teras-kat-yalıtımı-nasıl-yapılır1

Teras Kat Yalıtımı Nasıl Yapılır

Teras kat yalıtımı nasıl yapılır hakkındaki bilgileri burada inceleyin! Bu makalemizde Çatı kaplama ve çatı yalıtımının öneminden tutun, ısı yalıtım malzemelerinin özelliklerine kadar her şey var. Çatı Katı yalıtımında dikkat edilmesi gerekenler hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz!

Teras Kat Yalıtımı Nasıl Yapılır Teras kapamada yalıtım çok önemli rol oynuyor. Teras, dış mekan olarak kabul edildiği için geliştirilen yöntemlerin çoğu nem ve su bakımından koruma sağlıyor. Ancak son zamanlarda ısı yalıtımı konusunda pek çok uygulama yapılıyor. Bazı insanlar teraslarını sadece ısı ve nem etkenlerden korumak için değil, yeterli mekanı eve katmak için yaptırıyor. Evler son dönemde gelişen teras kapatma yöntemleri sayesinde, güneş ışığı ve yağmur gibi olumsuz etkilerden korunuyor. Uygulanan estetik teras kapatma işlemiyle, çok daha güzel ve bakımlı görünüyor. Bu nedenle çok fazla tercih edilen teras kapatma yöntemlerinde yalıtım problemi büyük önem teşkil ediyor.

teras-kat-yalıtımı-nasıl-yapılır2

Çatı Kaplama ve Çatı Yalıtımı Önemi

Terası evine dahil etmek ve oturma alanı ya da yatak alanı olarak kullanmak istiyorsan, teras yalıtımına dikkat etmelisin. İleride yaşayacağın sıkıntıları önlemek için su yalıtımı ve ısı yalıtımı sağlayan ürünleri tercih etmelisin. Bu durum sizi daha fazla masraftan kurtarır.

Teras, kısa sürede teras yalıtımıyla, güneş ışınları ve kötü hava koşullarına karşı istenilen şekilde korunur. Pek çok kişi bu tarz teras izolasyon işlemlerinin çok zor olduğunu düşünür. Bu son derece yanlış bir düşünce. Teras su ve ısı yalıtımları son derece pratik bir uygulamadır.

Yapılan bilimsel çalışmalarda, binalarda kullanılan su yalıtım malzemeleri araştırılmıştır. Su yalıtımı malzemesinin nasıl uygulandığı ve binanın toplam maliyet yerinin ne olduğu belirlenmiştir. Yalıtım malzemeleri çeşitliliği oldukça fazla. Su yalıtım malzemelerini görevlerine göre gruplandırmak mümkün. Bu gruplar yüzeysel ve yapısal su yalıtım malzemeleri şeklinde ifade edilebilmektedir. Yüzeysel su yalıtım amacıyla kullanılan; sürme ve serme şeklinde su yalıtım malzemeleri, 2 grupta araştırılmakta.

Sürme tipi su yalıtım malzemeleri, sahada uygun karıştırıcılarla karıştırılarak hazırlanır. Yüzeye doğrudan püskürtülerek ya da mala, rulo ve fırça yardımıyla sürülerek uygulanır. Serme tipi yalıtım malzemesinin kullanımında; astar atılan yüzeye şalümo tekniği yapıştırılarak uygulanmakta. Serme tip olarak nitelendirilen malzemeler bitümlü, plastik ve kauçuktan imal edilen su yalıtım örtüleri şeklindedir. Yatay ve düşey yüzeylere kolaylıkla uygulanabilen ekonomik olarak değerlendirilen su yalıtım malzemeleridir.

teras-kat-yalıtımı-nasıl-yapılır3

Teras Çatı Yalıtımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Yoğuşma soruşturulması yapılmalıdır.
 • Sıcak çatılarda su yalıtım örtüleri en üstte oldugunda; Isıl flokları azaltmak adına, güneş ışınını yansıtıcı bitiş tabakasıyla korunmalıdır.
 • Tek kat sentetik su yalıtım örtüleri ek yerlerinin yapıştırılmasında, yapımcı firmaların tavsiyelerine uyulmalıdır.
 • Taşma ve su birikmesini engelleyecek yeterli sayıda gider bırakılmalıdır. Aksi taktirde ısıtma soğutma sırasında, su yalıtım örtüsü daha çok ısıl floka maruz kalır.
 • Su buharı mantolama içinden geçerek, su yalıtım örtüsü altında yoğuşma yapar. Isı yalıtımının bozulmaması ve su yalıtım örtüsünün kısa zamanda tahrip olmaması için ısı yalıtımı tabakasının altına yüksek performanslı buhar kesici tabaka uygulanmalıdır. Binada su yalıtım örtüsü varsa bu su yalıtım tabakası, buhar kesici olarak kabul edilir. Yoksa buhar kesici kullanılmalıdır. Alt zeminin yüzeyine, buhar kesici tabaka yapıştırılmalıdır. Ek yerleri sıcak bitümle doldurulmalıdır. Buhar kesici tabaka en az 15 cm ısı yalıtımı malzemesi üstüne döndürülmelidir. Üstteki su yalıtım örtüsüyle birbirine yapıştırılmalıdır. Isı yalıtımı tabakası, alttan buhar kesici üstten su yalıtım örtüsüyle bohçalanmış olacaktır.
 • Mantolama malzemesinin devamlılığının bozulduğu noktalarda, (duvar-çatı birleşim noktaları, boruların çatıyı deldiği noktalar vb.) ısı köprüleri meydana gelir. Bu noktalarda yoguşma gerçekleşir. Çatı-duvar birleşimlerinde, ısı yalıtımı malzemesinin devamlılığı sağlanmalıdır. Betonarme sıcak teras çatılarda, ısı yalıtımı parapet kenarlarına döndürülmeli ve duvar ısı yalıtımıyla ilişkilendirilmelidir.
 • Çelik konstrüksiyon yapılarda, çatı makası vb. taşıyıcı yapının bulundugu çatı boşluğunun yan kenarlarından, çatı hizasına kadar ısı yalıtımının devamlılığı sağlanmalıdır.
 • Mantolamanın delip geride bıraktığı bütün borular, yalıtılmalıdır. Buhar direnci yüksek yalıtım ya da buhar kesici folyoyla birleştirilmelidir. Isı yalıtımı malzemeleriyle, su buharının borulara ve yoguşma noktalarına ulaşması önlenmelidir.
 • Su yalıtımının altındaki eğim betonuyla, suyun süzgece doğru akması ve tahliye borusuna verilmesi sağlanmalıdır.
teras-kat-yalıtımı-nasıl-yapılır4

Tavan Arası Döşemesi Üstüne Yapılan Mantolama Malzemeleri

 • Çatı örtüsü
 • Su yalıtım örtüsü
 • Çatı tahtası
 • Havalandırılan çatı boşluğu
 • Mantolama
 • Buhar dengeleyici
 • Tavan kaplaması / tavan sıvası

Mineral yün esasli çatı şilteleri hafiftir. Rahatça çatıya çıkarılmaktadır. Kesilerek uygulanır. Çatı şilteleri yırtılma yapmaz. Her çatıya adapte edilmekte. Eksiksiz olarak uygulanır. Kullanılmayan çatı aralarının ısı yalıtımında, mineral yün esasli filtreler döşemeye serilerek uygulanır. Şiltenin üzeri gelişigüzel örtülmemelidir. Mantolama malzemesinin toz, kir vb. dış etkilerden korunmasının istenildiği durumlarda, mineral yün esasli ısı yalıtımı malzemesinin üstü cam tülü gibi buhar yaşamış (nefes alan) ürünle örtülmekte. Alüminyum folyo kaplı şilteler, folyolu yönü sıcak doğrultuda kalacak şekilde uygulanmalıdır. Mineral yün esasli şilteler yük taşımayan özellikte düşük yoğunluk bir malzemedir. Bu malzemelerin üstüne yük gelmemeli ve üstünde yürünmemelidir.

teras-kat-yalıtımı-nasıl-yapılır5

Isı Yalıtım Malzemelerinin Özellikleri

Binada ısı yalıtımı sağlanabilmesi için oluşturulan dış cephe kaplama uygulaması değişik tabakalardan oluşur. Her binanın gereksinimleri birbirinden farklılık gösterir. Binaların gereksinimine yanıt veren dış cephe kaplama malzemeleri kullanılmalıdır. Isı yalıtım malzemelerinin özelliklerini sıralayacak olursak;

 • Enerji tasarrufu bakımından ısı yalıtım malzemelerinin, ısı iletim katsayıları küçük olmalıdır.
 • Binalarda kullanılan izolasyon malzemeleri ağır olmamalıdır.
 • Uzun vadede rahatsız edici kokular yaymaması için mantolama malzemeleri kokusuz olmalıdır.
 • Su ve nemi soğurma özelliği olmalıdır.
 • Yalıtım adına kullanılan “ısı yalıtım malzemelerinde,” bakteri ve haşerelerin yuva yapabileceği boşluklar olmamalıdır.
 • Çürümeye karşı sağlam olmalıdır.
 • Yalıtım malzemeleri ilk günkü özelliğini kaybetmemelidir.
 • Yanıcı olmamalıdır.
 • İzolasyon malzemeleri uzun ömürlü olmalıdır.
 • Taşımaya elverişli ve insan sağlığına zarar vermemelidir.
 • Isı yalıtım malzemesi ekonomik ve temin edilebilir olmalıdır.

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

İLGİLİ BAŞLIKLAR: ısı yalıtımı,teras kat yalıtımı,ısı yalıtımının özellikleri,teras yalıtımı,ısı yalıtım malzemeleri,tavan arası mantolama malzemeleri,teras çatı yalıtımı,çatı kaplama,teras kapatma yöntemleri,teras kapatma,estetik teras kapatma,teras su yalıtımı,teras izolasyonu,

WhatsApp Bilgi Al
Çevrimiçiyiz. Bize yazın.
Merhaba! Bize WhatsApp Üzerinden Hızlı Şekilde Ulaşabilirsiniz.