakları ve direk güneş ışığı temasından korumanız olacaktır.

Mobilya Bakımı ve Temizliği

Özel tasarımı ve modern hatları ile beğenerek aldığımız mobilyalarımız, kullanım sürecinde kirlenmeye ve bu duruma bağlı olarak ilk zamanki görünümünü kaybetmeye başlar. Hem iç hem de dış mekanlarda doğal ve sıcak etkisi ile sıkça tercih edilen ahşap tasarımların, bu şık ve sıcak etkisinden uzun süre yararlanmak için belli aralıklarla bakım yapılmalıdır. Doğal, estetik ve sıcak etkisiyle öne çıkan bu mobilyalar, her ne kadar dayanıklı yapıya sahip olsalar da düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyarlar.

Ancak hangi ağaçtan üretilirse üretilsin bakımını yaparken, kimyasal içerikli temizleyicilerden uzak durulmalıdır. Doğal ahşabın bakımı sanıldığının aksine pratik bir kaç yöntemle çok zaman harcamadan yapılabilir. Peki ahşabın dokusuna zarar vermeden temizleme yöntemleri nelerdir? İşte kolayca uygulayabileceğiniz birkaç pratik doğal bakım önerileri..

Özel Ahşap Temizleme Solüsyonu

Günümüzde pek çok markette rahatlıkla bulabileceğiniz hava sirkülasyonu sağlayan özel ahşap temizleme solüsyonlarını, temizlik için tercih edebilirsiniz. Ancak bu noktada nemli bir yüzey bırakmamaya ve temizleme sonrasında yüzeyin kesinlikle kuru kaldığından emin olmalısınız.

Kumaş kullanılan koltuk ve sandalye temizliğinde, kumaşın yüzeyinde yaşayan ve gözle görülmeyen bakterileri temizlemek adına özel yıkama makinelerini kullanabilir, doğal temizlik malzemelerini evinizde saf ve temiz su ile hazırlayarak kumaşlarınıza sert davranmadan haftalık olarak silebilirsiniz.

Kimyasal maddeler ile yapılan yanlış temizleme yöntemleri, ahşabın dokusuna zarar verir ve dayanıklılığını azaltır. Bu yüzden ahşabın bakımı ve temizliği söz konusu olduğunda mümkün olduğunca doğal temizleme yöntemlerine başvurmak gerekir. Bu noktada size önerimiz, su bazlı ahşap temizleyici ürünler tercih etmeniz olacaktır. Böylelikle günlük ev temizliğinde kullandığınız nemli bezlerle birlikte kolayca ahşap mobilya bakımını yapabilirsiniz.

Evde Doğal Ahşap Cilası

Boş bir sprey şişesi içine 100 ml ile 130 ml arası zeytinyağı ve tatlı kaşığının yarısı kadar limon esansı yağı doldurun ve güzel bir şekilde karıştırın. Çok güzel kokusu olan bu karışımdaki zeytinyağı bir koruma, limon esansı ise ahşabın üstündeki lekeleri çıkarmak için etkili doğal bir çözümdür. Elde ettiğiniz bu karışımla belli aralıklarda ahşap mobilyalarınızı temizleyin. Böylelikle farklı kimyasal madde içeren ahşap temizleyiciler yerine, evinizde pratik şekilde kendi özel ve doğal cilanızı hazırlamış olursunuz.

Dış Mekanlar

Bahçe veya teras gibi dış mekanlarda bulunan ahşap mobilyalar sıcak ve soğuktan kolayca etkilenir. Bu yüzden aşırı sıcağa veya soğuğa maruz kalan ahşap üzerinde renk solması veya yıpranma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durumla karşılaşmamak ve önlem almak adına, tip yağı veya terebentin gibi koruyucu yağlardan faydalanabilirsiniz.

Basınçlı Su Ahşap üzerindeki lekeleri derinlemesine yok eden bir diğer yöntem basınçlı su kullanmaktır. Bunu uygulayabilmek için bir kompresöre ihtiyacınız olacaktır. Her yapı markette birçok farklı markanın basınçlı su kompresör modelleri arasından size en uygun olanını temin edebilirsiniz. Ahşabın üzerine basınçlı su uyguladıktan sonra, mobilyalarınız ilk günkü gibi pırıl pırıl kalmasını sağlamak için terebentin ve balmumu karışımı uygulamalısınız.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz bir önceki yazımız olan ”Ahşabın Doğal Güzelliği” başlıklı yazımıza da göz atarak önerilerden ilham alabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

İLGİLİ BAŞLIKLAR: ahşap dekorasyon,ahşap tasarımlar,masif mobilya,doğal masif,doğal ahşap mobilya,ahşap seçimi,ahşap mobilya,doğal masif ahşap mobilyalar,masif ahşap,ahşap mobilya dekorasyon,masif ahşap dekorasyon fikirleri,ahşap mobilya ev dekorasyonu,ahşap dekorasyon önerileri,

Related Posts

güncel-videolarımız-2023

Güncel Videolarımız

Dekordelisi ailesi olarak projelerimize ait videolar serimize devam ediyoruz. Sıklıkla çalışmalarımıza ait inşaat, tadilat veDevamını oku

Antalyada-ultrlüks-villa-yapım-sözleşmesi

Ultralüks Villa İnşaatı Yapım Örnek Sözleşmesi

Antalya Döşemealtı’nda yapmış olduğumuz yeni anlaşmamıza ait sözleşmemizi inceleyin. Böylelikle, sizlerde yaptırmak istediğiniz lüks birDevamını oku

Tarihi Binanın Restorasyonu

Oldukça eski ve yıpranmış olan tarihi binanın restorasyonu ve onarılmasına ilişkin vermiş olduğumuz fiyat teklifimizdir.Devamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

0