toprak-tonlarının-evlerde-kullanımı1

Toprak Tonlarının Evlerde Kullanımı

Bu yıla damgasını vurmuş Toprak tonlarının evlerde kullanımını burada inceleyin! Bu makalemizde Terracotta nedir’den tutun, toprak rengi ev dekorasyonuna kadar her şey var. Doğanın rengi toprak tonları’nın evlerde nasıl kullanılacağı hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

Toprak Tonlarının Evlerde Kullanımı – Günümüzde kullanımı artan toprak rengi, dekorasyon trendleri arasında kendine sıkça yer buluyor. Doğumu ve bereketi temsil eden toprak rengi ve tonları, bulunduğu her ortamda doğallığı yansıtıyor. Her geçen gün gözümüze daha güzel görünüyor. İnsanlık tarihi boyunca; barınma, tarım, araç gereç yapımı gibi önemli buluşların ana maddesi olmuştur toprak. Geride bıraktığımız yıllar, bize insanlığın yuvası olan toprağa sahip çıkmanın ne kadar önemli olduğunun, farkına varmamızı sağladı. İçinde bulunduğumuz düzen ve toplumdan ötürü topraktan giderek uzaklaşsak bile toprak renkleri bize özümüzü hatırlatıyor.

toprak-tonlarının-evlerde-kullanımı2

Bulunduğu her ortama sıcaklık getiren toprak rengini ve tonlarını evinize yansıtın! Son yıllarda dekorasyonda sıkça gördüğümüz bu rengin estetik ve zamansız duruşunu evinize kolayca uygulayın. Toprak renginin ortamda yakaladığı doğallığın ve sıcak baskın duruşunun, ahşap malzemelerle kullanılması toprak tonlarına yakışıyor. Malzemeleri mekanda kullanırken yer yer zıtlıklardan faydalanmanız iyi olur.

Toprak tonları oluşturmuş olduğu doğal atmosferle, birçok dekorasyon tarzına uyumludur. Terracotta rengini hangi yüzeylerde ya da nasıl kullanacağınız tamamen sizin zevkinize kalmıştır. Toprak tonlarının birçok renkle uyumluluğu sayesinde bir duvardaki varlığı bile iç mekana hareket katmaya yeter. Diğer eşyaların renkleriyle uyumlu durur. Duvarınızın tamamını terracotta rengine boyayıp, bu rengin gün içinde değişen günışığıyla dansını izleyebilirsiniz.

toprak-tonlarının-evlerde-kullanımı3

Terracotta Nedir

Terracotta, İtalyanca’da kelime olarak ”pişmiş toprak” anlamına gelen kil bazlı mat seramik ürünüdür. Tam da pişmiş toprak rengi olan kahverengi kızıl arası tonları ifade ederken kullanılır. Geçmişte, yaygın olarak süs eşyası ve heykel yapımında kullanılan “terracotta”, bugün çeşitli kullanım alanlarıyla evlerimizi süslüyor.

Terracotta’nın iç mekan atmosferindeki baskınlığını hissettiren zeminde sıcak toprak tonları kullanılabilir. İç mekanınızın daha zengin duygular yaratmasında yardımcı olur. Yarattığı organik görüntü ile birçok mekanla uyum sağlıyor ve sıcak atmosferler oluşturuyor. Sen de toprak rengini dekorasyonuna nasıl uyarlayacağını düşünüyorsan, yazımızın devamı tam size göre!

toprak-tonlarının-evlerde-kullanımı4

Toprak Rengiyle Uyumlu Renkler

Toprak rengi ya da toprak rengi tonları, pastel renklerle ve canlı renklerle beraber kullanabilen tonlardandır. Bu durum size eşyalar konusunda büyük avantaj sağlar. Odanın duvarını ya da daha farklı renkte boyamak istersen, toprak tonları doğru seçim olur. Toprak rengi aynı zamanda doğaya dönüşün ve dinginliğin rengidir. Onu istediğiniz ortamda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Toprağın kendisi gibi toprak rengi de doğurgan ve bereketlidir.

Toprak rengiyle en çok uyumlu olan renkler ise; pembenin ve yeşilin pastel tonları, koyu kahverengi, sarının açık kavuniçinin koyu tonları ve uçuk mavi tonları ve birçok farklı rengin tonları olabilir. Toprak rengi özellikle toprak rengi salon dekorasyonu söz konusu olduğunda, ahşap mobilyalarla oldukça uyum sağlar. Toprak rengi ile uyumlu olabilecek bir diğer mobilya rengi kahverengidir. Krem, turkuaz, pembe, bej ve yeşil renklerle kahverengini bir araya getirerek, benzersiz bir uyum yakalayabilirsiniz.

toprak-tonlarının-evlerde-kullanımı5

Yeşil – kırmızı, mavi – turuncu, mor – sarı: gibi zıt renkler, açık renk bir fon üzerinde hayal edildiğinde gözü yormayan, dengeli bir görünüm verir.

Sarı – yeşil, mavi – mor, kırmızı – turuncu: gibi renkler, armoniktir ve bir arada kullanıldığında dinlendirici, sakin bir ortam oluşturur.

Duvar Boyasında Neden Toprak Rengi

Toprak rengi, bulunduğu ortamı ferah gösterecek renklerle kombinlendiğinde, çok iyi bir yardımcı renk olabilir. Doğanın rengiyle birlikte mükemmel uyum sağlayacak birçok renk kolayca bulunabilir. Toprak rengi, mavinin bazı tonları ve turuncu gibi hareketli renklerle uyum sağlayabilir. Aynı zamanda pastel pembe tonları gibi başka pastel renklerle iyi bir kombinasyon oluşturabilir. Toprak rengi duvar boyası sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Eğer evinizde huzurlu bir ortam oluşturmak istiyorsanız, toprak rengi ev dekorasyonu tercih edebilirsiniz.

toprak-tonlarının-evlerde-kullanımı6

Bitkileri seviyor ve bulunduğun mekanı bitkilerle donatmayı düşünüyorsan, toprak rengi duvarlara sahip olabilirsin. Ortama doğal ve huzurlu bir görünüm verebilirsin. Toprak rengi ve toprak tonları genelde pastel tonlardır. Duvarların ve aksesuarların yardımıyla ortamı derinleştirmeyi ya da değişik renklerin yardımıyla ortamı canlandırmayı mümkün kılabilir. Duvar rengine uyumlu mobilyalar ile kombin yaparak, evinizin huzurlu ve sakin bir alana dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

Toprak Tonlarında Aksesuar Kullanımı

Aksesuarlarda akıllara ilk gelen terracotta’nın kelime anlamıyla örtüşen, toprağın pişirilerek üretildiği saksı ve vazolar olur. Pişmiş toprak vazolar, LİNGO gibi geleneksel formlarda olabilir. Modern ve hareketli tasarımlarda POMPOM tercih edilebilir.

Toprak tonlarını, kendisi gibi sıcak tonlarla birlikte kullanabilirsin. Satüresi yüksek sarı veya yeşillerle kombinleyebilirsin. Canlı bir atmosfer oluşturma isteğindeysen, terracotta ile bu renkleri küçük dokunuşlarla bir arada kullanabilirsin. Kışın ışığın tek tonda geldiği zamanlarda içini ısıtacak bir atmosfer oluşturabilirsin. Duvarda, zeminde ya da aksesuarlarda kullanın fark etmez, doğal toprak tonlarına yaşam alanınızda yer verin.

toprak-tonlarının-evlerde-kullanımı7

Toprak Rengi Ev Dekorasyonu

  • Toprak rengi orta koyulukta bir tondur. Açık tonlardan yararlanıp odada kullanacağın halı, perde ya da aksesuarlarla daha sakin bir ortam oluşturabilirsin. Açık dekorasyon tercihinde, mobilyalarını açık renkte seçme ve içine canlı renkler katmaya özen göster.
  • Mobilyalar ve toprak rengini duvarlar için düşünürsen, odanın içinde sakin tonlar ve canlı tonlar kullanabilirsin.
  • Mobilyaları duvarlardan daha açık renklerde tercih edecekseniz; yastık, biblo, tablo gibi aksesuarları çok canlı ve birbirine zıt renklerde tercih etmeye çalışın.
toprak-tonlarının-evlerde-kullanımı8

NOT: Nasıl ortam oluşturacağına karar verdikten sonra, terracotta rengiyle uyumlu renkleri ne düzeyde kullanacağına bakabilirsin. Toprak tonunun yanında kullanacağın diğer ana renge karar verip mobilyaları bu renklerde seçip, son olarak bu iki renge zıt farklı bir renkle kombinasyonu tamamlamalısın.

Toprak Rengi Dekorasyon Örnekleri

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: toprak rengi ev dekorasyonu,dekorasyonda toprak etkisi,terracotta dekorasyonu,toprak tonları,açık toprak rengi,toprak renkleri,toprak rengi duvar boyası,toprak rengi kombinler,

WhatsApp Bilgi Al
Çevrimiçiyiz. Bize yazın.
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.