Ahşabın Doğal Güzelliği

iç mimaride ahşap mobilya nasıl tasarlanır? Ahşap dekorasyon önerileri. Dekorasyonda ahşap kullanımı. Bu makalemizde dekorasyonda ahşap tercih etmek isteyenlere ilham verecek fikirler hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Ahşabın Doğal Güzelliği –  Bilindiği üzere dekorasyon içinde yer alan mobilyalar; dekorasyona renk veren, onu şekillendiren aynı zamanda doğal ve pratik yaşam alanı haline getiren temel unsurların başında gelmektedir. Evinizi dekore ederken hem renkli ve ferah bir atmosfer oluşturmak, hem de şık ve dekoratif yaşam alanlarına sahip olmak için dekorasyon tarzınız kadar kullanmış olduğunuz mobilyalar da bir o kadar önemlidir. Farklı malzemeden yapılmış olan ürünlerin birlikte kullanılması ortama gerek sıradışı bir görünüm, gerekse sıcaklık kattığı için ev dekore edilirken kullanılan parçalarda zaman zaman farklı dokulara yer verilmektedir. Uzun zamandır çeşitli döşemeler ve mobilya kullanımı ile birlikte hepimizin evine giren ahşabın dekorasyonda kullanımı, insanlara daha çok yaşanmışlık hissi vermektedir. Bu nedenle günümüzde dekorasyon adına renk ve doku sayısını arttırarak doğallığı pekiştirmek, hem renkli hem de şık dekorasyonlar oluşturmak için doğal ahşap mobilyalar veya renklendirilmiş mobilyalar tercih edilmektedir.

Renginden ve dokusundan dolayı doğal görünüme sahip olan ve ufak dokunuşlarla dekorasyonun içinde yer edinen ahşap parçalar, bulundukları ortama hem otantik bir görünüm hem de sıcaklık katarlar. Yaşam alanlarımızı dekore ederken tercih edeceğimiz dekorasyon stilleri geniş bir yelpazeye sahiptir.

Bu dekorasyon stillerinden hangisini tercih edersek edelim, genel olarak kullanılan ana malzemelerden birisi ahşap olacaktır. Doğayı da çağrıştıran yapısı ile insana huzur veren ahşap malzeme, boyasız ve sade görünümlü damarlı yapısı ve çizgileri sayesinde oldukça dikkat çekicidir. Bu malzeme kimi zaman renklendirilerek kimi zaman da farklı tonlarından seçilerek renk kullanımı konusunda size farklı seçenekler sunar.

Ağaç türüne göre mobilyalar kendiliğinden renkler ve desenlere sahip olabileceği gibi ahşap mobilya kaplama işlemi ve ahşap mobilya boyaları kullanılarak da, farklı renklere sahip olunabilir. Doğallık konsepti ile yola çıkarak oluşturduğu sıcak dokunuşu hissedebileceğiniz ahşap mobilya, son yıllarda dekorasyon ve duvar tasarımlarında da oldukça ilgi çekmeye başlamıştır.

Genel olarak ispanyol tarzı dekorasyonlarda daha çok ön plana çıkan ahşabın verdiği güzelliği diğer hiçbir ürün vermemektedir. Her ne kadar koyu renkler kullanıldığında kasvetli bir hava oluşturma riskine sahip olsa da, doğru kullanıldığı zaman oldukça iyi sonuçlar veren ahşabın hiçbir zaman modasının geçme ihtimali yoktur.

Modern mimari tarzının dışında kendine has bir ev dekore etmek isteyenler için birbirinden güzel fikirler sunan ahşap mobilyaların tamamı ağaçtan imal edilmez. Ağaçların işlenmesi ile birlikte elde edilen mdf, suntalam gibi malzemeler için ahşap mobilya kaplama işlemi uygulanır. Ahşap mobilyaları evinizde doğal halleri ile kullanarak dekorasyon yapabileceğiniz gibi evinize renk getirmesi veya renkli bir dekorasyona imza atmak için renklendirerek de kullanabilirsiniz.

Ahşap mobilya kaplama işlemi ile her renk ve her doku türüne sahip mobilyalara sahip olabilirsiniz. Dekordelisi olarak bugünkü makalemizde, iç ve dış mekanlardaki dekorasyon trendlerindeki değişimleri takip etmek adına sizler için araştırıp derlediğimiz doğal ahşap mobilyalar hakkında detaylı bilgilere yer vereceğiz.

Ahşap Dekorasyon Önerileri

Yaşam alanlarınızda oturma odasından çocuk odasına, yatak odasından banyoya kadar her yerde ahşap kaplama mobilyalar kullanabilir veya istediğiniz renklere boyanmış mobilyaları tercih edebilirsiniz. Çok yönlülüğü, doğallığı ve güzelliği ile evlerinizin birçok bölgesinde kullandığınız ahşaplar, dekorasyon konusunda da sizi rahatlatan yapıların başında gelmektedir. Unutmayın! ev dekore ederken evinizde kullandığınız mobilyalar, dekorasyon stiline göre renklendirilmelidir.

Evleriniz nasıl tasarlanmış olursa olsun, ister geleneksel bir dekor isterseniz de çağdaş bir ortam oluşturmak için ahşap kullanabilirsiniz. Hayal ettiğiniz doğallığa sahip rengarenk bir dekorasyon yapabilmek adına, ahşap mobilyaları renk kataloğunda bulunan tüm renklere göre renklendirebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? İşte size ahşap mobilya dekorasyonu ile ilgili bazı öneriler;

Orjinal Ahşap

Orijinal ağaç rengi ve dokusu evinizde doğallığı en içten şekilde yaşamanıza katkıda bulunacağından ötürü, seçeceğiniz ahşap mobilyalar için; ister ahşap mobilya renkleri ile renklendirilmiş olan mobilyaları isterseniz orjinal meşe, sedir gibi cezbedici renklere sahip olan ağaçları tercih edebilirsiniz.

Canlı Renklere Sahip Mobilyalar

Doğal ağaç dokusu ile ahşap mobilya renklerini kombinleyerek evinizde doğal bir sentez oluşturabilirsiniz. Öyle ki! renkli ve doğal mobilyalar hem doğal bir dekorasyon yaparak doğal bir hayat yaşamanıza yardımcı olur hem de rengarenk bir dünya oluşturmanıza katkı da bulunur. Renkli ve canlı bir hayat yarzınız varsa;

  • Ahşap mobilya kaplama yöntemi ile imal edilen renkli ahşap mobilyaları; istediğiniz ahşap mobilya renklerine boyatabilirsiniz.
  • Farkınızı ve tarzınızı; mobilya renklendirme işlemi ile yapacağınız renkli dekorasyonlar ile ortaya koyabilirsiniz.
  • Tüm ahşap mobilyaları tek bir renk kullanarak renklendirip dekorasyon içinde kullanabileceğiniz gibi; bütün renklerden yararlanarak evinizde muhteşem görünümlü renkli mobilyalar elde edebilirsiniz.

Farklı Malzemelerle Kullanımı

Bilindiği üzere deri veya taşla ahşap malzemeler birbirini tamamlıyor. Bundan dolayı, mobilyaların bir kısmında ahşap kullanılırken, oturma gruplarında deri tercih edilebiliyor. Ancak mekanın daha resmi hale gelmesini saladığı için çoğunlukla iş yerlerinde tercih ediliyor.

Mermer gibi farklı malzemelerle de şık bir kontrast oluşturan ahşap mobilyalar, dış mekanlardan ziyade iç mekânların adeta vazgeçilmezi haline gelmiş durumdadır. Modası hiçbir zaman geçmeyen bu mobilyaların, farklı bir şekilde yeniden değerlendirilmesi diğer malzemelere oranla çok daha kolay olmaktadır. Öyle ki;

  • Mobilya kısımlarını boyadığınız ve kumaş kısımlarını yenilediğiniz ahşap oturma gruplarının; nasıl büyük bir değişim geçirdiklerini görünce oldukça şaşırabilirsiniz.

Özel Desenler

Özel desenlere sahip mobilyalarınızın olmasını istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey ahşap mobilya kaplama tekniğini kullanmaktır. Bu teknik sayesinde mobilyaların yüzeyine istediğiniz renklerde kaplayabilir, özel dokusu ve deseni ile son derece mükemmel ahşap mobilyalara sahip olabilirsiniz. Arzu ederseniz kaplamalarınızı, renklendirilmiş kaplam malzemeleri ile de yapabilirsiniz. Tercih sizin..

Dekorasyonda Ahşap Kullanımı

Klasik Tarz

Klasik tarz dekorasyondan hoşlanıyorsanız, oymalı ve kabartmalı ahşap mobilyalar tercih etmelisiniz. Ancak iç mekanın daha geniş görünmesini sağlamak için fazla gösterişli olmayan ahşap mobilyalar kullanmalısınız. Dekorasyonda kabartmalı veya oymalı mobilyaları etkin şekilde kullanacaksanız, diğer mobilya ve objeleri sade seçmelisiniz.

Rustik Tarz

Klasik tarza göre daha modern çizgilerle yapılan tasarımlarda görebileceğimiz rustik tarzda, eskitilmiş ahşap daha doğal bir görünüm sağladığı için eskitme ön plana çıkmaktadır. Ahşap mobilyalarda kullanılacak kumaşın türü ve renginin önem taşıdığı bu tarzda, kullanılacak olan mobilya ve aksesuarların sade olması önerilmektedir. Ayrıca yeşil, mavi, bakır, turuncu, ve hardal gibi sıcak ahşap renklerle yakışan ağaç malzemelerin, işlenmiş olmasına rağmen olabildiğince doğal halde tutulmasına özen gösterilmektedir.

Loft Tarz

Dekorasyonda ahşap ile metali beraber kullanarak bir diğer tarz olan loft tarzı oluşturabilirsiniz. Loft tarz dekorasyonlarda;

  • Genellikle tuğlalar ile örülmüş duvarlarda doğallığın bozulmaması adına; hem boya kullanmayarak hem de büyük  ve gösterişli unsurları tercih ederek, alanın odak noktasını oraya yönlendirebilirsiniz.
  • Mobilyalarda deri kumaşları tercih ederek; alana vurgu yapabilir ve kontrast oluşturabilirsiniz.

Minimalist Tarz

Minimalist tarz dekorlarda genel olarak doğa renkleri tercih edilmektedir. Bu tarz dekorasyonlarda doğallığı ve ağaç dokusunu ön plana çıkarmanın değişik yolu ise aydınlatmadan geçmektedir. Ahşabın kullanıldığı dekorasyonda aydınlatmalar gündüz yoğun ışık verecek, akşam ise loş ışıkla dinlendiriciliği sağlayacak şekilde yapılmalıdır. Ayrıca bunun yanısıra ahşaptan yapılan bir evin ısınmasının diğer evlere nazaran daha kolay olduğu da unutulmamalıdır.

Küçük Evlerde

Küçük evlerde ahşap kullanımı oldukça riskli olduğu gibi, ahşap seçiminde renk tonu da oldukça önemli bir konudur. Ancak küçük evlerde, ahşap kullanırken;

  • Kasvetli hava oluşturmamak için; çok küçük alanlarda tercih edilmelidir.
  • Duvar veya dekorasyonda kullanılacak olan ahşabın, odanın genel atmosferini bozmaması için; uyumlu tonlarda tercihler yapılmalıdır.
  • Özellikle mobilya ve döşeme rengine; dikkat edilmelidir.

Evlerin Gözdesi Yemek Masaları

Genel olarak büyük ve göz önünde bulunmalarından dolayı evlerin gözde parçalarından olan yemek masaları, oldukça dikkat çekmektedirler. Bu nedenle dekorasyonu güzelleştiren parçalar arasında oldukça büyük bir yere sahiptirler. Son yıllarda yemek masalarında kullanımı artan ahşap mobilyalar, dekorasyonda otantik ve doğal bir atmosfer sağlamakla birlikte sıcaklıkta katarlar. Günümüzde hemen hemen her dekorasyonda karşınıza çıkabilecek olan farklı renk ve çizgilere sahip bu ahşap yemek masaları, farklı ağaç tiplerinden tamamen doğal olarakta yapılabilmektedirler.

Kitaplarla Bütünleşen Ahşap

Ev dekorasyonunun atmosferine sıcaklık katan kitapları bir mobilya ile bütünleştireceksek, en çok yakışacak olan mobilya kesinlikle ahşap mobilyadır. Özellikle simetrik ve asimetrik modellerle sık sık karşınıza çıkan kitaplıklarınız için isterseniz tamamen ahşaptan üretilmiş olan modelleri, isterseniz de ahşap ve metalin beraber kullanıldığı modelleri tercih edebilirsiniz. Eğer bu konuyla ilgili net bir çizginiz yoksa, farklı şekillerdeki ürünleri de kullanabilirsiniz.

Ahşap Sehpalar

Salon ve oturma odası gibi yaşam alanlarında doğal bir dekorasyon yapmayı düşünüyorsanız, orijinal ağaç kullanmalısınız. Evlerde en çok vakit geçirilen ve en göz önünde yer olan salonlar, hem kendinize görünüm olarak hoş gelecek hem de misafirlerinizde sıcak bir izlenim bırakacak dokularla donatılmalıdır. Bu yüzden farklı malzeme ve renklerde üretilen, kendisi küçük ancak etkisi epeyce büyük olan sehpaları evinizin salonunda kullanarak, dekorasyonunuza sıcaklık katabilirsiniz.

NOT: Alanında uzman markaların, sağlık standartlarına uygun olarak ürettiği boya ve vernikler ahşapların ömrünü uzatır. Bu yüzden ahşap mobilyaların dayanıklılığını arttırmak için kaliteli ahşap boyaları tercih etmenizi öneririz.

İlginizi çekebileceğinizi düşündüğümüz bir önceki yazımız olan ”Evde Metal Etkisi” başlıklı yazımıza da göz atarak önerilerden ilham alabilirsiniz.

Aşağıdaki sayfamızı da mutlaka ziyaret ediniz;

Tadilat Fiyatları

İLGİLİ BAŞLIKLAR: ahşap mobilya renkleri,ahşap mobilya tasarımları,ahşap mobilya dekorasyonu,masif ahşap,ahşap ev dekorasyon örnekleri,ahşap ev iç dekorasyonu,ahşap mobilya,ahşap dekorasyon,ahşap ev dekorasyon ürünleri,ahşap oturma grubu,orjinal ahşap,ahşap mobilya kaplama,ahşap mobilya boyaları,ahşap malzeme,doğal ahşap mobilyalar,

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *

WhatsApp Bilgi Al
7/24 Müşteri Hizmetleri
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz. 7/24 Müşteri Hizmetleri.