Şömine yapımı ve tasarımlarıyla alakalı merak ettiğiniz her şeyi bu makalemde sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak şömine tasarımları görmek ister misiniz? Soğuk günlerinizi ısıtacak farklı fikirlere ne dersiniz? Peki bu tasarımları nasıl yapar ustalar merak ediyor musunuz?

Şömine Nasıl Yapılır – Bu konuda bize güvene bilirsiniz. Biz dekor delisi olarak engin tecrübe ve sınırsız hayal gücünüzü kullanarak sizler için çalışıyoruz. Size temin ederiz ki yaptığımız işler yapacağımız işlerin teminatıdır.

Şömine Nasıl Yapılır- Bu konu ustalık gerektiren oldukça zahmetli ve incelik isteyen bir iştir. Şömine ustaları şömine yaparken bazı modelleri baz alırlar. Bunlar: taş şömine, klasik şömine ve alçıpan şöminelerdir: fakat bu anlamda kendinizi sınırlamak doğru olmaz. Bu modellerden birini seçmek için evinizin tarzını ve salonunuzun odak bölgesini belirlemek yeterli olacaktır.

Her evde şömine yoktur ama olanlarında romantik bir dekorasyona imza attığı su götürmez bir gerçektir. Öyle ki şömine kullanma fikrimiz ne kadar rustik ve tarihi bir fikir gibi görünse de modern yaşama ayak uydurmuştur. Modern tasarımlı şömineler trend olmuştur.

Şömine eski zamanlarda insanlar tarafından ısınma ve yemek yapmak için kullanılırken günümüzde dekoratif ve ısınma amaçlı kullanılmaktadır. Yıllardır modası geçmeyen doğal taş ve tuğlalardan yapılan odun şöminelerinin ayrı bir ambiyansı varken modern evlerde doğalgazlı ve elektirikli şömineler evlerin tazına dekorasyon katmıştır.

Şömine nasıl yapılır aşamalarını şöminenin tarzı ve modeli belirler. Bu yüzden ilk aşamada yaptıracağınız şöminenin modelini ve tarzını belirlemek olmalıdır. Böylece belirlemiş olduğunuz tarzı uygulamaya geçirmek daha kolay olacaktır. Gerekirse perspektif ve 3d çizimler ile tasarımlarınızı ön görerek yaptıracağınız şömine nasıl olacak görebilirsiniz. Bu sayede evinize şömine yaptırırken ve şömine modelleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz, şömine yapım aşamaları ne şekilde olur, başlıklarını açıklayacağım.

Ev İçi Şömineleri

Evinizin tarzı belli ise şömine seçimini evinizin tarzına uydurmak en akıllıca fikir olur. Eğer salonunuzun star parçasını şömine yapmak istiyorsanız, kesinlikle evin merkezinde şömineniz yer almalıdır. Bu sayede evinizin ısınma şekli olan şömineniz odanın merkezinde yer alır. Hiç şüphesiz odanızın star parçası da en dikkat çekici yerde olur.

Ev içi şömineleri yaptırırken tarz ve odanızın modelini iyi değerlendirmeniz gerekir. Şöminenin yapılacağı köşe yada duvarı seçtikten sonra sıra ustadadır. Şömine nasıl yapılır diye düşünürken tarz ve isteklerinizi duvar ustası ve tasarımcı da olan şömine ustalarına iç rahatlığıyla anlatabilirsiniz. Seçtiğimiz duvara yaptıracağımız şömine eğer odun ateşi ile ısıtacaksa baca çıkışı olmalı ve yoksa yaptırılmalıdır. Eğer ısınma şekli elektirikli ya da doğal gaz yöntemi olacaksa elektirik ve doğal gaz tesisatını çektirmek ilk iş olmalıdır.

Taş Şömine Yapımı

Sizlere evlerimizin içerisindeki şöminelerin yapımı hakkında biraz bilgi vermek isterim. Evlerimizde şömine yeri olarak belirleyeceğimiz yer usta tarafından yapıl şömine projesi dahilinde hazırlanır. Hazırlanan bu yerde baca çıkışı yoksa usatalar baca deliği açar. Bu deliğe giden sac veya tuğladan yapılan baca uzantısı hazırlanır. Şömine nasıl yapılır diye düşünmeyin, eğer yapılacak şömine doğalgaz ile çalışacaksa şöminenin yapılacağı yere tesisatcılar doğal gaz hattı çeker. Elektirikle çalışacaksa tabi ki elektirik hattı çekilmelidir. unlar şömine kurulumuna başlamadan önce yapılması gereken işlerdir.

Hattımızı çektik ve bacamızı açtık şimdi sıra asıl mesele olan şömine kurulumunda.

Ben sizlere tuğla ve taştan yapılan şömine modelinin yapım aşamasını anlatmak istiyorum, öyle ki doğal gazlı ve elektirikli şöminelerin kurulumu için ustaya ihtiyaç yoktur. Çünkü lektirikli ve doğalgazlı şöminelerinizin yerini hazırladıysanız kurulumu da imalatcı firma tarafından kolay bir şekilde yapılacaktır. Benim sizlere asıl bahsini edeceğim duvar ustalarının elinden çıkan şömineler olan taş, tuğla ve alçıpandan yapılan şöminelerdir.

Taş ve tuğla şömine yapımı aşamaları şöyledir:

  • İlk olarak kullanacağımız tuğla ve taşları en sağlam çatlaksız kırıksız şekilde seçmeliyiz. Çünkü bu doğru seçim ısınma ve duman sızıntısını önleyecektir.
  • Sonra yapmamız gereken işlem şöminenin yapılacağı yeri belirlemek ve alanı inşaya hazırlamak.
  • Yapım aşamasında belirlenen şömine tabanına 60cm derinliğinde bir çukur açılmalıdır.
  • Bu açılan çukur şöminenin bir nevi temel kısmını oluşturmaktadır.
  • 60cm derinliğinde açtığımız çukura mıcır yata küçük taş parçaları ile ince bir katman yaparız.
  • Temel yapılan zemine çimento ile ince bir çerçeve ve ince tabakalı bir harç atarız ve bir süre kurumaya bırakırız. Ama şömine temelinin kuruma süresi bir kaç günümüzü alabilir.
  • Temelimiz kuruduktan sonra tuğla ile şöminenin tasarımına göre tuğla ve taşlar harç yardımı ile duvar gibi örmeye başlarız. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus tuğlaların örme işleminden önce en az bir saat suda bekletilmesidir.
  • Duvarımızı ördük ve yukarı doğru yükselttik, en son işlemimizde baca montajını yapmaktır.
  • Son yapmamız gereken işlem şöminenin bacasını takmaktır. Baca takma işlemini doğru yapmamız gerekir. Yanlış bir iş sızıntılara neden olur. Bu büyük tehlike yaratır.

Balkon İçin Şömine Tasarımları

Balkon içi şömine tasarımları balkonlarımızı süsleyen ve dış mekan tasarımalarıdır. Dış mekanda da ısınmamıza olanak sağlayan dış mekan dekorasyonlarındandır. Çünkü alkon, teras ve kış bahçelerinde ısınma sistemi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tasarımlar eskiye dönüş gibi düşünseniz de şık ve faydalı demir döküm sobalarda trend dekorasyon ısınma şekillerinden biri olmuştur.


Şömine Fiyatları

Şömine fiyatlarını bu sayfamızda inceleye bilirsiniz. Fiyatlar sayfamızı sıklıkla güncelleyerek sizleri daha doğru bilgilendirmek istiyoruz.


Şömineler dış mekanlarda odun ateşine olanak sağlarken daha az tehlike arz eder. Bu yüzden iç mekana göre dış mekan kullanımları daha sağlıklı ve fazladır.

Buna bağlı olarak benim kendi fikrim aile toplantılarında, arkadaş toplantılarında ya da çekirdek ailenizle hoş ve sıcak bir ortam geçirmek için bulunmaz nimet olur.

Eski zamanlarda sobayla ısınma şekli vardı. Bundan olabileceğini düşünüyorum, ki her yaşa hitap eder şömine fikri. Öyle ki eskiye de yeniye de hitap eder. Şömine tasarımları iç mekanda olduğu gibi dış mekanda da oldukça çok kullanılmaktadır. Kullanılma şekilleri bir çok sebebe bağlıdır. Verandanız da ailenizle bir barbekü keyfi yapmak isteyebilirsiniz. İmdadınıza şömine ve barbekü koşar. Çünkü yılbaşı akşamı eşinizle kış bahçenizden karı izlerken içinizi ısıtır şömine.

Buna rağmen dış mekanda kullanılan şöminelerin konsepti içerdekilere göre biraz farklı olabilir. Bu farklıklar genelde dış mekan şömineleri doğal konseptli olmasıdır. Çünkü dış mekanda doğal taş ortamın tarzına uyarken daha modern ve teknolojik şömine tasarımları iç mekanla uyum içindedir.

Modern Şömine Yapımı

Modern şömineler inanılamaz tasarımlara imza atmaya başlamıştır. Bu tasarım fikirleri ateşin sıcaklığını görsellerle hissettiren sıcak hava akımıyla destekleyen plazma şöminelere kadar gider. Artık evlerimizin star parçası olmaya hazır şömine çeşitleri yapılmıştır. Evimizin salonuna ilk girdiğimizde direk dikkatleri üzerin şömineniz çeker.Çünkü ık duran görüntüsüyle de içimizi ısıtan şömineler dekorasyon özelliği de katar salonumuza. Bu sebeple bile evinizde şömine kullanma fikri size sıcak gelir.

Modern salonlar yaptık. Modern konseptimize uydurduğumuz şömine tasarımları da yaptık. Çünkü şömineler malzeme ve tasarıma göre fiyat değişikliği gösterebilmektedir. Öyle ki cam, çelik, demir döküm, ve mermer modelleri olan bu şöminelerin kurulumları da satıcı firma tarafından sağlanır. Bu şömineler satıcı firma tarafından garanti kapsamına alınır.

Muhteşem Şömine Fikirleri:


Yukarıdaki yazımda sizlere şömine nasıl yapılır konusuyla alakalı bilgi verdim. Çünkü bu konular da merak ettiğiniz daha farklı -nasıl yapılır- konuları olabilir. Eğer varsa aşağıdaki tümünü incele butonuna tıklayarak nasıl yapılır sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

iLGİLİ BAŞLIKLAR: şömine yapımı, muhteşem şömine fikirleri, modern şömine yapımı, balkon için şömine tasarımları, trend şömine modelleri, taş şömine yapımı, tuğla şömine yapımı,