Teras korkuluklarınız çok mu eski? Peki merdiven korkulukları eski korkuluklarınızı değiştirmekten korkmayın. Yeni korkuluk yaptırırken de seçim yapmak ta zorlanıyor musunuz? Korkuluk nasıl yapılır merak ediyorsanız bu yazımı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Korkuluk Nasıl Yapılır – Çevremizde korkuluk nasıl yaptırılır konusunda genel anlamda bilgi eksikliği vardır. Çünkü merdiven ve korkuluk yapımı çokta önemsenen konular değildir. Fakat evinizin dekorasyon öğelerinden olan merdiven ve onların asıl dekorasyon öğesi olan korkuluklar özenli seçilirse tahmininizden daha fazla dikkat çeker. Çok katlı evler de korkuluk nasıl yapılır?

Dubleks, trbleks evlerde ve kat merdivenlerinde gördüğümüz korkulukların sağlam olması çok önemlidir. Korkuluk, aslında merdivenlerin kenarına önlem amaçlı konulmaktadır. Bu önlem amaçlı malzemeleri olmasına karşın dekoratif öğeler olarak da kullanırız. Şöyle ki otellerde köşklerde ve bu tarz lüks ve ihtişamlı mekanlarda dekoratif tasarımlarıyla dikkatleri üzerine çeker. Sizler için korkuluk yapım aşamalarından, korkulu çeşitlerinden ve trend olan korkuluk çeşitlerinden bahsetmek isterim.

Korkuluk Yapım Aşamaları

Teraslı evlerde genellikle merdiven dahilinde korkuluklara da ihtiyaç duyarız. Çünkü merdivenin yükselmesi kenarlarında koruma gereksinimi doğurmuştur. Yani korkuluk imalatı ile ilgili sizlere vermem gereken en önemli bilgim sağlam ve güvenli olması gerektiğidir. Eğer bir korkuluk gerekli güvenlik koşullarını sağlamıyorsa kullanılmasının da bir anlamı olmaz. Şunu söyleyebilirim ki korkuluklar çok çeşitli malzemeler kullanılarak yapılmıştır ve yapılmaktadır ama en çok kullanılanlarını sizler içi araştırdım.

Araştırmalarım sonucunda en çok kullanılan korkuluk malzeme çeşitlerimiz ahşap demir krom gibi malzemelerdir. Çünkü bizim bu kullandığımız malzemelere alternatif olarak bazı malzeler de kullanırız. Sert naylon alaşımlı malzemeler, cam, alçıpan, mermer, çimento gibi malzemeler de kullanılır. Ben sizler için örnek teşkil etmesi adına ferforje, ahşap ve kromu anlatmak istiyorum.

Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Sundurma Nasıl Yapılır

Korkuluk Çeşitleri

Ferforje korkuluk

Ferforje demek demir malzemesini döverek şekil verme sanatına denilmektedir. Bu madenin işlenişiyle ortaya neler çıktığına bazen siz bile inanamazsınız. Çünkü bu yüzden bir sanat bir zanaat türü olarak çok eski zamandan beri kullanılır. Demir malzemesi bilindiği gibi bir maden türüdür. Bu maden türü her alanda ortaçağdan beri kullanılan dövülerek farklı boyut ve tasarımlar kazanan bir madendir. Çünkü ferforje ustaları yıllar var ki korkuluk yapımında sürekli kendilerini geliştirerek şuan evlerimizin merdivenlerini süsleyen demir sanatını ortaya çıkarmışlardır.

Ferforje Korkulur
 • Aşamalı olarak anlatmam gerekiyor. Demir ham madde halindeyken belli bir sıcaklığa maruz bırakılır ve ustalar tarafından eritilir.
 • Yüksek sıcaklığa maruz kalan demir erime noktasına gelir. Çünkü erimeden önce çekiç ve ağır balyoz gibi şekillendiriciler ile dövülerek belli bir inceliğe ve yumuşaklığa ulaşır.
 • İncelik ve gerekli yumuşaklığı elde eden demir ustası el yeteneği ve tecrübenin verdiği kuvvet ile demire istediği şekli veriri.
 • Belli boyutlarda şekillendirilen demir parçaları kaynak yardımıyla birleşir. Böylece istenilen boyutlara gelen demir birleşir.
 • Bu malzemelerin birleştirilmesi işi bazen imalatının yapıldığı yerde olur. Ancak bazen de montaj sırasında olur.
 • Demire bazı model ve şekiller verilirken kalıp malzemeleri de kullanırız. Bu kalıplar genellikle yükse sıcaklıklara dayanıklı toprak ve kum alaşımlı malzemelerden oluşur.

Ahşap korkuluk

Ahşap her alanda rahatlıkla kullanılan bir malzemedir. Bu malzemenin yoğun kullanımı kolaylık olsun diye tabi ki çit yapımıyla başlasa da korkuluk yapımınızda olumlu etkilemektedir. Dışarıdan gelecek her hangi bir tehlikeye karşı demire göre daha az caydırıcıdır. Genellikle belli bir yere kadar koruyuculuğu vardır. Çünkü demir gibi bir malzemeye göre daha az dayanıklıdır, görüntü olarak şık ve merdiven korkuluğu olarak koruyuculuğu yeterlidir. Demire göre daha az dayanıklıdır fakat şekillendirmesi de demire göre daha kolaydır.

Ahşap Korkuluk
 • Aşamalarıyla anlatmam gerekirse: Ahşap korkuluk malzemeleri belli boyutlarda marangozlar tarafından kesiliyor.
 • Belli boyutlara getirilen ahşap malzemeler usta ellerden çıkar.
 • Eskiden elle yontulan ahşap şuanda makineler yardımı ile daha rahat şekillenir.
 • Korkuluk direklerini aynı boyda yaparız ve bittikten sonra birleşme noktası yaparız yani korkuluğun üst birleşim kısmını.
 • Üst kısmından doğru ölçüler de tutkal yardımı ile birleşir.
 • Çünkü gerekli vidalama ve yere bağlama işlemleri de yapıldıktan sonra ahşap korkuluğumuz hazır olmuş olur.
Bu yazımızda ilginizi çekebilir  Prefabrik Ev Nasıl Yapılır

Krom korkuluk:

Paslanmaz krom korkuluk günümüzde en fazla kullanılan korkuluk modelidir. Çünkü modern görünümü ve parlak oluşuyla cam korkuluğu, merdiven korkuluğu ve bir çok yerde kullanılır. Öyle ki korkuluk ve engelli rampalarında çokça kullanılır.

 • Kromun yapım aşaması daha çok fabrika şartlarında gerçekleşir.
 • Çünkü aşamalı olarak krom malzemesi profiller şeklinde makinelerden çıkar.
 • Bu profiller asıl işlemi yapacak ustalar yardımıyla şekillenir. Yani profil şeklide gelen malzemeler usta ellerde şekil alır.
 • Şekillendirilip kesilen bu profiller birleştirici parçaları olan vidalar ve somunlarıyla bir birin bağlanır.
 • Balkonlara ve merdiven başlarına montajı sırasında belli bir derinliğe sokularak kenarlarını iyice perçinleyerek vidalarız. Eğer ki Bu işlemler doğru ve sağlıklı yapıldığı taktirde çok korunaklı olur. Çünkü bu malzemeler engelli rampasın da dahi kullanılmaktadır.

Trend Korkuluk Modelleri

Renkli Kişiliklere Özel Tasarımlar

Klasikten Vazgeçemeyenlere Özgü Korkuluklar

Korkuluk Nasıl mı Yapılır Kesinlikle Bir Sanat Eseri

Zengin Sevenler İçin Bir Alternatif

Muntazam Bir Zarafet

Basit Ama Çok Sempatik

Aşağıda vermiş olduğum adresi de inceleyebilirsiniz. Nasıl yapılır konusunda daha fazla bilgi ve görsele ulaşmanız mümkündür incelemenizi öneririm.

iLGİLİ BAŞLIKLAR: korkuluk nasıl olmalı, korkuluk çeşitleri, trend korkuluk modelleri, ahşap korkuluk, krom korkuluk, ferforje korkuluk, korkuluk yapım aşamaları,