Mutfak Dolabı Nasıl Yapılır?

Mutfak dolabı mı yaptırmak istiyorsunuz? Yaptıracağınız dolap hakkında tereddütleriniz neden ?İmalat montaj ve tadilat süreci sizi korkutuyor mu? Düşünmeyin ve korkmayın biz dekordelisi ailesi olarak 7/24 hizmetinizdeyiz. Soru ve fiyat almak için ücretsiz keşif talebinizle en kolay ve hesaplı bir şekilde mutfak tadilatınızı yaptırmanız mümkün.

Mutfak Dolabı Nasıl Yapılır Mutfaklarımız evlerimizin en çok kullanılan ortak alanlarından birisidir. Bu yüzden mutfaklarımız evimiz de yaşayan her bireyin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlanmalıdır. Mutfak dolabı yaptırmak isteyen bir ev sahibi bazı sıralamaya ve inceliklere dikkat ederek ol alırsa hem bütçe ayarlamasını doğru yapar hem de ergonomik ve işlevsel bir mutfağa sahip olur.

Aslında bu çokta zor bir şey değildir. Şöyleydi düşünürsek kırım- harfiyat, ölçü aldırmak, mutfağın yapısına ve boyutuna göre değişiklik gösterir. Mutfak dolapları için seçtiğimiz mobilyacı ile model tasarımını, kullanılacak malzeme türünü boyasını, aksesuar montajı olmak üzere belli aşamalarını kullanıcı seçmelidir.

Bu iş aslında sıralaması ve tercihler doğru yapılırsa oldukça zevkli bir hal alabilir. Öyle ki bizler için ön bilgi kapsamında bir mutfak dolabı nasıl yapılır, yapım aşamaları nedir inceledik. Yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir gerekirse teknik gerekirse dekorasyon bilgilerimle belli başlıklar altında ifade etmeye çalışacağım.

Keşif, Ölçü ve Tasarım

Biz dekordelisi olarak mutfak tasarımlarımızı istenilen ölçü ve boyutlarda yapabiliyorken mutfak dolaplarında ki bazı standartları da göz ardı etmiyoruz. Buzdolabı dışında mutfakta kullanılan diğer makineler standart ölçülerde olur. Kullandığımız bulaşık makinesi ankastre ve bazen de çamaşır makinaları genel de standarttır. Yaptırmak istediğimiz dolabın tasarım fikrini oluştururken bu ölçüleri değerlendiririz ve boyutuna göre kapak boyu ve iskelet genişliği ve derinliği oluştururuz.. Tüm makinelerin ve mutfak gereçlerinin ölçüleri değerlendirilerek bu standart ölçüler elde edilmiştir.

Standart mutfak dolabı ölçüleri

 • Tezgah yüksekliği ( mermer kalınlığı dahil ) > 90 – 95 cm
 • Tezgah derinliği > 60 -65 cm
 • Alt dolap yüksekliği > 85 – 90 cm
 • Alt dolap derinliği > 58 – 60 – 62 cm
 • Baza yüksekliği > 8 cm
 • Alt ve üst dolap arası boşluk >60 – 65 cm
 • Tezgah tablası çıkıntısı( alt dolaba göre ) damlalıklı > 5 cm
 • Üst dolabın yerden yüksekliği ( üst dolabın alt kenarı) > 150 cm
 • Dolap yüksekliği > 60 – 100 cm dolap derinliği > 30 – 35 – 38 cm
 • Boy dolap Derinliği >58 – 62 cm
 • Boy dolap genişliği > 35 – 62 cm
 • Dolap kapak genişlikleri > 25 – 60 cm
 • Fırın boşluğu > 62 – 65 cm

Üst dolap ölçülerinde modüllerde genişlik 200 cm modüllerde yükseklik 70 cm modüllerde derinlik 30 cm genel standart ölçülerdir. Bu ölçüler alt dolaplarda daha farklıdır. Alt yüksekliği ve genişliği 140 cm olmalı. Yükseklik minimum 85 cm iken 60 cm derinlik olmalı.

Mutfak dolabı yaptırmak isteyen müşterinin özel durumları yok ise yukarı da vermiş olduğum ölçüleri uygulamak doğru olabilir. Eğer evde yaşayan kişiler özel durumları söz konusu ise dolapların yapımı ve tasarımında tamamen o kişilerin standartları doğrultusunda olur. Biz dekordelisi olarak sizler için her yönden kolaylık sağlayacak egonomik ve işlevsel dolaplar tasarlayabiliriz.

Dolapta Ahşap Türleri

Dolap yapımında kullanılan malzemeler en az tasarım ve işçilik kadar önemlidir. Genellikle dolap yapımında kullanılan masif ahşap malzemesi bu malzemelerin ham maddesidir. Kullanılan malzemeler içerisinde bulunana talaşın sıkıştırılması derecesine göre suntalam ve mdf isimlerini alır.

Suntalam daha gevşek ve hafif bir malzeme iken mdf daha sıkı ve kütle ağırlığı daha fazla olan bir malzemedir. Bu malzemeler su ve nemin yüksek oranda olduğu yerlerde kullanılması çok ta uygun değildir. Sonuç olarak bu malzemelerin ikisi de su alınca kabarıp deforme olan malzemelerdir. Bu tür nemli alanlar için masif ahşap kullanımı daha uygun olur. Suntalama göre mdf bu anlamda biraz daha dayanıklıdir.


Mutfak dolapları ve diğer dolap iskeletleri genellikle mdf ve suntalam malzemelerden yapılır: ama fiyat olarak suntalam daha ucuzken mdf ondan pahalı ve dayanıklıdır. İskelet yapımında genel olarak suntalam kullanılırken istek ve arzuya bağlı olarak mdf de kullanılır. Bu malzemelere göre en dayanıklı malzeme tabi ki masif doğal ahşaptır.

Mutfak Dolabı İskelet Yapımı

Mutfak dolabının iskelet yapımı, dolabın duvara montajını ve dolabın kullanım koşullarını önemli ölçüde etkiler. Çünkü iskelet yaparken önemli olan olan asıl konu doğru ölçülerde kesim yapmaktır. Eğer alınan ölçü ve kesimde hata olmaz ise dolap duvarla bir bütün olur. Tamamen saaOnun bir parçası kadar doğal ve tasarım durur.

Mobilyacılar mutfak dolabı iskeleti yaparken ustanın kullandığı malzeme genelde sağlamlık derecesini belirler. Malzeme ne kadar dayanıklı ve sağlam olursa dolabınızın kalitesi de o kadar artar bu sayede olarak da dolabın dayanıklılığı ve şıklığı ön plana çıkar. Öyle ki Dolabınızın projesini ve iskelet oluşumu sırasında işi vermiş olduğunuz mobilyacı ile sürekli iletişim halinde olun.Bu yüzden Kullanacağınız dolap aksesuarlarına uygun kesimler yapılmasını isteyebilirsiniz.

Kapak ve Boya Çeşitleri

Dolabınızın kapaklarını masif ahşaptan, özel kesim, işlemeli kapak ola yaptırma gibi bir fikriniz olabilir. Eğer masif ahşap yatırmayı isterseniz bu hem dayanıklı hem de boyut olarak istediğiniz ölçülerde olur. Fakat istediğiniz daha hesaplı bir malzeme mdf kullanarak da istenilen ölçü ve boya rengiyle arzu ettiğiniz kapaklara ulaşma şansınız vardır. dışında standart ölçülerde ham maddesi pvc olan khazır kapak türleride vardır. Çünkü bu kapak türleri kalınlık ve kullanılan boyanın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Mutfak dolabı nasıl yapılır? Şöyle ki dolapçı günümüz koşullarında dolap kapaklarında hemen hemen her rengi kullanmaktadır. Fakat dolapcıları eskiden daha çok ahşap, krem ve kahve tonları kullanırken şuan daha renkli dolap kapakları tercih ederler. Renkteki özgür seçimler insanlarda alternatif model ve tasarımlar yaratma fikri uyandırmıştır.


Muhteşem Mutfak Fikirleri

Günümüz iç mimarisinde kullanılan trend mutfak tasarımlarını burada inceleyebilirsiniz. Bu sayfamız farklı ve modern mutfak modellerini içermektedir.


Hazır dolap kapakları sekiz çeşit altında değerlendirebiliriz. Tabi ki biz bu değerlendirme sıralamasını fiyatlandırma sırasına göre pahalıdan ucuza doğru sıralamak istiyoruz:

 1. Masif ahşap dolap kapağı
 2. Mebran dolap kapağı
 3. Hayglass dolap kapağı
 4. Balon kapak
 5. Lake dolap kapağı
 6. Akrilik dolap kapağı
 7. Country dolap kapakları
 8. Mdf lam kapak

Dolap Aksesuarları

Evimizin en çok kullanılan alanlarından olan mutfaklarımız kullanışlı alanlar olmalıdır. Çünkü bu alanları kullanışlı bir yere çevirmekte aksesuar kullanımlarıyla doğru orantılıdır. Öyle ki kullanım koşullarını iyileştiren malzemelerdir. Eğer kullanacağımız malzemeler yalnızca dekoratif öğelerse mutfak için çokta uygun olmayacaktır. Çünkü mutfak işlevsel ve pratik bir alan olmalıdır. Evlerinizin mutfak dışın da ki her alan da dekorasyon öğeleri süs için olabilir ama mutfak boş kalabalıktan uzak kullanışlı bir sadeliğe sahip olmalıdır. Böylece malzemelerin kullanımı dolabın işlevselliğini arttırırken düzen ve yerden tasarruf anlamın da oldukça faydalı parçalardır.Öyle ki u parçalar teknolojinin de gelişmesiyle daha farklı ve daha kullanışlı dolap aksesuarları tasarlanmıştır. Mutfak dolabı nasıl yapılır?Yapılan dolaba aksesuar nasil tasarlanır? Tasarlanan bu aksesuarlar tamamen insanların işini kolaylaştırmak ve yerden ve zamandan tasarruf etmek için tasarlanmıştır.

Montaj

Montaj mutfak dolaplarının kesim ve yapımından sonra yapılan işçiliğin devamı iken yapılan yanlış bir işlem yüzde yetmiş beşlik bir emek yığınını alt üst eder. Öyle ki dolabın bitiminden sonra montajı da çok önemli bir ustalık ister, işte bu sebeptendir ki montaj işi de dolabın yapımı gibi usta ellerden çıkmalıdır.

Aksesuar seçiminde daha çok dolabın rengi ve kullanım koşulları ve tarzınız çok önemli. Çünkü mutfak dolaplarının kendine özgü bir tarzı varken aksesuar seçimi de bu tarzla bir bütün oluşturmalıdır. Bu yüzden dolabınız tarzınızı yansıtacaktır. Bu tarzı dolap aksesurları kesinlikle tasarım ve dekoratif durmalıdır.

Örnek Mutfak Dolapları

Mutfak dolabı nasıl yapılır? şağıda sizler için seçtiğimiz bazı dolap modellerini sizlerde fikir oluşması adına paylaştık inceleye bilirsin

Mutfak dolabınin nasıl yapildiğı konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Bu anlamda daha farklı fikir ve fiyat bilgisine ulaşmak isterseniz aşağıda verdiğim adresleri de ziyaret edin.

İLGİLİ BAŞLIKLAR: mutfak dolabı nasıl yapılır, örnek mutfak dolapları, mutfak dolabı montajı, dolap aksesuarları,

WhatsApp Bilgi Al
Çevrimiçiyiz. Bize yazın.
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.