tasarım-planlamasında-rengin-önemi1

Tasarım Planlamasında Rengin Önemi

Bu yıla damgasını vurmuş Tasarım planlamasında renk kullanımını burada inceleyin! Bu makalemizde Renklerle iletişim kurmaktan tutun, renklerin tedavide kullanılmasına kadar her şey var. Son derece etkileyici renk enerjisi hakkında geniş ve kapsamlı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz! DEKORDELİSİ olarak bizler sahip olduğumuz deneyim ile size en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Bizimle iletişime geçerek bu konuda sunduğumuz hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ve tecrübeli ekibimiz ile sizlerde istediğiniz dekorasyona sahip evi oluşturabilirsiniz!

Tasarım Planlamasında Rengin Önemi – Renklerin insanlar üzerindeki etkilerini bilmek, tasarımcıların ustalaşıp, müşterilerine sunabilecekleri inanılmaz derecede değerli bir uzmanlıktır. İç tasarımın temel bir unsuru, mobilyanın, döşeme aksesuarlarının, zeminin veya duvarların rengidir. Belirli bir atmosfer yaratmamıza, bir ortamın algısını değiştirmemize, canlandırmamıza ve az çok hoş hale getirmemize izin verir. Ancak, özellikle duvar rengi seçimi söz konusu olduğunda, uzun vadeli ve sık sık değişmeyen bir unsur olduğu için dikkat edilmelidir.

tasarım-planlamasında-rengin-önemi2

İster ev, ister ofis olsun, mobilya, zemin ve duvarların renkleri arasındaki doğru kombinasyonu belirlemek gerekir. Renklerin kesin bir alt bölümü ve sınıflandırması vardır. Ana ve ara renkler olarak ikiye ayrılırlar. Birden fazla renk kullanıyorsanız, renk kombinasyonlarının genel anlamını bilmeli ve nasıl etkiler yaratacağını bilmeniz gerekir. Renkler, birbirlerini geliştirebilir, birbirlerini patlatabilir, birbirine karışabilir veya birbirleriyle savaşabilirler. İstediğiniz etkiyi yaratmak için, kombinasyon anlamlarını bilmeniz gerek.

Renklerle İletişim Kurmak

Günün her anında, çevremizdeki her şeyde renkler görüyoruz ama bu renklerin her birinin üzerimizde yarattığı etkiyi hiç düşünmüyoruz. Renklerin anlamı, bedeninizin ve duygularınızın sağlığını etkiliyor gibi görünen, doğadaki farklı anlamları kucaklayan çok geniş bir alandır. Artık renklerin sağlıklı bir ruh hali için ne kadar önemli olduğunu bildiğimize göre, hayatımızın her zaman içinde olmasını sağlamak için adımlar atabiliriz. Renkleri göz önünde bulundurarak evlerimizi dekore edebiliriz. Bacaklarımızı açık bir gökyüzünün altında veya bir yaprak gölgesinin altında esnettiğimizi hissedebiliriz. Hatta hepsinden önemlisi, ara sıra etrafımızdaki güzelliği takdir etmeyi hatırlayabiliriz.

tasarım-planlamasında-rengin-önemi3

Renklerin Dili

 • Kırmızı: Heyecan, enerji, tutku, aşk, arzu, hız, güç, güç, sıcaklık, saldırganlık, tehlike, ateş, kan, savaş, şiddet, yoğun ve tutkulu her şey, samimiyet, mutluluk (Sadece Japonya’da)       
 • Pembe: Aşkı ve romantizmi, şefkati, hassasiyeti, kabulü ve sakinliği sembolize eder.    
 • Bej ve fildişi: Birleşmeyi simgeliyor. Fildişi, sessizliği ve hoşluğu simgelerken, bej, sakinliği ve sadeliği simgeliyor.
 • Sarı: neşe, mutluluk, ihanet, iyimserlik, idealizm, hayal gücü, umut, güneş ışığı, yaz, altın, felsefe, sahtekârlık, korkaklık, kıskançlık, açgözlülük, aldatma, hastalık, tehlike ve dostluk anlamına gelir.
 • Lacivert: Bütünlüğü, bilgiyi, gücü ve ciddiyeti simgeler.
 • Mavi: Barış, sükunet, soğuk, sakin, istikrar, uyum, birlik, güven, doğruluk, kendine güven, muhafazakarlık, güvenlik, temizlik, düzen, sadakat, gökyüzü, su, teknoloji, depresyon, iştah kesici.
 • Turkuaz: Sakinliği ve sofistike olmayı sembolize eder, daha açık turkuaz kadınsı bir çekiciliğe sahiptir.
 • Mor: Kraliyet, asalet, maneviyat, tören, dönüşüm, bilgelik, aydınlanma, zulüm, onur, kibir, yas, ölçülülüğü ifade eder. Lavanta kadınlığı, zarafeti ve zarafeti simgeler.
tasarım-planlamasında-rengin-önemi4
 • Turuncu: Enerji, denge, coşku, sıcaklık, canlılık, gösterişi temsil eder, dikkat çekicidir.
 • Yeşil: Doğa, çevre, sağlık, iyi şans, yenilenme, gençlik, bahar, cömertlik, doğurganlık, kıskançlık, deneyimsizlik ve canlılığı temsil eder.
 • Kahverengi: Toprak, istikrar, ocak, ev, dış mekan, güvenilirlik, rahatlık, dayanıklılık, basitlik ve rahatlık.
 • Gri: Güvenlik, güvenilirlik, zeka, ağırbaşlı, alçakgönüllülük, haysiyet, olgunluk, sağlam, muhafazakar, pratik, yaşlılık, hüzün, sıkıcı. Gümüş sakinliği simgelemektedir.
 • Beyaz: Saygı, saflık, doğum, sadelik, temizlik, barış, alçakgönüllülük, hassasiyet, masumiyet, gençlik, kış, kar, iyi, kısırlık, evlilik (Batı kültürleri), ölüm (Doğu kültürleri), soğuk, klinik.
 • Siyah: Güç, cinsellik, gelişmişlik, formalite, zarafet, zenginlik, gizem, korku, kötülük, mutsuzluk, derinlik, stil, üzüntü, pişmanlık, öfke, anonimlik, yeraltı, iyi teknik renk, yas, ölüm

Renk Enerjisi Kavramı

En önemli enerji kaynağımız ışıktır ve tüm renk yelpazesi ışıktan gelir. Işık gözlerimizden akar ve tüm karmaşık biyokimyasal sistemimizi etkileyen hormonların üretimini tetikler. Gördüğümüz gibi, ışık yedi renkli enerjiden oluşur. Her renk vücudumuzun çeşitli bölgeleriyle bağlantılıdır. Her birimizi duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak farklı etkiler. Her rengin bizi nasıl etkilediğini öğrenerek, ihtiyacımız olduğunda bir enerji akışı sağlayabiliriz.

tasarım-planlamasında-rengin-önemi5

Renklerin Tıpta ve Tedavide Kullanımı

Renklerin beyin rahatsızlıkları olan veya duygusal olarak sorunlu insanlar üzerinde büyük etkisi vardır. Mavi rengin birçok insan üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Solunum sıkıntısını giderir ve kan basıncını düşürür. Kırmızı ise tam tersi etkiye sahiptir. Bazı terapistler, kaygı veya depresyondan muzdarip, duygusal olarak rahatsız insanları rahatlatmak için yeşili kullanır. Bazı hekimlere göre, menekşe rengi migren tedavisinde fayda sağlıyor. Halsizlik, dalak, mesane ve böbrek rahatsızlıkları için de menekşe renginin iyi geldiği iddia ediliyor. Sarı renk ise, enerji vermeye yardımcı olur ve depresyonu hafifletir.

Tasarım Planlamasında Renkler

Aşağıdaki sayfalarımızı da mutlaka ziyaret ediniz;

İLGİLİ BAŞLIKLAR: renk kullanımı,renk skalası,renklerin dünyası,renkleri gücü,renklerin psikolojik etkileri,renk terapisi,ev dekorasyonu,renklerin enerjisi,renklerin anlamları,

0 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir