Merdiven Nasıl Yapılır

Merdiven yapılışı hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımda bulabilirsiniz. Merdiven yapımı, modern merdivenler, tasarım merdivenler hepsini buradan incelemeniz mümkün. Çünkü biz dekordelisi ailesi olarak merdiven yapımıyla alakalı sizlere bilgi verirken yapım ve inşaat sürecinde de her zaman yanınızda olmaya hazırız.

Merdiveni Nasıl Yapıyorlar

Merdiven Nasıl Yapılır- Merdiven evlerde otellerde sokaklar da her yerde olan bir ulaştırma yoludur. Bu yol bizi yükseklere taşırken aşağılara da inmemizi sağlar. Bu yüzden insanoğlu tarihten beri merdiven sistemlerini kullanmıştır. Bu sistemler uygulanarak geliştirmiştir. Çünkü uygulamada değişik malzemeler kullanmışlar ve değişik model ve tasarımlarla geliştirmişlerdir. Bu gün sizlere en büyük ulaşma yardımcımız olan merdivenin nasıl yapıldığını anlatacağım. Değişik malzemeler ve tasarımlar kullanılarak yapılmasıyla her tarza ve bütçeye uygun şekilde uygulanmasıyla dikkat çeker. Sizler için merdiven yapım aşamalarını sırasıyla aşağıda vermek istiyorum.

Aşamalarıyla Merdiven Yapımı

 • Merdiven nasıl yapılır? Bu konusunda aşamalı olarak anlatarak sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Merdivenin üç ana öğesi vardır:

 • Kiriş, yukarı doğru çıkarken ağırlığı destekleyen plakalardır.
 • Basamak, üzerine basılarak ilerlenen zemine paralel süpürgeliktir.
 • Rıht, basamağa dik olarak inene merdiven basamak yüksekliğidir.

Yan öğe olarak da:

 • Korkuluk, merdiven kenarına dik inen korumalık dizindir.
 • Küpeşte, korkuluğun üstünde birleştirme yoludur.
 • Merdiven yapılmadan önce yapmamız gereken ilk iş yerden yukarıya kadar yüksekliği ölçmektir.
 • Çünkü merdiven yapım aşamasında merdivenin basamak sayısını ve rıht yüksekliğinin minimum değerini bu ölçü belirler.
 • Merdiven nasıl yapılır. Şöyle ki Yüksekliği ölçülen merdivenin ölçüleri ile projeye uyumlu basamak sayısı ve 3d modelini yaparız.
 • Her ne kadar rıht yüksekliği merdivenin yerden yüksekliğine bağlı olsa da maximum yapıla bilineceği değer 17-21cm aralığıdır.
 • Merdiven nasıl yapılır konusunda insan sağlığı önemlidir. Rıht yüksekliği insan sağlığı açısından kesinlikle eşit oranda olmalıdır. Çünkü sürekli kullanılan bu merdiven iniş çıkışları insanların bel omuz ve bacak kaslarını etkiler.
 • Yüksekliği belirlendikten sonra basamak aralıklarının ölçüsünü belirleriz. Çünkü bu değeri belirlerken ortalama 23- 28 cm aralığında almalıyız. Bu ölçü aralığı bir insan ayağını güvenli bir biçimde yerleşebileceği bir ölçü aralığıdır.
 • Basamak genişliğini belirledik şimdi sıra kirişlerde. Kirişin boyunu bulmamız kolay bir işlemdir. Çünkü merdiven temel yapısını bir üçgene benzetirsek kirişi bu dik üçgenin hipotenüsü konumundadır. Zeminin başlama noktasından bitimine ölçüsünün karesi artı aynı köşenin duvardaki yükseklik ölçüsünün karesinin toplamı kiriş ölçüsünü verir.
 • Merdiven kirişi yükseklik ölçüsü bulunduktan sonra merdiven kirişleri ne sıklıkta olmalı onu belirlemeliyiz. Çünkü genel sağlamlık kuralları sonucunda en az 40 cm aralıklarla kirişler yerleştirilmedir.
 • Kiriş işlemini de yaptık ve sıra korkuluk ve küpeşteye geldiğinde bu konu da daha özgür davranabiliriz. Güvenlik tedbirlerini alarak istediğimiz tasarımı uygulamakta özgürüz.

Korkuluk Nasıl Yapılır

Teras korkuluklarınız çok mu eski? Peki merdiven korkulukları eski korkuluklarınızı değiştirmekten korkmayın. Yeni korkuluk yaptırırken de seçim yapmak ta zorlanıyor musunuz?

Muhteşem Merdiven Modelleri Galerisi

Merdiven Fiyatları için:

Siz değerli dekordelisi takipçileri için hazırlamış olduğumuz fiyatlar sayfasındaki bir çok fiyat listemizden birisi olan olan merdiven fiyatlarımızdan bazılarını sizlere yardımcı ve fikir oluşturmak adına yazdık.


Sizleri bilgilendirmek amacıyla yukarıda merdiven nasıl yapılır konusunda bilgi verdim. Bunun gibi inşaat ve dekorasyon konularında merak ettiğiniz diğer konularımı da nasıl yapılır sayfasında sizlerle detaylı bir biçimde paylaştım. Çünkü bu konularla alakalı daha fazla bilgi ve görsele ulaşmak adına aşağıdaki adresimizi de ziyaret edebilirsiniz.

iLGİLİ BAŞLIKLAR: merdiven yapım aşamaları, merdiven modelleri, muhteşem merdivenler, trend merdiven modelleri, ahşap merdiven, demir merdiven, beton merdiven,

Related Posts

Sundurma Nasıl Yapılır

Bu makalemizde sizlere bina giriş sundurması nasıl yapılır onu anlatacağız. Detaylı bilgiler, görseller ve videolarDevamını oku

Korkuluk Nasıl Yapılır

Teras korkuluklarınız çok mu eski? Peki merdiven korkulukları eski korkuluklarınızı değiştirmekten korkmayın. Yeni korkuluk yaptırırkenDevamını oku

Giyinme Odası Nasıl Yapılır

Giyinme odası artık bir lüks değil. Eski kıyafet dolaplarınızı kaldırmaya hazırlanın. Bu fikirler size dahaDevamını oku

Yorum yapın

Your email address will not be published. Required fields are marked as *